
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Головуючий І інстанції: І.Г. Шевченко
04 липня 2018 р. м. ХарківСправа № 818/1851/17Харківський апеляційний адміністративний суд
у складі колегії:
головуючого судді: Старосуда М.І.
суддів: Лях О.П. , Яковенка М.М.
при секретарі судового засідання Жданюк А.О.
за участю представників позивача - Яковець Є.О., Яковець Ю.І.
представника відповідачів - Малікової В.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційними скаргами Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру на рішення Сумського окружного адміністративного суду від 19.03.2018, повний текст складено 29.03.18 по справі № 818/1851/17
за позовом державного підприємства "Дослідне господарство Агрофірма "Надія" Інституту сільського господарства Північного сходу Національної академії аграрних наук України
до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру
про визнання протиправними та скасування наказів,
ВСТАНОВИВ:
Державне підприємство "Дослідне господарство агрофірма "Надія" інституту сільського господарства Північного Сходу Національної академії аграрних наук України" звернулося до суду з позовною заявою до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, в якій просило:
- визнати протиправними та скасувати накази Держгеокадастру від 06.03.2017 №7-ДК "Про здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності", від 17.03.2017 №11-ДК "Про внесення змін до наказів від 06.03.2017 №6-ДК та № 7-ДК";
- визнати протиправним та скасувати наказ ГУ Держгеокадастру у Сумській області від 06.06.2017 №321-ДК "Про здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності".
В обґрунтування позовних вимог позивач, з урахуванням поданої 19.12.2017 заяви про зміну підстав позову, посилався на те, що оскаржувані накази не відповідають вимогам Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», оскільки в порушення вказаного Закону перевірка була призначена без погодження центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в частині дотримання земельного законодавства, яким є Міністерство аграрної політики та продовольства України, що наказом від 06.06.2017 №321-ДК призначено повторну перевірку за тим самим фактом, що був підставою для проведення позапланового заходу, призначеного наказом від 06.03.2017 №7-ДК, що наказом від 17.03.2017 №11-ДК незаконно було продовжено строк позапланового заходу, що строк позапланового заходу перевищує 10 робочих днів і, що звернення народного депутата не може бути належною підставою для призначення такої позапланової перевірки.
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 19.03.2018р. позовні вимоги задоволено частково.
Визнано протиправними та скасовано накази Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 06.03.2017 №7-ДК "Про здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності", від 17.03.2017 №11-ДК "Про внесення змін до наказів від 06.03.2017 № 6-ДК та № 7-ДК" в частині, що стосуються державного підприємства "Дослідне господарство агрофірма "Надія" Інституту сільського господарства Північного сходу національної академії аграрних наук України".
Визнано протиправним та скасовано наказ Головного управління Держгеокадастру у Сумській області від 06.06.2017 №321-ДК "Про здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності" в частині, що стосується державного підприємства "Дослідне господарство агрофірма "Надія" Інституту сільського господарства Північного сходу національної академії аграрних наук України".
В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Відповідачі, не погодившись із вказаним рішенням, подали апеляційні скарги, в яких, посилаючись на невірне застосування судом першої інстанції до спірних правовідносин норм процесуального та матеріального права, просили суд апеляційної інстанції скасувати оскаржуване рішення та прийняти постанову, якою відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційних скарг зазначили, що оскаржувані накази носять організаційно-розпорядчий характер та прийняті у відповідності до Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель", Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 №15, Положення про Головне управління Держгеокадастру у Сумській області, затвердженого наказом Держгеокадастру від 17.11.2016 №308. Стверджують, що на відносини, які виникли в даному випадку між сторонами, не поширюється Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", оскільки його дія поширюється на відносини, пов'язані із здійсненням державного нагляд (контролю) у сфері господарської діяльності, а здійснення державного контролю за використанням та охороною земель встановлюється спеціальним Законом України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" і відповідно до нього об'єктом державного контролю за використанням та охороною земель є всі землі в межах території України.
Позивач подав відзив на апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, в якому, наполягаючи на законності та обґрунтованості рішення суду першої інстанції, просив залишити апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржуване рішення без змін.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції в межах апеляційних скарг, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційні скарги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, 27.02.2017 народний депутат України Ірина Суслова звернулась до в.о. Голови Держгеокадастру з депутатським зверненням №138-91, в якому просила провести перевірку стану дотримання вимог земельного законодавства при використанні земель, які перебувають у користуванні, в тому числі ДП "ДГАФ "Надія" ІСГПС НААНУ. У зверненні зазначено, що вказані землі фактично на підставі договорів на спільну обробітку (про спільну діяльність) використовуються приватними юридичними особами як рілля. Однак, фактично вказані договори є прихованими договорами оренди земельних ділянок та фактично дані родючі землі використовуються у комерційних цілях, внаслідок чого збагачуються приватні інтереси, а не державний бюджет, що також може вказувати на нецільове використання даних земель.
На підставі вказаного звернення 06.03.2017 Держгеокадастр видав наказ № 7-ДК "Про здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності".
Пунктом 1 наказу передбачено здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів шляхом проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства при використанні, здійсненні заходів з охорони земель та в частині родючості ґрунтів за зміною показників якісного стану ґрунтів у результаті проведення господарської діяльності на землях сільськогосподарського призначення, своєчасним проведенням заходів щодо збереження, відтворення та підвищення родючості ґрунтів, які перебувають у користуванні, в тому числі ДП "ДГАФ "Надія" на території Перехрестівської сільської ради Роменського району Сумської області.
В пункті 2 наказу №7-ДК було призначено виконавців перевірки та зобов'язано провести перевірку у термін з 06.03.2017 по 17.03.2017.
14.03.2017 представнику позивача було вручено клопотання ГУ Держгеокадастру у Сумській області №4 про надання документів, матеріалів та іншої інформації, необхідних для здійснення державного нагляду (контролю) за використанням та охороною земель.
17.03.2017 Держгеокадастр видав наказ №11-ДК "Про внесення змін до наказів від 06.03.2017 №6-ДК та №7-ДК", яким пунктом 2 було внесено зміни до вказаного вище наказу №7-ДК: у пункті 2 наказу слова "у термін з 06.03.2017 по 17.03.2017" змінити словами "у термін з 06.03.2017 по 30.06.2017", у пункті 3 наказу слова "у термін до 20.03.2017" змінити словами "у термін до 04.07.2017".
22.03.2017 за результатами проведеної перевірки було складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об'єктом - земельної ділянки № 37-1, у якому зазначено про порушення позивачем ст.125 Земельного кодексу України в частині користування земельними ділянками без документів, що посвідчують право постійного користування.
06.06.2017 ГУ Держгеокадастру у Сумській області прийнято наказ №321-ДК "Про здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності" згідно з планом робіт Управління з контролю за використанням та охороною земель на ІІ квартал 2017, зверненням народного депутата України Суслової І.М. від 27.02.2017 №133-91 та службової записки начальника відділу здійснення державного контролю за додержанням земельного законодавства та оперативного реагування від 06.06.2017 року.
Пунктом 1 наказу №321-ДК передбачено здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів шляхом проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства при використанні, здійсненні заходів з охорони земель та в частині родючості ґрунтів за зміною показників якісного стану ґрунтів у результаті проведення господарської діяльності на землях сільськогосподарського призначення, своєчасним проведенням заходів щодо збереження, відтворення та підвищення родючості ґрунтів, які перебувають у користуванні, в тому числі у ДП "ДГАФ "Надія" на території Перехрестівської сільської ради Роменського району.
В пункті 2 наказу № 321-ДК було призначено виконавців перевірки та зобов'язано провести перевірку у термін з 07.06.2017 по 28.06.2017.
16.06.2017 за результатами проведеної перевірки було складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об'єктом - земельної ділянки № 7-ДК/2/АП/09/01/-17, яким, зокрема зафіксовано використання позивачем земель у спосіб, що погіршує їх природну родючість та призводить до зниження родючості ґрунтів.
Суд першої інстанції при ухваленні рішення виходив з того, що оскаржувані накази прийняті відповідачами лише на підставі Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" № 963-IV, без врахування вимог Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" № 877-V (з врахуванням Закону України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», від 3 листопада 2016 року N 1728-VIII), не на підставі та не у спосіб, визначений Законом № 877-V, тому не можуть відповідати критеріям правомірності їх прийняття.
Отже, частково погоджуючись з доводами позивача, суд першої інстанції вважав, що в даному випадку спірні накази відповідачів повинні були прийматися на підставі та у спосіб, що визначені Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та з врахуванням Закону України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).
Відповідно до ст.2 Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", дія цього Закону поширюється на відносини, пов'язані зі здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Частина 4 ст.2 Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" містить перелік державних органів які здійснюють заходи такого контролю, а саме: контроль здійснюються органами Державної фіскальної служби (крім митного контролю на кордоні), державного нагляду за дотриманням вимог ядерної та радіаційної безпеки (крім здійснення державного нагляду за провадженням діяльності з джерелами іонізуючого випромінювання, діяльність з використання яких не підлягає ліцензуванню), державного архітектурно-будівельного контролю (нагляду), державного нагляду у сфері господарської діяльності з надання фінансових послуг (крім діяльності з переказу коштів, фінансових послуг з ринку цінних паперів, похідних цінних паперів (деривативів) та ринку банківських послуг), державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення у встановленому цим Законом порядку з урахуванням особливостей, визначених законами у відповідних сферах та міжнародними договорами, зокрема державного нагляду (контролю) в галузі цивільної авіації - з урахуванням особливостей, встановлених Повітряним кодексом України, нормативно-правовими актами, прийнятими на його виконання (Авіаційними правилами України), та міжнародними договорами у сфері цивільної авіації.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", у цьому Законі терміни "державний нагляд (контроль)", "заходи державного нагляду (контролю)", "органи державного нагляду (контролю)" вживаються у значеннях, наведених у Законі України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".
Отже, особливості та обмеження перевірок визначені у вищезазначених законах не відносяться до перевірок земель Держгеокадастром та його територіальними органами, оскільки такі обмеження стосуються лише до застосування Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".
Таким чином, судова колегія зазначає, що Держгеокадастр не відноситься до перелічених у частині 4 ст.2 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" органів, а тому доводи позивача в позовній заяві та висновок суду першої інстанції щодо недотримання відповідачами вимог Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та Закону України "Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" при прийнятті спірних наказів про проведення перевірок, є безпідставними.
Колегія суддів звертає увагу на те, що відповідно до п.1 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 №15 (далі - Положення), Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.
Держгеокадастр у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.
Відповідно до ч.1 ст.3 Земельного кодексу України (надалі - ЗК України) земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Статтею 15-2 ЗК України визначено, що до повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, у сфері земельних відносин, належить організація та здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, у тому числі за: дотриманням вимог земельного законодавства при набутті права власності на земельні ділянки за договорами купівлі-продажу, міни, дарування, застави та іншими цивільно-правовими угодами; дотриманням органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю; дотриманням вимог земельного законодавства органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування з питань передачі земель у власність та надання у користування, у тому числі в оренду, зміни цільового призначення, вилучення, викупу, продажу земельних ділянок або прав на них на конкурентних засадах.
Відповідно до пп.25-1 п.4 Положення, Держгеокадастр відповідно до покладених на нього завдань зокрема організовує та здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, у тому числі за дотриманням вимог земельного законодавства в процесі укладання цивільно-правових договорів, передачі у власність, надання у користування, в тому числі в оренду, вилучення (викупу) земельних ділянок; дотриманням органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю; дотриманням органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування вимог земельного законодавства з питань передачі земель у власність та надання у користування, зокрема в оренду, зміни цільового призначення, вилучення, викупу, продажу земельних ділянок або прав на них на конкурентних засадах.
Отже, повноваження визначені ст. 15-2 ЗК України покладені на Держгеокадастр як на центральний орган виконавчої влади що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, у сфері земельних відносин.
Законом України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" визначено, що цей Закон визначає правові, економічні та соціальні основи організації здійснення державного контролю за використанням та охороною земель і спрямований на забезпечення раціонального використання і відтворення природних ресурсів та охорону довкілля.
Таким чином, Законом України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" є спеціальним нормативно-правовим актом який врегульовує, зокрема покладену на Держгеокадастр функцію контролю за використанням та охороною земель.
Відповідно до ст.4 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" об'єктом державного контролю за використанням та охороною земель є всі землі в межах території України
Статтею 6 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" визначено повноваження центрального органу виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі під час здійснення заходів державного нагляду (контролю) за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.
Відповідно до ст.9 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг ґрунтів здійснюються, зокрема шляхом проведення перевірок.
Статтею 10 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" визначено повноваження державних інспекторів у сфері державного контролю за використанням та охороною земель та дотриманням вимог законодавства України про охорону земель, а саме: державні інспектори уповноважені безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель; складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством України порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності, передавати до органів прокуратури, органів досудового розслідування акти перевірок та інші матеріали про діяння, в яких вбачаються ознаки кримінального правопорушення.
Отже, здійснення контролю за використанням та охороною земель є прямим обов'язком Держгеокадастру і такий контроль здійснюється у відповідності до вимог Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель».
Виконуючи обов'язки щодо контролю за використанням та охороною земель у відповідності до вимог Земельного кодексу України, Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 № 15, з врахуванням листа народного депутата Ірини Суслової від 27.02.2017, Держгеокадастр видав наказ № 7-ДК "Про здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності", яким доручив здійснити державний контроль за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів шляхом проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, які перебувають у користуванні ДП ДГ АФ «Надія» у термін з 06.03.2017 по 17.03.2017, а наказом Держгеокадастру від 17.03.2017 № 11-ДК «Про внесення змін до наказів від 06.03.2017 №6-ДК та 7-ДК» вніс зміни до наказу Держгеокадастру від 06.03.2017 №7-ДК в частині термінів проведення перевірки, а саме встановив термін перевірки з 06.03.2017 по 30.06.2017.
Як зазначено вище, за результатами проведеної перевірки було складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об'єктом - земельної ділянки від 22.03.2017 № 37-1, яким встановлено порушення позивачем ст.125 Земельного кодексу України в частині користування земельними ділянками без документів, що посвідчують право постійного користування.
Відповідно до плану підготовки проектів нормативно-правових актів Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру на 2017 рік Державною службою України з питань геодезії, картографії та кадастру розробляються проект постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності у сфері використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів і визначається періодичність здійснення Державною службою України з питань геодезії, картографії та кадастру планових заходів державного нагляду (контролю)" та проекти наказів Міністерства аграрної політики та продовольства України: "Про затвердження Порядку планування та здійснення контрольних заходів з питань перевірки стану дотримання суб'єктами господарювання вимог земельного законодавства", "Про затвердження Порядку одержання документів, матеріалів та іншої інформації, необхідних для здійснення державного нагляду (контролю) за використанням та охороною земель", "Про затвердження Порядку підготовки та внесення до органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування клопотань з питань дотримання вимог земельного законодавства", "Про затвердження уніфікованої форми акта, який складається за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог земельного законодавства, використання та охорони земель, родючості ґрунтів".
06.06.2017 ГУ Держгеокадастру у Сумській області у відповідності до вимог Земельного кодексу України, Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», Положення про Головне управління Держгеокадастру у Сумській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 17.11.2016 № 308, прийнято наказ №321-ДК "Про здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності" згідно плану робіт Управління з контролю за використанням та охороною земель на ІІ квартал 2017, звернення народного депутата України Суслової І.М. від 27.02.2017 №133-91 та службової записки начальника відділу здійснення державного контролю за додержанням земельного законодавства та оперативного реагування від 06.06.2017 року.
Отже, наказом від 06.06.2017 року №321-ДК "Про здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності" фактично була призначена планова перевірка позивача згідно плану робіт Управління з контролю за використанням та охороною земель на ІІ квартал 2017.
Як зазначено вище, за результатами проведеної перевірки було складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об'єктом - земельної ділянки від 16.06.2017 № 7-ДК/2/АП/09/01/-17, яким, зокрема зафіксовано використання позивачем земель у спосіб, що погіршує їх природну родючість та призводить до зниження родючості ґрунтів.
Таким чином, виходячи із системного аналізу норм чинного законодавства та фактичних обставин справи, та беручи до уваги те, що Держгеокадастр не відноситься до державних органів, на які положеннями Закону № N 877 покладено здійснення заходів державного контролю, колегія суддів приходить до висновку, що на спірні правовідносини розповсюджуються норми Закону N 963-IV, а відтак, посилання позивача на Закон України "Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" є безпідставним, а тому наказ Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру «Про здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності» №7-ДК від 06.03.2017 р., з урахуванням змін до нього, внесених наказом від 17.03.2017 р. № 11-ДК та наказ ГУ Держгеокадастру у Сумській області від 06.06.2017 року №321-ДК є такими, що винесені в межах їх повноважень та у спосіб, передбачений чинним законодавством.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Беручи до уваги встановлені в ході судового розгляду фактичні обставини справи та враховуючи вищенаведені норми законодавства, якими урегульовано спірні відносини, колегія суддів приходить до висновку щодо наявності підстав для відмови у задоволенні позову.
Відповідно до ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Відповідно до ст.317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; 4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції, приймаючи рішення неповно з'ясував обставини, що мають значення для справи та неправильно застосував норми матеріального права, що є підставами для скасування оскарженого судового рішення та прийняття постанови про відмову у задоволенні позову.
Керуючись ст.ст. 242, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційні скарги Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру задовольнити .
Рішення Сумського окружного адміністративного суду від 19.03.2018 по справі № 818/1851/17 скасувати.
Прийняти нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог державного підприємства "Дослідне господарство Агрофірма "Надія" Інституту сільського господарства Північного сходу Національної академії аграрних наук України до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру про визнання протиправними та скасування наказів, відмовити.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення - з 09.07.2018 року.
Головуючий суддя (підпис)М.І. СтаросудСудді(підпис) (підпис) О.П. Лях М.М. Яковенко