
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 липня 2018 року Чернігів Справа № 825/1959/18
Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Скалозуба Ю.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін справу
за позовомОСОБА_1до Прилуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду Українипровизнання протиправним, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії У С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2 (далі по тексту - ОСОБА_2, позивач) звернувся до суду з позовною заявою до Прилуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України (далі по тексту - Прилуцьке ОУПФУ) та просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення відповідача № 59/10/М-3 від 27.03.2018 про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1;
- зобов'язати відповідача з 01.10.2017 перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1, обчислену з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року, у відповідності до вимог частини 3 статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та пункту 91 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, постраждалих в наслідок Чорнобильської катастрофи» від 23.11.2011 № 1210 з урахуванням проведених витрат;
- зобов'язати відповідача подати звіт про виконання судового рішення в місячний термін з дня набрання рішенням суду законної сили;
- присудити виплату пенсії у межах суми стягнення за один місяць та допустити до негайного виконання рішення суду в межах суми стягнення пенсії за один місяць.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначено, що він має статус учасника ліквідації аварії Чорнобильській АЕС 1 категорії та є інвалідом ІІ групи. Позивач вважає, що він з 01.10.2017 у відповідності до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» має право на перерахунок пенсії в п'ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, в той час як умова про проходження дійсної строкової служби стосується виключно осіб, які брали участь у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї та внаслідок цього стали особами з інвалідністю. За таких обставин, відмову відповідача у перерахунку його пенсії вважає протиправною.
Відповідач на адресу суду в установлені строки направив відзив, в якому позовні вимоги не визнав, просив у їх задоволенні відмовити повністю, оскільки даний перерахунок передбачено тільки особам, які стали інвалідами під час проходження дійсної строкової служби, в той час як позивач в період з 01.01.1982 по 31.12.1995 працював у КСП «Нове життя», у зв'язку з чим не набув права на отримання пенсії виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Позивач 31.05.2018 надіслав відповідь на відзив, в якій зазначив, що довідка, приєднана пенсійним органом до відзиву на позов є документом, який підтверджує його загальний трудовий стаж, але не стосується предмету доказування у даній справі. Крім того, посилаючись на постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 03.04.2018 у справі № 816/38/18 наполягає на безпідставності та необґрунтованості позиції відповідача.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 08.05.2018 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами та встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження для надання відзиву на позов.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
ОСОБА_2 має ІІ групу інвалідності, є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи та віднесений до категорії 1 як учасник ліквідації наслідків на ЧАЕС, що підтверджується посвідченням серії А № НОМЕР_2, виданим 06.06.1996 (перереєстровано), вкладкою до посвідчення громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи № НОМЕР_3 від 16.06.2010 та посвідченням серії Є № НОМЕР_4 (а.с. 22, 24).
Згідно копії архівної довідки територіального управління Міністерства надзвичайних ситуацій України у Чернігівській області від 04.09.2012 № 64/6-23-17КД позивач з 09.05.1986 по 21.05.1986 приймав участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в складі військової частини 6185 (а.с. 25).
Позивач 21.03.2018 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Листом від 27.03.2018 №59/10/М-3, відповідачем зазначено, що перерахунок пенсії за частиною 3 статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено тільки особам, які стали інвалідами під час проходження дійсної строкової служби, в той час як позивач в період з 01.01.1982 по 31.12.1995 працював у КСП «Нове життя», у зв'язку з чим не набув права на отримання пенсії виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Вважаючи відмову у здійсненні перерахунку пенсії протиправною, ОСОБА_2 звернувся до суду за захистом своїх прав.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
За частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я визначені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796 (із змінами та доповненнями) (далі по тексту - Закон).
Відповідно до частини 3 статті 59 Закону (у редакції, чинній з 11.10.2017) особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону визначає Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 (далі по тексту - Порядок № 1210).
Приписами пункту 91 Порядку № 1210 визначено, що за бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
З аналізу викладених норм слідує, що для перерахунку пенсії відповідно до частини 3 статті 59 Закону особа має відповідати наступним критеріям: 1) особа брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї; 2) участь особи відбувалась під час проходження дійсної строкової служби; 3) особа набула інвалідність внаслідок вищевказаної участі.
Отже, лише наявність зазначених критеріїв у їх сукупності обумовлюють визначення військовослужбовця як такого, що має право на отримання відповідного розміру пенсійного забезпечення.
Як вбачається з копії військового квитка серії НОМЕР_5 виданого Варвинським районним військовим комісаріатом Чернігівської області 09.11.1079 року позивач в період 09.05.1986 по 21.05.1986 знаходився на зборах з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с. 23).
Відповідно до копії довідки Варвинського районного військового комісаріату Чернігівської області № 21 від 21.04.1996 ОСОБА_2 проходив військову службу в лавах Збройних сил в період з 09.11.1979 по 19.11.1981.
У період з 01.01.1982 по 31.12.1995 позивач працював у колективному сільськогосподарському підприємстві «Нове життя», що підтверджується копією довідки КСП «Нове життя», наданої відповідачем до відзиву та наявної в матеріалах пенсійної справи ОСОБА_1
Таким чином, враховуючи, що позивач приймав участь у ліквідації наслідків Чорнобильської АЕС поза межами проходження ним дійсної строкової служби, суд дійшов висновку про те, що позивач не має права на перерахунок пенсії відповідно до частини 3 статті 59 Зaкoну, оскільки не відповідає всім критеріям, наявність яких обумовлює право особи на вказаний перерахунок.
Даний висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду висловленої в ухвалі від 08.05.2018 у справі № 820/1148/18.
Відповідно до вимог частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1
Враховуючи, що позивач звільнений від сплати судового збору, судові витрати, відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України відшкодуванню не підлягають.
Керуючись статтями 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, АДРЕСА_1).
Прилуцьке обєднане управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул. 1 Травня, буд. 48, корпус А, м. Прилуки, Чернігівська область, 17500, код ЄДРПОУ 37787797).
Дата складення повного рішення суду - 09.07.2018.
Суддя Ю.О. Скалозуб