
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 липня 2018 р. м. ХарківСправа № 816/690/18Харківський апеляційний адміністративний суд
у складі колегії:
головуючого судді: Бенедик А.П.
суддів: Гуцала М.І. , Донець Л.О.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду в м. Харкові адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Полтавського окружного адміністративного суду (головуючий-суддя І інстанції: Головко А.Б.) від 04.04.2018р. (повний текст рішення складено 04.04.2018 р.) по справі № 816/690/18
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області
про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, у якій просив:
- визнати протиправною бездіяльність щодо не проведення перерахунку пенсії з 01.10.2016 по 31.12.2017 відповідно до поданої ним заяви про перерахунок пенсії відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Правління пенсійного фонду України від 30.01.2017 № 3-1, а також на підставі листа ГУ НП в Полтавській області від 19.01.2018 № 29/25 про розміри премій, які були виплачені поліцейським за посадою "старший слідчий в особливо важливих справах" за жовтень, листопад і грудень 2016 року та за січень, лютий, березень, квітень, травень, червень, липень, серпень, вересень і грудень 2017 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області перерахувати пенсію ОСОБА_1 за період із 01.10.2016 по 31.12.2017, включивши до складових його грошового забезпечення премію за жовтень 2016 року у розмірі 56 %, за листопад 2016 року у розмірі 56 %, за грудень 2016 року у розмірі 55 %, за січень 2017 року у розмірі 46 %, за лютий 2017 року у розмірі 61 %, за березень 2017 року у розмірі 60 %, за квітень 2017 року у розмірі 58 %, за травень 2017 року у розмірі 58 %, за червень 2017 року у розмірі 58 %, за липень 2017 року у розмірі 58 %, за серпень 2017 року у розмірі 59 %, за вересень 2017 року у розмірі 56%, за жовтень 2017 року у розмірі 56 %, за листопад 2017 року у розмірі 56 %, за грудень 2017 року у розмірі 56 %.
В обґрунтування позовних вимог посилався на те, що набув чинності Закон України від 23.12.2015 року № 900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", яким внесено доповнення до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ , а саме: статтю 63 доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських". Позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, проте останнім перерахунок та виплату пенсії не проведено.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 04.04.2018 року у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Позивач, не погодившись із судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 04.04.2018 року та ухвалити нове, яким задовольнити позовні вимоги.
Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги посилається на прийняття оскаржуваної постанови з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Вказує, що відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції дійшов до неправомірного висновку про необґрунтованість заявлених позовних вимог. Зазначив, що скористався правом подати самостійно заяву про перерахунок пенсії у зв'язку із значним підвищенням грошового забезпечення поліцейських за посадою "Старший слідчий в особливо важливих справах Слідчого управління ГУНП в Полтавській області" і додав до цієї заяви листи Головного управління Національної поліції в Полтавській області від 19.12.2017 року № 29/589зі, від 04.01.2018 року № 29/151зі та від 19.01.2018 року № 29/25зі про розміри премій, які були виплачені поліцейським за період з жовтня 2016 року по грудень 2017 року по вище зазначеній посаді. Правильність отримання інформації про розміри виплачених премій саме від ГУНП в Полтавській області підтверджується тим, що позивач звільнився зі служби з посади "Старший слідчий в особливо важливих справах слідчого управління УМВС України в Полтавській області", а також тим, що ні МВС України, ні Національна поліція України не мають інформації про середні розміри премій, що фактично були виплачені поліцейським за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року, що підтверджується листом МВС України від 03.04.2018 року № 502 зі та листами Національної поліції України від 10.04.2018 року № 61 зі/48-2018, від 10.04.2018 року №80зі/48-2018 та від 17.04.2018 року № 62аз/48-2018. В зв'язку з чим, відмова відповідача у перерахунку пенсії є необґрунтованою.
Відповідач правом наданням письмового відзиву на апеляційну скаргу не скористався.
На підставі положень п. 3 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) справа розглянута в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши письмові докази, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено під час апеляційного перегляду справи, що позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ, якому призначена пенсія за вислугу років згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ", та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області.
15.05.2017 року Ліквідаційна комісія ГУ МВС України у Полтавській області підготувала та відправила до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача від 15.05.2017 № 4/10532 станом на 01 січня 2016 року.
Рішенням Октябрського районного суду м. Полтави від 02.01.2018 у справі №554/9902/17 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Полтавській області про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити дії - задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Полтавській області щодо не проведення ОСОБА_1 - перерахунку пенсії із 01 січня 2016 року відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Полтавській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 01 січня 2016 року, виходячи від суми місячного грошового забезпечення у розмірі 7546,10 грн., на підставі довідки, виданої Ліквідаційною комісією УМВС України в Полтавській області № 4/10532 від 15.05.2017, у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідної категорії працівників поліції відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23.12.2015 року, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", № 947 від 18.11.2015 року "Про внесення змін до постанови КМУ від 09.03.2006 року № 268".
29.01.2018 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо перерахування пенсії у зв'язку із зміною розміру премій, які були нараховані та виплачені працівникам поліції за посадовю «старший слідчий в особливо важливих справах» Слідчого управління ГУНП в Полтавській області за період з 01.10.2016 року по 31.12.2017 року. (а.с. 72-74). До заяви додав лист від 19.01.2018 № 29/25 щодо розміру премій за період із 01.10.2016 по 31.12.2017 старших слідчих ОВС СУ ГУНП (а.с. 45).
Листом від 15.02.2018 № 1279/03-21/ Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області повідомило позивача про відсутність підстав для перерахунку пенсії, оскільки від уповноваженого органу не надходило інформації про уточнення розміру додаткових видів грошового забезпечення (а.с. 76-77).
Не погоджуючись із вказаною відмовою, позивач звернувся до суду з відповідним адміністративним позовом.
Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що Головне управління не наділено повноваженнями щодо призначення (перерахунку) пенсії з грошового забезпечення, яке не визначене уповноваженим органом, а тому відсутні підстави для врахування премії у розмірах, яких визначив позивач.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, враховуючи наступне.
Відповідно до т. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписами п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо порядку та умов перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовцям, в тому числі особам, які перебували на службі в органах внутрішніх справ, регулюються нормами Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ, Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23.12.2015 № 900-УІІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до частини 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яка діє з 17.07.2009, всі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку в зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або в зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій в розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, в строки, передбачені частиною 2 статті 51 цього Закону. В разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до частини 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яка діє з 29.12.2015, перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій в розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення» від 15.07.2015 р. № 614-VIII внесено зміни до ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», а саме доповнено статтю 51 частиною третьою такого змісту: «Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком».
Постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно пункт 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 580-VIII за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Отже, з огляду на викладене, позивач, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. N 988.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 45).
Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
На підставі зазначеного в пункті 1 Порядку № 45 рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Тобто підставою для перерахунку пенсії є довідка про розмір грошового забезпечення, видана уповноваженим на те органом, яким у даному випадку є Ліквідаційна комісія УМВС України у Полтавській області.
Суми та види грошового забезпечення для перерахунку пенсій беруться до уваги Пенсійним фондом у випадку, якщо вони включенні до відповідної довідки.
Під час розгляду справи встановлено, що Ліквідаційна комісія ГУ МВС України у Полтавській області підготувала та відправила до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 від 15.05.2017 № 4/10532 станом на 01.01.2016 року (а.с. 37).
Матеріали справи не містять доказів видачі Ліквідаційною комісією УМВС України у Полтавській області нової довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 із зазначенням інших показників, у т.ч. премії.
Таким чином, оскільки органи ПФУ здійснюють перерахунок та виплату пенсій військовослужбовцям на підставі документів, що надані уповноваженими структурними підрозділами де особа проходила службу, колегія суддів вважає передчасними заявлені позовні вимоги.
У випадку незгоди із визначеним у довідці від 15.05.2017 року №4/10532 розміром премії (2,32 %), позивач не позбавлений права оскаржити правомірність вказаних показників.
Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку про відсутність в діях відповідача протиправної бездіяльності щодо непроведення перерахунку пенсії позивачу.
В силу ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3)обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10)своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи наведене, колегія суддів дійшла висновку, що відмовляючи позивачу у проведенні перерахунку пенсії відповідач діяв у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також з використанням повноважень з метою, з якою ці повноваження йому надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено), добросовісно та розсудливо.
Згідно ч. 1 ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
З огляду на вищевикладене, колегія суддів вважає, що оскаржуване рішення суду першої інстанції відповідає вимогам ч. 1 ст. 242 КАС України, а тому відсутні підстави для його скасування та задоволення апеляційних вимог апелянта, позивача у справі.
Згідно ст.316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 326, 327 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 04.04.2018р. по справі №816/690/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя (підпис)А.П. БенедикСудді(підпис) (підпис) М.І. Гуцал Л.О. Донець Повний текст постанови складено 09.07.2018 року.