
з
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 травня 2018 року № 810/1681/18
Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Щавінського В.Р., розглянувши у м. Києві в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Фастівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Фастівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання протиправним та скасування рішення про відмову у перерахунку пенсії та зобов'язання визнати позивача учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС як військовослужбовцем відповідно до ст. 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», призначити та виплачувати пенсію на рівні з військовослужбовцями строкової служби відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 №851 та п. «г» ст. 3 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 1 жовтня 2017 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» він має право на перерахунок пенсії з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року. Відповідач, на думку позивача, з надуманих підстав незаконно відмовляє йому в перерахунку пенсії відповідно вказаної норми закону.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 10.04.2018 відкрито провадження в адміністративній справі.
11.05.2018 до суду надійшов відзив на позов, за змістом якого відповідач зазначає, що право на призначення пенсії відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» мають лише ті особи, які на час ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС проходили дійсну строкову службу і отримали інвалідність внаслідок участі у ліквідації зазначеної аварії.
Відповідно до ч. 8 ст. 262 КАС України при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їхні усні пояснення. Судові дебати не проводяться.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
19.03.2018 позивач звернувся до Пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням вимог ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме: з розрахунку п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Листом відповідача від 29.03.2018 №66/Ш-01 позивачу відмовлено в перерахунку пенсії з мотивів, що право на призначення пенсії відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» мають лише ті особи, які на час ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС проходили дійсну строкову службу і отримали інвалідність внаслідок участі у ліквідації зазначеної аварії. Оскільки позивач під час участі у ліквідації наслідків на ЧАЕС не проходив дійсну строкову службу, на думку відповідача ОСОБА_1 права на перерахунок пенсії не має.
Вважаючи зазначені дії відповідача незаконними, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Судом встановлено, що 01.09.1986 позивач був призваний на спеціальні військові збори і направлений до військової частини №32207 для проходження військової служби за призовом під час мобілізації задля ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Верховний Суд у рішенні від 08.05.2018 у справі №820/1148/18 висловив наступну правову позицію:
ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачає, що її дія (право на обчислення пенсії по інвалідності за особливою процедурою) поширюється на осіб, які відповідають наступним критеріям:
1) особа брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, або
2) особа брала участь у ліквідації наслідків інших ядерних аварій та випробувань, або
3) особа брала участь у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї.
Право на пенсію з розрахунку з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року виникає у зазначених осіб лише за наявності у сукупності трьох умов:
1) особа має статус особи з інвалідністю;
2) особа отримала статус особи з інвалідність виключно внаслідок участі у ліквідації відповідних наслідків та у військових навчаннях;
3) особа брала участь у ліквідації відповідних наслідків та військових навчаннях лише під час проходження дійсної строкової служби.
З наявних у справі копії військового квитка серії ВФ №115688, довідки від 07.10.1986 №23/1016, виданої в/ч 32207, довідки Галузевого Державного архіву Міноборони України судом встановлено, що у вересні – жовтні 1986 року позивач був призваний на спеціальні військові збори, а не на дійсну строкову службу.
Таким чином, враховуючи, що позивач приймав участь у ліквідації наслідків ЧАЕС під час спеціальних зборів, які відбувалися поза межами проходження ним дійсної строкової служби, суд дійшов висновку, що позивач не має права на перерахунок пенсії відповідно до ст. 59 Зaкoну Укрaїни «Прo стaтус і сoціaльний зaxист грoмaдян, які пoстрaждaли внaслідoк Чoрнoбильськoї кaтaстрoфи».
Посилання позивача на той факт, що особи, призвані на спеціальні військові збори, під час проходження таких зборів прирівнюються до військовослужбовців строкової служби, суд до уваги не бере, оскільки як вже зазначено вище, Верховний Суд у рішенні від 08.05.2018 у справі №820/1148/18 чітко окреслив коло осіб, на яких розповсюджується ч. 3 ст. 59 Зaкoну Укрaїни «Прo стaтус і сoціaльний зaxист грoмaдян, які пoстрaждaли внaслідoк Чoрнoбильськoї кaтaстрoфи».
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Керуючись ст. ст. 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд –
В И Р І Ш И В:
У задоволені адміністративного позову відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення .
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Щавінський В.Р.