Постанова № 75172888, 06.07.2018, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.07.2018
Номер справи
809/68/18
Номер документу
75172888
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 липня 2018 рокуЛьвів№ 876/3617/18

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Попка Я.С.

суддів Хобор Р.Б., Сеника Р.П.

за участю секретаря судового засідання Сердюк О.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 30 березня 2018 року, ухвалене суддею Дмитрашко О.М., 11:20:15 год, м. Івано-Франківськ, дата складання повного тексту рішення 4 квітня 2018 року, у справі за позовом ОСОБА_1 до Драгомирчанської сільської ради про визнання протиправними та скасування рішень, визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення дій,-

В С Т А Н О В И В:

17.01.2018 року позивач - ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Драгомирчанської сільської ради, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення сесії відповідача «Про скасування рішень сільської ради» №502-17/2017 від 31.07.2017р; визнати протиправним та скасувати рішення сесії відповідача «Про внесення змін до рішення про надання дозволу на виготовлення детального плану територій земельної ділянки» №503-17/2017 від 31.07.2017р; визнати протиправною бездіяльність Драгомирчанського сільського голови щодо не внесення на розгляд сесії заяви позивача від 18.07.2017р. про затвердження відповідного проекту землеустрою щодо відведення йому земельної ділянки; зобов'язати відповідача розглянути на найближчому засіданні сесії заяву ОСОБА_1 від 18.07.2017р. про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, площею 0,0879 га, по АДРЕСА_1

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 30 березня 2018 року позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано п.3 рішення сесії Драгомирчанської сільської ради «Про скасування рішень сільської ради» №502-17/2017 від 31.07.2017р. в частині скасування рішення від 03.03.2017р. №398-03/2017 «Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі у власність». Визнано протиправною бездіяльність голови Драгомирчанського сільської ради щодо не внесення на розгляд сесії заяви ОСОБА_1 від 18.07.2017р. про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність. Зобов'язано Драгомирчанську сільську раду розглянути на найближчому засіданні сесії заяву ОСОБА_1 від 18.07.2017р. про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0879 га у власність. У задоволенні решти позовних вимог відмовилено.

Рішення суду першої інстанції мотивоване тим, що сільським головою Драгомирчанської сільської ради Тисменицького району Івано-Франківської області на заяву від 18.07.2017р. про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд в с. Драгомирчани здійснено протиправно повідомлення позивачу від 14.08.2017р. №175, оскільки як зазначено у самому повідомленні, який підписаний сільським головою, що згідно Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Регламенту Драгомирчанської сільської ради розгляд заяв із земельних питань та прийняття по них рішень відбувається виключно на засіданнях сесій сільської ради. В даному випадку сільський голова повинен був винести на розгляд сесії сільської ради заяву позивача від 18.07.2017р. про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0879 га у власність, яка відбулась 06.10.2017р.

Також, сільською радою допущено протиправну бездіяльність у зв'язку з не розглядом поданої позивачем заяви щодо затвердження проекту землеустрою від 18.07.2017р. у встановлений п.9 ст.118 Земельного кодексу двотижневий строк, а як наслідок, з метою належного захисту порушених прав позивача, суд першої інстанції вважав за необхідне зобов'язати сільську раду розглянути подану позивачем заяву від 18.07.2017р. про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0879 га у власність на найближчому засіданні сесії.

Що стосується вимог позивача про визнання протиправними та скасування пунктів 1, 2, 4, 5 рішення №502-17/2017 від 31.07.2017р. «Про скасування рішень сільської ради» та рішення сесії Драгомирчанської сільської ради «Про внесення змін до рішення про надання дозволу на виготовлення детального плану територій земельної ділянки» №503-17/2017 від 31.07.2017р. то суд першої інстанції вважає, що у задоволенні таких необхідно відмовити, так як суд не може підміняти державний орган, або орган місцевого самоврядування рішення якого оскаржується, приймаючи замість рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб'єкта владних повноважень.

Що стосується визнання протиправним та скасування пункту 3 рішення сесії Драгомирчанської сільської ради «Про скасування рішень сільської ради» №502-17/2017 від 31.07.2017р. в частині інших осіб, то суд першої інстанції зазначив, що в цій частині слід відмовити, оскільки вони вправі самостійно звернутися до суду за захистом своїх порушених прав шляхом визнання протиправним та скасування пункту 3 рішення сесії Драгомирчанської сільської ради «Про скасування рішень сільської ради» №502-17/2017 від 31.07.2017 в частині зокрема щодо кожного з них.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, ОСОБА_1 оскаржив його, подавши апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 30 березня 2018 року в частині відмови в задоволенні позовних вимог та ухвалити нове рішення в цій частині, яким позов задовольнити.

Обґрунтовуючи доводи апеляційної скарги апелянт зазначає, що рішенням сесії Драгомирчанської сільської ради «Про скасування рішень сільської ради» № 502-17/2017 від 31.07.2017р. та рішенням сесії Драгомирчанської сільської ради «Про внесення змін до рішення про надання дозволу на виготовлення детального плану територій земельної ділянки» № 503-17/2017 від 31.07.2017р. фактично змінено генеральний план села та детальний план територій в частині надання можливості здійснення в масиві по вул. Шкільна с. Драгомирчани громадської, а не житлової забудови, як було раніше. Це в свою чергу унеможливлює затвердження проекту землеустрою щодо відведення йому земельної ділянки.

Апелянт звертає увагу на те, що при розгляді вказаних питань та прийнятті оскаржуваних ним рішень, в порушення вимог законодавства, у пленарному засіданні позачергової сесії ради 31.07.2017р. зареєстровано та приймало участь лише 7 із 14 депутатів від загального складу ради. Викладене підтверджується копіями протоколу сесії, списку депутатів, які брали участь у її роботі, а також форм результатів поіменного голосування. Цей факт не заперечував і представник відповідача. За таких обставин, позачергова сесія ради, проведена 31.07.2017р., була не повноважною. Відповідно, прийнятті на ній рішення є незаконними. Відсутність кворуму і, відповідно, повноважень сесії на прийняття будь-яких рішень констатовано і в оскаржуваному ним рішенні суду.

Так, згідно Генерального плану с. Драгомирчани, розробленого у 2011 році, територія в масиві по вул. Шкільна відносилась до території громадських закладів. Після цього, саме рішеннями сесії сільської ради: № 266-09/2016 від 16.11.2016р. «Про затвердження внесення локальних змін до графічної частини Генерального плану (Зміна №2)»; № 317-10/2016 від 21.12.2016 «Про надання дозволу на виготовлення детального плану територій» та № 348-01/2017 від 31.01.2017р. «Про затвердження детального плану території земельної ділянки», Генеральний план села змінено. Відповідно, містобудівною документацією передбачено здійснення в даному масиві житлової забудови. І вже як наслідок прийняття зазначених змін, у тому числі й позивачу, по вул. Шкільна в с. Драгомирчани, 03.03.2017р. законно відведено земельну ділянку для будівництва житлового будинку.

Однак, надалі, оскаржуваними ним рішеннями, Генеральний план населеного пункту, змінено вдруге. Як наслідок, територію по вул. Шкільна віднесено до земель громадської забудови, що фактично унеможливлює подальше відведення йому у власність земельної ділянки через не відповідність цільового призначення землі Генеральному плану.

Крім того, зазначені незаконні повторні зміни Генплану не відповідають вимогам п. 9 ст. 17 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», згідно якого зміни до Генерального плану населеного пункту можуть вноситись не частіше, ніж один раз на 5 років.

Таким чином, апелянт стверджує, що оскаржувані ним рішення сесії Драгомирчанської сільської ради, у тому числі й в частині змін до містобудівної документації населеного пункту, перебувають у безпосередньому прямому причинному зв'язку з рішенням про скасування дозволу на відведення мені земельної ділянки. Як наслідок, такі рішення істотно порушують його права та є очевидно незаконними.

Апелянт зазначає, що він не просив суд вирішувати питання місцевого самоврядування, які не віднесені до його компетенції, як то зміна цільового призначення землі, надання земельної ділянки чи вирішення інших завдань містобудівного характеру, а просив надати оцінку та скасувати очевидно незаконні рішення органу місцевого самоврядування, прийняті за відсутності відповідних повноважень. А після цього сільська рада сама повинна вирішити кому і як надавати земельні ділянки, але виключно у відповідності до вимог чинного законодавства

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши повноту встановлення обставин справи, правильність їх юридичної оцінки, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав:

Із змісту ст. 19 Конституції України вбачається, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Розглядаючи спір, суд апеляційної інстанції вважає, що висновки суду першої інстанції частково не відповідають нормам матеріального та процесуального права та фактичним обставинам справи.

Встановлено, підтверджено матеріалами справи, що 21.02.2017р. ОСОБА_1 звернувся із заявою до сільського голови Драгомирчанської сільської ради ОСОБА_2 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі у власність, як учаснику АТО для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд площею 0,10 га, яка розташована в с. Драгомирчани по вул. Шкільна.

03.03.2017р. ХІІ сесією VII скликання Драгомирчанської сільської ради Тисменицького району Івано-Франківської області прийнято рішення №398-03/2017 «Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі у власність», пунктом 1 якого дано дозвіл ОСОБА_1 на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, площею 0,0879 га по АДРЕСА_1. Пунктом 2 даного рішення зазначено, що матеріали щодо відведення земельної ділянки передати на затвердження чергової сесії сільської ради.

На виконання вказаного рішення, позивачем 12.04.2017 подано заяву ПП «Західземпроект» на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) АДРЕСА_1.

Ліцензованим суб'єктом - ПП «Західземпроект» виготовлено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) на території АДРЕСА_1

Зазначений проект пройшов всі необхідні погодження, а також отримав позитивний висновок державної експертизи №4414/82-17 від 19.06.2017, 13.07.2017 відомості про вказану земельну ділянку внесено до Державного земельного кадастру з присвоєнням кадастрового номера.

18.07.2017р. позивач звернувся із заявою до голови сільської ради с. Драгомирчани ОСОБА_2 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд в с. Драгомирчани вул. Свободи, площею 0,0879 га.

28.07.2017р. сільським головою с. Драгомирчани ОСОБА_2 видано розпорядження №34 «Про скликання позачергової сесії ради» та №35 «Про скликання загальних зборів села Драгомирчани» (а.с. 135-136).

Відповідно до протоколу засідання від 31.07.2017р. 17 (позачергової) сесії 7 скликання встановлено, що враховуючи ситуацію, яка склалася, а саме перекриття жителями села Драгомирчани дороги Стрий-Мамалига для вимоги відміни певних рішень терміново скликалося позачергове засідання сесії. На засіданні були присутні ОСОБА_3 - заступник голови РДА, ОСОБА_4 - головний архітектор РДА, представники засобів масової інформації, представники правоохоронних органів, жителі села Драгомирчани.

Згідно протоколу XVII позачергової сесії VII скликання від 31.07.2017 Драгомирчанської сільської ради Тисменицького району Івано-Франківської області встановлено, що до складу ради обрано 14 депутатів, присутніх депутатів - 7, запрошених - 842, відсутніх депутатів - 7.

31.07.2017р. на XVII позачерговій сесії VII скликанняДрагомирчанської сільської ради Тисменицького району Івано-Франківської області прийнято рішення №502-17/2017 «Про скасування рішень сільської ради», пунктом 1, якого сесія вирішила скасувати рішення Драгомирчанської сільської ради від 16.11.2016р. №266-09/2016 «Про затвердження внесення локальних змін до графічної частини Генерального плану (Зміна №2)» та направити Генеральний план села на доопрацювання до ДП Український державний науково-дослідний інститут проектування міст «Діпромісто» ім. Ю.М. Білоконя, пунктом 2 якого вирішили скасувати рішення Драгомирчанської сільської ради від 31.01.2017р.№348-01/2017 «Про затвердження детального плану території земельної ділянки», а пунктом 3 якого вирішили скасувати рішення 21 особі «Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі у власність», зокрема і позивачу за №398-03/2017 від 03.03.2017р. Пунктом 4 рішення встановлено внести зміни до рішення сесії Драгомирчанської сільської ради від 21 грудня 2016 року №317-10/2016 «Про надання дозволу на виготовлення детального плану території земельної ділянки» та пунктом 5 вирішили доручити сільському голові виготовити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,098 га для будівництва посоли та сільського стадіону.

Також XVII сесією VII скликання Драгомирчанської сільської ради Тисменицького району Івано-Франківської області прийнято рішення №503-17/2017 «Про внесення змін до рішення про надання дозволу на виготовлення детального плану території земельної ділянки» від 31.07.2017р., пунктом 1 якого вирішено внести зміни до рішення сесії Драгомирчанської сільської ради від 21 грудня 2016 року №317-10/2016 «Про надання дозволу на виготовлення детального плану території земельної ділянки», а саме п.1 та п.2 викласти в такій редакції: « 1.1. розробити детальний план території розміщення дошкільного навчального закладу, школи та сільського стадіону в селі Драгомирчани по вул. Шкільна, 1.2. оприлюднити прийняте рішення та розроблений детальний план території розміщення дошкільного навчального закладу, школи та сільського стадіону, 1.3. затвердити розроблений детальний план території та результати громадського обговорення (слухань) на черговій сесії сільської ради».

Закон України від 21.05.1997р. № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування» (далі - Закон) відповідно до Конституції України визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування.

Згідно пунктів 2, 8 частини 4 статті 42 Закону сільський, селищний, міський голова: організує в межах, визначених цим Законом, роботу відповідної ради та її виконавчого комітету; скликає сесії ради, вносить пропозиції та формує порядок денний сесій ради і головує на пленарних засіданнях ради.

Відповідно до ст.1 Закону загальний склад ради - це кількісний склад депутатів, визначений радою відповідно до закону.

Згідно ч.3 ст.45 цього Закону загальний склад ради визначається відповідно до закону про вибори.

Частинами 1,5 ст.46 Закону визначено, що сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради. Сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.

Частиною 12 ст.46 Закону встановлено, що сесія ради є повноважною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради.

Встановлено підтверджено матеріалами справи, що у пленарному засіданні позачергової сесії ради 31.07.2017р. зареєстровано та приймало участь лише 7 із 14 депутатів від загального складу ради. Викладене підтверджується копіями протоколу сесії, списку депутатів, які брали участь у її роботі, а також форм результатів поіменного голосування.

Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що XVII позачергова сесія VII скликання Драгомирчанської сільської ради Тисменицького району Івано-Франківської області була не повноважною, а відтак усі рішення прийняті Драгомирчанською сільською радою на цих засіданнях є протиправними та підлягають скасуванню.

Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_1 до Драгомирчанської сільської ради про визнання протиправними та скасування: рішення «Про скасування рішень сільської ради» №502-17/2017 від 31.07.2017р, рішення «Про внесення змін до рішення про надання дозволу на виготовлення детального плану територій земельної ділянки» №503-17/2017 від 31.07.2017р. є підставними, а тому їх необхідно задовольнити.

Разом з тим, судом першої інстанції правомірно задоволено позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльності Драгомирчанського сільського голови щодо не внесення на розгляд сесії заяви позивача від 18.07.2017р. про затвердження відповідного проекту землеустрою щодо відведення йому земельної ділянки у власність; зобов'язання відповідача розглянути на найближчому засіданні сесії заяву ОСОБА_1 від 18.07.2017р. про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0879 га для передачі у власність.

Отже, оскаржуване рішення суду першої інстанції в частині прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права, що відповідно до ст.317 КАС України, є підставою для скасування та прийняття нової постанови.

Керуючись ч.3 ст.243, ст.ст. 308, 310, п.2 ч.1 ст.315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.

Рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 30 березня 2018 року у справі №809/68/18 в частині відмови у задоволенні позову скасувати та прийняти нову постанову, якою позов у зазначенеій частині задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати п.п. 1, 2, 4 та 5 рішення сесії Драгомирчанської сільської ради «Про скасування рішень сільської ради» № 502-17/2017 від 31.07.2017 року.

Визнати протиправним та скасувати рішення сесії Драгомирчанської сільської ради «Про внесення змін до рішення про надання дозволу на виготовлення детального плану територій земельної ділянки» № 503-17/2017 від 31.07.2017 року.

В решті рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 30 березня 2018 року залишити без змін.

Стягнути з Драгомирчанської сільської ради Тисменицького району Івано-Франківської області за рахунок бюджетних асигнувань Драгомирчанської сільської ради на користь ОСОБА_1 4228,81 грн. (чотири тисячі двісті двадцять вісім грн. вісімдесят одну коп.) судових витрат.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя Я. С. Попко судді Р. Б. Хобор Р. П. Сеник Повне судове рішення складено 09.07.2018р.