Рішення № 75189568, 26.06.2018, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.06.2018
Номер справи
802/1677/18-а
Номер документу
75189568
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

26 червня 2018 р. Справа № 802/1677/18-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Дончика Віталія Володимировича,

за участю:

секретаря судового засідання: Перевертака В.В.,

представника позивача: ОСОБА_1,

представника відповідача: ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області до Комунальної установи “Томашпільська центральна районна лікарня” про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду

в с т а н о в и в :

08.06.2011 року Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області звернулось в суд з адміністративним позовом до Комунальної установи “Томашпільська центральна районна лікарня” про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення експлуатації будівлі інфекційного відділення за адресою: Вінницька область, Томашпільський район, смт. Томашпіль, вул. Ігоря Гаврилюка, 133, шляхом відключення від джерела електроживлення та опломбування вхідних дверей, до повного усунення порушень законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, вказаних у позові.

В обґрунтування позовних вимог вказали, що за результатами проведеної планової перевірки Комунальної установи “Томашпільська центральна районна лікарня” виявлено ряд порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей. За результатами перевірки складено Припис про усунення порушень вимог пожежної безпеки від 21.02.2014 року № 59, яким встановлено термін виконання виявлених порушень до 21.05.2014 року. Однак, станом на момент звернення з адміністративним позовом будівля інфекційного відділення Комунальної установи “Томашпільська центральна районна лікарня” експлуатується з грубим порушенням вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють реальну загрозу життю й здоров’ю людей.

Вказане, на думку позивача, свідчить про наявність підстав для застосування заходів у сфері державного нагляду у вигляді повного зупинення експлуатації будівлі інфекційного відділення Комунальної установи “Томашпільська центральна районна лікарня”, що і стало підставою для звернення позивача до суду з даним адміністративним позовом.

Ухвалою суду від 12.06.2018 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та призначено до розгляду за правилами загального позовного провадження.

26.06.2018 року на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач вказав, що не заперечує щодо задоволення адміністративного позову. Зазначив, що з 01.07.2018 року планується закриття інфекційного відділення. Крім того вказав, що рішенням 27 сесії 7 скликання Томашпільської районної ради від 21.06.2018 року № 421 вирішено передати безоплатно до комунальної власності Томашпільської селищної об’єднаної територіальної громади із спільної власності територіальних громад Томашпільського району будівлю інфекційного відділення Комунальної установи “Томашпільська центральна районна лікарня”.

У судовому засіданні представник позивача підтримала заявлені позовні вимоги, посилаючись на обставини наведенні у позовній заяві, просила задовольнити адміністративний позов.

Представник відповідача щодо задоволення адміністративного позову не заперечувала.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, заслухавши пояснення представника позивача та думку представника відповідача, суд встановив наступні фактичні обставини.

Згідно з вимогами ст. 5 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», 21 лютого 2014 року здійснено планову перевірку Комунальної установи «Томашпільська центральна районна лікарня» за адресою: Вінницька область, Томашпільський район, смт. Томашпіль, вул. Ігоря Гаврилюка, 133. За результатами перевірки, відповідно до п. 7 ст. 7 вказаного Закону складено Припис про усунення порушень вимог пожежної безпеки від 21.02.2014 року №59, яким встановлено терміни виконання виявлених порушень до 21 травня 2014 року.

У період з 11 по 18 квітня 2018 року здійснено планову перевірку Комунальної установи «Томашпільська центральна районна лікарня», за результатами якої складено ОСОБА_1 перевірки від 18.04.2018 №111, в якому зафіксовані порушення у сфері пожежної та техногенної безпеки в будівлі інфекційного відділення Комунальної установи «Томашпільська центральна районна лікарня», а саме:

1. Дерев’яні конструкції горищного приміщення не оброблені вогнезахисним розчином (Розділ III п. 2.5 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України 30.12.2014 року №1417, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 05.03.2015 року №252/26697 (далі - ППБУ) (п. 2 Припису № 59; п. 10 ОСОБА_1 № 11).

2. Будівля та приміщення не обладнані системами пожежної сигналізації відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 «Інженерне обладнання будинків і споруд. Системи протипожежного захисту» (Розділ V п. 1.2 ППБУ) (п. 1 Припису № 59; п. 11 ОСОБА_1 №111).

3. Будівля та приміщення не обладнані системою оповіщення відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 «Інженерне обладнання будинків і споруд. Системи протипожежного захисту» (Розділ V п. 1.2 ППБУ) (п. 12 ОСОБА_1 №111).

4. Будівля не захищена від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів (Розділ IV п. 1.21 ППБУ) (п. 13 ОСОБА_1 №111).

5. Територія, будівля, приміщення не забезпечені в достатній кількості первинними засобами пожежогасіння (вогнегасниками, ящиками з піском, бочками з водою, покривалами з негорючого теплоізоляційного матеріалу, пожежними відрами, совковими лопатами, пожежним інструментом) (Розділ V п. 3.6 ППБУ) (п. 6 Припису №59; п. 14 ОСОБА_1 №111).

6. Не здійснено технічне обслуговування наявних вогнегасників (Розділ V п. 3.17 ППБУ) (п. 9 Припису №59; п. 15 ОСОБА_1 №111).

7. Приміщення не забезпечені відповідними знаками безпеки згідно ДСТУ ІБО 6309:2007 «Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір» (180 6309:1987, ГОТ) та ГОСТ 12.4.026-76 «ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности» (Розділ II п. 8 ППБУ) (п. 16 ОСОБА_1 №111).

8. З’єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів виконано методом скрутки (Розділ IV п. 1.6 ППБУ) (п. 17 ОСОБА_1 №111).

9. Шляхи евакуації не забезпечені евакуаційним освітленням (Розділ III п. 2.31 ППБУ) (п. 18 ОСОБА_1 №111).

10. На шляхах евакуації використовуються будівельні матеріали з вищими показниками пожежної безпеки (Розділ III п. 2.17, п. 2.23 ППБУ) (п. 8 Припису №59; п. 19 ОСОБА_1 №111).

11. Відгалужувальні та з’єднувальні коробки не закриті кришками з негорючих або важкогорючих матеріалів (Розділ IV п. 1.7 ППБУ) (п. 20 ОСОБА_1 №111).

12. Електророзетка встановлена на горючій матеріал (кабінет головного бухгалтера) (Розділ IV п. 1.17 ППБУ) (п. 21 ОСОБА_1 №111).

13. Другий евакуаційний вихід з другого поверху постійно зачинений і не використовується для евакуації людей (Розділ III п. 2.27 ППБУ) (п. 22 ОСОБА_1 №111).

Припис про усунення порушень вимог пожежної безпеки від 21.02.2014 року №59 вручено в.о. головного лікаря Комунальної установи «Томашпільська центральна районна лікарня» ОСОБА_3 21.02.2014 року, про що свідчить її особистий підпис.

Акт перевірки від 18.04.2018 року №111 вручено головному лікарю Комунальної установи «Томашпільська центральна районна лікарня» ОСОБА_4 18.04.2018 року, про що свідчить її особистий підпис.

Як вказує позивач, станом на 18 квітня 2018 року будівля інфекційного відділення Комунальної установи «Томашпільська центральна районна лікарня» експлуатується з грубими порушеннями вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що зазначені в ОСОБА_1 перевірки від 18.04.2018 року №111, які створюють реальну загрозу життю й здоров’ю людей, а саме:

- порушення правил пожежної безпеки щодо утримання шляхів евакуації створює небезпечні умови для безпечної евакуації людей у разі виникнення небезпечної події на об’єкті;

- відсутність систем протипожежного захисту перешкоджає швидкому виявленню пожежі, повідомленню (оповіщенню) про неї, а також оперативній евакуації людей на ранній стадії виникнення пожежі;

- порушення щодо улаштування, утримання та експлуатації електро мереж, електрообладнання, відсутність системи блискавкозахисту створює загрозу виникнення пожежі від дії теплових проявів електричної енергії;

- відсутність вогнезахисної обробки дерев’яних конструкцій сприяє швидкому розповсюдженню пожежі, а в результаті може призвести до обвалення конструкцій, що створює загрозу життю й здоров’ю персоналу, дітей, відвідувачів та особам, задіяних в гасінні пожежі;

- відсутність (недостатність) на об’єкті первинних засобів пожежогасіння унеможливлює здійснення своєчасної ліквідації пожежі на початковій стадії.

Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходив з наступного.

Спірні правовідносини регулюються Кодексом цивільного захисту України та Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

Статтею 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Відповідно до ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.

Відповідно до статті 1 Кодексу цивільного захисту України, даний правовий акт регулює відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначає повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов'язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності.

Відповідно до статей 64, 65 та 66 Кодексу цивільного захисту України, центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону. Такий нагляд уповноважений здійснювати і позивач у справі - Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області, яке реалізує повноваження відповідного центрального органу виконавчої влади.

Згідно із п. 12 ч. 1 ст. 67 Кодексу цивільного захисту України до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежно-небезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.

Частиною 1 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України визначено, що посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом.

Так, судом встановлено, що у ході перевірки інфекційного відділення лікарні на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів у сфері пожежної безпеки виявлені порушення, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей.

В силу ч. 2 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежно-небезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Статтею 70 Кодексу цивільного захисту України визначено, що підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є:

1) недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами;

2) порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення;

3) випуск і реалізація вибухопожеженебезпечної продукції та продукції протипожежного призначення з відхиленням від стандартів чи технічних умов або без даних щодо відповідності такої продукції вимогам пожежної безпеки;

4) нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій;

5) відсутність на виробництвах, на яких застосовуються небезпечні речовини, паспортів (формулярів) на обладнання та апаратуру або систем із забезпечення їх безперебійної (безаварійної) роботи;

8) відсутність або непридатність до використання засобів індивідуального захисту в осіб, які здійснюють обслуговування потенційно небезпечних об'єктів або об'єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації наслідків аварій;

9) відсутність на об'єкті підвищеної небезпеки диспетчерської служби або її неготовність до виконання покладених на неї завдань, у тому числі через відсутність відповідних документів, приладів, обладнання або засобів індивідуального захисту.

10) неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб'єктів господарювання;

11) проведення робіт з будівництва будинків та споруд, розміщення інших небезпечних об'єктів, інженерних і транспортних комунікацій, які порушують встановлений законодавством з питань техногенної безпеки порядок їх проведення або проведення яких створює загрозу безпеці населення, суб'єктам господарювання, обладнанню та майну, що в них перебувають.

Частиною 2 ст. 70 Кодексу цивільного захисту України визначено, що повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.

З аналізу викладених положень слідує, що орган, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, у разі виявлення факту недотримання вимог пожежної безпеки, на підставі акту, складеного за результатами здійснених заходів (перевірок тощо), має право звернутися до суду із позовом про застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення експлуатації будівель, споруд.

Доказів усунення виявлених порушень станом на дату розгляду справи в суді відповідачем не надано.

Враховуючи встановлені обставини справи, суд погоджується з позицією позивача, що подальша експлуатація будівлі інфекційного відділення Комунальної установи “Томашпільська центральна районна лікарня”, що знаходиться за адресою: Вінницька область, Томашпільський район, смт. Томашпіль, вул. Ігоря Гаврилюка, 133, із порушеннями пожежної та техногенної безпеки, створює загрозу життю та здоров'ю людей.

Крім того, як вказав представник відповідача у письмовому відзиві на позовну заяву, він не заперечує щодо задоволення адміністративного позову. Зазначив, що з 01.07.2018 року планувалось закриття інфекційного відділення.

А відтак, заявлені позовні вимоги про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду у вигляді повного зупинення експлуатації будівлі інфекційного відділення за адресою: Вінницька область, Томашпільський район, смт. Томашпіль, вул. Ігоря Гаврилюка, 133, шляхом відключення від джерела електроживлення та опломбування вхідних дверей, до повного усунення порушень законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, зазначених у ОСОБА_1 перевірки від 18 квітня 2018 року № 111, підлягають задоволенню.

За змістом статті 3 Конституції України, людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Частиною 4 статті 43 Конституції України кожному гарантовано право на належні, безпечні і здорові умови праці.

За таких обставин та враховуючи те, що виявлені під час проведення перевірки порушення не були усунуті відповідачем та становлять суспільну небезпеку, створюють загрозу життю та здоров'ю людей, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову.

Відповідно до положень частини 2 статті 139 КАС України судові витрати стягненню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

п о с т а н о в и в :

Адміністративний позов задовольнити.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Комунальної установи “Томашпільська центральна районна лікарня” (вул. І. Гаврилюка, 133, смт. Томашпіль, Томашпільський район, Вінницька область, код ЄДРПОУ 36331552), у вигляді повного зупинення експлуатації будівлі інфекційного відділення за адресою: вул. Ігоря Гаврилюка, 133, смт. Томашпіль, Томашпільський район, Вінницька область, шляхом відключення від джерела електроживлення та опломбування вхідних дверей, до повного усунення порушень законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області (вул. 600-річчя, 11, м. Вінниця, код ЄДРПОУ 38635397);

Відповідач: Комунальна установа “Томашпільська центральна районна лікарня” (вул. І. Гаврилюка, 133, смт. Томашпіль, Томашпільський район, Вінницька область, код ЄДРПОУ 36331552).

Рішення у повному обсязі виготовлено 09.07.2018 року.

Суддя Дончик Віталій Володимирович