
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 липня 2018 р. Справа№805/4152/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Смагар С.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні без повідомлення сторін) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, 87514, Донецька область, м. Маріуполь, вул. 9-ї АвіадивізіїАДРЕСА_1)
до Маріупольського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 42171861, 87548, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Зелинського, 27а)
про визнання дій протиправними, зобов’язання вчинити певні дії
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Центрального об’єднаного управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області про визнання протиправними дії відповідача щодо не проведення індексації пенсії за період з грудня 2014 року, зобов’язання відповідача провести індексацію пенсії відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» з урахуванням показника індексу інфляції по Україні за період з грудня 2014 року.
Ухвалою від 6 червня 2018 року суд прийняв до розгляду позовну заяву та відкрив провадження у справі, задовольнив клопотання позивача про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, зазначив про розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні), задовольнив клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору, звільнів позивача від сплати судового збору. Ухвалами від 6 липня 2018 року суд задовольнив клопотання Маріупольського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області та замінив відповідача - Центральне об’єднане управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області на правонаступника - Маріупольське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області та відмовив відповідачу у задоволенні клопотання про залишення без розгляду позовні вимоги позивача щодо індексації пенсії з 1 грудня 2014 року по 23 листопада 2017 року, як такі, що заявлені з порушенням передбачених законом строків.
За правилами пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі – КАС України) справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Сторони про відкриття провадження у справі були повідомлені судом належним чином, що підтверджується наявними в матеріалах справи рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення.
Згідно з нормами частини третьої статті 263 КАС України у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.
Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначає, що вона перебуває на обліку у відповідача як одержувач пенсії за віком, призначеної достроково з 16 грудня 2014 року відповідно до пункту 7.2 розділу XV «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із змінами, внесеними Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 8 липня 2011 року № 3668. У березні 2018 року позивач звернулася до Управління з заявою про отримання даних щодо проведення індексації пенсії та перевірку її нарахування.
Відповідач листом від 3 квітня 2018 року № 127/В-01-01-08 повідомив позивача, що розмір пенсії позивача станом на 1 травня 2017 року обчислений з урахуванням страхового стажу 37 років 09 місяців 04 дні (стаж враховано по 31 грудня 2014 року) та заробітної плати за період з 1 липня 1991 року по 30 червня 1996 року та з 1 липня 2000 року по 15 грудня 2014 року (234 міс.), складав 1368 грн. 59 коп., де коефіцієнт стажу - 0,37750, коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1,35 — 0,50963. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії — 2960 грн. 68 коп., (середній заробіток за 2013 року – 2700 грн. 98 коп., індекс коефіцієнту заробітку — 1,09615), розмір пенсії за віком – 1508 грн. 85 коп. доплата за понаднормативний стаж — 91 грн. 84 коп. (1312,00*7%), зменшення за достроковий вихід на пенсію (14,5%) – 232 грн.10 коп., загальний розмір пенсії за віком — 1368 грн. 59 коп. Стосовно виплати позивачу індексації з 16 грудня 2014 року Управління повідомило, що відповідно до пункту 4 Порядку, індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. У межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, індексуються пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат). Частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає. Відповідно до статті 5 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік.
Згідно з пунктом 9 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» установлено, що: Кабінетом Міністрів України затверджується особливий порядок проведення індексації грошових доходів населення у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2015 рік. На теперішній час постанова Кабінетом Міністрів України про особливий порядок індексації грошових доходів населення не прийнята, тому останній базовий місяць для проведення індексації залишився вересень 2014 року. З 16 грудня 2014 року позивачу була призначена пенсія за віком та був встановлений базовий місяць — листопад 2014 p., тому пенсія позивача індексації не підлягала. З наданою відповіддю позивач не погоджується та звертається до суду за захистом свого порушеного права.
В установлений судом строк відповідачем через відділ документообігу та архівної роботи Донецького окружного адміністративного суду були надані заперечення на адміністративний позов позивача, в якому відповідач заперечив проти задоволення заявлених вимог позивача. Свою позицію відповідач вмотивовував тим, що розмір пенсії позивача складає 1452,00 грн. Також зазначив, що 28 грудня 2014 року до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» № 1282-ХП були внесені зміни, зокрема доповнено статтю 5 частиною шостою такого змісту: Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік. Одночасно пунктом 9 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» встановлено, що Кабінетом Міністрів України затверджується особливий порядок проведення індексації грошових доходів населення у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2015 рік, а норми і положення Закону України "Про індексацію грошових доходів населення1' застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування. До прийняття постанови Кабінету Міністрів України про особливий порядок індексації грошових доходів населення при проведенні індексації пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) в 2015 році застосовуються коефіцієнти, які були встановлені для індексації у грудні 2014 року. Отже з 01 січня 2015 року проведення індексації наростаючим підсумком та виплата фактично нарахованих сум проводиться виключно у межах бюджетних асигнувань на вказані цілі, встановлених Кабінетом Міністрів України. Обмеження на проведення нарахування та виплату індексації мають застосовуватися управлінням у чіткій відповідності із розмірами бюджетних асигнувань, оскільки такі норми є чинними та не скасовані в установленому законом порядку, а вимоги п.9 Прикінцевих положень Закону України «Про державний бюджет України на 2015 рік» не визнані неконституційними. Таким чином, діючими нормами п.9 Перехідних положень Закону України "Про Державний Бюджет на 2015 рік" та постанови Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2015 року № 67 «Про затвердження бюджету Пенсійного Фонду України на 2015 рік» унеможливлюється індексація грошових доходів населення, зокрема, пенсій у 2015 році.
Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив.
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є громадянкою України про що свідчить паспорт громадянина України серії ВЕ № 433836, виданого Жовтневим РВ Маріупольського УМВС України у Донецькій області 18 грудня 2001 року, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1. Позивач є пенсіонером за віком, про що свідчить посвідчення від 5 березня 2015 року серії ААЗ № 907760.
Судом встановлено та не заперечується сторонами по справі, що позивач перебуває на обліку у відповідача та з 16 грудня 204 року отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
29 березня 2018 року позивач звернувся до відповідача із заявою про отримання даних щодо проведення індексації пенсії та перевірку її нарахування. 3 квітня 2018 року за вихідним № 127/В-01-01-08 відповідач надав відповідь на звернення позивача від 29 березня 2018 року, в якій зазначив, що розмір пенсії позивача станом на 1 травня 2017 року обчислений з урахуванням страхового стажу 37 років 09 місяців 04 дні (стаж враховано по 31 грудня 2014 року) та заробітної плати за період з 1 липня 1991 року по 30 червня 1996 року та з 1 липня 2000 року по 15 грудня 2014 року (234 міс.), складав 1368 грн. 59 коп., де коефіцієнт стажу - 0,37750, коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1,35 — 0,50963. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії — 2960 грн. 68 коп., (середній заробіток за 2013 року – 2700 грн. 98 коп., індекс коефіцієнту заробітку — 1,09615), розмір пенсії за віком – 1508 грн. 85 коп. доплата за понаднормативний стаж — 91 грн. 84 коп. (1312,00*7%), зменшення за достроковий вихід на пенсію (14,5%) – 232 грн.10 коп., загальний розмір пенсії за віком — 1368 грн. 59 коп. Стосовно виплати позивачу індексації з 16 грудня 2014 року Управління повідомило, що відповідно до пункту 4 Порядку, індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. У межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, індексуються пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат). Частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає. Відповідно до статті 5 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік. Згідно з пунктом 9 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» установлено, що: Кабінетом Міністрів України затверджується особливий порядок проведення індексації грошових доходів населення у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2015 рік. На теперішній час постанова Кабінетом Міністрів України про особливий порядок індексації грошових доходів населення не прийнята, тому останній базовий місяць для проведення індексації залишився вересень 2014 року. З 16 грудня 2014 року позивачу була призначена пенсія за віком та був встановлений базовий місяць — листопад 2014 p., тому пенсія позивача індексації не підлягала.
Відповідно до статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) (надалі – Закон № 1282-ХІІ) індексації підлягають грошові доходи громадян одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії.
Згідно зі статтею 3 Закону № 1282-ХІІ, індекс споживчих цін обчислюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
Згідно статті 4 Закону № 1282-ХІІ, індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться з наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
З метою реалізації вказаного Закону Кабінетом Міністрів України постановою від 17 березня 2003 року № 1078 затверджений Порядок проведення індексації грошових доходів населення, яким визначені правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення (далі - Порядок).
Пунктом 2 Порядку передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, у тому числі пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат, крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку).
Пунктом 4 Порядку визначено, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Пенсії індексуються у межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає.
Із наведеної вище норми випливає, що доплата до пенсії позивача є складовою загальної суми пенсійної виплати, яка індексується.
Відповідно до пункту 5 Порядку у разі підвищення розмірів пенсії, а також при зростанні грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбувається таке підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для проведення індексації. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не проводиться.
Абзацом першим пункту 5 Порядку № 1078 встановлено, що у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться.
Частиною п'ятою статті 58 Закону України від 28 грудня 2007 року № 107-VI «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин, надалі - Закон № 107-VI) для осіб, що втратили працездатність, затверджено щоквартальне збільшення у 2008 році прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі: з 1 січня - 470 гривень, з 1 квітня - 481 гривня, з 1 липня - 482 гривні, з 1 жовтня - 498 гривень. При цьому, у 2009 році відповідно до статті 54 Закону України від 26 грудня 2008 року № 835-VI «Про Державний бюджет України на 2009 рік» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) установлено прожитковий мінімум на одну особу та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, в розмірах, що діяли у грудні 2008 року.
Протягом 2010-2012 років відбувалося щоквартальне підвищення пенсій. Слід звернути увагу на те, що зазначені місяці щоквартального підвищення пенсій у законах України про Державний бюджет України є базовими місяцями обчислення індексації пенсії відповідно до вимог абзацу першого пункту 5 Порядку № 1078. Отже, законами України про Державний бюджет України на відповідні роки встановлювався механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість відшкодовувати подорожчання споживчих товарів та послуг. При цьому, Законом № 107-VI зміни до Закону № 1282-ХІІ щодо об'єктів індексації грошових доходів населення Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнано неконституційними.
Таким чином, суд зауважує, що пенсія, яку отримує позивач, є об'єктом індексації, яка має нараховуватись щомісячно, за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації 101 відсоток, у частині, що дорівнює прожитковому мінімуму, встановленому для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Разом із тим, суд приходить до такого висновку, що відповідно до статей 3, 4 Закону № 1282-ХІІ індекс інфляції споживчих цін, що перевищив поріг 101 відсоток, може бути застосованим для індексації пенсії тільки у місяці, що настає після опублікування індексу споживчих цін за попередній місяць, що слідує за базовим, але у зв'язку з тим, що вказаний місяць, коли може бути застосована індексація, збігається із щоквартальним підвищенням пенсії, відповідно до приписів абзацу першого пункту 5 Порядку індексація у базовому місяці не проводиться. Таким чином, підстав, які ґрунтувалися б на законі, для здійснення індексації пенсії немає. Аналогічний правовий висновок викладений в постанові Верховного Суду України від 17 лютого 2016 року у справі № 21-5368а15.
28 грудня 2014 року внесені зміни до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та доповнено статті 5 частиною шостою, проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов’язкового державного страхування на відповідний рік.
Пунктом 9 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» передбачено, що Кабінетом Міністрів України затверджується особливий порядок проведення індексації грошових доходів населення у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування на 2015 рік, а норми і положення Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2015 рік.
Отже з 1 січня 2015 року проведення індексації наростаючим підсумком та виплата фактично нарахованих сум проводиться виключно у межах бюджетних асигнувань на вказані цілі, встановлених Кабінетом Міністрів України. Діючі на сьогоднішній час обмеження на проведення нарахування та виплату індексації мають застосовуватися управлінням у чіткій відповідності із розмірами бюджетних асигнувань, оскільки такі норми є чинними та не скасовані в установленому законом порядку, а вимоги пункту 9 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» не визнані неконституційними. Бюджетами Пенсійного фонду України на 2014, 2015, 2016, 2017 роки не закладено коштів на проведення індексації пенсії.
Таким чином, за наведених обставин та відповідно до статей 69, 70 Кодексу адміністративного судочинства, з’ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, що мають юридичне значення для її розгляду та вирішення спору по суті, суд вважає, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 2-17, 19-20, 42-47, 55-60, 72-77, 90, 94-99, 122, 124-125, 132, 139, 143, 159-165, 168, 171, 173, 192-196, 224, 225-228, 229-230, 241, 243, 245, 246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, 87514, Донецька область, м. Маріуполь, вул. 9-ї АвіадивізіїАДРЕСА_1) до Маріупольського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 42171861, 87548, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Зелинського, 27а) про визнання протиправними дії відповідача щодо не проведення індексації пенсії за період з грудня 2014 року, зобов’язання відповідача провести індексацію пенсії відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» з урахуванням показника індексу інфляції по Україні за період з грудня 2014 року, відмовити повністю.
Рішення ухвалене у нарадчій кімнаті 6 липня 2018 року. Повне судове рішення складено 6 липня 2018 року.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Смагар С.В.