Рішення № 75189650, 09.07.2018, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.07.2018
Номер справи
803/1108/18
Номер документу
75189650
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) ВОЛИНСЬКИЙ ОТЦК ТА СП
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 липня 2018 року ЛуцькСправа № 803/1108/18

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Андрусенко О. О.,

розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Волинського обласного військового комісаріату про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1) звернувся в суд з позовом до Волинського обласного військового комісаріату (далі - Волинський ОВК, відповідач) про визнання бездіяльності протиправною щодо неподання у 15-ти денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів Міністерству оборони України висновку щодо можливості проведення виплати одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та зобов'язання подати розпорядникові бюджетних коштів - Міністерству оборони України у 15-ти денний строк з дня реєстрації всіх документів висновок щодо можливості проведення йому виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням ІІ групи інвалідності у порядку, встановленому чинним законодавством України.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 27.04.2017 року позивачу встановлена ІІ група інвалідності, причиною якої стало «поранення (контузія), так, пов'язана з виконанням обов'язків військової служби (ДРА)». У травні 2018 року позивач через Луцький об'єднаний міський військовий комісаріат (далі - Луцький ОМВК) подав до відповідача заяву для складання висновку щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги в порядку і розмірах, визначених Порядком № 975 від 25.12.2013 року. Проте, всупереч вимогам пункту 13 Порядку № 975 Волинський ОВК не подав у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові коштів - Міністерству оборони України висновок щодо виплати позивачу одноразової грошової допомоги, чим допустив протиправну бездіяльність, яка порушує право позивача на отримання вказаної одноразової грошової допомоги.

У відзиві на позовну заяву представник відповідача позовних вимог не визнав, посилаючись на те, що відповідно до встановленого порядку після надходження заяви ОСОБА_1 з необхідними документами до Волинського ОВК, спеціалістами відділу соціального забезпечення була здійснена перевірка вищевказаних документів з метою визначення можливості складання висновку стосовно можливості виплати позивачу одноразової грошової допомоги. Після детального опрацювання доданих заявником документів була виявлена відсутність необхідних документів, що б свідчили про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), передбачених пунктом 11 Порядку № 975. З огляду на встановлені обставини Волинським ОВК було прийнято рішення про повернення заяви та підтверджуючих документів ОСОБА_1 до Луцького ОМВК для подальшого доопрацювання. Враховуючи наведене, вважає, що у відповідача були відсутні достатні правові підстави для складання й надсилання висновку щодо можливості призначення й виплати позивачу одноразової грошової допомоги у відповідності до положень вказаного Порядку. Просив у задоволенні позову відмовити повністю.

Ухвалою суду від 20.06.2018 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в даній адміністративній справі, ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні з повідомленням (викликом) учасників справи.

У судове засідання 09.07.2018 року сторони не прибули, своїх представників не направили, при цьому, від позивача та представника відповідача надійшли клопотання про розгляд справи за їхньої відсутності.

Згідно із частиною третьою статті 194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.

Як передбачено частиною четвертою статті 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Оскільки від позивача та представника відповідача надійшли клопотання про розгляд справи за їхньої відсутності, тому розгляд справи проведено в порядку письмового провадження та без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходив військову службу в Збройних Силах у період з 21.11.1980 року по 15.12.1982 року, зокрема, у період з 01.07.1981 року по 15.12.1982 року приймав участь у бойових діях на території Республіки Афганістан, що підтверджується довідкою Луцького ОМВК та архівною довідкою від 14.03.2014 року.

Відповідно до висновку спеціаліста у галузі судово-медичної експертизи №454/ж від 29.02.2016 року, виданого Київським міським клінічним бюро судово-медичної експертизи, виявлені спеціалістом у ОСОБА_1 при огляді рубці є наслідком загоєння ран, що могли утворитися внаслідок осколочних поранень, які виникли внаслідок розривної дії снаряду, могли бути спричинені в період проходження служби під час виконання бойових дій в 1981 році.

Відповідно до витягу із протоколу засідання Центральної військово-лікарської комісії Міністерства оборони України по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузії, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця від 29.02.2016 року № 860 поранення (контузія) та захворювання ОСОБА_1 пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії.

Як вбачається з довідки до акту огляду медико-соціальної експертної комісії Серії 12 ААА № 245786 позивачу 12.04.2016 року було встановлено ІІІ групу інвалідності, причина інвалідності - поранення (контузії), так, пов'язані з виконанням обов'язків військової служби.

Згідно довідки до акту огляду медико-соціальної експертної комісії Серії 12 ААА № 744886 при повторному огляді ОСОБА_1 з 27.04.2017 року встановлено ІІ групу інвалідності, причина інвалідності - поранення (контузії), так, пов'язаними з виконанням обов'язків військової служби (ДРА).

23.05.2018 року позивач через Луцький ОМВК звернувся до Волинського ОВК із заявою, в якій просив виплатити йому одноразову грошову допомогу у зв'язку із пораненням, пов'язаним з виконанням обов'язків військової служби (ДРА).

Листом від 25.05.2018 року Луцьким ОМВК надіслано документи ОСОБА_1 до Волинського ОВК згідно з додатком, а саме: заява; згода на обробку персональних даних; копія паспорта; копія ідентифікаційного коду; копія військового квитка; довідка про проходження військової служби; копії довідок МСЕК; копія витягу ЦВЛК; висновок судово-медичної експертизи, копія та оригінал виписок з медичних карток, копія архівної довідки, копія посвідчення інваліда.

Листом від 04.06.2018 року Волинський ОВК повернув Луцькому ОМВК на доопрацювання документи щодо можливості призначення та виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1, оскільки вказані документи були надані не в повному обсязі, а саме: відсутня копія довідки (архівної довідки), що свідчить про причини та обставини отриманого заявником поранення, тому документи не можуть бути повторно надіслані на розгляд засідання комісії Міністерства оборони України.

07.06.2018 року Луцьким ОМВК надіслано позивачу лист № 2049, яким повідомлено про те, що документи, які надійшли на адресу Волинського ОВК стосовно повторного скерування їх на розгляд комісії Міністерства оборони України щодо можливості призначення та виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 повернуті на доопрацювання.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 41 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".

Згідно з статтею 1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до частини першої статті 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

Пунктом 4 частини другої статті 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" передбачено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі встановлення військовослужбовцю (крім військовослужбовців строкової служби) інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.

Згідно з пунктами 6, 9 статті 16-3 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами. Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України № 975 від 25.12.2013 року затверджено Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - Порядок № 975), який визначає механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності (далі - одноразова грошова допомога) військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст).

Відповідно до пункту 12 Порядку № 975 призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (далі - розпорядник бюджетних коштів).

Пунктом 13 Порядку №975 визначено, що керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку.

Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.

Підпунктом 30 пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України від 26.11.2014 року № 671 "Про затвердження Положення про Міністерство оборони України" визначено, що Міністерство оборони України приймає рішення щодо розподілу бюджетних коштів, головним розпорядником яких є Міноборони.

При цьому, наказом Міністерства оборони України № 564 від 26.10.2016 року затверджено Положення про Комісію Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних виплат (далі - Положення № 564), яке визначає основні функції, завдання, повноваження Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум (далі - Комісія), а також порядок організації її роботи.

Згідно з пунктами 1, 2 Розділу ІІ Положення № 564 основними завданнями Комісії є, зокрема, вивчення документів та прийняття рішень про призначення (відмову у призначенні) одноразової грошової допомоги, передбаченої статтею 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей". З метою забезпечення виконання покладених на неї завдань Комісія зобов'язана приймати до розгляду документи, що надходять до Міністерства оборони України для призначення одноразової грошової допомоги, передбаченої статтею 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", військовослужбовцям Збройних Сил України, особам, звільненим з військової служби зі Збройних Сил України та СРСР, які стали інвалідами, військовозобов'язаним та резервістам, які стали інвалідами внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва) чи захворювання, пов'язаних з їх призовом на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, членам родин загиблих (померлих) військовослужбовців Збройних Сил України; приймати рішення про призначення (відмову у призначенні) одноразової грошової допомоги в місячний строк із дня надходження всіх необхідних документів.

Проаналізувавши вищенаведене, суд приходить до висновку, що саме до повноважень Комісії віднесено прийняття рішень про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги в місячний строк із дня надходження всіх необхідних документів, а на відповідача покладено обов'язок у 15-ти денний строк з дня реєстрації документів направити до Міністерства оборони України висновок з поданими документами для прийняття відповідного рішення.

Відповідно до пункту 11 Порядку № 975 військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст, якому виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, подає уповноваженому органу такі документи: заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності; довідку медико-соціальної експертної комісії про встановлення групи інвалідності або відсотка втрати працездатності із зазначенням причинного зв'язку інвалідності чи втрати працездатності.

До заяви додаються копії: постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов'язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою).

Як встановлено судом позивачем було подано відповідачу усі необхідні документи щодо виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням ІІ групи інвалідності, внаслідок поранення, контузії, так, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби (Демократичній республіці Афганістан), однак як слідує з листа Луцького ОМВК від 07.06.2018 року № 2049 відповідачем повернуто документи ОСОБА_1 на доопрацювання.

Всупереч вищезазначеному відповідач не склав висновок про можливість призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 та не направив його у 15-ти денний строк з дня реєстрації документів розпоряднику бюджетних коштів - Міністерству оборони України, чим допустив протиправну бездіяльність. При цьому, згідно з вимогами Порядку № 975 Волинський ОВК не наділений повноваженнями повертати документи осіб, які мають право на призначення одноразової грошової допомоги, на доопрацювання.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, бездіяльність Волинського ОВК щодо неподання у 15-ти денний строк з дня реєстрації документів розпорядникові бюджетних коштів - Міністерству оборони України висновку щодо можливості виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням ІІ групи інвалідності, передбаченої Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" є протиправною, а тому позовні вимоги про зобов'язання відповідача подати розпорядникові бюджетних коштів Міністерству оборони України висновок щодо можливості виплати позивачу одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням ІІ групи інвалідності є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 194, 205, 243, 246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Волинського обласного військового комісаріату щодо неподання у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів - Міністерству оборони України висновку щодо можливості проведення виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", відповідно до Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975.

Зобов'язати Волинський обласний військовий комісаріат (43008, Волинська обл., м. Луцьк, вул. Теремнівська, 85-а, код ЄДРПОУ 08013516) подати розпорядникові бюджетних коштів - Міністерству оборони України висновок щодо можливості проведення виплати ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням ІІ групи інвалідності, передбаченої Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", відповідно до Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий-суддя О. О. Андрусенко