Рішення № 75190486, 04.07.2018, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.07.2018
Номер справи
813/2121/18
Номер документу
75190486
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №813/2121/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 липня 2018 року

зал судових засідань №6

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Гулика А.Г.,

секретар судового засідання Мусій С.В.,

за участю:

представника позивача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом Головного управління Держпраці у Львівській області до Львівського комунального підприємства «Сяйво» про застосування заходів реагування, -

в с т а н о в и в:

Головне управління Держпраці у Львівській області звернулося до суду з позовом до Львівського комунального підприємства «Сяйво» (далі – ЛКП «Сяйво»), в якому просить суд застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до ЛКП «Сяйво», а саме заборонити експлуатацію пасажирських ліфтів (реєстр. №Л-4488, №Л-4409, що розташовані в місті Львові по вул.Доробок, 48); (реєстр. №Л-4399 (1 під’їзд), №Л-4396 (2 під’їзд), №Л-4398 (3 під’їзд), що розташовані в місті Львові по вул.Широка,29); (реєстр. №Л-4402 (1 під’їзд), №Л-4393 (2 під’їзд), №Л-44030 (3 під’їзд), що розташовані в місті Львові по вул. Сяйво, 17; ПП-402А (реєстр. №Л-1852; реєстр. №Л-1853; реєстр, №Л-1854), що розташовані в місті Львові по вул. Сяйво, 15, до усунення у позовній заяві порушень.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що уповноваженою особою ГУ Держпраці у Львівській області проведено позапланову перевірку ЛКП «Сяйво» щодо дотримання законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, якою встановлено факти порушень законодавства. Враховуючи зазначене, у зв’язку з виникненням умов, за яких подальша експлуатація об’єкта створює загрозу для життя і здоров’я мешканців житлових будинків, з метою недопущення спричинення шкоди життю та здоров’ю, позивач звернувся до суду із вказаним позовом.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала з підстав, наведених у позовній заяві. Просила суд позов задовольнити повністю.

Відповідач явку представника в судове засідання не забезпечив, хоча належним чином повідомлявся про дату, час і місце проведення судового засідання. Клопотань про розгляд справи без його участі до суду не надходило.

Заслухавши пояснення позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю, виходячи з наступних підстав.

Відповідач - ЛКП «Сяйво» зареєстроване як юридична особа код ЄДРПОУ 32262674, місцезнаходження: 79052, м.Львів, вул.Сяйво, 21.

На підставі наказу Головного управління Держпраці у Львівській області (надалі – ГУ Держпраці у Львівській області) від 10.04.2018 №0684-П та направлення на перевірку №0629 від 10.04.2018 позивач провів позапланову перевірку ЛКП «Сяйво» щодо дотримання законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки з метою контролю виконання вимог припису від 18.12.2017 №13/01/050/3062-2448.

За результатами вказаної перевірки ГУ Держпраці у Львівській області склало Акт перевірки суб’єкта господарювання (виробничого об’єкта) №13/01/050/0374 від 12.04.2018.

Перевіркою виявлено, зокрема, такі порушення:

- допущено до роботи пасажирські ліфти (реєстр. №Л-4488, №л-4409, №л-4399, №Л-4396, №Л-4398, №Л-4402, №Л-4393, №Л-4403) без проведення технічних оглядів експертних обстежень, що є порушенням п.9.7.15 Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів

- не проведено експертне обстеження пасажирських ліфтів (реєстр. №Л-4488, №л-4409, №л-4399, №Л-4396, №Л-4398, №Л-4402, №Л-4393, №Л-4403) після закінчення граничного строку експлуатації, що є порушенням п.9.6.1 «Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів»;

- не проведено позачерговий технічний огляд пасажирських ліфтів (реєстр. №Л-4488, №л-4409, №л-4399, №Л-4396, №Л-4398, №Л-4402, №Л-4393, №Л-4403) після закінчення граничного строку експлуатації, що є порушенням п.9.5.1 «Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів»;

- в машинному приміщені пасажирського ліфта (реєстр. №Л-4409) розкомплектовано станцію управління ліфтом та знято електродвигун на лебідці) складові частини, прилади та пристрої безпеки повинні відповідати вимогам вказаних Правил і чинних нормативних документів, що є порушенням п.6.1.1 «Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів»;

Примірник акта №13/01/050/0374 від 12.04.2018 підписано та отримано директором ЛКП «Сяйво».

Одночасно з цим, суд встановив, що в акті перевірки №13/01/050/0374 від 12.04.2018 ГУ Держпраці у Львівській області зазначено попередження про необхідність негайного зупинення робіт (виробництва) з експлуатації пасажирських ліфтів (реєстр.№Л-4488, реєстр. №Л-4409 (м.Львів, вул.Доробок,48), реєстр. №Л-4399 (1 під’їзд), №Л-4396 (2 під’їзд), №Л-4398 (3 під’їзд) (м. Львів, вул.Широка,29), реєстр. №Л-4402 (1 під’їзд), №Л-4393 (2 під’їзд), №Л-44030 (3 під’їзд) - (м. Львів, вул. Сяйво, 19) до усунення зауважень.

На підставі наказу ГУ Держпраці у Львівській області від 03.04.2018 №0650-П та направлення на перевірку №0599 від 03.04.2018 позивач провів позапланову перевірку ЛКП «Сяйво» щодо дотримання законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки з метою контролю виконання вимог припису від 19.12.2017 №13/01/048/3081-2464.

ГУ Держпраці у Львівській області за результатами вказаної перевірки склало Акт перевірки суб’єкта господарювання (виробничого об’єкта) №13/01/048/0371 від 11.04.2018.

Перевіркою виявлено такі порушення:

- не проведено експертне обстеження та позачерговий технічний огляд після закінчення граничного строку експлуатації пасажирських ліфтів ПП-400А (реєстр. № Л-4392; реєстр. № Л-4391) вул. Сяйво, 17; ПП-402А (реєстр. № Л-1852;реєстр. № Л-1853; реєстр, № Л-1854) вул. Сяйво, 15, що є порушенням пунктів 9.6.1, 9.5.1, 9.7.15. «Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів» НПАОП 0.00- 1.02-08;

- не замінено спрацьований тяговий шків та канати пасажирського ліфта (реєстр. № Л-4391) вул. Сяйво, 17, що є порушенням пунктів 6.6.1, 9.7.15 «Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів» НПАОП 0.00-1.02-08;

- не працюють реверсивні пристрої дверей кабін пасажирських ліфтів (реєстр. № Л-4423) вул. Сяйво, 17, (реєстр. № Л-1854; реєстр. № Л-1853) вул. Сяйво, 15, що є порушенням пункту 6.6.1, 9.7.15.«Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів» НПАОП 0.00- 1.02-08;

- не замінені тріснуті пружини підвісок противаги пасажирських ліфтів ПП-400А (реєстр, № Л-4423; реєстр, № Л-4391) вул. Сяйво, 17; ПП-402А (реєстр. № Л-1852;реєстр, № Л-1853; реєстр, № Л-1854) вул. Сяйво, 15, що є порушенням пунктів 6.6.4. 9.7.15. «Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів» НПАОП 0.00- 1.02-08;

- не замінено пошкоджений канат обмежувача швидкості пасажирського ліфта (ПП-400А (реєстр, № Л-4423) вул. Сяйво, 17), що є порушенням пунктів 6.6.4. 9.7.15. «Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів» НПАОП 0.00- 1.02-08.

Один примірник зазначеного акта підписав та отримав директор ЛКП «Сяйво».

В акті перевірки №13/01/048/0371 від 11.04.2018 ГУ Держпраці у Львівській області зазначено попередження про необхідність негайного зупинення робіт (виробництва) експлуатації пасажирських ліфтів ПП-400А (реєстр. № Л-4392; реєстр, № Л-4423; реєстр, № Л-4391) вул. Сяйво, 17; ПП-402А (реєстр. № Л-1852;реєстр, № Л-1853; реєстр, № Л-1854) вул. Сяйво, 15 до усунення порушень.

З огляду на це, позивач вважає, що порушення, виявлені під час проведення перевірки, створюють загрозу для життя і здоров’я мешканців житлових будинків, тому звернувся до суду з відповідним позовом.

Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» №877-V від 05.04.2007 (надалі – Закон України №877-V).

Згідно з ст. 1 Закону України №877-V державний нагляд (контроль) – це діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (надалі – органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Відповідно до ч. ч. 1, 4 ст. 4 Закону України №877-V державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом. Виключно законами встановлюються: органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності; спосіб здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа. Орган державного нагляду (контролю) не може здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, якщо закон прямо не уповноважує такий орган на здійснення державного нагляду (контролю) у певній сфері господарської діяльності та не визначає повноваження такого органу під час здійснення державного нагляду (контролю).

Відповідно до ч. 3 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96, та п.3 Положення про Головне управління Держпраці у Львівській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань праці від 22.06.2017 № 75, (далі – Положення) основними завданнями Головного управління Держпраці у Львівській області є:

- реалізація державної політики у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов’язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб;

- здійснення державного регулювання і контролю у сфері діяльності, пов’язаної з об’єктами підвищеної небезпеки.

Відповідно до п. 16 ч.4 Положення до компетенції Управління Держпраці належить здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням законодавства у сфері охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

Згідно з ч. 7 Положення №96, Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Пунктом 1 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про охорону праці» передбачено, що державна політика в галузі охорони праці базується на принципі пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Відповідно до ч. 3 ст. 43 Конституції України кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом.

Відповідно до ч 7 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» на підставі актів, складених за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

Частиною 5 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» встановлено, виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, робіт, надання послуг суб’єктам господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.

Таким чином, суд встановив, що недотримання відповідачем вимог законодавства у сфері охорони праці та промислової безпеки, зазначених в актах перевірки, свідчать, що наявність зазначених порушень є реальним ризиком та створює загрозу життю та здоров’ю людей.

Враховуючи викладене, у зв'язку з виникненням загрози життю та/або здоров'ю людей та з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю людей та ненаданням відповідачем достатніх доказів щодо усунення виявлених порушень, зазначених в актах перевірки №13/01/050/0374 від 12.04.2018 та №13/01/048/0371 від 11.04.2018 суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог ГУ Держпраці у Львівській області щодо заборони експлуатації пасажирських ліфтів (реєстр. №Л-4488, №Л-4409, що розташовані в місті Львові вул.Доробок, 48); (реєстр. №Л-4399 (1 під’їзд), №Л-4396 (2 під’їзд), №Л-4398 (3 під’їзд) що розташовані в місті Львові по вул.Широка,29); (реєстр. №Л-4402 (1 під’їзд), №Л-4393 (2 під’їзд), №Л-44030 (3 під’їзд), що розташовані в місті Львові по вул. Сяйво, 17; ПП-402А (реєстр. №Л-1852; реєстр. №Л-1853; реєстр, №Л-1854), що розташовані в місті Львові по вул. Сяйво, 15 до усунення порушень.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі – КАС України) органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Таким чином, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю.

Відповідно до ст.139 КАС України судові витрати стягненню зі сторін не підлягають.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 73-76, 242, 244, 245 КАС України, суд, -

в и р і ш и в:

позов задовольнити повністю.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності до Львівського комунального підприємства «Сяйво».

Заборонити експлуатацію пасажирських ліфтів (реєстр. №Л-4488, №Л-4409), що розташовані в місті Львові по вул.Доробок, 48); (реєстр. №Л-4399 (1 під’їзд), №Л-4396 (2 під’їзд), №Л-4398 (3-й під’їзд), що розташовані в місті Львові по вул.Широка,29); (реєстр. №Л-4402 (1 під’їзд), №Л-4393 (2 під’їзд), №Л-44030 (3-й під’їзд), що розташовані в місті Львові по вул. Сяйво, 17; ПП-402А (реєстр. №Л-1852; реєстр. №Л-1853; реєстр, №Л-1854), що розташовані в місті Львові по вул. Сяйво, 15 до усунення порушень.

Судові витрати стягненню зі сторін не підлягають.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення суду складене і підписане 09.07.2018.

Суддя А.Г. Гулик