
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 липня 2018 р. м. ХарківСправа № 816/1259/18
Харківський апеляційний адміністративний суд
у складі колегії:
головуючого судді: Лях О.П.
суддів: Старостіна В.В. , Яковенка М.М.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 16.05.2018 року (повний текст складено 16.05.2018 року, м.Полтава, головуючий суддя І інстанції Єресько Л.О.) по справі № 816/1259/18 за позовом ОСОБА_1 до Управління Міністерства внутрішніх справ України у Полтавській області в особі Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до суду з позовом, в якому, з урахуванням уточнень, просив: (т.1 а.с.4-28, 98)
- визнати протиправною бездіяльність управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області в особі Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області щодо складання довідки про грошове забезпечення без вказання додаткових видів грошового забезпечення, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 року "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб"; Наказом МВС України від 31.12.2007 року № 499 "Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ"; Положенням "Про порядок виплати грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ", затвердженого наказом МВС У країни від 31.12.2007 р. № 499, у відповідності до статті 43 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей", та передачі її до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області такими, що порушують право ОСОБА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1;
- зобов'язати управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області в особі Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області скласти та видати нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 року "Про упорядкування структури га умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб"; Наказом МВС України від 31.12.2007 року № 499 "Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ"; Положенням "Про порядок виплати грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ", затвердженої о наказом МВС України від 31.12.2007 р. № 499, у відповідності до статті 43 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХП "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей", з урахуванням та вказанням таких складових грошового забезпечення: (основних і додаткових видів грошового забезпечення, премії в наступних розмірах): 1) посадовий оклад - 850 грн., 2) оклад за військовим (спеціальним) званням "майор міліції" - 125 грн; 3) надбавка за вислугу років 35%; 4) надбавка за виконання особливо важливих завдань 100%; 5) надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15%; 6) надбавка за оперативно-службову діяльність 50%; 7) доплата за службу в нічний час 35 %; 8) премії 50%; 9) матеріальна допомога на оздоровлення при наданні основної відпустки; 10) вихідна допомога при зільненні; 11) індексація; 12) інші платежі та доплати (обрахувавши в сумовому виразі) (з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України),
- додатково зарахувати до вислуги років час навчання ОСОБА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1, у цивільному вищому навчальному закладі - Лубенському медичному училищі Міністерства охорони здоров'я України, що становить -3 роки 5 місяців 25 днів із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби, що становить - 1 рік 8 місяців та 28 днів служби.
- зобов'язати управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області в особі Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області передати вказану довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області для здійснення перерахунку раніше призначеної ОСОБА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1, пенсії;
- встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області в особі Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області особисто подати у визначений судом термін з моменту надрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду (ст.382 Кодексу адміністративного судочинства Украни).
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що він є пенсіонером органів внутрішніх справ, перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області та отримує пенсію у зв'язку з інвалідністю на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". На переконання позивача, при видачі документів для обчислення пенсії відповідачем безпідставно занижено розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 та не включені до довідки про розмір грошового забезпечення окремі виплати, з яких сплачено єдиний внесок (страхові внески), а також не зараховано до вислуги років час навчання позивача у цивільному вищому навчальному закладі - Лубенському медичному училищі Міністерства охорони здоров'я України. За твердженням позивача він неодноразово звертався до відповідача із заявами про видачу нової довідки про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії, однак отримав відмову, у зв'язку з чим вимушений звернутись до суду за захистом свої прав
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 16.05.2018 року частково задоволено адміністративний позов ОСОБА_1: (т.1 а.с.187-192)
- визнано неправомірною бездіяльність ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області щодо не складення та не подання до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 із зазначенням виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення за 2013-2015 роки та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань за 2013 рік, з яких утримано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування;
- зобов'язано ліквідаційну комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області скласти довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 із зазначенням додатково виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення за 2013-2015 роки та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань за 2013 рік, з яких утримано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, та подати таку довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області;
- у задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
Не погодившись із судовим рішенням, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 16.05.2018 року в частині відмови у задоволенні адміністративного позову та прийняти постанову, якою задовольнити адміністративний позов у повному обсязі.
Доводи апеляційної скарги обгрунтовано наявністю правових підстав для задоволення адміністративного позову в повному обсязі.(т.2 а.с.3-16)
Апеляційна скарга Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області повернена ухвалою суду від 09.07.2018 через несплату судового збору.
Враховуючи неприбуття жодного з учасників справи у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, а особиста участь сторін в судовому засіданні не визнана обов'язковою, суд на підставі положень ч.4 ст.229 та п.2 ч.1 ст.311 Кодексу адміністративного судочинства України вважає можливим розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Заслухавши доповідь судді-доповідача стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом апеляційної інстанції, дослідивши матеріали справи, перевіривши і обговоривши доводи апеляційної скарги, правильність правової оцінки обставин справи та застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, суд вважає за необхідне апеляційну скаргу залишити без задоволення з огляду на наступне.
Як вбачається із матеріалів справи, ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ з 1999 року, остання займана посада - старший слідчий слідчого відділення Лубенського міського відділу (з обслуговування м. Лубни та Лубенського району) УМВС України в Полтавській області. (т.1 а.с.144, 146-147, 157-167)
Наказом УМВС України в Полтавській області від 31.03.2015 №160 о/с позивача звільнено із займаної посади на підставі пункту 64 "б" Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України (у запас через хворобу). На момент звільнення з органів внутрішніх справ вислуга років позивача станом на 31.03.2015 складала 18 років 07 місяців 17 днів. (т.1 а.с.144)
Копією довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії АВ №0560869 підтверджується, що позивачу встановлено другу групу інвалідності у зв'язку із захворюванням, пов'язаним з проходженням служби в органах внутрішніх справ. (т.1 а.с.32)
Позивач з травня 2015 року є пенсіонером органів внутрішніх справ, перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області та отримує пенсію у зв'язку з інвалідністю на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що підтверджено пенсійним посвідченням від 24.05.2017 серії НОМЕР_2, копія якого залучена до матеріалів справи. (т.1а.с.33)
Для обчислення пенсії по інвалідності ОСОБА_1 УМВС України в Полтавській області складено та надано у 2015 році до територіального органу Пенсійного фонду грошовий атестат позивача та довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". (т.1 а.с.154-156)
В подальшому, за зверненням позивача ліквідаційною комісією УМВС України в Полтавській області у травні 2017 року складено висновок про зарахування до вислуги років ОСОБА_1 періоду заочного навчання в Університету внутрішніх справ України з 10.10.1995 по 14.08.1996 у кількості 00 років 05 місяців 02 дні, у зв'язку з чим наказом за підписом голови ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області від 02.06.2017 №691 о/с внесено зміни до пункту наказу УМВС України в Полтавській області від 31.03.2015 №160 о/с та визначено, що вислуга років ОСОБА_1 станом на 31.03.2015 складала 19 років 00 місяців 19 днів. (т.1 а.с.147-150)
Не погоджуючись із розміром та складовими грошового забезпечення, зазначеного у довідці для призначення пенсії, позивач упродовж 2017-2018 років неодноразово звертався до Міністерства внутрішніх справ України та УМВС України в Полтавській області (в особі Ліквідаційної комісії) із заявами про надання роз'яснень з питань визначення розміру грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, та про видачу нової довідки про розмір грошового забезпечення. (т.1 а.с.34-62)
04.04.2018 Ліквідаційною комісією УМВС України в Полтавській області складено довідку про розмір нарахованого грошового забезпечення ОСОБА_1 з 01.04.2013 по 31.03.2015 із зазначенням основних та додаткових видів грошового забезпечення. (т.1 а.с.119)
Не погодившись із даними, зазначеними у вказаній довідці, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Задовольняючи частково адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що при обчисленні пенсії особам, які проходили службу в органах внутрішніх справ, враховуються лише ті види грошового забезпечення, з яких сплачено єдиний соціальний внесок. Окрім того, відповідні види грошового забезпечення враховуються у розмірах, фактично виплачених такій особі.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Відповідно до ст.308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї. Докази, які не були подані до суду першої інстанції, приймаються судом лише у виняткових випадках, якщо учасник справи надав докази неможливості їх подання до суду першої інстанції з причин, що об'єктивно не залежали від нього. Суд апеляційної інстанції не може розглядати позовні вимоги та підстави позову, що не були заявлені в суді першої інстанції.
Законом України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262) визначено умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які, окрім іншого, перебували на службі в органах внутрішніх справ.
Відповідно до ч.2 ст.1 Закону №2262 особи, які мають право на пенсію за цим Законом, які стали особами з інвалідністю за умов, передбачених цим Законом, набувають право на пенсію по інвалідності.
Згідно зі ст.18 Закону №2262 пенсії по інвалідності особам, які мають право на пенсію за цим Законом, призначаються в разі, якщо інвалідність настала в період проходження ними служби або не пізніше трьох місяців після звільнення зі служби, або якщо інвалідність настала пізніше тримісячного терміну після звільнення зі служби, але внаслідок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва тощо), яке виникло в період проходження військової служби чи під час перебування в полоні або заручником, якщо полонення чи захоплення заручником не було добровільним і особа, яка має право на пенсію за цим Законом, перебуваючи в полоні або заручником, не вчинила злочину проти миру і людства.
Положеннями ч.3 ст.43 Закону №2262 передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на момент проходження позивачем служби в органах внутрішніх справ) (далі - Постанова №1294) грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно із п.7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" (у редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії по інвалідності) (далі - Порядок №393) пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:
- відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;
- щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
З огляду на вказане, при обчисленні пенсії особам, які проходили службу в органах внутрішніх справ, враховуються лише ті види грошового забезпечення, з яких сплачено єдиний соціальний внесок, та які були фактично виплачені такій особі.
Відповідно до пункту 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за №135/13402, (далі - Порядок № 3-1) для призначення пенсії за вислугу років і по інвалідності подаються такі документи: заява про призначення пенсії (додаток 1); грошовий атестат, або довідка про розмір грошового забезпечення, і довідка про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби; військово-медичні документи про стан здоров'я звільненої особи (за винятком осіб, які не проходили військово-лікарську комісію); документи про страховий стаж (при призначенні пенсії згідно з пунктом "б" статті 12 Закону); довідка МСЕК про визнання особи інвалідом; копія документа про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті); довідка ВАТ "Ощадбанк" або інший документ, що підтверджує відкриття рахунку, назву та номер відділення ВАТ "Ощадбанк"; копія паспорта.
Матеріалами справи підтверджено, що у грошовому атестаті №8 від 16.04.2015 вих. №5495, виданому Лубенським МВ (з обслуговування м. Лубни та Лубенського району) УМВС України в Полтавській області, зазначено про те, що майор міліції ОСОБА_1 на момент звільнення з органів внутрішніх справ мав: посадовий оклад у розмірі 850,00 грн., оклад за спеціальним званням - 125,00 грн., надбавка за вислугу років - 292,50 грн. (30%), надбавка за виконання особливо важливих завдань - 633,75 грн. (50%), премію у розмірі 50% - 950,63 грн., індексацію у розмірі 1036,52 грн.
У довідці від 16.04.2015 вих. №5496 про додаткові види грошового забезпечення за період з 01.04.2013 по 31.03.2015 включені відомості про виплату позивачу надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50% та премії.(т.1 а.с.154-156).
Колегія суддів звертає увагу, що ОСОБА_1, в свою чергу, в позовних вимогах просить суд зобов'язати відповідача скласти нову довідку про розмір грошового забезпечення, до якої включити: 1) посадовий оклад - 850 грн., 2) оклад за військовим (спеціальним) званням "майор міліції" - 125 грн; 3) надбавка за вислугу років 35%; 4) надбавка за виконання особливо важливих завдань 100%; 5) надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15%; 6) надбавка за оперативно-службову діяльність 50%; 7) доплата за службу в нічний час 35 %; 8) премії 50%; 9) матеріальна допомога на оздоровлення при наданні основної відпустки; 10) вихідна допомога при зільненні; 11) індексація; 12) інші платежі та доплати (обрахувавши в сумовому виразі) (з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України).
Проте, грошовий атестат №8 від 16.04.2015 вих. №5495, виданий Лубенським МВ (з обслуговування м. Лубни та Лубенського району) УМВС України в Полтавській області, вже містить відомості про розмір посадового окладу ОСОБА_1 в сумі 850,00 грн., окладу за військовим (спеціальним) званням "майор міліції" - 125,00 грн., премії в розмірі 50% та індексації.
Щодо надбавки за вислугу років колегія суддів зазначає наступне.
У вищевказаному грошовому атестаті така надбавка вказана у розмірі 292,50 грн., що дорівнює 30 % від посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням ((850,00 грн. + 125,00 грн.) х 30%).
Позивач, в свою чергу, вказує про необхідність зазначення такої надбавки в розмірі 35%.
Положеннями п.п.1 п.6 Постанови №1294 передбачено виплату надбавки за вислугу років військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу в розмірах згідно з додатком 29.
Згідно із додатком 29 даної Постанови розмір надбавки у відсотках від посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням за наявності вислуги від 15 до 20 років становить 30%.
Колегія суддів звертає увагу, що при звільненні позивача було встановлено, що станом на 31.03.2015 його вислуга років складала 18 років 07 місяців 17 днів. (т.1 а.с.144)
В подальшому, вже у 2017 році за зверненням позивача було зараховано додатково вислугу років у кількості 00 років 05 місяців 02 дні, внаслідок чого вислуга років ОСОБА_1 станом на 31.03.2015стала складати 19 років 00 місяців 19 днів. (т.1 а.с.147-150)
Проте, розмір вислуги років позивача все одно залишився у межах від 15 до 20 років, за які передбачено виплату надбавки у розмірі 30%.
Щодо надбавки за виконання особливо важливих завдань колегія суддів зазначає наступне.
У вищевказаному грошовому атестаті така надбавка вказана у розмірі 633,75 грн., що дорівнює 50 % від посадового окладу з врахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років ((850,00 грн. + 125,00 грн.+292,50 грн.) х 50%).
Позивач, в свою чергу, вказує про необхідність зазначення такої надбавки в розмірі 10 %.
Відповідно до п.п.2.5.1 Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 31.12.2007 №499 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.03.2008 за №205/14896, (далі - Інструкція №499) особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ установлюється надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби в розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років, а тим, що безпосередньо розробляють, проводять експертизу проектів нормативно-правових актів, які передбачено положеннями про відповідні структурні підрозділи, особам рядового і начальницького складу за виконання спеціальних завдань, пов'язаних з антитерористичною діяльністю, особам начальницького складу слідчих підрозділів органів внутрішніх справ за службу на посадах слідчих, особам рядового і начальницького складу підрозділів міліції громадської безпеки за службу на посадах старших дільничних, дільничних і помічників дільничних інспекторів міліції та підрозділів з керівництва дільничними інспекторами міліції - у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугою років.
Згідно із п.п.2.5.2 Інструкції №499 порядок та умови виплати такої надбавки визначаються залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних завдань.
Наказом Управління МВС України в Полтавській області від 11.11.2010 №318 о/с було встановлено виплату позивачу надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50%, яка фактично нараховувалась і виплачувалась позивачу за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Щодо надбавки за службу в умовах режимних обмежень, надбавки за оперативно-службову діяльність, доплати за службу в нічний час та інших платежів і доплат, колегія суддів зазначає наступне.
У вищевказаному грошовому атестаті такі надбавки та доплата не зазначені.
Позивач, в свою чергу, вказує про необхідність зазначення надбавки за службу в умовах режимних обмежень в розмірі 15%, надбавки за оперативно-службову діяльність в розмірі 50%; та доплати за службу в нічний час 35 %.
Відповідно до п.п.2.9.4 Інструкції №499 надбавка за службу в умовах режимних обмежень установлюється особам рядового і начальницького складу за займаною посадою наказом про особовий склад на підставі мотивованих рапортів керівників структурних підрозділів, погоджених з режимно-секретним підрозділом.
Згідно з п.п.2.9.5 Інструкції №499 у рапорті зазначаються: дата оформлення допуску особи рядового чи начальницького складу до державної таємниці, форма допуску, ступінь секретності відомостей, що становлять державну таємницю, з якими за функціональними обов'язками за посадою постійно працює особа рядового чи начальницького складу, номер номенклатури посад, що підлягають оформленню на допуск до державної таємниці.
Проте, у накази УМВС про надання та припинення доступу до державної таємниці майору міліції ОСОБА_1 не містять вказівки про виплату позивачу надбавки за службу в умовах режимних обмежень. (т.1 а.с.48-51) , а зі змісту листа ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області від 23.10.2017 вих. №Т-476/115/39/01-2017 (т.1 а.с.46) вбачається, що позивачеві протягом 24 календарних місяців служби перед звільненням надбавка за службу в умовах режимних обмежень не нараховувалась та не виплачувалась.
Відповідно до п.п.2.6.1 Інструкції №499 особам середнього, старшого і вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, які провадять оперативно-розшукову, розвідувальну чи контррозвідувальну діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення органів державної влади і оперативно-службову діяльність, установлюється надбавка в розмірі до 50 відсотків посадового окладу.
Згідно із п.п.2.6.2 Інструкції №499 розмір надбавок установлюється індивідуально особам середнього, старшого і вищого начальницького складу керівниками органів, підрозділів, закладів та установ органів внутрішніх справ на підставі мотивованого подання керівника структурних підрозділів та оголошується наказом.
Із матеріалів справи слідує, що відповідачем в останні 24 календарні місяці служби перед звільненням не видавався наказ про встановлення ОСОБА_1 надбавки за оперативно-службову діяльність, так само в цей період фактично така надбавка не нараховувалась і не виплачувалась позивачу.
Аналогічно доплата за службу в нічний час та інші платежі і доплати в останні 24 календарні місяці служби перед звільненням ОСОБА_1 фактично не нараховувались і не виплачувались.
При цьому, колегія суддів звертає увагу, що інших доказів до матеріалів справи не надано. Так само позивачем не доведено наявність відповідних наказів або невиконання відповідачем положень виданих ним наказів щодо виплати такої надбавки і неврахування таких у грошовому атестаті.
Крім того, колегія суддів звертає увагу, що предметом даного позову є саме бездіяльність відповідача щодо невидачі довідки про грошове забезпечення із включенням до неї відповідних показників та зобов'язання відповідача надати таку довідку. В свою чергу, незгода позивача із виплачуваними йому протягом проходження служби в органах внутрішніх справ преміями, надбавками та доплатами, так само із їх розмірами, може бути лише предметом нового позову та не входить до предмета позову в межах даної адміністративної справи, як вірно зазначив суд першої інстанції.
Щодо включення до довідки про розмір грошового забезпечення для нарахування пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення та вихідної допомоги при звільненні колегія суддів зазначає наступне.
У вищевказаному грошовому атестаті такі виплати не зазначені.
Позивач, в свою чергу, вказує про необхідність зазначення в грошовому атестаті таких виплат.
Із довідки від 05.05.2018 вих. №4/2226 вбачається, що протягом останніх 24 місяців служби перед звільненням ОСОБА_1 нараховано та виплачено матеріальну допомогу на оздоровлення: у 2013 році - 850,00 грн, у 2014 році - 850,00 грн, у 2015 році - 850,00 грн, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань у 2013 році - 520,00 грн, індексацію: у 2013 році - 5633,52 грн, у 2014 році - 9439,52 грн, у 2015 році - 3109,56 грн, а також одноразову грошову допомогу при звільненні у розмірі 25666,92 грн. Єдиний соціальний внесок на суми матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань нараховувався та утримувався, а на суму індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні - ні. (т.1 а.с.168)
Однак, у грошовому атестаті відповідачем суми матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань не зазначив.
Верховний Суд України у постанові від 10.03.2015 у справі №21-70а15 дійшов висновку, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
За таких обставин, враховуючи те, що з нарахованої та виплаченої позивачу матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань утримано єдиний соціальний внесок, суми таких допомог мають бути враховані при призначенні позивачу пенсії.
У свою чергу, з індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні єдиний соціальний внесок не утримувався, у зв'язку з чим підстави для зазначення даних виплат у довідці про розмір грошового забезпечення для призначення пенсії (грошовому атестаті) відсутні.
Щодо позовних вимог ОСОБА_1 про зарахування до вислуги років часу навчання позивача у цивільному вищому навчальному закладі - Лубенському медичному училищі Міністерства охорони здоров'я України, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до ч.2 ст.17 Закону №2262 (у редакції, чинній на момент звільнення позивача з органів внутрішніх справ) до вислуги років особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ при призначенні пенсії на умовах цього Закону додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних вищих навчальних закладах, а також в інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, або призначення на відповідну посаду в межах до п'яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.
Згідно із п.2 Порядку №393 до вислуги років особам офіцерського складу Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони та інших військових формувань, створених Верховною Радою України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, а також особам середнього, старшого і вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, поліцейським, особам, зазначеним у пункті "ж" статті 1 2 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", особам середнього, старшого і вищого начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту та Державної кримінально-виконавчої служби України при призначенні пенсій згідно з пунктом "а" статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" додатково зараховується час їхнього навчання (у тому числі заочно) у цивільних вищих навчальних закладах, а також у інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське звання, до вступу на військову службу або призначення на відповідну посаду в межах до п'яти років із розрахунку - один рік за шість місяців.
Отже, до вислуги років особам, звільненим з військової служби, при призначенні пенсій на умовах Закону №2262-XII, додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних вищих навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське звання, до вступу на військову службу або призначення на відповідну посаду в межах до п'яти років із розрахунку один рік за шість місяців.
Аналогічні правові висновки Верховного Суду України викладені у постанові від 10.03.2015 у справі №21-411а14.
Матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 навчався у Лубенському медичному училищі Міністерства охорони здоров'я України у період з 1991 року по 1995 рік, яке відповідно до Закону України № 1060-XII "Про освіту" 1991 року відносилось до вищих навчальних закладів, однак після його закінчення офіцерське звання позивачу не присвоювалось.
Разом з тим, спеціальне звання "лейтенант міліції" ОСОБА_1 присвоєно саме наказом УВС від 26.09.1999 №184 о/с після закінчення Університету внутрішніх справ (період навчання з 14.08.1996 по 26.06.1999).
Таким чином, відсутні підстави для зарахування до вислуги років позивача періоду навчання у Лубенському медичному училищі Міністерства охорони здоров'я України.
Згідно із ч.ч.1-4 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до ч.1 ст.316 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Суд вважає, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та ухвалене судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому підстави для його скасування - відсутні.
Враховуючи вищевказане та керуючись ст.ст.2, 229, 241, 242, 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 327-329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 16.05.2018 року по справі № 816/1259/18 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не може бути оскаржена у касаційному порядку, а у випадках, передбачених п.2 ч.5 ст.328 Кодексу адміністративного судочинства України, постанова може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст постанови буде складено 10 липня 2018 року.
Головуючий суддя (підпис)О.П. Лях Судді(підпис) (підпис) В.В. Старостін М.М. Яковенко