Постанова № 75172743, 04.07.2018, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.07.2018
Номер справи
360/1575/17
Номер документу
75172743
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 360/1575/17 Суддя (судді) першої інстанції: Міланіч Антоніна Миколаївна

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 липня 2018 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді: Кузьмишиної О.М.,

Суддів: Костюк Л.О.

Троян Н.М.,

за участю секретаря судового засідання Пушенко О.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги Бучанської міської ради Київської області, Бабинецької селищної ради Бородянського району Київської області на рішення Бородянського районного суду Київської області від 05 лютого 2018 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Бабинецької селищної ради Бородянського району Київської області, за участю третіх осіб Бучанської міської ради Київської області, Бородянської селищної ради Київської області про скасування рішень, -

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_3 звернувся до Бородянського районного суду Київської області з позовом до Бабинецької селищної ради Бородянського району Київської області, за участю третіх осіб Бучанської міської ради Київської області, Бородянської селищної ради Київської області в якому з урахуванням уточнених позовних вимог просив визнати незаконним та скасувати рішення 14 сесії 7 скликання Бабинецької селищної ради № 29-14/VІІ від 24 березня 2017 року щодо скасування рішень Бабинецької селищної ради за №№ 01-35-V1 від 21.05.2015 року та 02-35-У1 від 21.05.2015 року , рішення 16 позачергової сесії 7 скликання № 02-16/УІІ Бабинецької селищної ради від 27 червня 2017 року в частині наданні згоди на добровільне об'єднання територіальних громад смт.Бабинці та села Буда-Бабинецька в Бучанську об'єднану територіальну громаду з адміністративним центром в м.Буча та № 03-16/VІІ про відмову в наданні згоди на добровільне об'єднання територіальних громад смт.Бабинці та села Буда-Бабинецька в одну об'єднану територіальну громаду з центром смт.Бородянка.

Рішенням Бородянського районного суду Київської області від 05 лютого 2018 року адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправними та скасовано рішення шістнадцятої позачергової сесії сьомого скликання Бабинецької селищної ради Бородянського району Київської області від 27 червня 2017 року № 02-16-УІІ про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад громади смт.Бабинці та села Буда-Бабинецька Бабинецької селищної ради в Бучанську об'єднану територіальну громаду з адміністративним центром в м.Буча та № 03-16-УІІ про відмову в наданні згоди на добровільне об'єднання територіальних громад громади смт.Бабинці та села Буда-Бабинецька в межах Бабинецької селищної ради в одну об'єднану територіальну громаду з адміністративним центром в смт.Бородянка. В іншій частині в позові відмовлено.

Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, Бучанська міська рада Київської області, Бабинецька селищна рада Бородянського району Київської області подали апеляційні скарги, в яких просять скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні адміністративного позову.

Розглянувши матеріали справи та апеляційні скарги, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що рішенням Бабинецької селищної ради Бородянського району Київської області від 21 травня 2015 року було надано згоду на добровільне обєднання територіальних громад громади смт.Бабинці та с.Буда-Бабинецька в межах Бабинецької селищної ради в одну єдину Бородянську територіальну громаду з адміністративним центром в смт.Бородянка та відмовлено в пропозиції на добровільне обєднання територіальних громад громади смт.Бабинці та с.Буда-Бабинецька в межах Бабинецької селищної ради в одну єдину Бучанську територіальну громаду з адміністративним центром в м.Буча (а.с.11-12 т.1).

Рішенням Бородянської селищної ради від 28 травня 2015 року було створено спільну робочу групу з підготовки проектів рішень щодо добровільного об'єднання територіальних громад в єдину Бородянську громаду (а.с.59 т.2).

06 липня 2016 року Бородянською селищною радою до Київської обласної ради та Київської обласної державної адміністрації були направлені копії рішення селищної ради від 30 червня 2016 року про утворення спільної робочої групи з підготовки проектів рішень щодо добровільного об'єднання територіальних громад в єдину Бородянську громаду (а.с.56,62 т.2).

Рішенням Бабинецької селищної ради Бородянського району Київської області від 24 березня 2017 року були скасовані рішення Бабинецької селищної ради № 01-35-VІ та № 02-35-УІ від 21 травня 2015 року про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад в єдину Бородянську територіальну громаду з територіальним центром в смт.Бородянка Київської області та відмову в пропозиції на об'єднання в єдину Бучанську територіальну громаду в зв'язку з тим, що згідно протоколу зборів від 18 травня 2015 року участь у громадських обговореннях пропозицій щодо добровільного об'єднання територіальних громад взяли лише 127 чоловік з більш ніж трьохтисячної територіальної громади, що свідчить про недостатню поінформованість жителів територіальної громади та їх надзвичайно низьку явку. Крім того, за більш ніж дворічний процес добровільного об'єднання територіальних громад громадська думка з цього питання змінилась, що свідчить про необхідність проведення повторного вивчення пропозицій про добровільне об'єднання територіальних громад (а.с.13 т.1).

Розпорядженням Бабинецького селищного голови від 02 червня 2017 року виконавчому комітету ради було доручено вивчити звернення (пропозиції) Бучанської міської і Бородянської селищної рад про добровільне об'єднання територіальних громад та вирішено провести громадське обговорення даних пропозицій шляхом громадських слухань, призначених на 17 червня 2017 року (а.с.137,140-142 т.1).

Як вбачається з копій протоколу проведення громадських слухань та обговорення пропозицій щодо добровільного об'єднання територіальних громад селища Бабинці та села Буда-Бабинецька від 17 червня 2017 року, опитувальних листів, результатів опитування, 17 червня 2017 року, в період часу з 18 год. 00 хв. до 21 год. 00 хв., були проведені громадські слухання щодо добровільного об'єднання територіальних громад, на цих слуханнях були присутні 326 осіб, з яких прийняли участь в голосуванні 317 осіб, за об'єднання в Бучанську об'єднану територіальну громаду проголосувала 261 особа, за об'єднання в Бородянську територіальну громаду 56 осіб (а.с.180-223 т.1).

Рішенням Бабинецької селищної ради від 27 червня 2017 року, враховуючи результати громадського обговорення пропозицій щодо добровільного об'єднання територіальних громад с.Бабинці та с.Буда-Бабинецька, згідно яких переважна більшість жителів громади висловилась за добровільне об'єднання територіальних громад в Бучанську об'єднану територіальну громаду, було надано згоду на добровільне об'єднання територіальних громад смт.Бабинці та с.Буда-Бабинецька в Бучанську об'єднану територіальну громаду з адміністративним центром в м.Буча та відмовлено в наданні згоди на об'єднання в одну об'єднану територіальну громаду з центром в смт.Бородянка (а.с.14-15, 143-153 т.1).

Не погоджуючись з прийнятими рішеннями позивач звернувся до суду з вказаним позовом.

Задовольняючи адміністративний позов частково, суд першої інстанції виходив з того, що оспорюванні рішення Бабинецької селищної ради від 27 червня 2017 року були прийняті без забезпечення належного обговорення питання об'єднання з членами територіальної громади.

Колегія суддів погоджується з вказаним висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.

У відповідності до ст. 308 КАС України справа переглядається колегією суддів в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

За правилами частини першої ст.144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Згідно частини третьої статті 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» № 280/97-ВР від 21.05.1997 органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» № 157-VIII від 05.02.2015 добровільне об'єднання територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюється з дотриманням таких принципів: 1) конституційності та законності; 2) добровільності; 3) економічної ефективності; 4) державної підтримки; 5) повсюдності місцевого самоврядування; 6) прозорості та відкритості; 7) відповідальності.

Статтею 3 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» № 157-VIII від 05.02.2015 встановлено, що суб'єктами добровільного об'єднання територіальних громад є суміжні територіальні громади сіл, селищ, міст. Об'єднана територіальна громада, адміністративним центром якої визначено місто, є міською територіальною громадою, центром якої визначено селище, - селищною, центром якої визначено село, - сільською.

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» № 157-VIII від 05.02.2015 ініціаторами добровільного об'єднання територіальних громад сіл, селищ, міст можуть бути: 1) сільський, селищний, міський голова; 2) не менш як третина депутатів від загального складу сільської, селищної, міської ради; 3) члени територіальної громади в порядку місцевої ініціативи; 4) органи самоорганізації населення відповідної території (за умови представлення ними інтересів не менш як третини членів відповідної територіальної громади).

Пропозиція щодо ініціювання добровільного об'єднання територіальних громад повинна, зокрема, містити: 1) перелік територіальних громад, що об'єднуються, із зазначенням відповідних населених пунктів; 2) визначення адміністративного центру об'єднаної територіальної громади та її найменування.

Сільський, селищний, міський голова забезпечує вивчення пропозиції щодо ініціювання добровільного об'єднання територіальних громад та її громадське обговорення, яке проводиться протягом 30 днів з дня надходження такої пропозиції. Після завершення громадського обговорення пропозиція подається до відповідної ради на наступну сесію для прийняття рішення про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад та делегування представника (представників) до спільної робочої групи.

Згідно частини третьої Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» № 157-VIII від 05.02.2015 порядок проведення громадського обговорення з питань, передбачених цим Законом, визначається сільською, селищною, міською радою.

Рішенням Бабинецької селищної ради Бородянського району Київської області від 24 березня 2017 року були скасовані рішення Бабинецької селищної ради № 01-35-VІ та № 02-35-УІ від 21 травня 2015 року про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад в єдину Бородянську територіальну громаду з територіальним центром в смт.Бородянка Київської області та відмову в пропозиції на об'єднання в єдину Бучанську територіальну громаду в зв'язку з тим, що згідно протоколу зборів від 18 травня 2015 року участь у громадських обговореннях пропозицій щодо добровільного об'єднання територіальних громад взяли лише 127 чоловік з більш ніж трьохтисячної територіальної громади, що свідчить про недостатню поінформованість жителів територіальної громади та їх надзвичайно низьку явку. Крім того, за більш ніж дворічний процес добровільного об'єднання територіальних громад громадська думка з цього питання змінилась, що свідчить про необхідність проведення повторного вивчення пропозицій про добровільне об'єднання територіальних громад (а.с.13 т.1).

Розпорядженням Бабинецького селищного голови від 02 червня 2017 року виконавчому комітету ради було доручено вивчити звернення (пропозиції) Бучанської міської і Бородянської селищної рад про добровільне об'єднання територіальних громад та вирішено провести громадське обговорення даних пропозицій шляхом громадських слухань, призначених на 17 червня 2017 року (а.с.137,140-142 т.1).

Як вбачається з копій протоколу проведення громадських слухань та обговорення пропозицій щодо добровільного об'єднання територіальних громад селища Бабинці та села Буда-Бабинецька від 17 червня 2017 року, опитувальних листів, результатів опитування, 17 червня 2017 року, в період часу з 18 год. 00 хв. до 21 год. 00 хв., були проведені громадські слухання щодо добровільного об'єднання територіальних громад, на цих слуханнях були присутні 326 осіб, з яких прийняли участь в голосуванні 317 осіб, за об'єднання в Бучанську об'єднану територіальну громаду проголосувала 261 особа, за об'єднання в Бородянську територіальну громаду 56 осіб (а.с.180-223 т.1).

Рішенням Бабинецької селищної ради від 27 червня 2017 року, враховуючи результати громадського обговорення пропозицій щодо добровільного об'єднання територіальних громад с.Бабинці та с.Буда-Бабинецька, згідно яких переважна більшість жителів громади висловилась за добровільне об'єднання територіальних громад в Бучанську об'єднану територіальну громаду, було надано згоду на добровільне об'єднання територіальних громад смт.Бабинці та с.Буда-Бабинецька в Бучанську об'єднану територіальну громаду з адміністративним центром в м.Буча та відмовлено в наданні згоди на об'єднання в одну об'єднану територіальну громаду з центром в смт.Бородянка (а.с.14-15, 143-153 т.1).

Як вбачається з оскаржуваного рішення суду першої інстанції Бабинецька селищна рада прийняла рішення від 27.06.2017 № 02-16-VІІ та № 03-16-VІІ без належного обговорення питання об'єднання з іншими громадами, так як значна частина жителів як смт. Бабинці, так і села Буда-Бабинецька не була належним чином повідомлена про дані слухання та не отримали запрошення, а частина, хоч і прийшли на слухання, але не взяли із собою паспорти, про що не були завчасно повідомлені, внаслідок чого не були допущені до голосування.

Разом з тим, як встановлено колегією суддів, громадські слухання 17.06.2017 року були проведені відповідно до вимог чинного законодавства України, а саме ч. 4 ст. 5, ч. 2 ст. 6 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад», ст. 2.2.4, глави 2.7 «Громадські слухання» Статуту територіальної громади селища Бабинці та села Буда-Бабинецька (затвердженого рішенням Бабинецької селищної ради від 11.04.2008 року), Положення про громадські слухання на території Бабинецької селищної ради (додаток 2 до рішення Бабинецької селищної ради від 23.04.2015 «Про затвердження Положення про громадські слухання Бабинецької селищної ради»). Ініціаторами та організаторами даних громадських слухань було додержано всіх передбачених законом вимог щодо підстав, процедури, суб'єктного складу, строків проведення громадських слухань.

Згідно ст. 2.7.4 Статуту територіальної громади селища Бабинці та села Буда-Бабинецька, порядок скликання та проведення громадських слухань визначається «Положенням про громадські слухання в селищі Бабинці», яке затверджується рішенням селищної ради.

У відповідності до ст. 15 Положення про громадські слухання на території Бабинецької селищної ради, до початку громадських слухань проводиться реєстрація учасників громадських слухань. Незареєстровані особи не можуть брати участь у слуханнях. Для реєстрації особам необхідно пред'явити паспорт громадянина України або інший паспортний документ.

З огляду на викладене, наявність паспорту громадянина України є обов'язковою при реалізації мешканцем територіальної громади селища Бабинці та села Буда-Бабинецька права на участь у громадських слуханнях. Така вимога є цілком логічною, оскільки наявність паспорту є єдиною можливістю уповноважених осіб перевірити належність фізичної особи саме до мешканців територіальної громади селища Бабинці та села Буда-Бабинецька, а не інших територіальних громад.

Положення про громадські слухання на території Бабинецької селищної ради було розміщене на офіційному веб-сайті Бабинецької селищної ради за посиланням: http://babinci-rada.gov.ua/?p=1860 і перебувало у вільному доступі.

Необхідність мати при собі паспорт Бабинецьким селищним головою було зроблено письмове повідомлення у газеті «Бабинецький вісник» під № 19-20 від 14.06.2017 (т. 1, а. с. 226). Одночасно Бабинецька селищна рада розмістила на своєму офіційному веб-сайті повідомлення про вивчення пропозицій щодо ініціювання добровільного об'єднання територіальних громад та їх громадське обговорення шляхом громадських слухань (т. 1, а. с. 131-132).

Бабинецькою селищною радою було забезпечено розміщення оголошень про дату, час, місце і предмет громадських слухань, а також необхідність мати при собі паспорт на дошках оголошень селища Бабинці (т. 1, а. с. 227, 223).

З матеріалів справи вбачається, що відповідно до показань свідків ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 члени організаційного комітету особисто здійснювали обхід мешканців територіальної громади за адресами їх проживання і повідомляли їм в усній формі про дату, час, місце і предмет громадських слухань і необхідність мати при собі паспорт.

Вказане, сторонами у справі не заперечувалося.

Крім того, свідки по справі (ОСОБА_4, ОСОБА_8, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7.) у своїх показаннях зазначили, що користуються мережею Інтернет, зокрема, соціальною мережею Facebook.

Періодичне видання «Бабинецький вісник» є єдиним зареєстрованим друкованим виданням на території Бабинецької селищної ради, тираж якої складає 400 екземплярів, що є достатнім для сповіщення мешканців смт. Бабинці та с. Буда-Бабинецька.

Колегія суддів наголошує на тому, що Вищий адміністративний суд України в своїй ухвалі від 20.04.2017 року у справі № К/800/35318/16 визнав, що достатнім для виконання вимоги щодо забезпечення інформування членів територіальної громади про ініціювання громадських слухань є розміщення цієї інформації на офіційному веб-сайті місцевої ради та інформаційному стенді біля ради, водночас Бабинецька селищна рада забезпечила ще більш широкий характер інформування мешканців територіальної громади про громадські слухання, оскільки, крім виконання вищевказаних вимог, також розвісила оголошення у магазинах та на ; транспортних зупинках, організувала побудинковий обхід мешканців із врученням їм таких запрошень, висвітлила дану інформацію в місцевій газеті.

Таким чином, Бабинецька селищна рада вжила всіх можливих заходів, щоб забезпечити високу явку мешканців шляхом повідомлення у періодичному виданні та на офіційному веб-сайті, розміщення повідомлень на дошках оголошень, особистий обхід мешканців.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає необґрунтованими твердження суду першої інстанції про те, що мешканці територіальної громади не були завчасно повідомлені про дату, час, місце і предмет громадських слухань, а також про необхідність мати при собі паспорт, є недоведеним і спростовується письмовими доказами, наявними в матеріалах справи.

Як вже зазначалося, згідно ч. 4 ст. 5 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» порядок проведення громадського обговорення з питань, передбачених цим Законом, визначається сільською, селищною, міською радою.

Статтею 2.2.4 Статуту визначено, що територіальної громади селища Бабинці та села Буда-Бабинецька, існує декілька форм безпосередньої участі громадян у здійсненні місцевого самоврядування, перелік яких не є вичерпним.

Статтею 2.7.1 Статуту визначено, що жителі селища мають право брати участь у громадських слуханнях. На громадських слуханнях, зокрема, обговорюються проекти рішень селищної ради та її виконавчого комітету метою внесення пропозицій щодо питань місцевого значення, які належать до відання місцевого самоврядування. Отже, громадські слухання є однією з форм безпосередньої участі мешканців територіальної громади селища Бабинці та села Буда-Бабинецька у здійсненні місцевого самоврядування, прямо передбаченою Статутом територіальної громади.

Відповідно до п. 6 ст. 10 Положення про громадські слухання на території Бабинецької селищної ради, громадські слухання вважаються повноважними, якщо у них взяли участь не менше як 10 % членів територіальної громади, що мають право голосу.

Наявність під час проведення громадських слухань 17.06.2017 необхідного кворуму учасників відповідно до зазначеної норми підтверджується протоколом від 17.06.2017 року проведення громадських слухань та обговорення пропозицій щодо добровільного об'єднання територіальної громади селища Бабинці та села Буда-Бабинецька (т. 1, а. с. 219-223).

З протоколу вбачається, що в громадських слуханнях прийняли участь 326 осіб, з яких взяло участь у голосуванні 317 осіб, що складає більше 10 % членів територіальної громади, що мають право голосу. На момент проведення громадських слухань у селищі Бабинці проживало більше, ніж З 000 мешканців, з яких право голосу мали не менше 2 500 осіб.

Вказана обставина сторонами не заперечується.

Отже, висновок суду першої інстанції про неналежність обговорення через низьку явку є необґрунтованим.

Відповідно до п. 1 ч.1 ст. 317 КАС України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю та ухвалення нового рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи.

За таких обставин, колегія суддів дійшла висновку про скасування рішення в частині та прийняття в цій частині нової постанови про відмову у задоволенні адміністративного позову.

Керуючись ст.ст. 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційні скарги Бучанської міської ради Київської області, Бабинецької селищної ради Бородянського району Київської області задовольнити частково.

Скасувати рішення Бородянського районного суду Київської області від 05 лютого 2018 року в частині визнання протиправними та скасування рішення шістнадцятої позачергової сесії сьомого скликання Бабинецької селищної ради Бородянського району Київської області від 27 червня 2017 року № 02-16-VІІ про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад громади смт.Бабинці та села Буда-Бабинецька Бабинецької селищної ради в Бучанську об'єднану територіальну громаду з адміністративним центром в м.Буча та № 03-16-VІІ про відмову в наданні згоди на добровільне об'єднання територіальних громад громади смт.Бабинці та села Буда Бабинецька в межах Бабинецької селищної ради в одну об'єднану територіальну громаду з адміністративним центром в смт.Бородянка. У цій частині в задоволені позовних вимог відмовити.

В решті рішення Бородянського районного суду Київської області від 05 лютого 2018 року залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя: О.М. Кузьмишина

Судді: Л.О.Костюк

Н.М.Троян

Повний текст постанови виготовлено 09 липня 2018 року.