
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №813/1002/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 липня 2018 року
зал судових засідань №6
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Гулика А.Г.,
секретар судового засідання Мусій С.В.,
за участю:
позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов’язання вчинити дії, -
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Національної поліції у Львівській області (далі – ГУ НП у Львівській області), в якому просить суд:
- визнати протиправними дії відповідача щодо зарахування (включення) позивача до кадрового резерву працівників поліції на перше півріччя 2018 року, затвердженого начальником ГУ НП у Львівській області 02.01.2018 та до плану-графіку щодо кількості працівників, які зараховані до кадрового резерву, а також строків проходження ними стажування у 2018 році, затвердженого начальником ГУ НП у Львівській області 25.01.2018;
- виключити позивача з кадрового резерву працівників поліції ГУ НП у Львівській області на перше півріччя 2018 року, затвердженого начальником ГУ НП у Львівській області 02.01.2018 та з плану-графіку щодо кількості працівників, які зараховані до кадрового резерву, а також строків проходження ними стажування у 2018 році, затвердженого начальником ГУ НП у Львівській області 25.01.2018.
Ухвалою від 19.03.2018 суддя відкрив провадження у справі.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що, на думку позивача, його безпідставно зарахували до кадрового резерву працівників поліції для проходження стажування в першому півріччі 2018 року в Донецькій і Луганській областях. Позивач зазначає, що зарахування до кадрового резерву здійснюється на конкурсній основі. Проте, він участь у відповідному конкурсі не брав, жодних документів для включення його до кадрового резерву не подавав.
Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву від 07.05.2018, в якому просить суд відмовити в задоволенні позову. Відзив обґрунтований тим, що позивач правомірно включений до кадрового резерву працівників поліції ГУ НП у Львівській області на перше півріччя 2018 року на підставі наказу начальника ГУ НП у Львівській області. Саме до компетенції керівного складу органу поліції відноситися право начальника формувати кадровий резерв для зміни конфігурації штату та просування особового складу по службі. Вказаний наказ позивач повинен виконати беззаперечно, точно та у визначений строк.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, наведених у позовній заяві. Просив суд позов задовольнити повністю.
Відповідач явку представника в судове засідання не забезпечив, хоча належним чином повідомлявся про дату, час і місце його проведення. На адресу суду подав клопотання про розгляд справи без участі його представника.
Заслухавши пояснення позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю, виходячи з наступних підстав.
Позивач – ОСОБА_1 працює на посаді інспектора – чергової частини відділення поліції на станції «Львів» Залізничного відділу поліції ГУ НП у Львівській області.
З пояснень позивача вбачається, що 22.02.2018 йому стало відомо про включення його до кадрового резерву працівників поліції на перше півріччя 2018 року та до плану-графіку щодо кількості працівників поліції ГУ НП у Львівській області, які зараховані до кадрового резерву, та строків проходження ними стажування у 2018 році.
23.02.2018 позивач звернувся до Залізничного ВП ГУ НП у Львівській області та до ГУ НП у Львівській області з інформаційними запитами щодо підстав зарахування його до кадрового резерву працівників поліції на перше півріччя 2018 року.
З відповіді Залізничного ВП ГУ НП у Львівській області від 01.03.2018 та ГУ НП у Львівській області від 01.03.2018 вбачається, що кадровий резерв, до якого включено позивача, сформований та затверджений рішенням начальника ГУ НП у Львівській області без видачі окремого наказу. При формуванні кадрового резерву враховувалось положення п.4 листа Національної поліції України «Про організацію проведення стажування в системі Національної поліції України» від 26.01.2018 №1053/01/12-2978, відповідно до яких при направленні для проходження стажування у першу чергу звертати увагу на наступні категорії осіб: поліцейських, які проходили службу в поліції та були звільнені зі служби в поліції за різними підставами, а в подальшому поновлені в судовому порядку чи прийняті на службу до поліції в установленому порядку. Додатково поінформовано, що ОСОБА_1 звільнений зі служби в поліції 10.10.2017 та поновлений на посаді відповідно до постанови Львівського окружного адміністративного суду від 14.11.2017 у справі №813/3637/17. Тому, включення позивача до кадрового резерву для подальшого направлення на стажування відповідає вимогам п.4 листа НП України «Про організацію проведення стажування в системі Національної поліції України» від 26.01.2018 №1053/01/12-2978.
Не погоджуючись з діями відповідача щодо зарахування ОСОБА_1 до кадрового резерву працівників поліції на перше півріччя 2018 року позивач звернувся до суду з відповідним позовом.
При вирішенні спору по суті суд виходив з такого.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначено Законом України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 №580-VІІІ (далі - Закон України №580-VІІІ).
Відповідно до статті 1 Закону України №580-VІІІ Національна поліція України - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку. Діяльність поліції спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України згідно із законом.
За приписами частини першої статті 18 Закону України № 580-VІІІ поліцейський зобов'язаний, зокрема, неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського; професійно виконувати свої службові обов'язки відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов'язків, наказів керівництва.
Положення про порядок формування кадрового резерву на керівні посади в Міністерстві внутрішніх справ України, його територіальних органах та підрозділах, затверджене наказом МВС України від 17.09.2012 №808 (далі - Положення №808).
Відповідно до п.2 Положення №808 “кадровий резерв” - це спеціально сформована група осіб начальницького складу, які мають досвід оперативно-слідчої роботи, управлінської діяльності та відповідні ділові якості, можуть об’єктивно оцінювати стан справ у службовій діяльності, приймати виважені, обґрунтовані рішення.
Кадровий резерв формується з метою вивчення особистих якостей працівників та їх підготовки до виконання посадових обов’язків на керівних посадах апарату Міністерства внутрішніх справ України, його територіальних органів та підрозділів.
Згідно з п.8 Положення №808 добір кандидатів до кадрового резерву здійснюється на конкурсній основі.
Пунктом 9 Положення №808 передбачено, що конкурс складається з таких етапів: оприлюднення оголошення про проведення конкурсу; приймання документів від осіб, які бажають узяти участь у конкурсі, та пропозицій керівників структурних підрозділів апарату Міністерства, начальників ГУМВС, УМВС, керівників районних, районних в містах, міських управлінь (відділів), лінійних управлінь (відділів) (далі – міськрайонні органи), керівників структурних підрозділів територіальних органів щодо кандидатів на участь у конкурсі; проведення оцінювання особистих якостей кандидатів та рівня їх підготовки до виконання посадових обов’язків на керівних посадах; добір кандидатів.
Для участі у конкурсі до кадрових підрозділів подаються такі документи: рапорт кандидата, письмова згода на проведення перевірки поданих відомостей та зберігання, використання та оприлюднення персональних даних, копії документів про освіту, засвідчених кадровими підрозділами (диплом про повну вищу освіту, документи про вчене звання, науковий ступінь, свідоцтво про підвищення кваліфікації), рекомендаційні листи керівників вищого рівня (за наявності) (відповідно до п.13 Положення №808).
Суд встановив, що позивач не виявляв бажання щодо включення його до кадрового резерву, участі в конкурсі не брав, документів, визначених у п.13 Положення №808, зокрема, рапорту та згоди на проведення перевірки, до кадрового підрозділу не подавав. Тому, зарахування (включення) позивача до кадрового резерву працівників поліції на перше півріччя 2018 року, затвердженого начальником ГУ НП у Львівській області 02.01.2018, та до плану-графіку щодо кількості працівників, які зараховані до кадрового резерву, а також строків проходження ними стажування у 2018 році, затвердженого начальником ГУ НП у Львівській області 25.01.2018 суперечить конкурсним засадам здійснення добору кандидатів та здійснене з порушенням порядку, встановленого Положення №808.
Щодо доводів відповідача про те, що включення позивача до кадрового резерву для подальшого направлення на стажування відповідає вимогам п.4 листа Національної поліції України «Про організацію проведення стажування в системі Національної поліції України» від 26.01.2018 №1053/01/12-2978, суд зазначає таке.
Згідно з п.4 листа Національної поліції України «Про організацію проведення стажування в системі Національної поліції України» від 26.01.2018 №1053/01/12-2978 при направленні для проходження стажування у першу чергу звертати увагу на наступні категорії осіб: поліцейських, які проходили службу в поліції та були звільнені зі служби в поліції за різними підставами, а в подальшому поновлені в судовому порядку чи прийняті на службу до поліції в установленому порядку.
Суд встановив, що позивача поновлено на службі в органах ГУ НП у Львівській області відповідно до постанови Львівського окружного адміністративного суду від 14.11.2017 у справі №813/3637/17.
Водночас, суд враховує, що в п.1 вказаного листа Національної поліції України «Про організацію проведення стажування в системі Національної поліції України» від 26.01.2018 №1053/01/12-2978 зазначено, що стажування працівників поліції здійснюється відповідно до вимог Положення про організацію післядипломної освіти працівників Національної поліції України, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 24.12.2015 № 1625 (надалі - Положення № 1625).
Відповідно до п. 2 Положення №1625 стажування проходять:
1) працівники поліції, які зараховані до кадрового резерву, - для просування по службі;
2) працівники поліції, які вперше призначені на посади керівного складу Національної поліції України;
3) інші працівники поліції - при призначенні на нову посаду.
Перелік підстав для направлення на стажування працівників поліції є вичерпним.
При цьому, черговість направлення на стажування передбачена у п.4 листа Національної поліції України «Про організацію проведення стажування в системі Національної поліції України» від 26.01.2018 №1053/01/12-2978, зокрема, у вказаному листі зазначено категорії осіб, які підлягають першочерговому направленню на стажування.
З урахуванням викладеного, суд вважає, що в позивача відсутні підстави для направлення його на стажування, передбачені п.2 Положення №1625.
Крім того, суд наголошує, що передумовою направлення працівника поліції на стажування є зарахування (включення) його до кадрового резерву, а не навпаки – зарахування до кадрового резерву здійснюється для подальшого направлення на стажування.
З огляду на наведене, суд вважає протиправними дії ГУ НП у Львівській області щодо зарахування (включення) ОСОБА_1 до кадрового резерву працівників поліції на перше півріччя 2018 року, затвердженого начальником ГУ НП у Львівській області 02.01.2018 та до плану-графіку щодо кількості працівників, які зараховані до кадрового резерву, а також строків проходження ними стажування у 2018 році, затвердженого начальником ГУ НП у Львівській області 25.01.2018.
Для поновлення порушеного права позивача, суд вважає за необхідне зобов’язати відповідача виключити позивача з кадрового резерву працівників поліції ГУ НП у Львівській області на перше півріччя 2018 року, затвердженого начальником ГУ НП у Львівській області 02.01.2018 та з плану-графіку щодо кількості працівників, які зараховані до кадрового резерву, а також строків проходження ними стажування у 2018 році, затвердженого начальником ГУ НП у Львівській області 25.01.2018.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами ст.78 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що адміністративний позов необхідно задовольнити повністю.
Відповідно до ст.139 КАС України на користь позивача необхідно стягнути з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань судовий збір на суму 1409,60грн.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 73-76, 242, 244, 245 КАС України, суд, -
в и р і ш и в:
позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції у Львівській області код ЄДРПОУ 40108833, місцезнаходження: 79007, м. Львів, пл.Генерала Григоренка щодо зарахування (включення) ОСОБА_1 РНОКПП 268712779, місце проживання: 79052, м.Львів, вул.Калнишевського, 1/11 до кадрового резерву працівників поліції на перше півріччя 2018 року, затвердженого начальником Головного управління Національної поліції у Львівській області 02.01.2018 та до плану-графіку щодо кількості працівників, які зараховані до кадрового резерву, а також строків проходження ними стажування у 2018 році, затвердженого начальником Головного управління Національної поліції у Львівській області 25.01.2018.
Зобов’язати Головне управління Національної поліції у Львівській області виключити ОСОБА_1 з кадрового резерву працівників поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області на перше півріччя 2018 року, затвердженого начальником Головного управління Національної поліції у Львівській області 02.01.2018 та з плану-графіку щодо кількості працівників, які зараховані до кадрового резерву, а також строків проходження ними стажування у 2018 році, затвердженого начальником Головного управління Національної поліції у Львівській області 25.01.2018.
Стягнути з Головного управління Національної поліції у Львівській області код ЄДРПОУ 40108833, місцезнаходження: 79007, м.Львів, пл.Генерала Григоренка, 3 за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ідентифікаційний код НОМЕР_1 місце проживання: 79052, м.Львів, вул.Калнишевського, 1/11 судовий збір на суму 1409 (одна тисяча чотириста дев’ять) грн. 60 коп.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення суду складене і підписане 09.07.2018
Суддя А.Г. Гулик