
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 810/3811/17 Головуючий у 1-й інстанції: Кушнова А.О.
Суддя-доповідач: Василенко Я.М.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 липня 2018 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого Василенка Я.М.,
суддів Кузьменка В.В., Шурка О.І.,
при секретарі Баглай О.Є.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області на рішення Київського окружного адміністративного суду від 27.02.2018 у справі за адміністративним позовом Димерського комбінату комунальних підприємств до Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
В С Т А Н О В И В:
Димерський комбінат комунальних підприємств звернувся до суду першої інстанції з позовом, в якому просив:
- скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області від 24.07.2017 № 0027711406.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 27.02.2018 позов задоволено.
Не погоджуючись з вказаним рішенням відповідач звернувся із апеляційною скаргою, в якій просить скасувати оскаржуване рішення, як таке, що прийняте із порушенням норм матеріального і процесуального права, та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.
В судове засідання сторони не з'явились, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, у зв'язку із чим, колегія суддів, на підставі ч. 13 ст. 10, ч. 4 ст. 229, ч. 2 ст. 313 КАС України розглядає справу за їх відсутності без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що Димерський комбінат комунальних підприємств зареєстрований Вишгородською районною державною адміністрацією Київської області 21.01.1992 як юридична особа, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серія А01 № 069386 (а.с. 65).
Відповідно до статуту, затвердженого рішенням сесії Димерської селищної Ради №254-06-VII від 27.04.2016 позивач створений згідно рішення виконкому Вишгородської районної ради народних депутатів №13 від 16.01.1990 і наказу обласного управління житлово-комунального господарства Київського облвиконкому № 37 від 23.03.1990, є комунальною власністю територіальної громади селища Димер, сіл Рикунь та Кам'янка, підпорядкований Димерській селищній раді. Місцезнаходженням позивача є: 07330, Київська область, Вишгородський район, смт. Димер, вул. Ярослава Мудрого, 18 (а.с. 66-72).
29.06.2017 посадовими особами Головного управління ДФС у Київській області, на підставі пп. 80.2.4, п.80.2, статті 80 Податкового кодексу України проведено фактичну перевірку господарської одиниці - каси підприємства, що розташоване за адресою: вул. Я. Мудрого, 18, смт. Димер, Вишгородський район, Київська область.
Перевірку було проведено на підставі наказу ГУ ДФС у Київській області від 31.05.2017 № 957, яким затверджений перелік суб'єктів господарювання, які підлягають фактичній перевірці (а.с. 127), та направлень на перевірку від 21.06.2017 № 3531 та № 3522 (а.с. 126).
Вказані направлення на перевірку було вручено головному бухгалтеру позивача ОСОБА_2, що підтверджено підписом останньої на направленнях із зазначенням дати ознайомлення 29.06.2017.
Результати перевірки оформлені актом фактичної перевірки від 29.06.2017 № 1654/1000/14/03803567 (далі - акт перевірки) (а.с. 122-123).
У ході перевірки встановлено, що Димерський комбінат комунальних підприємств надає комунальні та інші види послуг за готівковий та безготівковий розрахунок. Перевіркою встановлений факт неоприбуткування готівкових коштів на загальну суму 18701,42 грн., а саме в Книзі обліку розрахункових операцій № 1008002944р/3 від 23.07.2015 в розділі ІІ «Облік руху готівки та сум розрахунків» не вчинено запис про суми розрахунків за готівку на підставі фіскального звітного чека № 0582 від 30.09.2015 на суму 6 719, 08 грн. та фіскального звітного чека № 0618 від 18.11.2015 на суму 11 982, 34 грн.
Відповідач дійшов висновку про порушення позивачем пункту 2.6 розділу ІІ Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 № 637 (із змінами та доповненнями), зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 13.01.2005 № 40/10320.
Не погоджуючись з актом фактичної перевірки позивач подав заперечення на акт фактичної перевірки від 12.07.2017 № 262 до ГУ ДФС у Київській області (а.с. 12-17).
За наслідками розгляду заперечень на акт перевірки відповідачем направлено позивачу лист «Про розгляд заперечення» від 20.07.2017 № 4506/10/10-36-14-06-24, в якому повідомлено, що докази, надані в запереченні від 12.07.2017 на акт фактичної перевірки господарської одиниці - каси підприємства позивача прийняті до уваги, але не спростовують порушення, виявлені під час проведення перевірки (а.с. 137-138).
На підставі акта перевірки та відповідно до абзацу 3 ч. 1 ст. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 24.07.2017 № 0027711406 про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій з порушення норм регулювання готівки та застосування реєстраторів розрахункових операцій на суму 93 507, 10 грн. (а.с. 139).
За наслідками адміністративного оскарження податкового повідомлення-рішення, рішенням ДФС України від 05.10.2017 №22264/6/99-99-11-050-25 податкове повідомлення-рішення від 24.07.2017 № 0027711406 залишено без змін, а скарга - без задоволення (а.с. 45-46).
Не погоджуючись з правомірністю оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, позивач звернувся з даним позовом до суду першої інстанції.
Суд першої інстанції мотивував своє рішення тим, що факт оприбуткування готівки документально підтверджений, а тому оскаржуване податкове повідомлення-рішення є протиправним, а факт неоприбуткування готівкових коштів за вказаний період відповідачем не доведений і жодними документальними доказами не підтверджений.
Апелянт у своїй скарзі зазначає, що відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством України. Податкове повідомлення-рішення є обґрунтованим, оскільки у ході перевірки встановлено нездійснення обліку готівкових коштів на загальну суму 18 701, 42 грн.
Колегія суддів погоджується з рішенням суду першої інстанції та вважає доводи апелянта безпідставними, враховуючи наступне.
Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг регулює Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 № 265/95-ВР (із змінами та доповненнями на момент виникнення спірних правовідносин).
За визначенням, наведеним у статті 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» реєстратор розрахункових операцій - це пристрій або програмно-технічний комплекс, в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з купівлі-продажу іноземної валюти та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг), операцій з приймання готівки для подальшого переказу. До реєстраторів розрахункових операцій відносяться: електронний контрольно-касовий апарат, електронний контрольно-касовий реєстратор, вбудований електронний контрольно-касовий реєстратор, комп'ютерно-касова система, електронний таксометр, автомат з продажу товарів (послуг) тощо.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування» від 18.02.2002 № 199 (далі - Постанова № 199) затверджено вимоги щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування, відповідно до яких реєстратор розрахункових операцій повинен забезпечувати формування та друкування таких денних звітів як Х-звіт та Z-звіт.
Згідно з пунктом 2 Вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування, затверджених Постановою № 199, Z-звіт - це денний звіт з обнулінням інформації в оперативній пам'яті та занесенням її до фіскальної пам'яті РРО.
Згідно з пунктом 17 Вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування, затверджених Постановою №199, чек Z-звіту - фіскальний звітний чек повинен додатково містити такі дані, як підсумок розрахункових операцій за реалізовані товари (надані послуги) за кожною ставкою ПДВ окремо, загальний підсумок розрахункових операцій за реалізовані товари (надані послуги) з розбивкою за формами оплати, номер, дату і час друкування фіскального звітного чека.
Статтею 1 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» встановлено, що книга обліку розрахункових операцій - це прошнурована і належним чином зареєстрована в органах доходів і зборів книга, що містить щоденні звіти, які складаються на підставі відповідних розрахункових документів щодо руху готівкових коштів, товарів (послуг).
Відповідно до пунктів 1, 7 та 9 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані:
- проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;
- подавати до органів доходів і зборів звітність, пов'язану із застосуванням реєстратора розрахункових операцій та розрахункових книжок, не пізніше 15 числа наступного за звітним місяця у разі, якщо цим пунктом не передбачено подання інформації по дротових або бездротових каналах зв'язку;
- щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки у разі здійснення розрахункових операцій.
Порядок реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари затверджено наказом Міністерства фінансів України від 14.06.2016 № 547, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 05.07.2016 № 918/29048 (далі - Порядок № 547).
Цей Порядок поширюється на усіх суб'єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб'єктів господарювання, які використовують реєстратори розрахункових операцій (далі - РРО) для здійснення розрахункових операцій в готівковій та/або безготівковій формі.
Також, наказом Міністерства фінансів України від 14.06.2016 № 547 затверджено Порядок реєстрації та ведення розрахункових книжок, книг обліку розрахункових операцій.
Пунктом 1 глави 1 розділу ІІ Порядку реєстрації та ведення розрахункових книжок, книг обліку розрахункових операцій встановлено, що суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, зобов'язані зареєструвати книги обліку розрахункових операцій.
Пунктом 6 глави 4 розділу ІІ Порядку реєстрації та ведення розрахункових книжок, книг обліку розрахункових операцій передбачено, що використання книги ОРО, зареєстрованої на РРО, зокрема, передбачає:
- наявність книги ОРО на місці проведення розрахунків, де встановлено РРО;
- підклеювання фіскальних звітних чеків на відповідних сторінках книги ОРО;
- щоденне виконання записів (у разі здійснення розрахункових операцій) про рух готівки та суми розрахунків, при цьому дані за сумами, отриманими від покупців (клієнтів), та дані за сумами, виданими покупцям (клієнтам), записуються окремо.
Порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами (підприємцями), а також окремі питання організації банками роботи з готівкою регулюються Положенням про ведення касових операцій, затвердженим постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 № 637, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 13.01.2005 № 40/10320 (далі - Положення № 637).
Відповідно до абзацу другого пункту 2.2 Положення № 637 підприємства (підприємці) здійснюють облік операцій з готівкою у відповідних книгах обліку.
Згідно пункту 2.6 Положення № 637 уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.
Пунктом 1.2 глави 1 Положення № 637 визначено, що готівка (готівкові кошти) - грошові знаки національної валюти України - банкноти і монети, у тому числі розмінні, обігові, пам'ятні монети, які є дійсними платіжними засобами.
Відповідно до пункту 1.2 Положення № 637 оприбуткуванням готівки є проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій.
Згідно з абзацом 3 пункту 2.6 Положення № 637 у разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).
Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах (абз. 5 п. 2.6 Положення № 637).
Відповідно до п.7.19 Положення № 637 за наявності в касі підприємства готівки, яка не підтверджена прибутковими касовими ордерами, вона вважається неоприбуткованою в касі та зараховується в дохід підприємства.
Статтею 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» (зі змінами та доповненнями) від 12.06.1995 № 436/95 (далі - Указ Президента №436/95) встановлено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу.
Відповідно до абзацу 3 ст. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» за не оприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки до суб'єктів господарювання, перелічених у пункті 1 Указу Президента № 436/95, застосовується штраф у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.
Як вже було зазначено вище, місцезнаходженням позивача є: Київська область, Вишгородський район, смт. Димер, вул. Я. Мудрого, буд. 18. (а.с. 9).
Відповідно до п. 2.3 Статуту Димерського комбінату комунальних підприємств, затвердженого рішенням сесії Димерської селищної ради № 254-06-VII від 27.04.2016, позивач здійснює відпуск води населенню і підприємствам, вивіз побутових відходів та прийняття його на своє сміттєзвалище, виконує роботи по санітарній очистці вулиць, обслуговує житловий фонд, надає ритуальні послуги та інші види послуг (а.с. 66-72).
Судом першої інстанції встановлено, що в комплексі будівель та споруд, розташованих за адресою: Київська область, Вишгородський район, смт. Димер, вул. Я. Мудрого (колишня вулиця Комсомольська), буд. 18, встановлений реєстратор розрахункових операцій з фіскальним номером 1008002944, модель МІNІ-Т 400 МЕ, заводський номер: ПБ 4101222172, зареєстрований 12.06.2013, що підтверджується реєстраційним посвідченням № 1008002944 від 12.06.2013, виданим ДПІ у Вишгородському районі Київської області ДПС (а.с. 73).
Даний реєстратор розрахункових операцій з фіскальним номером 1008002944 опломбований, що підтверджується відповідною довідкою центру сервісного обслуговування ФОП ОСОБА_3 від 11.06.2013, в якій вказано, що зазначений РРО виготовлений 06.06.2013, введений в експлуатацію 11.06.2013, належить Димерському комбінату комунальних підприємств за адресою господарської одиниці - комплекс будівель та споруд: Київська область, Вишгородський район, смт. Димер, вул. Я. Мудрого, буд. 18. (а.с. 74).
Судом першої інстанції встановлено, що на вказаний реєстратор розрахункових операцій ДПІ у Вишгородському районі Київської області ДПС було зареєстровано Книгу обліку розрахункових операцій № 1008002944р/3, про що свідчить довідка №1008002944р про реєстрацію Книги обліку розрахункових операцій від 12.06.2013 (а.с.76).
Книга обліку розрахункових операцій № 1008002944р/3 розпочата - 23.07.2015, закінчена - 15.03.2016, є пронумерованою, прошнурованою та скріпленою відбитком печатки підприємства (а.с. 77-78).
З матеріалів справи вбачається, що 30.09.2015 через реєстратор розрахункових операцій з фіскальним номером 1008002944 каси Димерського комбінату комунальних підприємств надішли готівкові кошти на суму 6 719, 08 грн., що підтверджується фіскальним звітним чеком № 0582 від 30.09.2015 (а.с. 147).
З матеріалів справи вбачається, що 18.11.2015 через реєстратор розрахункових операцій з фіскальним номером 1008002944 каси Димерського комбінату комунальних підприємств надішли готівкові кошти на суму 11982,34 грн., що підтверджується фіскальним звітним чеком №0618 від 18.11.2015 (а.с. 147).
Відповідно до витягу з Книги обліку розрахункових операцій № 1008002944р/3 вказані звіти були підклеєні на відповідних сторінках розділу І «Фіскальні звітні чеки» КОРО.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем до розділу ІІ Книги обліку розрахункових операцій «Облік руху готівки» записів про суму готівки, що надійшла до каси, на підставі денних Z-звітів РРО від 30.09.2015 № 0582 та від 18.11.2015 № 0618, не здійснено (а.с. 25-26).
Наведене розцінено відповідачем як неоприбуткування готівки на загальну суму 18 701, 42 грн.
Однак, колегія суддів не погоджується з вказаними висновками відповідача, з огляду на наступне.
Відповідно до п. 4.2 Положення №637 усі надходження і видачу готівки в національній валюті підприємства відображають у касовій книзі.
Касова книга - документ установленої форми, що застосовується для здійснення первинного обліку готівки в касі (п.1.2 Положення № 637).
Відповідно до абз.1 п. 3.7 Положення № 637 приймання одержаної з банку готівки в касу та видача готівки з каси для здавання її до банку оформляються відповідними касовими ордерами (прибутковим або видатковим) з відображенням такої касової операції в касовій книзі.
Касовий ордер - первинний документ (прибутковий або видатковий касовий ордер), що застосовується для оформлення надходжень (видачі) готівки з каси (п.1.2 Положення № 637).
Відповідно до абз. 2 п.4.4. Положення № 637 записи в касовій книзі здійснюються на підставі відповідної інформації з касових документів.
Відповідно до п. 2.8. Положення № 637 підприємства можуть тримати в позаробочий час у своїх касах виручку (готівку) у межах, що не перевищують ліміт каси. Готівкова виручка (готівка), що перевищує встановлений ліміт каси, обов'язково здається до банків для її зарахування на банківські рахунки.
Ліміт залишку готівки в касі (далі - ліміт каси) - граничний розмір суми готівки, що може залишатися в касі в позаробочий час (п.1.2 Положення № 637).
Відповідно до абз. 2 п. 3.7 Положення № 637 документом, що свідчить про здавання виручки до банку, є відповідна квитанція до прибуткового документа банку на внесення готівки, засвідчена підписами відповідальних осіб банку та відбитком печатки (штампа) банку.
Відповідно до абз. 3 п. 3.10. Положення № 637 приймання і видача готівки за касовими ордерами може проводитися тільки в день їх складання.
Судом першої інстанції встановлено, що готівкові кошти, які надійшли до каси Димерського комбінату комунальних підприємств 30.09.2015 на суму 6 719, 08 грн. та 18.11. 2015 року на суму 11 982, 34 грн., були оприбутковані в касовій книзі підприємства 30.09.2015 і 18.11.2015 відповідно, що підтверджується прибутковим касовим ордером № 385 від 30.09.2015 на суму готівкових коштів 6 719, 08 грн. (а.с. 20) та прибутковим касовим ордером № 454 від 18.11.2015 на суму готівкових коштів 11 982, 34 грн. (а.с. 31).
З матеріалів справи вбачається, що позивачем 30.07.2014 було укладено договір комплексного банківського обслуговування № 2516996 із ПАТ «Райффайзен Банк Аваль» (а.с. 79-88).
Також, з матеріалів справи вбачається, що 20.06.2017 між позивачем та ПАТ «Райффайзен Банк Аваль» укладено договір банківського рахунку № 2516996 (а.с.89-100).
Судом першої інстанції встановлено, що готівкові кошти, які надійшли в касу позивача 30.09.2015 та 18.11.2015 на підставі денних Z-звітів РРО від 30.09.2015 № 0582 та від 18.11.2015 № 0618 відповідно, після оформлення позивачем видаткових касових ордерів №516 від 30.09.2015 на суму 6600, 00 грн. (а.с.22) та №612 від 18.11.2015 на суму 11 000, 00 грн. (а.с. 33), внесені на поточний розрахунковий рахунок Димерського комбінату комунальних підприємств у ПАТ «Райффайзен Банк Аваль», що підтверджується квитанцією банку № 1АJN57746 від 30.09.2015 про внесення коштів на рахунок із призначенням платежу: за комунальні послуги на суму готівкових коштів 6 600,00 грн. (а.с.23) та квитанцією банку № 1АJТ56657 від 18.11.2015 про внесення коштів на рахунок із призначенням платежу: за комунальні послуги на суму готівкових коштів 11 000, 00 грн. (а.с 34).
Внесення зазначених готівкових коштів також відображено у виписці банку ПАТ «Райффайзен Банк Аваль» по рахунку № 26005426911 за 30.09.2015 на суму 6 600,00 грн. (а.с. 24) та у виписці банку ПАТ «Райффайзен Банк Аваль» по рахунку № 26005426911 за 18.11.2015 на суму 11 000,00 грн. (а.с.35).
Отже, як свідчать матеріали справи, оприбуткування готівкових коштів, які надійшли в касу позивача 30.09.2015 на суму 6 719, 08 грн. та 18.11.2015 на суму 11 982, 34 грн. здійснено шляхом обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у Книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО, з подальшим проведенням прибутковими касовими ордерами в касовій книзі підприємства та видачею готівки з каси для здавання її до банку за допомогою видаткових касових ордерів.
Крім того, допитана судом першої інстанції свідок ОСОБА_2, головний бухгалтер Димерського комбінату комунальних підприємств, пояснила, що готівкові кошти, які надійшли в касу підприємства за комунальні послуги від населення 30.09.2015 на суму 6719,08 грн. та 18.11.2015 на суму 11982,34 грн. були належним чином оприбутковані в Книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО. В ці ж саме дні підприємством оформлено прибуткові касові ордери в касовій книзі підприємства № 385 від 30.09.2015 на суму готівкових коштів 6 719, 08 грн. та № 454 від 18.11.2015 на суму готівкових коштів 11 982, 34 грн., отже кошти оприбутковані і в касовій книзі, що свідчить про оприбуткування цих коштів в повній сумі їх фактичних надходжень.
Системний аналіз викладених вище положень чинного законодавства дає підстави стверджувати, що нездійснення запису у розділі ІІ КОРО про суми фактичних надходжень готівкових коштів за наявності роздрукованого і вклеєного Z-звіту, а також подальшого підтвердження прибутковими касовими ордерами в касовій книзі підприємства та видачею готівки з каси для здавання її до банку за допомогою видаткових касових ордерів не можна розцінювати як неоприбуткування готівки, що вірно встановлено судом першої інстанції.
Об'єктивною стороною правопорушення, передбаченого абзацом 3 статті 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки», є приховування виручки, тоді як проведення готівкових коштів через РРО із роздрукуванням Z-звіту та оформлення прибуткових касових ордерів є свідченням занесення їх до фіскальної пам'яті РРО та проведення в касовій книзі, що виключає приховування відповідної суми виручки.
Натомість, щоденний запис про рух готівки та суми розрахунків у КОРО - це лише звіт про фактичне надходження готівкових коштів до каси.
Відсутність у КОРО відомостей про рух готівки на підставі підклеєних фіскальних звітних чеків за спірний період при фактичному оприбуткуванні зазначеної суми в Книзі обліку розрахункових операцій та касовій книзі дає лише підстави для висновку про порушення позивачем порядку ведення КОРО, а не про неналежний облік надходження коштів за вказаний період та ухилення позивача від оподаткування зазначеної суми.
За таких умов стає зрозумілим, що припис пункту 2.6. Положення №637 щодо необхідності запису сум отриманої готівки у книзі обліку розрахункових операцій набуває суто формальне значення, що пов'язане з дотриманням порядку її ведення.
При цьому, колегія суддів звертає увагу на те, що позивачем не допущено порушень п.7.19 Положення №637, відповідно до якого за наявності в касі підприємства готівки, яка не підтверджена прибутковими касовими ордерами, вона вважається неоприбуткованою в касі та зараховується в дохід підприємства, а тому за наявності належним чином оформлених прибуткових касових ордерів доводи апелянта про неоприбуткування готівки є безпідставними.
Отже, враховуючи те, що будь-яких фактів, які б свідчили про намір позивача уникнути оприбуткування готівки та оподаткування не встановлено, а навпаки матеріали справи містять вичерпні докази фактичних надходжень готівки та її оприбуткування, застосування до позивача штрафних санкцій, передбачених абзацом 3 статті 1 Указу Президента «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки», є необґрунтованим, що вірно встановлено судом першої інстанції.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність підстав для застосування до позивача штрафних санкцій, передбачених абзацом 3 статті 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки», у зв'язку із чим податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС у Київській області від 24.07.2017 № 0027711406 є протиправним та підлягає скасуванню.
Таким чином, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції ухвалив законне та обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Апелянт не надав до суду належних доказів, що б підтверджували факт протиправності рішення суду першої інстанції.
Таким чином, колегія суддів вирішила згідно ст. 316 КАС України залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду - без змін, з урахуванням того, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись ст.ст. 229, 243, 244, 250, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області залишити без задоволення, а рішення Київського окружного адміністративного суду від 27.02.2018 - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду в порядку та строки, встановлені ст.ст. 328-331 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий: Василенко Я.М.
Судді: Кузьменко В.В.,
Шурко О.І.
Повний текст постанови виготовлений 09.07.2018.