
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 липня 2018 р. Справа№805/3318/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Голубової Л.Б.,
за участі секретаря судового засідання Широбокової М.О.,
розглянувши в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Костянтинівсько-Дружківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області
про визнання протиправним та скасування рішення № 7137 від 03 квітня 2018 року, зобов’язання вчинити певні дії
ОСОБА_1 (надалі-позивач) звернувся до суду з позовом до Костянтинівсько-Дружківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (надалі-Управління) про:
- визнання протиправним та скасування рішення № 7137 від 03 квітня 2018 року про відмову в перерахунку пенсії;
- зобов’язання провести з 01 жовтня 2017 року перерахунок та виплату пенсії, обчисленої з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року, відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
В обґрунтування позову зазначає, що з 31.07.1986 року по 04.12.1986 року приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС на дезактивації 3-го енергоблоку. Відповідно до вкладки № 690187 с до посвідчення є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 1, інвалід ІІ групи. Інвалідність встановлена 01.02.2004 року.
Позивач перебуває на обліку в Костянтинівському об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області, однак починаючи з 01 жовтня 2017 року, Управлінням неправильно нарахована та виплачується державна пенсія. У зв’язку з чим, позивач 19 березня 2018 року звернувся до Управління з заявою про перерахунок пенсії відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» обчисленої з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати.
Рішенням ОСОБА_2 об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області від 03 квітня 2018 року № 7137/02/07-46 безпідставно відмовило в перерахунку призначеної пенсії. Управління вказує на те, що відповідно до частини 3 статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», пенсії перераховують особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і які внаслідок цього стали особами з інвалідністю. Вважає, що рішенням від 03 квітня 2018 року № 7137 Управління порушує право на соціальний захист, є незаконним і таким, що підлягає скасуванню.
Ухвалою суду від 16 травня 2018 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 11 червня 2018 року.
Ухвалою суду від 11 червня 2018 року відкладено розгляд справи на 05 липня 2018 року.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 05 липня 2018 року підготовче провадження закрито та призначено судове засідання для розгляду справи по суті.
Ухвалою суду від 05 липня 2018 року замінено первинного відповідача ОСОБА_2 об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області на його правонаступника Костянтинівсько-Дружківське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області.
Позивач в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся судом належним чином. В позовній заяві просив розглянути справу без його участі у зв’язку з інвалідністю (а.с. 7).
Відповідачем надано відзив на позовну заяву (а.с. 25-26). В обґрунтування незгоди з позовними вимогами зазначає, що позивач перебуває на обліку в Костянтинівському об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області та отримує пенсію по інвалідності другої групи в розмірі відшкодування фактичних збитків відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Період перебування у зоні відлучення по ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи з 30.07.1986 року по 05.12.1986 року, період проходження дійсної строкової служби з 05.11.1975 року по 26.09.1977 року.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, щодо підвищення пенсій» внесені зміни до статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням: ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 року № 851 «Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» внесено зміни в Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Починаючи з 01 жовтня 2017 року, особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється: відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
ОСОБА_1 під час ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи не проходив дійсну строкову службу, тому підстав для: перерахунку пенсії згідно до постанови № 851 з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної, плати, не має.
З зазначених причин відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-79 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 є громадянином України, про що свідчить паспорт громадянина України серії ВК № 825282 (а.с. 11). Згідно паспортних даних позивач зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 12).
Позивач перебуває на обліку в Управлінні та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, про що свідчить посвідчення особи, яка постраждала наслідок Чорнобильської катастрофи серії А № 144277 с, видане 23.04.2009 року та посвідчення серії ААБ № 042606 (а.с. 13).
22 березня 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Костянтинівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області з заявою про перерахунок пенсії виходячи з розміру п’ятикратної заробітної плати (а.с. 10).
Листом від 03.04.2018 року № 7137/02/07-46 ОСОБА_2 об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області зазначило, що ОСОБА_1 під час участі в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи не був військовослужбовцем строкової служби, у зв’язку з чим, його пенсія не підлягає перерахунку згідно ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (а.с. 9).
Перевіряючи правомірність дій відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії на підставі статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписами п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначено Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-XII (далі – Закон № 796-XII).
Статтею 1 Закону України № 796-ХІІ встановлено мету та основні завдання цього Закону, а саме, що він спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв'язання пов'язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території; громадян, які постраждали внаслідок інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, та розв'язання пов'язаних з цим проблем медичного і соціального характеру.
Тобто, метою Закону є захист громадян, які постраждали внаслідок: - Чорнобильської катастрофи; - інших ядерних аварій та випробувань; - військових навчань із застосуванням ядерної зброї.
Статтею 10 Закону України № 796-ХІІ визначено, що учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.
Як слідує з матеріалів справи, позивач отримує пенсію як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії відповідно до ст. 54 Закону України № 796-ХІІ у розмірі відшкодування фактичних збитків як інвалід 2 групи, захворювання пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с. 13, 15-18).
Порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначено розділом VIII Закону України № 796-ХІІ.
Згідно з ч. 1 ст. 49 Закону України № 796-ХІІ пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Позивачу пенсія призначена на підставі ст. 54 Закону України № 796-ХІІ, як ліквідатору наслідків аварії на Чорнобильській АЕС І категорії, інваліду 2 групи - у розмірі відшкодування фактичних збитків (учасниками справи не заперечується).
Водночас ст. 59 вказаного Закону урегульовано порядок призначення пенсії військовослужбовцям, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.
Суд зазначає, що ч. 3 ст. 59 Закону України № 796-ХІІ визначено, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Таким чином, ч. 3 ст. 59 Закону України № 796-ХІІ (у редакції, чинній до 01.10.2017 року), визначено лише одну категорію осіб, які мали право на обчислення пенсії з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, а саме: особи, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами.
Водночас, вказаною нормою у редакції, чинній з 01.10.2017 року, передбачено, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
З аналізу редакцій ч. 3 ст. 59 Закону України № 796-ХІІ вбачається, що Законом України від 03.10.2017 року № 2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» розширено перелік категорій осіб, на які вказана норма розповсюджується, а саме: осіб, які брали участь у інших ядерних аваріях та випробуваннях, а також осіб, які брали участь у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї.
Водночас незмінною залишилась умова щодо проходження такими особами дійсної строкової служби у відповідний період.
Відповідно до преамбули Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» № 2232-XII від 25.03.1992 року (далі – Закон № 2232-XII) здійснює правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв’язку з виконанням ними конституційного обов’язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби.
Частиною 6 статті 2 Закону України № 2232-XII встановлені види військової служби: строкова військова служба; військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період; військова служба за контрактом осіб рядового складу; військова служба за контрактом осіб сержантського і старшинського складу; військова служба (навчання) курсантів вищих військових навчальних закладів, а також вищих навчальних закладів, які мають у своєму складі військові інститути, факультети військової підготовки, кафедри військової підготовки, відділення військової підготовки (далі - вищі військові навчальні заклади та військові навчальні підрозділи вищих навчальних закладів); військова служба за контрактом осіб офіцерського складу; військова служба за призовом осіб офіцерського складу.
Відповідно до ч. 7 ст. 2 Закону України № 2232-XII строкову військову службу громадяни України проходять відповідно до законів України у Збройних Силах України та інших військових формуваннях з метою здобуття військово-облікової спеціальності, набуття практичних навичок і умінь для збройного захисту Вітчизни.
Судом встановлено, що позивач брав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, є інвалідом ІІ групи та має пільги передбачені законодавством, що підтверджується відповідними документами (а.с. 25-26, 30-33).
Однак, як вбачається з матеріалів справи ОСОБА_1 з 31 липня по 04 грудня 1986 року виконував службові обов’язки з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської АЕС, що підтверджується довідкою № 481 від 13.10.1993 року (а.с. 15), однак не як військовослужбовець строкової військової служби, а як посадова особа військової частини. Військовим квитком також підтверджується, що ОСОБА_1 в період з 31 липня по 03 грудня 1986 року виконував обов’язки з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с. 14), а не проходив в цей час строкову військову службу. Крім того, як підтверджується випискою з військового квитка та трудовою книжкою (а.с. 27, 29) ОСОБА_1 у період з 05.11.1975 року по 05.11.1977 року проходив службу в рядах ОСОБА_3.
Отже, на момент участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС позивач не проходив дійсну строкову службу в армії, у зв’язку з чим, частина третя статті 59 Закону № 796-XII на ОСОБА_1 не розповсюджується.
З огляду на викладене вище, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Костянтинівсько-Дружківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення № 7137 від 03 квітня 2018 року про відмову в перерахунку пенсії та зобов’язання провести з 01 жовтня 2017 року перерахунок та виплату пенсії, обчисленої з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року, відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Питання судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому Законом порядку.
Згідно частини 3 статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України У виняткових випадках залежно від складності справи складення рішення, постанови у повному обсязі може бути відкладено на строк не більш як десять, а якщо справа розглянута у порядку спрощеного провадження - п’ять днів з дня закінчення розгляду справи.
Відповідно до частини 4 статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
З огляду на викладене, на підставі положень Конституції України, Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-XII від 28.02.1991 року, ст.ст. 2, 17, 77, 90, 139, 242-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВІРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (місце реєстрації відповідно паспорта громадянина України: 85113, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до Костянтинівсько-Дружківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження згідно даний з ЄДР: 85113, Доненька область, м. Костянтинівка, вул. Ціолковського, буд. 25, код ЄДРПОУ 42171400) про визнання протиправним та скасування рішення № 7137 від 03 квітня 2018 року про відмову в перерахунку пенсії та зобов’язання провести з 01 жовтня 2017 року перерахунок та виплату пенсії, обчисленої з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року, відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» – відмовити.
Рішення складено у повному обсязі та підписано 09 липня 2018 року.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя Голубова Л.Б.