Рішення № 75171610, 04.07.2018, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.07.2018
Номер справи
820/3593/18
Номер документу
75171610
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 липня 2018 р. № 820/3593/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бабаєва А.І.

при секретарі судового засідання Боднар І.Ю.

за участі:

представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача Шовкопляс В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Дергачівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_3 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Дергачівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області, в якому, з підстав наявності протиправних дій, просив суд:

- визнати протиправними дії Дергачівського об'єднаного управління пенсійного фонду України Харківської області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії учаснику ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС першої категорії, інваліду другої групи ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, на підставі довідки про заробітну плату наданої Концерном "Військторгсервіс" від 23.02.2018 року №04/395;

- зобов'язати Дергачівське об'єднане управління пенсійного фонду України Харківської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 на підставі довідки про заробітну плату наданої Концерном "Військторгсервіс" від 23.02.2018 року №04/395 з врахуванням виплачених сум починаючи з моменту подання заяви про перерахунок пенсії, тобто з 12 березня 2018 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відмова у перерахунку пенсії ОСОБА_3 порушує його право на перерахунок пенсії виходячи із заробітку фактично отриманого за роботу по ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС.

Відповідач, Дергачівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області, проти позову заперечувало. В обґрунтування заперечень зазначило, що відповідач у спірних правовідносинах діяв згідно чинного законодавства.

В судове засідання представник позивача прибув, позов підтримав та просив його задовольнити.

В судове засідання представник відповідача прибула, проти позову заперечувала та просила відмовити в його задоволенні.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_3 перебував у трудових відносинах з «Військовий торг №831», правонаступником якого є Концерн «Військторгсервіс».

Позивача з вищевказаного підприємства було призвано на військові збори для участі в роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

У період часу з 19.08.1986 року по 06.09.1986 року позивач виконував роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в складі військової частини №960.

ОСОБА_3 віднесений до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням серія НОМЕР_1.

Концерном "Військторгсервіс" 23.02.2018 року позивачу було надано довідку №04/395 про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, в якій зазначено, що ОСОБА_3 у період часу з 19.08.1986 року по 06.09.1986 року за місцем роботи Військторг 831 на посаді механіка 5-го розряду по холодильному і технологічному обладнані була виплачена заробітна плата у розмірі 1142,86 крб.

12.03.2018 року позивач звернувся до Дергачівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області із заявою про перерахунок його пенсії на підставі довідки про заробітну плату №04/395 від 23.02.2018 року.

Згідно рішення Дергачівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 30.03.2018 року позивачеві відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії на підставі довідки про заробітну плату №04/395 від 23.02.2018 року, у зв'язку з тим, що ОСОБА_3 невірно нарахована заробітна плата за роботу в зоні відчуження та тим, що довідка про заробітну плату видана не за встановленою формою.

Позивач, вважаючи дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії протиправними, звернувся з даним позовом до суду.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

У частині першій статті 58 Конституції України закріплено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Згідно зі статтею 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Як передбачено ч. 1 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.

Відповідно до ч. 3 ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.

Згідно з ч. 4 ст. 15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.

В силу положень п. 1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою КМУ № 1210 від 23.11.2011 року пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання і пенсії в зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.

Відповідно до п. 7 вищевказаного Порядку пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986-1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4, I - 3). При цьому в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.

Відповідно до п. 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затвердженого Постановою Пенсійного фонду № 22-1 від 25.11.2005 року (далі по тексту - Порядок № 22-1) довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

Таким чином, підставою для перерахунку пенсії є довідка, видана підприємством, установою, організацією, де працювала особа, яка брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Підставою для проведення розрахунку заробітної плати за період роботи в зоні відчуження є первинні документи про нараховану заробітну плату, період та фактичну тривалість робочого дня і місце її виконання.

Концерном "Військторгсервіс" позивачу було надано довідку №04/395 від 23.02.2018 року про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках.

Відповідачем зазначено, що в даному випадку довідка про заробітну плату повинна бути видана за формою, затвердженою листом Міністерства соціального захисту населення №01-3/244-013-2 від 27.02.1996 року.

Також, відповідачем надано до суду зразок довідки про заробітну плату, в якій вказано період перебування у зоні небезпеки, зона небезпеки, кількість днів/годин, денна (годинна) тарифна ставка, кратність, доплата за роботу у надурочний час, доплата за роботу у вихідні та святкові дні тощо.

Судом встановлено, що довідка Концерна "Військторгсервіс" №04/395 від 23.02.2018 року про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках має такий самий зміст, як і наданий відповідачем зразок.

За таких обставин, суд вважає необґрунтованими посилання відповідача на те, що довідка №04/395 від 23.02.2018 року про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках надана позивачу Концерном "Військторгсервіс" не відповідає встановленій формі.

Крім того, відповідачем зазначено, що зміст довідки про заробітну плату не підтверджено первинним документам про нараховану та виплачену заробітну плату Концерном "Військторгсервіс".

Згідно з пунктом 4.2 Порядку № 22-1 при прийманні документів орган, що призначає пенсію: перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Згідно зі статтею 101 Закону України "Про пенсійне забезпечення" органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обгрунтованість їх видачі. Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.

Згідно із частиною 3 статті 44 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Отже, пенсійний орган в силу діючого законодавства наділений повноваженнями вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Відповідачем не надано до суду доказів звернення до Концерну "Військторгсервіс" з запитами щодо отримання відповідних документів, виданих підприємством для оформлення пенсії позивача.

Судом встановлено, що довідку №04/395 від 23.02.2018 року про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках позивачу надано, саме Концерном "Військторгсервіс".

Під час розгляду заяви позивача про перерахунок пенсії від 12.03.2018 року Дергачівським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області не проводилась перевірка Концерну "Військторгсервіс" щодо відповідності змісту довідки про заробітну плату № 04/395 від 23.02.2018 року первинним документам про нараховану та сплачену заробітну плату за роботу в зоні відчуження на даному підприємстві.

Суд відхиляє посилання відповідача на акт перевірки від 02.12.2002 року, як на підставу недоцільності проведення перевірки первинних документів, на підставі яких Концерном "Військторгсервіс" складено довідку про заробітну плату № 04/395 від 23.02.2018 року.

Так, згідно акту перевірки від 02.12.2002 року наданого відповідачем, перевірка проводилась на підприємстві - Філія державного підприємства "Харківська торгівельно-закупівельна база".

Доказів того, що вищевказана перевірка була проведена саме на підприємстві Концерн "Військторгсервіс", відповідачем до суду не надано.

Таким чином, відповідачем не вчинено відповідних дій для перевірки відповідності первинних документів на Концерні "Військторгсервіс" змісту довідки про заробітну плату наданої №04/395 від 23.02.2018 року.

За таких обставин, суд вважає, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність, внаслідок чого було прийнято протиправне рішення про відмову позивачу у здійсненні перерахунку пенсії на підставі довідки про заробітну плату наданої Концерном "Військторгсервіс" №04/395 від 23.02.2018 року.

Суд зазначає, що права позивача порушенні саме рішенням відповідача про відмову у здійсненні перерахунку пенсії на підставі довідки про заробітну плату наданої Концерном "Військторгсервіс" №04/395 від 23.02.2018 року, а не діями з цього приводу.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог в частині визнання протиправними дії Дергачівського об'єднаного управління пенсійного фонду України Харківської області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії учаснику ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС першої категорії, інваліду другої групи ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, на підставі довідки про заробітну плату наданої Концерном "Військторгсервіс" №04/395 від 23.02.2018 року.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

З огляду на висновки суду щодо протиправності рішення про відмову у здійсненні перерахунку пенсії та для ефективного захисту прав позивача, суд вбачає підстави для виходу за межі позовних вимог та вважає за доцільне скасувати рішення Дергачівського об'єднаного управління пенсійного фонду України Харківської області від 30.03.2018 року щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії учаснику ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС першої категорії, інваліду другої групи ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, на підставі довідки про заробітну плату наданої Концерном "Військторгсервіс" №04/395 від 23.02.2018 року.

Щодо позовних вимог в частині зобов'язання Дергачівського об'єднаного управління пенсійного фонду України Харківської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 на підставі довідки про заробітну плату наданої Концерном "Військторгсервіс" №04/395 від 23.02.2018 року з врахуванням виплачених сум починаючи з моменту подання заяви про перерахунок пенсії, тобто з 12 березня 2018 року, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що під час розгляду заяви позивача про перерахунок пенсії від 12.03.2018 року відповідачем не проводилась перевірка Концерну "Військторгсервіс" щодо відповідності змісту довідки про заробітну плату № 04/395 від 23.02.2018 року первинним документам про нараховану та сплачену заробітну плату за роботу в зоні відчуження на даному підприємстві.

Таким чином, відповідачем не розглянуто належним чином заяви ОСОБА_3 від 12.03.2018 року про перерахунок пенсії.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги в частині зобов'язання Дергачівського об'єднаного управління пенсійного фонду України Харківської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 на підставі довідки про заробітну плату наданої Концерном "Військторгсервіс" №04/395 від 23.02.2018 року з врахуванням виплачених сум починаючи з моменту подання заяви про перерахунок пенсії, тобто з 12 березня 2018 року, задоволенню не підлягають.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

З огляду на протиправну бездіяльність відповідача щодо не розгляду належним чином заяви ОСОБА_3 від 12.03.2018 року про перерахунок пенсії та для ефективного захисту прав позивача, суд вбачає підстави для виходу за межі позовних вимог та вважає за доцільне зобов'язати Дергачівське об'єднане управління пенсійного фонду України Харківської області повторно розглянути заяву ОСОБА_3 від 12.03.2018 року про перерахунок пенсії на підставі довідки про заробітну плату наданої Концерном "Військторгсервіс" №04/395 від 23.02.2018 року.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.

Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 243, ст. 246, ст. 255, ст. 293, ст. 295, ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_3 (АДРЕСА_1) до Дергачівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області (62301, Харківська область, м. Дергачі, вул. Залізнична, 31) про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Скасувати рішення Дергачівського об'єднаного управління пенсійного фонду України Харківської області від 30.03.2018 року щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії учаснику ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС першої категорії, інваліду другої групи ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, на підставі довідки про заробітну плату наданої Концерном "Військторгсервіс" №04/395 від 23.02.2018 року.

Зобов'язати Дергачівське об'єднане управління пенсійного фонду України Харківської області повторно розглянути заяву ОСОБА_3 від 12.03.2018 року про перерахунок пенсії на підставі довідки про заробітну плату наданої Концерном "Військторгсервіс" №04/395 від 23.02.2018 року.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Бабаєв А.І.

Повний текст рішення складено 09.07.2018 року.