
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 липня 2018 рокуЛьвів№ 876/4341/18
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого-судді - Мікули О.І.,
суддів - Качмара В.Я., Курильця А.Р.,
з участю секретаря судового засідання - Смидюк Х.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 10 травня 2018 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
суддя в 1-й інстанції - Брильовський Р.М.
час ухвалення рішення - 10.05.2018 року, 13:01 год.,
місце ухвалення рішення - м. Львів,
дата складання повного тексту рішення - 17.05.2018 року,
в с т а н о в и в:
Позивач - ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, в якому просила визнати протиправними дії Залізничного об'єднаного управління пенсійного фонду України м. Львова щодо відмови у переведенні її з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника та зобов'язати відповідача перевести позивача з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 10 травня 2018 року в задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з вказаним рішенням суду, позивч оскаржила його в апеляційному порядку. Вважає, що оскаржуване рішення прийняте з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, з порушенням норм матеріального права та підлягає скасуванню, покликаючись на те, що судом першої інстанції не надано належної правової оцінки тому факту, що позивач отримує пенсію за віком, разом з тим, має право на переведення на пенсію у зв'язку з втратою годувальника, оскільки перебувала на утриманні чоловіка до моменту його смерті, а потім на повному утриманні батька, який отримував пенсію по інвалідності I групи (підгрупи А) відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», доглядаючи за яким одержувала від померлого годувальника утримання, яке було для неї постійним та основним джерелом до існування. Апелянт звертає увагу на те, що відповідач відмовив їй у прийнятті переліку документів, на що вона зареєструвала скаргу. Просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове судове рішення, яким позов задовольнити.
Апелянт (позивач)- ОСОБА_1 та представник апелянта - ОСОБА_3 у судовому засіданні підтримали доводи, викладені в апеляційній скарзі, вважають висновки суду першої інстанції неправильними та необґрунтованими. Просять скасувати оскаржуване рішення та ухвалити нове судове рішення, яким позов задовольнити.
Представник відповідач у судове засідання не прибув, про дату, час і місце апеляційного розгляду повідомлений належним чином, подав відзив на апеляційну скаргу, в якому зазначає, що при зверненні позивача з заявою щодо переведення її з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника не дотримано Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Вважає, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, який ухвалив законне та обґрунтоване рішення, просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду - без змін. Враховуючи наведене, суд вважає можливим проведення розгляду справи в відсутності представника відповідача за наявними у справі матеріалами, та на основі наявних у ній доказів.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення апелянта та її представника, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги та відзив на апеляційну скаргу в їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а оскаржуване рішення - без змін з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області, як одержувач пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Листом Залізничного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова від 19 липня 2017 року ОСОБА_1 повідомлено про відсутність законних підстав для її переведення з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника.
Не погодившись із вказаним рішенням, ОСОБА_1 оскаржила його в судовому порядку.
Постановою Залізничного районного суду м. Львова від 25 вересня 2017 року у справі №462/3620/17 в задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 06 грудня 2017 року постанову Залізничного районного суду м. Львова від 25 вересня 2017 року у справі № 462/3620/17 скасовано та прийнято нову, якою в задоволенні позову відмовлено, з підстав викладених в мотивувальній частині постанови, зокрема, у зв'язку з тим, що позивачем не дотримано порядок звернення за призначенням пенсії у зв'язку з втратою годувальника, що не позбавляє її права на звернення до пенсійного органу з належно оформленими документами.
Судом першої інстанції також встановлено, що 14 грудня 2017 року позивач повторно звернулась до Залізничного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова щодо права на пенсію у зв'язку з втратою годувальника за померлого батька ОСОБА_4 (помер ІНФОРМАЦІЯ_1 року), який одержував пенсію по інвалідності - інвалід I групи відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Листом №610/Б-9/ЗЛЗ/10-37 від 26 грудня 2017 року Залізничне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Львова повідомило позивача про те, що не вбачається законних підстав для переведення її на пенсію по втраті годувальника, та повідомлено, що управлінням перевірено матеріали її пенсійної справи та встановлено, що пенсійне забезпечення позивача здійснюється з дотриманням чинного законодавства.
Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що позивачем не дотримано Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 за N 1566/11846 (у редакції Постанови правління ПФУ 07.07.2014 №13-1), а тому відсутні підстави для визнання протиправними дії Залізничного об'єднаного управління пенсійного фонду України м. Львова щодо відмови у переведенні її з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника. Відповідно не підлягає до задоволення вимога про зобов'язання відповідача перевести позивача з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника, яка є похідною з вимогою визнати дії відповідача протиправними.
Такі висновки суду першої інстанції, на думку колегії суддів, відповідають нормам матеріального права та фактичним обставинам справи і є правильними, законним та обґрунтованим, виходячи з наступного.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Ст. 37 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачає, що право на пенсію в разі втрати годувальника мають непрацездатні члени сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні.
Згідно зі ст.30 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", на яку покликається позивач, як на підставу переведення її на інший вид пенсії, передбачено, що право на пенсію в разі втрати годувальника мають непрацездатні члени сімей загиблих, померлих або таких, що пропали безвісти військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які перебували на їх утриманні (стаття 31). Незалежно від перебування на утриманні годувальника пенсія призначається: непрацездатним дітям; непрацездатним батькам і дружині (чоловікові), якщо вони після смерті годувальника втратили джерело засобів до існування, а також непрацездатним батькам і дружині (чоловікові) військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули чи померли або пропали безвісти в період проходження служби або пізніше внаслідок поранення, контузії, каліцтва чи захворювання, що мали місце під час служби.
Непрацездатними членами сім'ї, серед інших, вважаються діти, брати, сестри та онуки, які не досягли 18 років або старші цього віку, якщо вони стали інвалідами до досягнення 18 років. При цьому братам, сестрам та онукам право на пенсію надається у тих випадках, якщо у них немає працездатних батьків.
П.1.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 № 13-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р.) за N 1566/11846) передбачено, що заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім'ї у зв'язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об'єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).
Згідно з п. 2.3. до заяви про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника подаються документи померлого годувальника, перелічені в підпунктах 2, 3 пункту 2.1 цього розділу.
Також надаються такі документи:
1) документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування особи, якій призначається пенсія, та померлого годувальника (подається у разі, якщо особа, яка звернулася із заявою про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника, має такі документи);
2) свідоцтво про народження або паспорт особи, якій призначається пенсія;
3) довідка про склад сім'ї померлого годувальника та копії документів, що засвідчують родинні стосунки члена сім'ї з померлим годувальником (за наявності);
4) свідоцтво органу ДРАЦС про смерть годувальника або рішення суду про визнання його безвісно відсутнім або оголошення його померлим;
5) документи про вік померлого годувальника сім'ї за відсутності таких даних у свідоцтві про смерть чи рішенні суду про визнання годувальника безвісно відсутнім або оголошення його померлим;
6) довідки загальноосвітніх навчальних закладів системи загальної середньої освіти, професійно-технічних, вищих навчальних закладів про те, що особи, зазначені в абзаці другому пункту 2 частини другої статті 36 Закону, навчаються за денною формою навчання;
7) довідка про те, що чоловік (дружина), а в разі їх відсутності - один з батьків, дід, баба, брат чи сестра померлого годувальника незалежно від віку і працездатності не працюють і зайняті доглядом за дитиною (дітьми) померлого годувальника до досягнення нею (ними) 8 років;
8) документи про місце проживання (реєстрації);
9) документ про перебування членів сім'ї (крім дітей) на утриманні померлого годувальника;
10) експертний висновок про встановлення причинного зв'язку смерті годувальника з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.
Орган, що призначає пенсію, додає до заяви одержані ним від МСЕК виписки з актів огляду в МСЕК дорослих членів сім'ї, яким право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника надається внаслідок їх інвалідності.
До заяви про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника сім'ї військовослужбовця строкової служби додається документ, одержаний від військової частини або районного (міського) військового комісаріату чи іншої військової установи, що засвідчує дату та причину смерті військовослужбовця, або документ про визнання військовослужбовця безвісно відсутнім або оголошення його померлим. Якщо смерть настала після звільнення з військової служби, подаються свідоцтво ДРАЦС про смерть, довідка військового комісаріату про проходження військової служби із зазначенням дати призову, дати і підстав звільнення з військової служби та висновок МСЕК про те, що смерть військовослужбовця пов'язана з проходженням військової служби.
До заяви про призначення пенсії членам сім'ї померлого пенсіонера повинні бути додані необхідні документи, зазначені в цьому пункті. Заробіток у такому випадку визначається за документами, що є в пенсійній справі померлого годувальника, або за поданими додатково документами відповідно до вимог частини першої статті 40 Закону.
Відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку пенсій) відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до заяви про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника подається довідка про склад сім'ї померлого годувальника та копії документів, що засвідчують родинні стосунки члена сім'ї з померлим годувальником.
З системного аналізу вищенаведених правових норм можна дійти висновку, що для вирішення питання щодо переведення з пенсії по віку на пенсію по втраті годувальника існує певний алгоритм дій, а саме: особа повинна звернутися з заявою, а також надати відповідний встановлений законодавством пакет документів на підтвердження усіх обставин, після вчинення особою таких дій орган пенсійного фонду перевіряє усі документи і вирішує питання щодо поданої заяви.
Судом встановлено, що 26 грудня 2017 року ОСОБА_1 повторно звернулася в управління щодо правильності пенсійного забезпечення, разом з тим, вищевказаних документів, що передбачені Порядком, не надала, оскільки в матеріалах справи відсутні докази на спростування цих обставин, і позивачем не надано доказів на підтвердження того, що вона звернулася з заявою встановленого зразка та належними документами.
При цьому, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції обґрунтовано вказав на те, що відповідачем правомірно не взято до уваги акт від 13 грудня 2012 року, виданий ЛКП "Богданівка" ОСОБА_1, як підставу для переведення на пенсію по втраті годувальника, оскільки відповідно до вищевказаного належним документом для підтвердження факту перебування на утриманні та проживання однією сім'єю є довідка про склад сім'ї та копії документів, що засвідчують родинні стосунки члена сім'ї з померлим годувальником.
Колегія суддів звертає увагу на те, що ОСОБА_1 не оскаржувала до суду дії чи бездіяльність Залізничного об'єднаного управління пенсійного фонду України м. Львова щодо відмови у прийнятті в неї документів, які передбачені Порядком.
Аналізуючи вищенаведені законодавчі приписи та фактичні обставини справи, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку про те, що позивачем не дотримано визначений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зокрема, не подано усі необхідні документи, тому відсутні підстави для визнання протиправними дії Залізничного об'єднаного управління пенсійного фонду України м. Львова щодо відмови у переведенні її з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника; а відповідно, не підлягає до задоволення, як похідна, вимога про зобов'язання відповідача перевести позивача з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника.
Доводи апеляційної скарги є безпідставними та не спростовують висновків суду першої інстанції з вищенаведених мотивів.
З врахуванням вищенаведеного колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку про безпідставність позовних вимог, правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому відповідно до ст.316 КАС України апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а рішення суду - без змін.
Керуючись ст.ст. 242, 243, 250, 310, 315, 316, 320, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд,-
п о с т а н о в и в :
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 10 травня 2018 року у справі №813/789/18 - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом 30 днів з дня складання повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий- суддя О.І. Мікула
Судді: В.Я. Качмар
А.Р. Курилець
Повне судове рішення складено 09 липня 2018 року.