
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ОКРЕМА УХВАЛА
і м е н е м У к р а ї н и
20 червня 2018 рокусправа № 804/3726/17 Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Кругового О.О.
суддів: Шлай А.В. Прокопчук Т.С.
за участю секретаря судового засідання: Горшкова В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпро апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Аудит-Авто"
на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03 жовтня 2017 року, (судді суду першої інстанції Рябчук О.С., Голобутовський Р.З., Конєва С.О.), ухвалену у відкритому судовому засіданні в м. Дніпро о 14 годині 54 хвилині, постанова у повному обсязі складена 16.10.2017 року, у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Аудит-Авто" до Державної служби України з безпеки на транспорті, третя особа: фізична особа-підприємець ОСОБА_4 про визнання протиправним наказу,-
в с т а н о в и в :
12 червня 2017 року товариство з обмеженою відповідальністю "Аудит-Авто" звернулось до суду з адміністративним позовом в якому просило: визнати протиправним наказ № 547 від 02.06.2017 р., яким перевізника Товариство з обмеженою відповідальністю "Аудит-Авто" на підставі пп. 3 п. 55 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2008 р. № 1081 позбавлено дозвільних документів на перевезення пасажирів на міжобласному маршруті загального користування Кривий Ріг - Олександрія рейси 59/60, та призначено перевізником на зазначеному маршруті ФОП ОСОБА_4.
Адміністративний позов обґрунтовано тим, що Порядком проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2008 р. № 1081, передбачено можливість дострокового розірвання організатором конкурсу договору з перевізником в разі порушення перевізником умов договору (дозволу). Таких підстав на момент винесення оскаржуваного наказу не існувало. Враховуючи зазначене, наказ Державної служби України з безпеки на транспорті № 547 від 02.06.2017 р. суперечить вимогам законодавства та підлягає скасуванню.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02 жовтня 2017 року в задоволенні адміністративного позову - відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції позивач звернувся з апеляційною скаргою в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права просить оскаржувану постанову скасувати та прийняти нову постанову про задоволення позовних вимог.
Під час розгляду справи судом апеляційної інстанції було встановлено порушення Державною службою України з безпеки на транспорті норм чинного законодавства.
Так, судом встановлено, що відповідно до протоколу засідання конкурсного комітету з проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міжміському і приміському маршрутах загального користування, які виходять за межі території області (міжобласний маршрут) № 9 від 09.11.2016 р. визнано переможцем конкурсу Товариство з обмеженою відповідальністю "Аудит-Авто" на самостійне виконання рейсів 59/60 маршруту Кривий Ріг - Олександрія. Визнано таким, що зайняв друге місце ФОП ОСОБА_4
Наказом Державної служби України з безпеки на транспорті № 957 від 20.12.2016 р. введено в дію рішення, прийняті на засіданні конкурсного комітету з проведення конкурсу перевезення пасажирів на міжміському і приміському маршрутах загального користування, які виходять за межі території області (міжобласний маршрут), оформлені протоколом № 9 від 09.11.2016 р..
Також, судом апеляційної інстанції встановлено, що позивач здійснював перевезення на підставі Наказу Укртрансбезпеки від 20.12.2016 року №957 "Про введення в дію рішень, прийнятих за наслідками конкурсного комітету з проведення конкурсів з перевезення пасажирів на міжміському і приміському маршрутах загального користування, які виходять за межі території області (міжобласний маршрут) 09 листопада 2016 року". Вказаним наказом перевізника ТОВ "Аудит-Авто" призначено на самостійно виконання рейсів 59/60 по маршруту Кривий Ріг - Олександрія, строком з 31 грудня 2016 року по 30 грудня 2021 року, та листа Укртрансбезпеки.
Між тим, відповідно до ст. 31 ЗУ «Про автомобільний транспорт», відносини автомобільного перевізника, що здійснює перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування приміських та міжміських, які виходять за межі території області (міжобласні маршрути), із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування визначаються дозволом органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування на обслуговування автобусних маршрутів, у якому встановлюються: перелік маршрутів загального користування (рейсів), які буде обслуговувати автомобільний перевізник, умови організації перевезень, показники якості транспортного обслуговування населення, термін роботи автомобільного перевізника.
Форму дозволу, порядок його видачі та анулювання визначає
центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та
реалізує державну політику у сфері транспорту.
Так, форму дозволу дозволу на здійснення перевезень автомобільним транспортом, зокрема міжобласного сполучення, затверджено Наказом Міністерства транспорту України №279 від 07.05.2010 року, із відповідними змінами.
Також, вказаним наказом затверджений Порядок, розроблений відповідно до ст. 31 ЗУ «Про автомобільний транспорт», що визначає процедуру видачі та анулювання дозволу на перевезення пасажирів на приміських та міжміських автобусних маршрутах загального користування, які виходять за межі території області (міжобласні маршрути) (далі - міжміські та приміські маршрути), крім автобусного маршруту загального користування прямого сполучення місто Київ - міжнародний аеропорт «Бориспіль», організатором пасажирських перевезень на якому є Київська міська державна адміністрація.
Відповідно до пп. «а» п. 2.1 Порядку, Дозвіл на перевезення пасажирів на міжобласних маршрутах загального користування (далі - дозвіл на перевезення) видається автомобільному перевізнику, який за результатами конкурсу визнаний переможцем.
У випадку, передбаченому пп. «а» п. 2.1 Порядку, Дозвіл видається строком на п'ять років.
Відповідно до пп. «а» п. 2.4 Порядку, дозвіл на перевезення та витяги з нього видаються протягом 30 днів з дати проведення конкурсу.
Підпунктом 3.1 Порядку встановлено, що проекти дозволів на перевезення готуються Державною службою України з безпеки на транспорті.
Державна служба України з безпеки на транспорті здійснює облік виданих дозволів на перевезення.
До кожного дозволу на перевезення оформлюються витяги з нього у кількості, необхідній для виконання перевезень, обумовлених об'єктом конкурсу.
Дозвіл на перевезення та витяг (витяги) з нього підписуються головою Державної служби України з безпеки на транспорті або у разі його відсутності заступником голови Державної служби України з безпеки на транспорті відповідно до розподілу обов'язків.
До дозволу на перевезення вноситься інформація, визначена пп. 3.5 Порядку.
Отже, чинним законодавством України, встановлено, що перевезення автомобільним транспортом на міжобласних рейсах здійснюється виключно на підставі Дозволу, який оформлюється та видається в Порядку встановленому законом.
Згідно пояснень відповідача ТОВ «Аудит-Авто» не було видано дозвільного документу у вигляді Дозволу на здійснення перевезень на маршруті міжобласного значення та витягу з нього з огляду на те, що затверджені бланки дозволів на перевезення у відповідача наразі відсутні, оскільки не проведено тендер на визначення організації, яка займатиметься їх друком. (а.с. 240-242) Зважаючи на відсутність бланків, Укртрансбезпека з метою дотримання вимог законодавства, здійснювала надання дозволу перевізникам шляхом видачі листа з дотриманням вимог Порядку, встановленого Наказом Міністерства транспорту та зв'язку №279 від 07.05.2010 р..
Однак, суд апеляційної інстанції зазначає, що чинним законодавством не передбачено можливості видачі автомобільному перевізнику, що здійснює перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування приміських та міжміських, які виходять за межі території області (міжобласні маршрути), дозвільного документу на перевезення пасажирів у вигляді листа.
Більш того, Порядком, затвердженим Наказом Міністерства транспорту та зв'язку №279 від 07.05.2010 р., визначено вимоги саме до Дозволу на перевезення, та не передбачено вимог до листів або наказів Державної служби України з безпеки на транспорті, тому посилання в листі Укртрансбезпеки, виданому перевізнику - переможцю конкурсу замість Дозволу на Порядок, затверджений №279 від 07.05.2010 є безпідставним та таким, що не може підтвердити наявність законних підстав для видачі перевізникам листів замість Дозволів.
Також, суд апеляційної інстанції звертає увагу на те, що форму Дозволу на перевезення в редакції Наказів Міністерства інфраструктури № 351 від 05.06.2013, № 316 від 14.09.2016 затверджено у 2016 році, а лист замість Дозволу ТОВ «Аудит-Авто» було видано 03.02.2017 року, протягом строку здійснення ТОВ «Аудит-Авто» перевезень пасажирів на маршруті рейсів 59/60 Кривий Ріг - Олександрія до часу анулювання листа, виданого замість Дозволу - 02.06.2017 року, відповідачем не було видано перевізнику належного дозвільного документу. Тобто, відповідачем допущено порушення вимог норм чинного законодавства, що потягло за собою триваюче здійснення перевізниками автомобільних перевезень, зокрема на міжобласних маршрутах, без виданих на підставі Закону Дозволів, що є недопустимим.
Відповідно до ст. 249 КАС України суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону. У разі необхідності суд може постановити окрему ухвалу про наявність підстав для розгляду питання щодо притягнення до відповідальності осіб, рішення, дії чи бездіяльність яких визнаються протиправними. Окрема ухвала може бути оскаржена особами, інтересів яких вона стосується.
Наведені порушення Державною службою України з безпеки на транспорті вимог ст. 31 ЗУ «Про автомобільний транспорт», Порядку видачі та анулювання дозволу на перевезення пасажирів на міжобласних маршрутах загального користування, затверджених Наказом Міністерства транспорту України №279 від 07.05.2010 року, колегія суддів вважає такими, що підлягають обговоренню керівництвом Державної служби України з безпеки на транспорті та вжиття дій для усунення та недопущення в подальшому подібних порушень норм законодавства.
Керуючись ст. ст. 249, 324 КАС України, апеляційний суд, -
УХВАЛИВ:
Обставини, викладені в окремій ухвалі, довести до відома керівництва Державної служби України з безпеки на транспорті для усунення та недопущення в подальшому подібних порушень норм законодавства.
Про розгляд окремої ухвали повідомити Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд в місячний термін з дня отримання копії ухвали.
Окрема ухвала набирає законної сили з моменту її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів.
Головуючий суддя: О.О. Круговий
Суддя: А.В. Шлай
Суддя: Т.С. Прокопчук