
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
10 липня 2018 року м. Житомир справа № 0640/3584/18
категорія 10.3.2
Суддя Житомирського окружного адміністративного суду Попова О. Г., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації про визнання бездіяльність протиправною, стягнення 367 210,70 грн,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся із позовом до Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації, що полягає у невиплаті ОСОБА_1 коштів;
- стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області на користь матеріальну шкоду, а саме: компенсацію за втрачене домоволодіння №2 по вул. Садова в с. Норинськ Овруцького район Житомирської області в сумі 144 865.43 грн та шкоду, заподіяну внаслідок несвоєчасної виплати компенсації за втрачене домоволодіння в сумі 222 345.27 грн, а всього 367 210,70 грн.
Перевіряючи адміністративний позов на відповідність його вимогам статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд дійшов висновку, що він не відповідає вимогам даної норми Кодексу з наступних підстав.
Пунктом другим частини п'ятої статті 160 КАС України встановлено, що у позовній заяві, зокрема, зазначається: повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса, адреса електронної пошти.
В порушення п.2 ч.5 ст.160 КАС України позовна заява не містить зазначення офіційної електронної адреси, адреси електронної пошти відповідача.
Вказана інформація відповідно до положень Закону України "Про інформацію" від 02.10.1992 №2657-XII перебуває у вільному, безкоштовному, необмеженому доступі, є загальновідомою. Не здійснення позивачем певних дій щодо пошуку загальновідомої інформації не звільняє його від обов'язку зазначення обов'язкових реквізитів та відомостей у позовній заяві, визначених положеннями ст. 160 КАС України.
Крім того, з метою отримання необхідної інформації позивач може звернутися в позасудовому порядку безпосередньо до Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації за адресою: вул. Гетьмана Виговського, 17, Овруч, Овруцький район, Житомирська область, 11106 або засобами телефонного зв'язку: (04141) 4-23-85.
Відповідно до пункту сьомого частини п'ятої статті 160 КАС України в позовній заяві, зокрема, зазначається відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися.
В порушення вимог п.7 ч.5 ст.160 КАС України позивачем в позовній заяві не вказано, чи вживались заходи забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви.
Крім того, позивачем у порушення вимог п.11 ч.5 ст.160 КАС України не зазначено у позовній заяві власне письмове підтвердження про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Відповідно до пунктів 4,5 ч.5 ст.160 КАС України в позовній заяві, зокрема, зазначаються: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Частиною четвертою статті 161 КАС України встановлено, що позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Суд звертає увагу, що долучені до матеріалів позовної заяви виготовлені копії письмових доказів є неналежними у зв'язку із їх низькою якістю, що значно ускладнює та/або унеможливлює встановлення і відтворення інформації із вказаних копій письмових доказів.
У відповідності до ч.3 ст.161 КАС України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Частиною восьмою статті 160 КАС України встановлено, що якщо позовна заява подається особою, звільненою від сплати судового збору відповідно до закону, у ній зазначаються підстави звільнення позивача від сплати судового збору.
Позивачем в порушення ч.8 ст.160, ч.3 ст.161 КАС України не зазначено підстав звільнення позивача від сплати судового збору (у разі звільнення від сплати судового збору), не заявлено клопотання про звільнення від сплати судового збору, а також не додано документ про сплату судового збору.
Пунктом третім частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 №3674-VI встановлено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою сплачується ставка судового збору - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. За подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано фізичною особою або фізичною особою - підприємцем сплачується ставка судового збору - 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб
Частиною третьою статті 6 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 №3674-VI встановлено, що за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру. У разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Згідно абзацу 4 статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 рік" від 07.12.2017 №2246-VIII, з 01 січня 2018 року встановлено прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць у розмірі 1762 гривень (на момент звернення із позовом до суду).
Враховуючи заявлення позивачем позовної вимоги немайнового характеру (704,80 грн) та позовної вимоги майнового характеру на суму 367 210,70 грн (3 672,10 грн), розмір несплаченого судового збору становить 4376,90 грн та має бути сплачений за такими реквізитами: рахунок отримувача №34310206084009; отримувач коштів - УДКСУ у м. Житомирі, код отримувача - 38035726, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), МФО банку отримувача - 899998, код класифікації доходів бюджету (код платежу) - Судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050), 22030101; наявність відомчої ознаки - "84" Окружні адміністративні суди; призначення платежу "Судовий збір", за позовом (назва позивача, код ЄДРПОУ/РНОКПП), Житомирський окружний адміністративний суд, код ЄДРПОУ 34854954.
Актуальна інформація щодо реквізитів для сплати судового збору також розміщена на офіційній електронній адресі (веб-порталі) Житомирського окружного адміністративного суду за посиланням: https://adm.zt.court.gov.ua/sud0670.
Суд також роз'яснює позивачу, що останній не позбавлений права зазначити у позовній заяві підстави для звільнення від сплати судового збору із зазначенням відповідного пункту частини першої статті 5 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 №3674-VI разом із наданням доказів на підтвердження наявності таких підстав.
Пунктом третім частини п'ятої статті 160 КАС України визначено, що у позовній заяві здійснюється зазначення ціни позову, обґрунтований розрахунок суми, що стягується.
В порушення п.3 ч.5 ст.160 КАС України позовна заява не містить зазначення ціни позову.
Позивачем не зазначено за правилами якого провадження слід розглядати його позовну заяву, що не відповідає вимогам ч.5 ст.161, ст.259 КАС України.
Частиною першою статті 5 КАС України встановлено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень.
Положеннями п.4, п.5 ч.5 160 КАС України визначено, що в позовній заяві, зокрема, зазначаються: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Відповідно до змісту прохальної частини позовної заяви позивач, зокрема, просить стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області на користь матеріальну шкоду, а саме: компенсацію за втрачене домоволодіння №2 по вул. Садова в с. Норинськ Овруцького район Житомирської області в сумі 144 865.43 грн та шкоду, заподіяну внаслідок несвоєчасної виплати компенсації за втрачене домоволодіння в сумі 222 345.27 грн, а всього 367 210,70 грн.
Особисті немайнові та майнові відносини (цивільні відносини), що засновані на юридичній рівності, вільному волевиявленні, майновій самостійності їх учасників регулюються Цивільним кодексом України від 16.01.2003 № 435-IV.
Суд звертає увагу, що за змістом статті 177 Цивільного кодексу України гроші є об'єктами цивільних прав.
На підставі попередніх судових рішень позивач набув право власності на них, йому, як власнику цих коштів, належать правомочності щодо володіння, користування та розпорядження ними.
Оскільки оскаржуване дії відповідача стосуються неможливості реалізації позивачем свого права власності на кошти, то у даному випадку наявний спір про право цивільне.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постанові від 30.03.2016 (справі №6-495цс16) та підтримана Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 14.03.2018 (справа № П/811/1917/14).
Частиною першою статті 19 Цивільного процесуального кодексу України від 18.03.2004 №1618-IV встановлено, що суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Враховуючи вищевикладене, заявлення позивачем вимог щодо безпосереднього стягнення судом грошових сум має наслідком розгляд вказаних вимог в порядку цивільного судочинства.
Крім того, суд наголошує, що позовні вимоги в частині компенсації за втрачене домоволодіння №2 по вул. Садова в с. Норинськ Овруцького район Житомирської області в сумі 144 865,43 грн вже були предметом розгляду та вирішені Овруцьким районним судом Житомирської області у справі №617-15223/12 (постанова від 21.11.2012, дата набрання законної сили: 30.11.2012)
Так, Овруцьким районним судом Житомирської області у справі №617-15223/12, порушене право позивача, яке потребувало судового захисту, було відновлено шляхом зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації здійснити перерахунок ОСОБА_1 компенсації вартості зданого домоволодіння з урахуванням коефіцієнтів індексації житлового фонду 1,24; 1,18 та 1,34 і встановлено новий розмір компенсації в сумі 144 865, 43 грн.
Суд звертає увагу позивача, що положеннями статті 170 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо: позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства; у спорі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав є такі, що набрали законної сили, рішення або постанова суду, ухвала про закриття провадження в адміністративній справі.
Враховуючи вищевикладене, з метою уникнення застосування судом до позовної заяви положень п.1, п.2 ч.1 ст.170 КАС України та забезпечення можливості обрання позивачем належного способу захисту порушеного права, позивачу необхідно уточнити позовні вимоги в частині обрання належного способу захисту порушеного права (з урахуванням положень ст.5, ч.1 ст.19, п.1 ч.1 ст.170 КАС України), а також в частині визначення належного предмету спору (з урахуванням постанови Овруцького районного суду Житомирської області від 21.11.2012 у справі №617-15223/12 та положень п.2 ч.1 ст.170 КАС України).
Невиконання вимог ухвали про залишення позовної заяви без руху у вказаній частині може мати наслідком подальше застосування судом положень статті 170 КАС України при вирішенні питання про відкриття провадженні.
Відповідно до ч.1 ст.169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п’яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи вищевикладене, позовну заяву слід залишити без руху із встановленням позивачу строку для усунення недоліків шляхом надання до суду:
- належним чином завірених та якісно виготовлених, з яких можливо становити їх зміст, копій усіх письмових доказів, долучених до позовної заяви;
- нової (уточненої) позовної заяви із:
1) уточненням позовних вимог у відповідності до ч.1 ст.5 КАС України, з урахуванням постанови Овруцького районного суду Житомирської області від 21.11.2012 у справі №617-15223/12 та положень ч.1 ст.19, п.1, п.2 ч.1 ст.170 КАС України;
2) зазначенням:
а) офіційної електронної адреси, адреси електронної пошти відповідача;
б) ціни позову;
в) чи вживались заходи забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви та перелік таких заходів, якщо вони здійснювалися;
г) за правилами якого провадження слід розглядати його позовну заяву;
ґ) власного письмового підтвердження про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав;
д) підстав для звільнення від сплати судового збору із зазначенням відповідного пункту частини першої статті 5 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 №3674-VI та з одночасним наданням доказів на підтвердження наявності вказаних обставин (або шляхом надання доказів сплати судового збору у розмірі 4 376,90 грн);
- примірників нової уточненої позовної заяви з додатками відповідно до кількості відповідачів та третіх осіб у справі.
Суд також звертає увагу позивача, що допущення позивачем нових недоліків позовної заяви, не визначених ухвалою суду про залишення позовної заяви без руху та відсутніх на момент первинного звернення із позовом до суду, має бути застережено позивачем при складені уточненої позовної заяви.
Керуючись статтями 5, 19, 160, 161, 169, 170, 243, 248, 256 КАС України, суд,
ухвалив:
Позовну заяву ОСОБА_1 - залишити без руху.
Позивачу усунути зазначені в ухвалі суду недоліки протягом семи днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху надіслати особі, яка її подала, не пізніше наступного дня після її постановлення.
У разі якщо недоліки позовної заяви не будуть усунуті у строк встановлений судом, позовну заяву буде повернуто позивачу.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Суддя О.Г. Попова