Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32
______ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05.01.10 Справа № 7/287н
За позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, м. Стаханов Луганської області
до Стахановської міської ради Луганської області, м. Стаханов Луганської області
про скасування рішення, зобовязання прийняти рішення та зобовязання укласти договір оренди земельної ділянки
Суддя Т. Л. Калашник
в присутності представників:
від позивача ОСОБА_2, довіреність № 3562 від 06.11.09;
від відповідача не прибув.
Суть спору: позивачем заявлені вимоги про:
- скасування рішення Стахановської міської ради Луганської області № 852/16 від 28.11.08 щодо відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 0,0049 га, розташованої в місті Стаханов по вулиці Макерова в районі житлового будинку НОМЕР_2;
- зобовязання Стахановської міської ради Луганської області прийняти рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 0,0049 га, розташованої в місті Стаханов по вулиці Макерова в районі житлового будинку НОМЕР_2;
- зобовязання Стахановської міської ради Луганської області укласти з позивачем договір оренди земельної ділянки загальною площею 0,0049 га, розташованої в місті Стаханов по вулиці Макерова в районі житлового будинку НОМЕР_2 для розміщення торгівельного кіоску.
Відповідач проти позову заперечує з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву № 620 від 09.12.09 (а.с.23-27), посилаючись зокрема на те, що позивач не зазначає який саме пункт рішення слід скасувати та відносно якого субєкта підприємницької діяльності. Відповідно до ст. 12 ГПК України спір не підлягає вирішенню в господарських судах. Крім того, відповідач посилається на те, що суд позбавлений можливості прийняття замість ради конкретного і бажаного позивачем рішення щодо розпорядження землею.
За листом № 657 від 28.12.09 відповідач просить розглянути справу за відсутності його представника з врахуванням відзиву на позовну заяву № 620 від 09.12.09.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши представника позивача, встановивши фактичні обставини справи, оцінивши надані докази, суд, -
в с т а н о в и в:
21.09.07 відповідачем було прийняте рішення № 453/19 "Про надання дозволу на виконання проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та виконання технічної документації для оформлення документів на право користування землею", відповідно до п.1.1. якого було дозволено виконання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки при виконанні умов, визначених власником землі (міською радою), державним інспектором по використанню і охороні земель міста та іншими державними виконавчими органами та технічної документації приватному підприємцю ОСОБА_1 (код НОМЕР_1), яка мешкає АДРЕСА_1, в районі житлового будинку НОМЕР_2, земельну ділянку орієнтованою площею 0,0049 га в оренду за рахунок земель міської ради, для встановлення торгівельного кіоску.
За листом від 28.10.08 позивач звернувся до відповідача з клопотанням про затвердження проекту відводу земельної ділянки по вул. Макерова, в районі житлового будинку НОМЕР_2, земельну ділянку площею 0,0049 га для встановлення торгівельного кіоску.
28.11.08. відповідачем було прийняте рішення № 852/16 "Про розгляд землевпорядної документації з відводу земельних ділянок" (далі Рішення), згідно п.1.19 якого право оренди на земельні ділянки державної та комунальної власності надавати за результатами проведення аукціонів:
проект землеустрою з відводу земельної ділянки в оренду загальною площею 0,0049 га по вул. Макерова, в районі житлового будинку НОМЕР_2 для встановлення торгівельного кіоску приватному підприємцю ОСОБА_1 (код НОМЕР_1), яка мешкає за АДРЕСА_1, за рахунок земель Стахановської міської ради (землі житлової та громадської забудови), кадастровий номер земельної ділянки 4413100000:23:003:0031, код цільового використання землі 1.11.3.
Тобто, пунктом 1.19. Рішення відповідачу було фактично відмовлено у затвердженні проекту землеустрою та наданні земельної ділянки без проведення земельних торгів (аукціону).
В обґрунтування заявленого позову, позивач посилається зокрема на те, що 28.11.08 відповідачем в порушення приписів перехідних положень Земельного кодексу України було прийняте рішення, у звязку з чим він звернувся до суду зокрема з вимогою скасувати рішення щодо відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо конкретної земельної ділянки. Та фактично по п.1 прохальної частини, позивачем заявлено вимогу щодо скасування п.1.19. рішення Стахановської міської ради Луганської області № 852/16 від 28.11.08, а саме щодо надання права оренди на земельні ділянки державної та комунальної власності за результатами проведення аукціонів за проектом землеустрою з відводу земельної ділянки в оренду загальною площею 0,0049 га по вул. Макерова, в районі житлового будинку НОМЕР_2 для встановлення торгівельного кіоску приватному підприємцю ОСОБА_1 (код НОМЕР_1), яка мешкає за АДРЕСА_1, за рахунок земель Стахановської міської ради (землі житлової та громадської забудови), кадастровий номер земельної ділянки 4413100000:23:003:0031, код цільового використання землі 1.11.3.
Відповідач проти позову заперечує з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву № 620 від 09.12.09 (а.с.23-27).
Оцінивши доводи заявника та обставини справи у їх сукупності, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають до задоволення частково, з огляду на наступне.
Приписи ст.ст. 13 і 41 Конституції України визначають, що від імені Українського народу права власника зокрема на землю здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією і усі субєкти права власності рівні перед законом. Кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю.
Відповідно ст.ст. 142-145 Конституції України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших обєктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальної громади через органи самоврядування в межах їх повноважень шляхом прийняття рішень. Права органів самоврядування захищаються у судовому порядку.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про оренду землі" відносини, повязані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Стаття 12 Земельного кодексу України визначає повноваження сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин, до яких, зокрема, належить розпорядження землями територіальних громад; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
Статтею 116 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом (у редакції чинній до прийняття Закону України від 16.09.08 за № 509-VI).
Відповідно до пункту тридцять четвертого статті 26, пункту другого статті 77 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" питання надання земельної ділянки в оренду вирішується на пленарному засіданні ради - сесії, а спори про поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що виникають в результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування, вирішуються в судовому порядку.
Таким чином, законодавством передбачено, що способом волевиявлення ради, яка здійснює право власності від імені відповідної територіальної громади, щодо регулювання земельних відносин є прийняття рішення сесії.
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки (ч.1 ст.124 Земельного кодексу України у редакції чинній до прийняття Закону України від 16.09.08 за № 509-VI).
Згідно ст. 124 Земельного кодексу України, в редакції Закону України від 16.09.08 за № 509-VI, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.
Право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації. Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації. Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється (ст. 125 Земельного кодексу України у редакції чинній до прийняття Закону України від 05.03.09 за № 1066-VI).
Право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами. Форми державних актів затверджуються Кабінетом Міністрів України. Право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону (ст. 126 Земельного кодексу України у редакції чинній до прийняття Закону України від 05.03.09 за № 1066-VI).
Як свідчать матеріали справи, 21.09.07 відповідачем було прийняте рішення № 453/19 "Про надання дозволу на виконання проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та виконання технічної документації для оформлення документів на право користування землею", відповідно до п.1.1. якого було дозволено виконання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки при виконанні умов, визначених власником землі (міською радою), державним інспектором по використанню і охороні земель міста та іншими державними виконавчими органами та технічної документації приватному підприємцю ОСОБА_1 (код НОМЕР_1), яка мешкає АДРЕСА_1, в районі житлового будинку НОМЕР_2, земельну ділянку орієнтованою площею 0,0049 га в оренду за рахунок земель міської ради, для встановлення торгівельного кіоску (а.с.16).
Таким чином, рішення про надання дозволу позивачу на розроблення проекту відведення земельної ділянки було прийняте відповідачем до 1 січня 2008 року.
Згідно із Законом України від 16.09.2008 р. N 509-VI пункт 1 розділу Х доповнено абзацом третім наступного змісту, у разі прийняття відповідними органами рішення про погодження місця розташування об'єкта або про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки до 1 січня 2008 року передача в оренду таких земельних ділянок із земель державної та комунальної власності здійснюється без проведення земельних торгів (аукціонів). Абзац третій пункту 1 розділу Х діє до 15 жовтня 2009 року.
У звязку з викладеним рішення відповідача від 28.11.08. за № 852/1, яким право оренди на земельні ділянки державної та комунальної власності вирішено надавати за результатами проведення аукціонів щодо відповідача у справі у п.1.19 Рішення, що фактично є відмовою у затвердженні проекту землеустрою та наданні земельної ділянки без проведення земельних торгів (аукціону), не відповідає вищенаведеним приписам діючого законодавства України.
Відповідно до ч.1 ст. 21 ЦК України, суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси. Тобто вимога позивача відповідає встановленим законом способам захисту прав та інтересів.
Статтею 1 ГПК України передбачено, що підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності, мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням
Згідно п.1 ч.1 ст. 12 ГПК України господарським судам підвідомчі спори, що виникають з інших підстав. Оспорюване рішення та відповідно спір стосуються права, а саме права оренди земельної ділянки, а відтак і спір підлягає розгляду господарським судами.
Таким чином вимога позивача щодо скасування рішення Стахановської міської ради Луганської області № 852/16 від 28.11.08 щодо відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 0,0049 га, розташованої в місті Стаханов по вулиці Макерова в районі житлового будинку НОМЕР_2 в частині, що стосується прав позивача, підлягає до задоволення.
Щодо решти позовних вимог, то вони не підлягають до задоволення з огляду також на наступне.
Як вже зазначалось, способом волевиявлення ради, яка здійснює право власності від імені відповідної територіальної громади, щодо регулювання земельних відносин є прийняття рішення сесії.
Тому суд позбавлений можливості прийняття замість ради конкретного і бажаного позивачем рішення щодо розпорядження землею замість ради.
При розгляді справи судом було встановлено, що відповідним органом місцевого самоврядування (Стаханівською міською радою) рішення про передачу відповідачу в оренду вищевказаної земельної ділянки не приймалось, та у матеріалах справи відсутній проект договору оренди землі щодо спонукання до укладення якого заявлено позов, як це передбачено приписами ст.ст. 641, 649 ЦК України. Та як було встановлено у судовому засіданні, цей проект взагалі відсутній та позивачем відповідачу не направлявся.
За вказаних обставин вимоги позивача за позовом підлягають до задоволення частково з віднесенням судових витрат на відповідача згідно ст. 49 ГПК України.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 44, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
в и р і ш и в:
1. Позов задовольнити частково.
2. Скасувати п.1.19. рішення Стахановської міської ради Луганської області № 852/16 від 28.11.08, а саме щодо надання права оренди на земельні ділянки державної та комунальної власності за результатами проведення аукціонів за проектом землеустрою з відводу земельної ділянки в оренду загальною площею 0,0049 га по вул. Макерова, в районі житлового будинку НОМЕР_2 для встановлення торгівельного кіоску приватному підприємцю ОСОБА_1 (код НОМЕР_1), яка мешкає за АДРЕСА_1, за рахунок земель Стахановської міської ради (землі житлової та громадської забудови), кадастровий номер земельної ділянки 4413100000:23:003:0031, код цільового використання землі 1.11.3
3. Стягнути з Стахановської міської ради, м. Стаханов Луганської області, вул. Кірова, 32, код ЄДРПОУ 25963320 на користь Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, АДРЕСА_1 код НОМЕР_1 - державне мито в сумі 42 грн. 50 коп., витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 118 грн. 00 коп., видати наказ.
4. У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня його підписання.
Дата підписання: 11.01.10.
Суддя Т.Л.Калашник