Постанова № 75192400, 21.06.2018, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.06.2018
Номер справи
647/412/17
Номер документу
75192400
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 червня 2018 р.м.ОдесаСправа № 647/412/17

Категорія: 6.2 Головуючий в 1 інстанції: Миргород В.С.

Одеський апеляційний адміністративний суд в складі колегії:

судді - доповідача Косцової І.П.суддів Стас Л.В. Турецької І.О.за участю: секретаряСтефанцевої Ю.П.розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Приватного підприємства "НК-Гірник" на рішення Бериславського районного суду Херсонської області від 15.02.2018 року по справі за позовом ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 до Бериславської районної ради Херсонської області, за участю третьої особи - Приватного підприємств «НК-ГІРНИК» про скасування рішення районної ради, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 звернулись до Бериславського районного суду Херсонської області з позовом, в якому просили скасувати рішення Бериславської районної ради Херсонської області від 21.02.2017 року №171 «Про погодження надання надр у користування з метою розробки родовищ корисних копалин місцевого значення ПП «НК-ГІРНИК».

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що оскаржуваним рішенням ПП «НК-ГІРНИК» погоджено надання надр у користування з метою розробки родовищ корисних копалин місцевого значення Вірівського родовища вапняків, загальною площею 30 га, що знаходиться у Бериславському районі Херсонської області. Однак при прийнятті зазначеного рішення районна рада не врахувала тієї обставини, що передана третій особі земельна ділянка перебуває у власності позивачів, які отримали її внаслідок розпаювання земель ФГ "Бургунське". Оскільки земельна ділянка передана для видобування вапняку, позивачі вважають, що районна рада мала отримати їх погодження.

Оскільки всупереч вимог Кодексу України про надра, Закону України «Про місцеве самоврядування», клопотання про надання надр у користування не погоджено з Бургунською сільською радою Бериславського району Херсонської області, не враховані інтереси власників земельних ділянок, тобто має місце порушення права власності, оскаржуване рішення є незаконним та підлягає скасуванню.

Рішенням Бериславського районного суду Херсонської області від 15.02.2018 року позов задоволено в повному обсязі.

В апеляційній скарзі Приватне підприємство "НК-Гірник", посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати судове рішення та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.

Обґрунтовуючи свої доводи, апелянт зазначив, що суд першої інстанції при прийнятті рішення у справі дійшов помилкового висновку щодо наявності підстав для задоволення позову та протиправності оскаржуваного рішення, оскільки не з'ясував всіх обставин у справі, не дав належної правової оцінки доводам Підприємства по суті справи. Зокрема, зазначив, що на момент прийняття районною радою оскаржуваного рішення у Підприємства був наявний спеціальний дозвіл на користування надрами від 24.02.2010 року №3795 з метою геологічного вивчення вапняків Віровської ділянки. Крім цього, на момент прийняття рішення до районної ради було надано попереднє погодження Територіального управління Держгірпромнагляду України у Херсонській області для оформлення спеціального дозволу на користування надрами, погодження Держгірпромнагляду України на надання спеціального дозволу на користування надрами, рішення Міністерства екології та природних ресурсів України про підтвердження можливості надання спецдозволу на користування надрами.

У відзиві на апеляційну скаргу представник позивачів зазначив, що оскільки оскаржуваним рішенням районної ради порушено право власності позивачів на землю, рішення суду першої інстанції є законним та обґрунтованим.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах заявлених вимог і доводів апелянта, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судом апеляційної інстанції та підтверджено матеріалами справи, 18 січня 2017 року Державна служба геології та надр України (далі - Держгеонадра України) звернулась до Бериславської районної ради з листом №1003/13/12-17, в якому повідомила, що на розгляді у служби перебуває заява ПП «НК-Гірник» щодо надання спеціального дозволу на користування надрами з метою видобування вапняку Віровського родовища, що знаходиться у Бериславському районі Херсонської області. Відповідно до Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою КМ України від 30.05.2011 року № 615, Служба просила районну раду розглянути у визначений Порядком термін питання щодо погодження надання спеціального дозволу на користування надрами з метою видобування вапняку вказаному Підприємству, при цьому врахувати позицію сільської ради стосовно погодження видачі вищезазначеного дозволу. Також повідомила, що у разі неотримання позитивної або негативної відповіді у визначений Порядком термін вважатиметься, що надання спеціального дозволу на користування надрами обласною радою погоджено відповідно до абзацу 10 пункту 9 Порядку (а.с.75-76 т.1).

На підставі вказаного листа Держгеонадра України, а також листів відділу Держгеокадастру в Бериславському районі від 03.03.2016 року № 17-2104-0.2-303/2-16, Державної служби геології та надр України від 03.03.2016 року №3417/13/12-16, рішення Бургунської сільської ради від 29.01.2014 року №317 "Про погодження клопотання щодо надання надр у користування для промислової розробки Віровського родовища вапняків, Бериславською районною радою Херсонської області 21 лютого 2017 року прийнято рішення №171, яким ПП «НК-Гірник» погоджено надання надр у користування з метою розробки родовища корисних копалин місцевого значення Віровського родовища вапняків, загальною площею 30.0 га, що знаходиться у Береславському районі Херсонської області (а.с.5, 78, 91 т.1).

Законність цього рішення є предметом спору у даній справі.

Вирішуючи спір по суті, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки при прийнятті рішення у справі відповідач не врахував права власників земельних ділянок, а також наявність невирішених спорів, позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

Судова колегія такий висновок суду першої інстанції вважає правильним, при цьому зазначає наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 3 Земельного кодексу України земельні відносини, що виникають при використанні надр, лісів, вод, а також рослинного і тваринного світу, атмосферного повітря, регулюються цим Кодексом, нормативно-правовими актами про надра, ліси, води, рослинний і тваринний світ, атмосферне повітря, якщо вони не суперечать цьому Кодексу.

За приписами ч.4 ст.66 Земельного кодексу України надання земельних ділянок для потреб, пов'язаних з користуванням надрами, проводиться після оформлення в установленому порядку прав користування надрами і відновлення земель згідно із затвердженим відповідним робочим проектом землеустрою на раніше відпрацьованих площах у встановлені строки.

В свою чергу, згідно п.1 ч.1 ст.10 Кодексу України Про надра до відання сільських, селищних, міських та районних рад на їх території у порядку, встановленому цим Кодексом та іншими законодавчими актами, належить погодження надання надр у користування з метою геологічного вивчення, розробки родовищ корисних копалин місцевого значення.

Статтею 15 цього Кодексу передбачено, що надра надаються у постійне або тимчасове користування. Постійним визнається користування надрами без заздалегідь встановленого строку.

Тимчасове користування надрами може бути короткостроковим (до 5 років) і довгостроковим (до 50 років). У разі необхідності строки тимчасового користування надрами може бути продовжено.

Перебіг строку користування надрами починається з дня одержання спеціального дозволу (ліцензії) на користування надрами, якщо в ньому не передбачено інше, а в разі укладення угоди про розподіл продукції - з дня, зазначеного в такій угоді.

Відповідно до ст.16 Кодексу України Про надра спеціальні дозволи на користування надрами надаються переможцям аукціонів, крім випадків, визначених Кабінетом Міністрів України, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, або Радою міністрів Автономної Республіки Крим щодо розробки родовищ корисних копалин місцевого значення на території Автономної Республіки Крим. Порядок проведення аукціонів з продажу спеціальних дозволів на користування надрами та порядок їх надання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Надання спеціальних дозволів на користування надрами, крім випадків користування надрами на умовах угод про розподіл продукції, укладених відповідно до Закону України "Про угоди про розподіл продукції", здійснюється після попереднього погодження з відповідною радою питання про надання земельної ділянки для зазначених потреб, крім випадків, коли у наданні земельної ділянки немає потреби.

Переоформлення спеціальних дозволів на користування надрами, внесення до них змін, видача дублікатів, продовження терміну дії спеціальних дозволів на користування надрами, зупинення їх дії або анулювання, поновлення їх дії у разі зупинення здійснюються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр у встановленому законодавством порядку.

За приписами ст.ст.18, 19 Кодексу України Про надра надання земельних ділянок для потреб, пов'язаних з користуванням надрами, провадиться в порядку, встановленому земельним законодавством України.

Земельні ділянки для користування надрами, крім випадків, передбачених статтею 23 цього Кодексу, надаються користувачам надр після одержання ними спеціальних дозволів на користування надрами чи гірничих відводів.

Місцеві ради при наданні земельної ділянки для розробки родовищ корисних копалин місцевого значення одночасно надають у користування і надра.

Надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу.

Частинами 1, 3 ст.23 Кодексу України Про надра передбачено, що землевласники і землекористувачі в межах наданих їм земельних ділянок мають право без спеціальних дозволів та гірничого відводу видобувати корисні копалини місцевого значення і торф загальною глибиною розробки до двох метрів, а також підземні води (крім мінеральних) для всіх потреб, крім виробництва фасованої питної води, за умови, що обсяг видобування підземних вод із кожного з водозаборів не перевищує 300 кубічних метрів на добу.

Видобування корисних копалин місцевого значення і торфу з застосуванням спеціальних технічних засобів, які можуть призвести до небажаних змін навколишнього природного середовища, погоджується з місцевими радами, Радою міністрів Автономної Республіки Крим та обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями.

Водночас, питання надання спеціальних дозволів на користування надрами (далі - дозволи) у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також процедуру продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін врегульовані Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженим постановою КМ України від 30.05.2011 р. № 615.

Підпунктом 3 пункту 8 цього Порядку передбачено, що без проведення аукціону дозвіл надається у разі геологічного вивчення та видобування корисних копалин місцевого значення.

Згідно п.9 Порядку надання надр у користування, за винятком надання надр на умовах угод про розподіл продукції, погоджується з: Радою міністрів Автономної Республіки Крим, відповідними обласними, Київською і Севастопольською міськими радами - на користування ділянками надр з метою геологічного вивчення, розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення, а також для цілей, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин;

відповідними районними, міськими, селищними, сільськими радами - на користування ділянками надр, що містять корисні копалини місцевого значення;

Мінприроди - на всі види користування надрами.

Аналіз наведених приписів законодавства щодо користування надрами та порядку отримання спеціальних дозволів на користування надрами дає підстави для висновку, що надання спеціальних дозволів на користування надрами здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр після попереднього погодження з відповідною радою питання про надання земельної ділянки для зазначених потреб, крім випадків, коли у наданні земельної ділянки немає потреби та після погодження надання надр у користування з метою геологічного вивчення, розробки родовищ корисних копалин місцевого значення сільських, селищних, міських та районних рад на їх території у порядку, встановленому цим Кодексом.

Між тим, статтею 14 Конституції України передбачено, що право власності гарантується державою.

За приписами ст.152 Земельного кодексу України держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю.

Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.

Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом:

а) визнання прав;

б) відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав;

в) визнання угоди недійсною;

г) визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування;

ґ) відшкодування заподіяних збитків;

д) застосування інших, передбачених законом, способів.

Відповідно до ст.155 Земельного кодексу України у разі видання органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування акта, яким порушуються права особи щодо володіння, користування чи розпорядження належною їй земельною ділянкою, такий акт визнається недійсним.

Як встановлено судовою колегією та вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 з лютого 2013 року є власниками земельних ділянок, що знаходяться на території Бургунської сільської ради Бериславського району Херсонської області (кадастрові номери НОМЕР_1, НОМЕР_2, НОМЕР_3) (а.с.6-11 т.1).

Матеріали справи свідчать, що третя особа - ПП «НК-ГІРНИК» намагалось в судовому порядку скасувати рішення органів місцевого самоврядування щодо передачі позивачам земельних ділянок у власність, проте на момент розгляду судом першої інстанції даний спір вирішено остаточно не було, оскільки постанова Одеського апеляційного адміністративного суду від 25.03.2015 року у справі №2а-1622/12/2170, якою у задоволенні позову Підприємству відмовлено, була оскаржена до суду касаційної інстанції.

Колегією суддів встановлено, що постановою Верховного суду від 20.02.2018 року у даній справі скасовано рішення судів першої та апеляційної інстанції, провадження у справі закрито з підстав порушення правил предметної підсудності, адже даний спір підлягає розгляду за правилами цивільного судочинства.

Таким чином, як на момент прийняття Бериславською районною радою Херсонської області оскаржуваного рішення, так і на момент розгляду судами першої та апеляційної інстанції, позивачі є законними власниками вищезазначених земельних ділянок. Згідно витягів з єдиного реєстру прав на нерухоме майно цільове призначення вказаних земельних ділянок є ведення фермерського господарства (а.с.6-8).

В ході розгляду даної справи, а також наявних в матеріалах судових рішень вбачається, що погоджені у користування ПП «НК-ГІРНИК» надра розташовані під земельними ділянками позивачів, що належать їм на праві власності з лютого 2013 року, про що позивачі неодноразово повідомляли як відповідача, так и Держгеонадра України.

Враховуючи, що видобуток вапняку без порушення земельної ділянки є неможливим, а відповідачем не доведено, що заплановані для передачі ПП «НК-ГІРНИК» у користування надра не співпадають з земельними ділянками позивачів, судова колегія вважає правильним висновок суду першої інстанції, що оскаржуване рішення прийнято районною радою передчасно, без узгодження його відповідною сільською радою та власниками земельних ділянок.

Так, як вже зазначалось вище, підставою для прийняття оскаржуваного рішення Бериславська районна рада Херсонської області зазначила, в тому числі, рішення 34 сесії Бургунської сільської ради шостого скликання від 29.01.2014 року №317 "Про погодження клопотання щодо надання надр в користування для промислової розробки Віровського родовища вапняків" (а.с.78 т.1).

Однак судова колегія звертає увагу на ту обставину, що на день звернення ПП "НК-Гірник" до Держгеонадра України із заявою про надання спеціального дозволу на користування надрами з метою видобування вапняку (січень 2017 року) Порядок надання спеціальних дозволів, затверджений постановою КМУ №615 від 30 травня 2011 року, зазнав змін, та з грудня 2016 року погодження таких дозволів проводиться без залучення особи, що звернулася за одержанням спеціального дозволу, а отже районна рада мала самостійно узгодити вказане питання з відповідною сільською радою, про що зазначено у листі Держгеонадрів України №1003/13/12-17 від 18 січня 2017 року.

Натомість, рішення Бургунської сільської ради від 29.01.2014 року №317, на яке посилаються відповідач та апелянт, було прийнято за клопотанням ПП "НК-Гірник", та не відповідало вимогам чинного на момент розгляду відповідачем зазначених в спірному рішенні питань законодавству.

До того ж, як вбачається з матеріалів справи та не заперечується сторонами, на момент прийняття Бериславською районною радою рішення, що оскаржується, в судових інстанціях розглядався спір з приводу законності рішення Бургунської сільської ради від 29.01.2014 року №317.

Так, колегією суддів встановлено. що постановою Бериславського районного суду від 05.07.2016 року у справі № 647/993/16-а задоволено позов ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 про скасування рішення Бургунської сільської ради від 29.01.2014 року №317.

Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 28.09.2016 року постанову суду першої інстанції скасовано, позов залишено без розгляду у зв'язку з пропуском строку звернення до суду за захистом порушених прав (а.с.20-21 т.1).

Не погодившись з вказаним рішенням суду апеляційної інстанції, позивачі оскаржили його в касаційному порядку.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 08.11.2016 року у цій справі відкрито касаційне провадження (а.с.22 т.1).

Колегією суддів встановлено, що 01.02.2018 року зазначену справу передано на розгляд до Верховного Суду та розподілено відповідній колегії. Станом на момент розгляду апеляційної скарги у даній справі остаточне рішення не прийнято.

Отже, на момент прийняття Бериславською районною радою рішення, що оскаржується, рішення Бургунської сільської ради від 29.01.2014 року №317 не мало юридичної сили у зв'язку з його оскарженням в судовому порядку, а відтак, відповідач не мав законних підстав для погодження ПП "НК-Гірник" надання надр у користування з метою розробки родовища корисних копалин місцевого значення Вирівського родовища вапняків.

Що стосується доводів апелянта щодо законності виданого ПП «НК-Гірник» 24.02.2010 року спеціального дозволу №3795 на користування надрами на геологічне вивчення вапняків ділянки Віровська Бериславського району Херсонської області, колегія суддів зазначає, що термін вказаного дозволу сплив 24 лютого 2013 року, і в матеріалах справи відсутні будь-які докази щодо продовження терміну дії вказаного дозволу.

Більш того, прийняття відповідачем оскаржуваного в даній справі рішення про погодження надання надр у користування, та зібрані у справі докази свідчать про те, що ПП "НК-Гірник" у 2017 року ініціювало отримання нового спеціального дозволу на видобування вапняку, а відтак, посилання на наявність спеціального дозволу, термін дії якого сплив чотири роки тому, є безпідставними.

Інші зазначені апелянтом недоліки судового рішення ґрунтуються на суб'єктивній оцінці фактичних обставин справи та доказів, а також на невірному тлумаченні норм матеріального права. Зазначені доводи не містять посилань на конкретні обставини чи факти, або на нові докази, які б давали підстави для скасування рішення суду першої інстанції.

З огляду на викладене, колегія суддів дійшла висновку, що при вирішенні спору по суті суд першої інстанції правильно застосував норми матеріального та процесуального права, вірно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку.

Постанова суду першої інстанції викладена достатньо повно, висновки обґрунтовані з посиланням на конкретні норми Законів України та відповідають чинному законодавству та доводи апеляційної скарги цих висновків суду не спростовують.

За таких обставин підстав для скасування постанови суду першої інстанції та задоволення апеляційної скарги не вбачається.

Керуючись ст.ст. 308, 315, 316, 321, 322, 329 КАС України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Приватного підприємства "НК-ГІРНИК"- залишити без задоволення.

Рішення Бериславського районного суду Херсонської області від 15 лютого 2018 року по справі за позовом ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 до Бериславської районної ради Херсонської області за участю третьої особи - Приватного підприємства "НК-ГІРНИК" про скасування рішення районної ради - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом 30 днів з дня складання тексту судового рішення в повному обсязі.

Повний текст судового рішення складено 06.07.2018 року.

Суддя-доповідач: І.П. Косцова

Судді: Л.В. Стас

І.О. Турецька.