
Придніпровський районний суд м.Черкаси
Справа № 711/5377/18
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 липня 2018 року м. Черкаси
Слідчий суддя Придніпровського районного суду м. Черкаси Казидуб О.Г., при секретарі судових засідань ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Черкаси клопотання старшого слідчого в ОВС СУ Головного управління Національної поліції в Черкаській області ОСОБА_2, погодженого прокурором відділу прокуратури Черкаської області ОСОБА_3, що винесене у кримінальному провадженні №120182500000000061, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 15.03.2018, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 191 КК України про надання дозволу на тимчасовий доступ до документів, що містять охоронювану законом таємницю, -
В С Т А Н О В И В:
Старший слідчий в ОВС СУ Головного управління Національної поліції в Черкаській області ОСОБА_2, в провадженні якої перебуває кримінальне провадження, звернулась до Придніпровського районного суду м. Черкаси з клопотанням, за погодженням прокурора відділу прокуратури Черкаської області ОСОБА_3, що винесене у кримінальному провадженні №120182500000000061, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 15.03.2018, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 191 КК України про надання дозволу на тимчасовий доступ до документів.
Клопотання мотивоване тим, що 15.03.2018 до СУ ГУНП в Черкаській області надійшли матеріали з Управління СБ України в Черкаській області щодо порушень правил промислового вилову риби посадовими особами суб’єктів підприємницької діяльності на території Черкаської області.
Промисловий вилов риби в Україні регламентується: Законом України «Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів», Постановою Кабінету Міністрів України від 25 листопада 2015 р. № 992 «Про затвердження Порядку здійснення спеціального використання водних біоресурсів у внутрішніх рибогосподарських водних об’єктах (їх частинах), внутрішніх морських водах, територіальному морі, виключній (морській) економічній зоні та на континентальному шельфі України», Наказом Державного комітету рибного господарства України від 18 березня 1999 № 33 «Про затвердження Правил промислового рибальства в рибогосподарських водних об'єктах України», наказом Міністерства аграрної політики України та Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 11.11.2005 № 623/404 «Про затвердження Інструкції про порядок спеціального використання риби та інших водних живих ресурсів».
Так, Правилами промислового рибальства в рибогосподарських водних об'єктах України, затверджених наказом Державного комітету рибного господарства Украни N 33 від 18.03.1999 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.05.1999 за N 326/3619, зокрема передбачено:
п. 5.1. Промисел водних живих ресурсів здійснюється ористувачами за плату в межах виділених їм у встановленому порядку квот за дозволами та талонами встановленого зразка, виданими їм державними органами рибоохорони.
п. 5.2. Рибалкам, які відповідають за вилучення водних живих ресурсів у виробничих підрозділах користувачів (ланки, судна,дільниці, бригади тощо),державними органами
рибоохорони видаються промислові квитки та талони; іншим рибалкам, які здійснюють вилучення водних живих ресурсів у зазначених підрозділах, користувачі зобов'язані видати посвідчення рибалки.
При здійсненні промислу водних живих ресурсів користувач зобовязаний :
п. 6.1.1. Здійснювати промисел згідно з Правилами, Режимами рибальства та іншими вимогами законодавства з питань охорони, використання і відтворення водних живих ресурсів.
Не перевищувати обсяги вилучення виділених їм квот водних живих ресурсів.
п. 6.1.2. На кожному судні, ланці, дільниці, бригаді тощо вести промисловий журнал встановленої форми, а також мати документи, які підтверджують законність вилучення (промисловий квиток, талон) і здачі (квитанція) водних живих ресурсів.
п.6.1.3. Вести на кожному приймальному пункті, приймальному судні журнали обліку з прийнятих та реалізованих водних живих ресурсів.
п. 6.1.6. Не здійснювати на промислових ділянках без дозволу державних органів рибоохорони, інших уповноважених на це органів робіт, що змінюють природні умови у водному об'єкті.
Не допускати (без дозволу органів рибоохорони) інших користувачів до використання водних живих ресурсів на закріплених за ними промислових ділянках.
п. 6.1.7. Маркувати мітками встановленого зразка ставні знаряддя лову з метою визначення їхньої належності.
п. 6.1.8. Використовувати на промислі тільки відповідно пристосовані для здійснення рибальства і в установленому порядку зареєстровані плавзасоби, що мають на борту реєстраційний номер.
Відповідно розділу 9 зазначених правил, забороняється всюди продаж і скупка водних живих ресурсів (об'єктів промислу) та продукції з них без наявності у продавця документів, що підтверджують законність їх вилучення або придбання.
Користувачам водних живих ресурсів забороняється здійснення промислу виробничими підрозділами користувача (ланки, дільниці, бригади тощо) на суднах, що не призначені для здійснення промислу, та (або) без наявності в рибалок, відповідальних за вилучення, промислових квитків, талонів, журналів обліку вилучених водних живих ресурсів (промислових журналів), а в інших рибалок, які здійснюють вилучення водних живих ресурсів у зазначених підрозділах користувача, посвідчень рибалок.
Забороняється: зберігати об'єкти промислу, невраховані чи заборонені до вилову, частини їхнього тіла, а також приймати (здавати) виловлені об’єкти одного виду під іншою назвою або без видової назви; вести неточно облік та подавати неточні звітні облікові дані про райони .та об'єкти промислу, обсяги вилучення водних живих ресурсів; зберігати на судні, бригадному стані тощо або у водоохоронній зоні неопломбовані державними органами рибоохорони знаряддя лову, застосування яких у даному районі і в даний період заборонено; використовувати ставні знаряддя лову, не позначаючи їх розташування за допомогою буїв чи розпізнавальних знаків.
Відповідно п. 11.1.3. у Кременчуцькому водосховищі з затоками забороняється промисел з 1 квітня до 10 червня, а на ділянці в межах від острова Красний (38 буй) вгору рікою до 62 буя завширшки 1 км по руслу Дніпра - від початку льодоставу (але не пізніше 1 грудня) і до кінця весняної заборони.
Розділом 13 передбачена заборона застосування: сітки з вічком 52-68 мм у дніпровських водосховищах, сітки довжиною більше 70 метрів - у водних об'єктах, площа яких перевищує 5000 га; знаряддя лову без міток, які виготовляються за рахунок власника знарядь лову і реєструються державними органами рибоохорони; спосіб траління при лові закидними неводами і волокушами із суден; поріжні ставні сітки з розміром вічка до 42 мм у дніпровських водосховищах.
Заходами з охорони молоді водних живих ресурсів передбачено, що мінімальні розміри риб та річкових раків, допустимі до вилову (у свіжому вигляді, в см) повинні складати: судак -
42, білизна - 33, синець - 24, лящ - 32, товстолобик - 40, підуст - 25, сазан - 35, білий амур - 40, чехоня - 24, головень - 24, щука - 35, тараня - 18, сом - 70, вугор - 50, карась - 15, берш - 28, в'язь - 28, річкові раки - 10, лин - 24, плітка -18.
Так, досудовим розслідуванням встановлено, що, в порушення вказаних вище законодавчих норм, передбачених для промислового вилову риби, посадові особи суб’єктів господарської діяльності, які на території Черкаської області займаються промисловим виловом риби, а саме: ПП «Інститут з питань іхтіології», ПП «Флагман фіш», а також ПрАТ «Боровицьке» на території якого фактично здійснюють свою діяльність ПП «Лихачов і Ко», ПП «MAВT і М», ПП «Отава», ПП «Супой - Рибак 2», TОB «СаПтрін 2005», які здійснюють незаконний вилов риби на території Кременчуцького водосховища під час нерестової заборони, а також з перевищенням квот на добування водних біоресурсів, приховуючи в обліковій документації фактичні обсяги виловленої риби, чим завдають державному бюджету України значні збитки.
В ході проведення досудового розслідування виникла необхідність в дослідженні, в тому числі і під час проведення відповідних експертиз, установчих, реєстраційних, дозвільних, договірних та бухгалтерських документів, що підтверджують законність вилучення та/або придбання водних біоресурсів суб’єктами підприємницької діяльності ПП «Лихачов і Ко», ПП «МАВТ і М», ПП «Отава», ПП «Супой - Рибак 2», ТОВ «СаПтрін 2005», ПрАТ «Боровицьке», ПП «Інститут з питань іхтіології», ПП «Флагман фіш», ПрАТ «Боровицьке», а саме: статуту підприємств, реєстраційних документів (свідоцтво про державну реєстрацію, довідка про внесення до ЄДРПОУ, довідка про взяття на облік платника податку, довідка або витяг з ЄДР, тощо); штатний розклад; наказів на призначення на посади та функціональні обов’язки (посадові інструкції): директора, головного бухгалтера, осіб, відповідальних за випуск плавзасобів та рибалок на воду, осіб, відповідальних за здачу/прийняття, зважування та зберігання виловленої риби; договори про повну матеріальну відповідальність; дозвіл на спеціальне використання водних біоресурсів, наказу Мінагрополітики про розподіл лімітів водних біоресурсів, ліцензія на промисловий вилов риби, квоти на вилов риби, журналів обліку вилучених водних живих ресурсів (промислові журнали) та додатки до них, промислові квитки та талони, посвідчення рибалок, журнали з обліку прийнятих та реалізованих водних живих ресурсів, квитанції про здачу/прийняття живих біоресурсів, документи, підтверджуючі маркування мітками встановленого зразка знаряддя лову з метою визначення їхньої належності, документи, підтверджуючі реєстрацію плавзасобів, документи, відповідно яких плавзасоби та рибалок випускають на воду, договори купівлі-продажу риби (з додатками, додатковими угодами, специфікаціями, тощо); документів фінансово-господарської звітності щодо виконання зазначених вище договорів (накладні, товарно-транспортну накладні, акти приймання-передачі товарно-матеріальних цінностей; податкові накладні, платіжні доручення, рахунки-фактури, акти звірки взаєморозрахунків, виписки з бухгалтерських програм по роботі с контрагентами, банківські виписки, тощо).
У пункті 1 статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» зазначено, що підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.
У пункті 2 статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» та в пункті 2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом №88 Міністерства фінансів України від 24.05 1995 зазначено, що первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Відповідно п.п. 1.1. п. 1 «Почеркознавча експертиза» розділу 1 «Криміналістичні експертизи» Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, затверджених Наказом Міністерства юстиції України № 53/5 від 08.10.1998 (у редакції наказу Міністерства юстиції України № 1950/5 від 26.12.2012), для проведення почеркознавчих досліджень рукописних записів та підписів надаються оригінали документів.
Відповідно п.п. 3.3. розділу 3 «Економічна експертиза» зазначених вище рекомендацій, разом з документом про призначення експертизи (залучення експерта) експерту слід надати документи бухгалтерського та податкового обліку, які містять відомості - вихідні дані для вирішення поставлених питань. Такими документами можуть бути: прибуткові та видаткові накладні, ордери, звіти матеріально відповідальних осіб, картки складського обліку, касові книжки, матеріали інвентаризації, акти ревізій, табелі, наряди, акти приймання виконаних робіт, трудові договори, розрахункові платіжні відомості, виписки банку, платіжні доручення і вимоги, договори про матеріальну відповідальність, накопичувальні (оборотні) відомості, журнали - ордери, меморіальні ордери за балансовими рахунками, головні книги, баланси та інші первинні та зведені документи бухгалтерського та податкового обліку і звітності.
Якщо ведення бухгалтерського обліку здійснювалось в електронно-обчислювальному вигляді, експерту надаються регістри бухгалтерського обліку у роздрукованому вигляді, обов'язково завірені в установленому порядку.
Наказом Міністерства юстиції України від 12.04.2012 № 578/5, затверджено «Перелік типових документів, що створюються під час діяльності органів влади та місцевого самоврядування, інших установ, підприємств та організацій, із зазначенням строків зберігання документів». Цей Перелік є нормативно-правовим актом, призначеним для визначення строків зберігання документів, їх відборі на зберігання або для знищення. Згідно цього наказу, для бухгалтерських документів і договорів встановлений трирічний строк зберігання документів "за умови завершення перевірки державними податковими органами з питань дотримання податкового законодавства, а для ... підприємств і організацій, які отримували кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовували державне чи комунальне майно, - ревізії, проведеної органами державної контрольно-ревізійної служби за сукупними показниками фінансово-господарської діяльності. У разі виникнення спорів (суперечок), порушення кримінальних справ, відкриття судами провадження у справах - зберігаються до ухвалення остаточного рішення", при цьому обчислення строків зберігання документів проводиться з 1 січня року, який іде за роком завершення їх діловодством.
В ході проведення досудового розслідування встановлено, що ПП «Інститут з питань іхтіології» фактично здійснює свою господарську діяльність на території та в приміщеннях, розташованих на земельниій ділянці без адреси кадастровий номер 7124984500010010129, віднесеної до земельного водного фонду та призначеної для ведення водного господарства (розміщення рибоприймального пункту), розташованої в межах Леськівської сільської ради Черкаської області, яка, відповідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, належить Черкаській районній державній адміністрації та передана в оренду ПП «Інститут з питань іхтіології».
Таким чином, враховуючи тяжкість даного злочину, а також той факт, що дослідження документів має суттєве значення для досягнення дієвості цього провадження, необхідно надати тимчасовий доступ до водних біоресурсів та документів ПП «Інститут з питань іхтіології» (код юр. особи 36701986), які знаходяться на території та в приміщеннях, розташованих на земельній ділянці без адреси кадастровий номер 7124984500010010129, віднесеної до земельного водного фонду та призначеної для ведення водного господарства (розміщення рибоприймального пункту), розташованої в межах Леськівської сільської ради Черкаської області, яка, відповідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, належить Черкаській районній державній адміністрації та передана в оренду ПП «Інститут з питань іхтіології».
В судове засідання слідча не з’явилась. Надала суду заяву про розгляд справи без її участі та без фіксації судового процесу технічними засобами. Подане клопотання підтримала та просила його задовольнити.
В судове засідання особа, у володінні якої знаходяться речі та документи, не викликалась, оскільки органом досудового розслідування доведено наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення вказаної інформації.
Згідно із нормами ч. 1 ст. 107 КПК України, фіксація під час розгляду слідчим суддею клопотання, за допомогою технічних засобів, не здійснювалась.
Згідно ч. 1 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою у володінні, якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити з їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Відповідно до ч. 2 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 162 КПК України, до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, належать: персональні дані особи, що знаходяться у її особистому володінні або в базі персональних даних, яка знаходиться у володільця персональних даних.
Дослідивши клопотання, приймаючи до уваги вищевикладене, враховуючи тяжкість даного злочину, та той факт, що дослідження документів має суттєве значення для досягнення дієвості цього провадження, слідчий суддя вважає за необхідне надати дозвіл на тимчасовий доступ до водних біоресурсів та документів ПП «Інститут з питань іхтіології» (код юр. особи 36701986), які знаходяться на території та в приміщеннях, розташованих на земельній ділянці без адреси кадастровий номер 7124984500010010129, віднесеної до земельного водного фонду та призначеної для ведення водного господарства (розміщення рибоприймального пункту), розташованої в межах Леськівської сільської ради Черкаської області, яка, відповідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, належить Черкаській районній державній адміністрації та передана в оренду ПП «Інститут з питань іхтіології», а тому клопотання, як обґрунтоване, підлягає до задоволення.
На підставі вище викладеного, керуючись ст.ст. 40, 131, 132, 159-162 КПК України, слідчий суддя, -
У Х В А Л И В:
Клопотання - задовольнити.
Надати дозвіл на тимчасовий доступ до водних біоресурсів та документів за 2018 рік ПП «Інститут з питань іхтіології» (код юр. особи 36701986), які знаходяться на території та в приміщеннях, розташованих на земельній ділянці без адреси кадастровий номер 7124984500010010129, віднесеної до земельного водного фонду та призначеної для ведення водного господарства (розміщення рибоприймального пункту), розташованої в межах Леськівської сільської ради Черкаської області, яка, відповідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, належить Черкаській районній державній адміністрації та передана в оренду ПП «Інститут з питань іхтіології» та дозволити тимчасове вилучення (виїмку) зазначених документів.
Зобов’язати відповідальну особу ПП «Інститут з питань іхтіології» надати старшому слідчому в ОВС СУ ГУНП в Черкаській області підполковнику поліції ОСОБА_2, або за дорученням слідчого, в порядку ст. 41 КПК України, оперативним працівникам Управляння СБ України в Черкаській області, наступні документи:
в копіях: договори про повну матеріальну відповідальність; дозвіл на спеціальне використання водних біоресурсів, наказу Мінагрополітики про розподіл лімітів водних біоресурсів, ліцензія на промисловий вилов риби, квоти на вилов риби, посвідчення рибалок, документи, підтверджуючі маркування мітками встановленого зразка знаряддя лову з метою визначення їхньої належності, документи, підтверджуючі реєстрацію плавзасобів,
в оригіналах: журналів обліку вилучених водних живих ресурсів (промислові журнали) та додатки до них, промислові квитки та талони, журнали з обліку прийнятих та реалізованих водних живих ресурсів, квитанції про здачу/прийняття живих біоресурсів, документи, відповідно яких плавзасоби та рибалок випускають на воду, договори купівлі-продажу риби (з додатками, додатковими угодами, специфікаціями, тощо); документів фінансово-господарської звітності щодо виконання зазначених вище договорів (накладні, товарно-транспортну накладні, акти приймання-передачі товарно-матеріальних цінностей; податкові накладні, платіжні доручення, рахунки-фактури, акти звірки взаєморозрахунків, виписки з бухгалтерських програм по роботі с контрагентами, банківські виписки, тощо), та надати доступ до водних біоресурсів, які зберігаються на підприємстві, з можливістю ознайомитися з ними, зважити та оглянути.
Копію ухвали надати слідчому, в провадженні якого знаходиться справа – для виконання та вручення її відповідальній особі, на яку покладено обов’язок по її виконанню, роз’яснивши їй, що в разі невиконання ухвали слідчого судді про тимчасовий доступ до речей і документів будуть застосовані положення ст. 166 КПК України.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала не оскаржується та підлягає до виконання протягом одного місяця з дня її постановлення.
Слідчий суддя: ОСОБА_4