
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.: (057) 702-07-99, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
09.07.2018 Справа № 905/813/18
Господарський суд Донецької області в складі судді Чернової О.В. при секретарі судового засідання Грабчаку Г.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовною заявою Бахмутського міського центру зайнятості, м. Бахмут Донецької області
до відповідача: Артемівського міського відділу (з обслуговування м. Артемівська та Артемівського району) Головного управління МВС України в Донецькій області, м. Бахмут Донецької області
про стягнення виплаченої допомоги по безробіттю гр. ОСОБА_1 в розмірі 17 906,95 грн., -
Представники сторін
від позивача : не з’явився
від відповідача: не з’явився
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Бахмутський міський центр зайнятості, м. Бахмут Донецької області звернувся до господарського суду Донецької області з позовом до Артемівського міського відділу (з обслуговування м. Артемівська та Артемівського району) Головного управління МВС України в Донецькій області, м. Бахмут Донецької області про стягнення виплаченої допомоги по безробіттю гр. ОСОБА_1 в розмірі 17 906,95 грн.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на той факт, що 13.10.2014р. гр. ОСОБА_1 було надано статус безробітньої та з 20.10.2014р. розпочато виплату допомоги по безробіттю. Згідно постанови окружного адміністративного суду міста Києва від 16.06.2017р. гр. ОСОБА_1 поновлено на посаді слідчого відділення розслідування злочинів лінії карного розшуку слідчого відділу Артемівського міського відділу (з обслуговування м. Артемівська та Артемівського району) Головного управління МВС України в Донецькій області, м.Бахмут Донецької області з 03.11.2015р. За час перебування гр. ОСОБА_1 на обліку позивача з 20.10.14р. по 13.08.15р. їй виплачено допомогу по безробіттю на загальну суму 17 906,95грн., яка на підставі ст.35 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», підлягає утриманню з відповідача.
Нормативно свої вимоги позивач обґрунтовує ст.ст. 35.38.39 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», ст.ст. 20, п.2. ст. 91,129, 162 Господарського процесуального кодексу України.
З дотриманням приписів ст.6 Господарського процесуального кодексу України, відповідно до Положення про автоматизовану систему документообігу суду, для розгляду справи №905/813/18 визначено суддю Чернову О.В.
Ухвалою судді господарського суду Донецької області від 18.05.2018р. позов прийнято до розгляду за правилами загального позовного провадження та відкрито провадження у справі №905/813/18.
01 червня 2018 року через канцелярію господарського суду Донецької області від відповідача надійшов відзив, в якому останній заперечив проти позовних вимог та зазначив, що з 06.11.2015р. по теперішній час Артемівський міський відділ (з обслуговування м. Артемівська та Артемівського району) Головного управління МВС України в Донецькій області перебуває в процесі ліквідації, та за вказаний період у відповідача відсутні бюджетні асигнування та кошторис, що унеможливлює стягнення з Артемівського МВ на користь позивача коштів. Також зазначає, що позивачем пропущений строк заявлення кредиторських вимог до відповідача у звязку з його ліквідацією.
У підготовчому судовому засіданні 19.06.2018р. судом закрито підготовче провадження та призначено справу №905/813/18 до розгляду по суті на 09.07.2018 р.
Представник позивача у судове засідання 09.07.2018р. не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши надані суду сторонами докази в порядку ст. 210 Господарського процесуального кодексу України, суд, –
ВСТАНОВИВ:
13 жовтня 2014 р. до Артемівського міського центру зайнятості за сприянням у працевлаштуванні звернулась ОСОБА_1, у зв’язку з чим їй надано статус безробітної, а з 20 жовтня 2014 р. призначено та розпочато виплату відповідної допомоги по безробіттю.
18 серпня 2015р. ОСОБА_1 знята з обліку Артемівського міського центру зайнятості на підставі абз. 17 пп. 1 п. 37. Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, що затверджений Постановою КМУ від 20.03.2013 №198, у зв’язку з відмовою від послуг служби зайнятості.
Постановою Окружного адміністративного суду м.Києва від 26.02.2015р. визнано незаконним та скасовано наказ Міністерства внутрішніх справ України № 879 від 11.08.2014р. в частині притягнення ОСОБА_1 до дисциплінарної відповідальності – звільнення з посади слідчого лейтенанта міліції ОСОБА_1 з органів внутрішніх справ України на підставі п. 66 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом внутрішніх справ; поновлено ОСОБА_1 на посаді слідчого відділення розслідування злочинів лінії карного розшуку слідчого відділу Артемівського міського відділу (з обслуговування м. Артемівська та Артемівського району) ГУ МВС України в Донецькій області; зобов’язано Артемівський міський відділ (з обслуговування міста Артемівськ та Артемівського району) нарахувати і виплатити ОСОБА_1, грошове забезпечення за період з 11.08.2014р. по 25.08.2014р. у розмірі 22 098,39 грн.; стягнути з Артемівського міського відділу (з обслуговування міста Артемівськ та Артемівського району) Головного управління МВС України в Донецькій області на користь ОСОБА_1, грошове забезпечення за весь час вимушеного прогулу (з 26.08.2014 року по 26.02.2015 року) у розмірі 22 098,39 грн.
Наказом від 03.11.2015 р. № 331-о/с відповідач поновив ОСОБА_1 на посаді слідчого відділення розслідування злочинів лінії карного розшуку слідчого відділу Артемівського міського відділу з 27.08.2014р.
За період перебування на обліку в Центрі зайнятості (з 20.10.2014р. по 13.08.2015р.) ОСОБА_1 виплачено допомогу по безробіттю в розмірі 17 906,95грн., що підтверджується витягами з відомості виплат №205 від 20.10.2014р. до платіжного доручення №1708 від 28.10.2014р. на суму 17,55грн., №211 від 31.10.2014р. до платіжного доручення №1780 від 12.11.2014р. на суму 52,65грн., №216 від 11.11.2014р. до платіжного доручення №1799 від 25.11.2014р. на суму 1010,94грн., №225 від 21.11.2014р. до платіжного доручення №1823 від 28.11.2014р. на суму 890,35грн., №248 від 10.12.2014р. до платіжного доручення №1938 від 17.12.2014р. на суму 1208,33грн., №263 від 19.12.2014р. до платіжного доручення №1992 від 25.12.2014р. на суму 254,39грн., №1 від 05.01.2015р. до платіжного доручення №62 від 16.01.2015р. на суму 890,35грн., №17 від 21.01.2015р. до платіжного доручення №155 від 28.01.2015р. на суму 1530,09грн., №103 від 10.02.2015р. до платіжного доручення №303 від 18.02.2015р. на суму 866,41грн., №130 від 20.02.2015р. до платіжного доручення №396 від 03.03.2015р. на суму 610,53грн., №169 від 20.03.2015р. до платіжного доручення №495 від 27.03.2015р. на суму 1719,42грн., №197 від 10.04.2015р. до платіжного доручення №600 від 21.04.2015р. на суму 1198,74грн., №233 від 12.05.2015р. до платіжного доручення №750 від 19.05.2015р. на суму 1417,02грн., №242 від 20.05.2015р. до платіжного доручення №822 від 29.05.2015р. на суму 311,62грн., №264 від 10.06.2015р. до платіжного доручення №942 від 19.06.2015р. на суму 1102,29грн., №275 від 19.06.2015р. до платіжного доручення №1000 від 26.06.2015р. на суму 400,66грн., №278 від 30.06.2015р. до платіжного доручення №1067 від 08.07.2015р. на суму 445,18грн., №299 від 20.07.2015р. до платіжного доручення №1167 від 28.07.2015р. на суму 1502,27грн., №309 від 31.07.2015р. до платіжного доручення №1211 від 06.08.2015р. на суму 44,52грн., №324 від 20.08.2015р. до платіжного доручення №1309 від 27.08.2015р. на суму 1487,32грн., №340 від 18.09.2015р. до платіжного доручення №1436 від 25.09.2015р. на суму 946,32грн.
19 січня 2016 року Центр зайнятості направив відповідачу лист-претензію № 06/581 про відшкодування сплаченого Центром зайнятості матеріального забезпечення у зв'язку з поновленням ОСОБА_1 на роботі за рішенням суду.
Листом 30767/201/09-2017 від 14.12.2017р. Артемівський міський відділ (з обслуговування м. Артемівська та Артемівського району) Головного управління МВС України в Донецькій області, м.Бахмут Донецької області повідомив позивача, що вимога Бахмутського міського центру зайнятості, м. Бахмут Донецької області не може бути задоволена, оскільки у Артемівського міського відділу (з обслуговування м. Артемівська та Артемівського району) Головного управління МВС України в Донецькій області відсутнє фінансування, а також, що на підставі ч.8 ст.111 ЦК України, станом на 19.01.2016 року (останній день для заявлення вимог кредиторів) претензія про кредиторські вимоги заявлена не була, та 20.01.2016 року ліквідаційною комісією було складено ліквідаційний баланс без врахування вимоги Бахмутського міського центру зайнятості.
З огляду на зазначене, відмова відповідача добровільно повернути виплачену гр.ОСОБА_1 допомоги по безробіттю стала підставою для звернення до суду з позовом у цій справі.
Виходячи з принципу повного, всебічного та об'єктивного розгляду всіх обставин справи, суд вважає вимоги Позивача такими, що підлягають задоволенню, з огляду на наступне:
Як вбачається із матеріалів справи, сутність розглядуваного спору полягає у стягненні виплаченої допомоги по безробіттю.
Відповідно до ст.11 ЦК України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.
Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття визначаються Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».
Згідно з частиною 1 статті 1 та частиною 1 статті 7 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття - система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття з незалежних від застрахованих осіб обставин та надання соціальних послуг за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, одним із видів такого забезпечення за Законом, зокрема, є: допомога по безробіттю.
Відповідно до частини 8 статті 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» визначено, що страховим випадком є подія, через яку застраховані особи втратили заробітну плату (грошове забезпечення) або інші передбачені законодавством України доходи внаслідок втрати роботи з незалежних від них обставин та зареєстровані в установленому порядку як безробітні, готові та здатні приступити до підходящої роботи і дійсно шукають роботу.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.1 Закону України «Про зайнятість населення» безробітний - особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи.
Відповідно до ч.1 ст.43 Закону України «Про зайнятість населення» статусу безробітного може набути: особа працездатного віку до призначення пенсії (зокрема на пільгових умовах або за вислугу років), яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, готова та здатна приступити до роботи; особа з інвалідністю, яка не досягла встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсійного віку та отримує пенсію по інвалідності або соціальну допомогу відповідно до законів України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю» та Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю"; особа, молодша 16-річного віку, яка працювала і була звільнена у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, зокрема припиненням або перепрофілюванням підприємств, установ та організацій, скороченням чисельності (штату) працівників.
Статус безробітного надається зазначеним у частині першій цієї статті особам за їх особистою заявою у разі відсутності підходящої роботи з першого дня реєстрації у територіальних органах центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, незалежно від зареєстрованого місця проживання чи місця перебування (ч.2 ст.43 Закону України «Про зайнятість населення»).
Відповідно до п.2 ч.1 ст.31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та п.37 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2013р №198, центр зайнятості припиняє реєстрацію з дня поновлення зареєстрованого безробітного на роботі за рішенням суду, що набрало законної сили.
Повернення виплачених безробітному коштів здійснюється відповідно до частини 1 статті 34 та частини 4 статті 35 Закону, якими передбачено право Фонду стягувати з роботодавця суму страхових коштів та вартість соціальних послуг, наданих безробітному в разі поновлення його на роботі за рішенням суду та обов'язок роботодавця відшкодувати суму виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг безробітному у разі поновлення його на роботі за рішенням суду.
Функції виконавчої дирекції Фонду виконує центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, а саме: Державна служба зайнятості України через її територіальні органи, яким є Бахмутський міський центр зайнятості (частина 6 стаття 10 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», Положення про Державну службу зайнятості, затверджене Указом Президента України від 16.01.2013, Положення про Державну службу зайнятості, затверджене Наказом Міністерства соціальної політики України від 20.01.2015 № 41).
Відповідно до п.6 Положення про державну службу зайнятості, затвердженого Наказом Міністерством соціальної політики України від 15.12.2016р №1543, центральний апарат Служби, регіональні та базові центри зайнятості є юридичними особами публічного права, мають самостійний баланс, рахунки в органах Державної казначейської служби України та банківських установах, кутові штампи та печатки із зображенням Державного Герба України, своїм найменуванням та кодом за ЄДРПОУ, інші печатки та штампи.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», до роботодавців, зокрема, належать: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Згідно із пунктами 6, 7 «Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним», затвердженого 13.02.2009 року Наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України №60/62, Постановою правління Пенсійного фонду України №7-1, у разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих, така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг. Рішення про повернення коштів особою чи роботодавцем оформлюється наказом. Протягом двох робочих днів після прийняття рішення центр зайнятості надсилає особі чи роботодавцю рекомендованим листом повідомлення про необхідність протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення повернути незаконно виплачені кошти.
Згідно ст.235 Кодексу законів про працю України, у разі звільнення без законної підстави або незаконного переведення на іншу роботу працівник повинен бути поновлений на попередній роботі органом, який розглядає трудовий спір. Поновлення на роботі це - відновлення працівника на колишній роботі і в колишній посаді у разі його незаконного звільнення.
Питання, пов'язане з фактом поновлення на роботі, вирішується відповідно до рішення суду: видається наказ про поновлення працівника на роботі та вносяться зміни до трудової книжки працівника відповідно до пункту 2.10 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення від 29.07.1993р №58, зокрема, визнається недійсним запис, зроблений відповідно до наказу, визнаного судом незаконним.
Як свідчать матеріали справи для добровільного вирішення питання щодо повернення виплачених гр.ОСОБА_1ОО. коштів у вигляді допомоги по безробіттю в позасудовому порядку, позивачем на адресу відповідача направлялась лист-претензія № 06/581 від 19.01.2016р.
Окрім того, суд вважає за необхідне зазначити, що обов'язок роботодавця відшкодувати центру зайнятості вартість послуг, наданих безробітному в разі поновлення його на роботі за рішенням суду виникає тільки у тому випадку, коли працівника звільнено незаконно і саме через цю подію застрахована особа втратила заробітну плату і вимушена стати на облік як безробітна та отримувати страхові виплати.
Як уже зазначалось, позивачем здійснено виплату гр.ОСОБА_1 допомоги по безробіттю в розмірі 17 906,95грн. за період з 20.10.2014р. по 13.08.2015р., яка підлягає відшкодуванню.
Зважаючи на встановлені обставини справи та вищевикладені вимоги правових норм, а також на те, що відповідач в установленому порядку обставини, які повідомлені позивачем, не спростував, суд дійшов висновку, що позовні вимоги заявлені правомірно.
Відносно заперечення відповідача, що стосується перебування Артемівського міського відділу (з обслуговування м. Артемівська та Артемівського району) Головного управління МВС України в Донецькій в процесі ліквідації, щодо відсутності у відповідача за вказаний період бюджетних асигнувань, та пропущення позивачем строку заявлення кредиторських вимог, суд зазначає наступне.
Згідно ч.1, ч.2 ст. 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Кабінетом Міністрів України 16.09.2016р. видано Постанову «Про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідацію територіальних органів Міністерства внутрішніх справ» №730 від 16.09.2016р., про ліквідацію, зокрема, Артемівського міського відділу (з обслуговування міста Артемівськ та Артемівського району) Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області.
Відповідно до ч.1 ст.10 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців», якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою.
Як вбачається з витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, в Реєстрі міститься інформація про те, що Артемівський міський відділ (з обслуговування м.Артемівська та Артемівського району) Головного управління МВС України в Донецькій області, м.Бахмут Донецької області перебуває у стані припинення. Запису про припинення відповідача в Реєстрі немає.
Слід зазначити, що наслідки пропуску строку заявлення вимог кредиторів до юридичної особи, що ліквідується, встановлені ч.4 ст.112 ЦК України, згідно з якою, вимоги кредитора, заявлені після спливу строку, встановленого ліквідаційною комісією для їх пред'явлення, задовольняються з майна юридичної особи, яку ліквідовують, що залишилося після задоволення вимог кредиторів, заявлених своєчасно.
Враховуючи викладене та зважаючи на те, що відповідачем не надано доказів сплати центру зайнятості грошових коштів в розмірі 17 906,95 грн., що були виплачені ОСОБА_1 як допомога по безробіттю за період 20.10.2014р. по 13.08.2015 р., суд прийшов до висновку про наявність правових підстав для стягнення вказаних коштів з відповідача та, відповідно, задоволення позовних вимог.
Судові витрати у відповідності до вимог п. 2 ч.4 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України стягуються з відповідача на користь позивача.
Керуючись ст.ст. 7, 13, 42, 86, 123, 129, 210, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Бахмутського міського центру зайнятості, м. Бахмут Донецької області до Артемівського міського відділу (з обслуговування м. Артемівська та Артемівського району) Головного управління МВС України в Донецькій області, м. Бахмут Донецької області про стягнення суми виплаченої допомоги по безробіттю гр. ОСОБА_1 у розмірі 17906,95 грн. – задовольнити повністю.
Стягнути з Артемівського міського відділу (з обслуговування м. Артемівська та Артемівського району) Головного управління МВС України в Донецькій області (84511, Донецька область, м. Бахмут, вул. Садова, буд. 149, код ЄДРПОУ 08671567) на користь Бахмутського міського центру зайнятості (84511, Донецька область, м. Бахмут, вул. Захисників України, 13, код ЄДРПОУ 25103706) виплачену допомогу по безробіттю гр. ОСОБА_1 в розмірі 17906,95 грн., витрати по сплаті судового збору у розмірі 1762,00 грн.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в Донецький апеляційний господарський суд протягом двадцяти днів з дня складання повного судового рішення через Господарський суд Донецької області, в порядку передбаченому розділом ІV ГПК України.
Суддя О.В. Чернова
Повний текст рішення складено та підписано 09.07.2018 року.
Веб-адреса Єдиного державного реєстру судових рішень, розміщена на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет: http://reyestr.court.gov.ua/