
Справа № 815/1960/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 червня 2018 року м. Одеса
У залі судових засідань № 25
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Свиди Л.І.
при секретарі судового засідання - Донець В.Р.
за участю сторін:
представника позивачів - ОСОБА_1 (за ордером)
представника відповідача - Доброва Р. М. (по довіреності)
розглянувши в порядку загального позовного провадження справу за позовною заявою ОСОБА_3, ОСОБА_4 до Департаменту комунальної власності Одеської міської ради в особі директора Спектора О.В. про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
До суду звернулися ОСОБА_3, ОСОБА_4 з позовною заявою до Департаменту комунальної власності Одеської міської ради в особі директора Спектора О.В. про визнання протиправною бездіяльності Департаменту комунальної власності Одеської міської ради в особі директора Спектора О.В. щодо не передачі Одеській міській раді проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у спільну сумісну власність за адресою: АДРЕСА_3, для прийняття відповідного рішення щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_3, ОСОБА_4, площею 0,0853 га для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) за адресою: АДРЕСА_3, зобов'язання Департаменту комунальної власності Одеської міської ради в особі директора Спектора О.В. передати Одеській міській раді проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у спільну сумісну власність за адресою: АДРЕСА_3, для прийняття відповідного рішення щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_3, ОСОБА_4, площею 0,0853 га для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) за адресою: АДРЕСА_3.
За цією позовною заявою відкрито загальне позовне провадження у відповідності до ст. 12 КАС України та наданий відповідачу строк для подання до суду відзиву на цю заяву.
Представник позивачів в судове засідання з'явився, позовні вимоги підтримав в повному обсязі. Позов обґрунтований позивачами тим, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у спільну сумісну власність за адресою: АДРЕСА_3 розроблявся протягом двох років та був погоджений усіма відповідними державними органами, але посадові особи Департаменту комунальної власності Одеської міської ради протиправно повернули його позивачам з надуманих підстав, порушивши їх право на приватизацію земельної ділянки.
Представник відповідача в судове засідання з'явився. З пояснень представника відповідача наданих в судовому засіданні вбачається, що відповідач позов не визнає, оскільки межи земельної ділянки не погоджені з суміжними користувачами та відсутні акти приймання-передачі межових знаків на зберігання, а тому повернення проекту позивачам є правомірним.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, а також обставини якими обґрунтовуються позовні вимоги позивачів та заперечення відповідача, суд вважає позов ОСОБА_3, ОСОБА_4 обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Згідно з положенням ст. 120 Земельного кодексу України у разі набуття права власності на будинок до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій він розміщений.
Відповідно до договорів дарування від 21 січня 2016 року у спільній сумісній власності ОСОБА_3, ОСОБА_4 знаходиться житловий будинок за адресою: АДРЕСА_3 (аркуші справи 60-63).
Зазначене право позивачів належним чином зареєстроване, про що свідчить Інформаційна довідка з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна від 28.01.2016 року (аркуші справи 58-59).
Зазначений житловий будинок розташований на земельній ділянці площею 853 кв. м., яка знаходиться у користуванні позивачів та вони бажають отримати її у власність.
Позивачами 29 січня 2016 року подана заява до Одеської міської ради про надання дозволу на приватизацію земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_3 для експлуатації жилого будинку (аркуш справи 39).
Рішенням Одеської міської ради №615-VII від 27.04.2016 року ОСОБА_3 та ОСОБА_4 наданий дозвіл на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок (аркуш справи 42).
На виконання Рішення Одеської міської ради №615-VII від 27.04.2016 року позивачі звернулися до ТОВ «Спектр нова» із заявою про виконання землевпорядних робіт по проекту відведення земельної ділянки площею 0,0853 га, за адресою: АДРЕСА_3 для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (аркуш справи 41).
Згідно наявної в матеріалах справи довідки Управління Держгеокадастру у м. Одесі Одеської області №Г-1599/0-1896/6-16 від 08.12.2016 року земельна ділянка орієнтованою площею 0,0853 га, за адресою: АДРЕСА_3 відводиться ОСОБА_3 та ОСОБА_4 за рахунок земель комунальної власності територіальної громади міста Одеси в особі Одеської міської ради (аркуш справи 44).
Управлінням архітектури та містобудування Одеської міської ради проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у спільну сумісну власність ОСОБА_3 та ОСОБА_4 за адресою: АДРЕСА_3 погоджений, про що свідчить відповідний висновок №01-11/5818-253 оз-к від 20.04.2017 року (аркуші справи 47-48).
Позивачі 8 червня 2017 року звернулися до Одеської міської ради із заявою про надання згоди на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_3 та ОСОБА_4 площею 0,0853 га, за адресою: АДРЕСА_3, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) (аркуш справи 40).
Відповідно до висновку експерта державної експертизи ОСОБА_7 про розгляд проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки від 26.07.2017 року №2976/0/80-17, зазначений проект є погодженим (аркуш справи 49).
Відповідно довідки з Адресного реєстру міста Одеси №373866/1 від 01.09.2017 року зарезервовано адресу об'єкта нерухомого майна, земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна будівля), за адресою: АДРЕСА_3 (аркуш справи 126).
Для прийняття відповідного рішення, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 5 лютого 2018 року направили до Одеської міської ради проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_3 (аркуші справи 16-18).
Однак, Департаментом комунальної власності Одеської міської ради позивачам повернутий проект для вирішення питання щодо погодження меж земельної ділянки з суміжним землекористувачем, що підтверджується листом №01-20/62 від 02.04.2018 року (аркуш справи 19).
Позивачі не погодилися з правомірністю такої бездіяльності відповідача та звернулися до суду з цим позовом.
Згідно з ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З листа Департаменту комунальної власності Одеської міської позивачам №01-20/62 від 02.04.2018 року вбачається, що підставою для повернення проекту позивачам стала необхідність погодження меж земельної ділянки з суміжним користувачем та в цьому листі зазначено, що відповідно до п. 2 ст. 198 Земельного кодексу України кадастрова зйомка включає погодження меж земельної ділянки з суміжними власниками та користувачами, а відповідно до ст. 50 Закону України «Про землеустрій», проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок включає акт приймання-передачі межових знаків на зберігання.
Крім того, в листі зазначено, що в разі неможливості погодження меж з сусідніми землевласниками (землекористувачами), земельні спори вирішуються судами, органами місцевого самоврядування та центральними органами виконавчої влади, що реалізують державну політики у сфері земельних відносин (ст. 158 Земельного кодексу України) та на засіданні комісії з розгляду земельних спорів Одеської міської ради від 08.09.2016 року встановлено, що суміжний землекористувач не дає згоди на погодження меж та можливості встановлення огорожі.
Щодо посилання відповідача на ст. 50 Закону України «Про землеустрій» яка передбачає наявність актів приймання-передачі межових знаків на зберігання, суд звертає увагу на те, що в матеріалах проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у спільну власність за адресою: АДРЕСА_3 наявні акти приймання-передачі межових знаків на зберігання (аркуші справи 89, 115), а тому в даному випадку відповідачем необґрунтовано зазначено про їх відсутність в проекті.
Що стосується погодження меж земельної ділянки з суміжними користувачами, суд звертає увагу на те, що відповідно до п. 2 ст. 198 Земельного кодексу України кадастрові зйомки це комплекс робіт, виконуваних для визначення та відновлення меж земельних ділянок, які включають, в тому числі, погодження меж земельної ділянки з суміжними власниками та землекористувачами.
З наявного в матеріалах справи проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у спільну власність за адресою: АДРЕСА_3 вбачається погодження меж земельної ділянки з суміжними землевласниками (землекористувачами), про що свідчать відповідні акти від 16.03.2017 року, 17.10.2017 року та погодження (аркуші справи 103-105), а щодо суміжного землекористувача - ОСОБА_8 (АДРЕСА_4) він повідомлявся про проведення землевпорядних робіт за адресою місця проживання, місця розташування земельної ділянки, шляхом оголошення в газеті, про що свідчать квитанції, повідомлення, поштові повернення, копії газет, тощо, наявні в матеріалах проекту.
Відповідно до п. 3.12 «Інструкції про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками», затвердженої наказом Державного комітету України із земельних ресурсів №376 від 18.05.2010 року, закріплення межовими знаками меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) здійснюється виконавцем у присутності власника (користувача) земельної ділянки, власників (користувачів) суміжних земельних ділянок або уповноваженою ним (ними) особою.
Повідомлення власників (користувачів) суміжних земельних ділянок про дату і час проведення робіт із закріплення межовими знаками меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) здійснюється виконавцем завчасно, не пізніше ніж за п'ять робочих днів до початку робіт із закріплення межовими знаками меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
Повідомлення надсилається рекомендованим листом, кур'єрською поштою, телеграмою чи за допомогою інших засобів зв'язку, які забезпечують фіксацію повідомлення.
Власники (користувачі) суміжних земельних ділянок, місце проживання або місцезнаходження яких невідоме, повідомляються про час проведення робіт із закріплення межовими знаками поворотних точок меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) через оголошення у пресі за місцезнаходженням земельної ділянки.
Закріплення межовими знаками меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) може здійснюватися за відсутності власників (користувачів) суміжних земельних ділянок у випадку їх нез'явлення якщо вони були належним чином повідомлені про час проведення вищезазначених робіт, про що зазначається у акті прийомки-передачі межових знаків на зберігання.
Таким чином, суд вважає, що позивачами належним чином погоджено межі земельної ділянки з суміжним користувачами та виконані всі передбачені законодавством дії для цього.
Відповідно до листа відповідача №01-20/62 від 02.04.2018 року позивачам запропоновано звернутися до суду щодо вирішення земельного спору, однак, суд звертає увагу на те, що відповідачем не надано до суду будь-яких доказів наявності земельного спору між позивачами та суміжними користувачами земельних ділянок, не надано доказів розгляду земельного спору Одеською міською радою, а тому, в даному випадку, у відповідача не було підстав для повернення проекту та не передачі його на розгляд Одеській міській раді.
Враховуючи допущення відповідачем протиправної бездіяльності у суду є всі підстави для зобов'язання відповідача вчинити певні дії, тобто, передати Одеській міській раді проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у спільну сумісну власність за адресою: АДРЕСА_3, для прийняття відповідного рішення щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_3, ОСОБА_4, площею 0,0853 га для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) за адресою: АДРЕСА_3.
Крім того, враховуючи, що позивачами зазначено відповідачем Департамент комунальної власності Одеської міської ради в особі директора Спектора О.В., оскільки ця посадова особа підписувала лист №01-20/62 від 02.04.2018 року, але представник позивача зазначив, що бездіяльність фактично допущена не посадовою особою, а органом, цей позов підлягає задоволенню шляхом визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії Департаменту комунальної власності Одеської міської ради.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_3, ОСОБА_4 обґрунтовані та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 6, 9, 14, 90, 243-246, 255 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, 65080), ОСОБА_4 (АДРЕСА_2, 65065) до Департаменту комунальної власності Одеської міської ради в особі директора Спектора О.В. (вул. Артилерійська, 1, м. Одеса, 65039) про визнання протиправною бездіяльності Департаменту комунальної власності Одеської міської ради в особі директора Спектора О.В. щодо не передачі Одеській міській раді проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у спільну сумісну власність за адресою: АДРЕСА_3, для прийняття відповідного рішення щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_3, ОСОБА_4, площею 0,0853 га для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) за адресою: АДРЕСА_3, зобов'язання Департаменту комунальної власності Одеської міської ради в особі директора Спектора О.В. передати Одеській міській раді проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у спільну сумісну власність за адресою: АДРЕСА_3, для прийняття відповідного рішення щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_3, ОСОБА_4, площею 0,0853 га для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) за адресою: АДРЕСА_3 - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Департаменту комунальної власності Одеської міської ради щодо не передачі Одеській міській раді проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у спільну сумісну власність за адресою: АДРЕСА_3, для прийняття відповідного рішення щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_3, ОСОБА_4, площею 0,0853 га для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) за адресою: АДРЕСА_3.
Зобов'язати Департамент комунальної власності Одеської міської ради передати Одеській міській раді проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у спільну сумісну власність за адресою: АДРЕСА_3, для прийняття відповідного рішення щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_3, ОСОБА_4, площею 0,0853 га для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) за адресою: АДРЕСА_3.
Стягнути з Департаменту комунальної власності Одеської міської ради (код ЄДРПОУ 26302595) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_1) сплачений судовий збір у розмірі 1409,60 грн.
Стягнути з Департаменту комунальної власності Одеської міської ради (код ЄДРПОУ 26302595) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_4 (РНОКПП НОМЕР_2) сплачений судовий збір у розмірі 1409,60 грн.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 09.07.2018 року.
Суддя Л. І. Свида
.