
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 липня 2018 р. Справа№805/3449/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бабаш Г.П.,
при секретарі - Оголь В.К.
за участю
представника позивача - Янушак О.М. (за дов. від 03.01.2018р.)
представника відповідача - Тоцької Г.А. (за дов. від 23.05.2018р.),
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства "АПК-ІНВЕСТ" (ЄДРПОУ: 34626750, Донецька область, Красноармійський район, с. Рівне, вул. Шопена, б. 1а) до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (ЄДРПОУ: 39440996, м. Київ, вул. Дегтярівська, б. 11г) про визнання протиправним та скасування наказу № 794 від 27.04.2018 року, визнання протиправними дій,-
В С Т А Н О В И В:
Приватне акціонерне товариство «АПК-ІНВЕСТ» звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання протиправним та скасування наказу № 794 від 27.04.2018 року, визнання протиправними дій.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що підставою проведення перевірки стало ненадання товариством в установлений чинним законодавством термін пояснень та документальних підтверджень на обов'язкові письмові запити відповідача. Проте позивач посилається на безпідставність, необґрунтованість та незаконність вимог Офісу, складення запитів з порушенням норм Податкового кодексу України, в зв'язку з чим платник податків звільняється від обов'язку надавати відповідь на такі запити.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 18.05.2018 року відкрито провадження в адміністративній справі, за правилами загального судового провадження та призначено підготовче судове засідання у справі на 06.06.2018 року.
В підготовчому засіданні 06.06.2018 року оголошено перерву за клопотанням представника позивача для ознайомлення з відзивом та підготовкою заперечень до нього.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 19.06.2018 року закрито підготовче провадження та призначено до судового розгляду на 06.07.2018 року.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, надав пояснення аналогічні викладеним у позові.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував з підстав викладених у письмовому відзиві. Зокрема зазначив, що згідно з наявною в автоматизованих інформаційних системах Державної фіскальної служби інформацією, встановлено відсутність реального джерела походження товарів, придбаних ПрАТ "АПК-ІНВЕСТ" у деяких контрагентів. Це було зазначено у запитах про надання пояснень та їх документальних підтверджень. Проте позивачем на запити не надано пояснень по взаємовідносинам з визначеними контрагентами, а також не надано первинних документів, або надано не в повному обсязі. В зв'язку з цим контролюючим органом прийнято рішення про проведення перевірки. Також відповідач зазначає, що фактично реалізував надану йому оскаржуваним наказом компетенцію на проведення перевірки, відтак правові наслідки оспорюваного наказу є вичерпаними. На підставі викладеного, відповідач просив відмовити в задоволенні позову.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд доходить висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Приватне акціонерне товариство «АПК-ІНВЕСТ» зареєстроване в якості юридичної особи, включене до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців (ЄДРПОУ 34626750), місце знаходження юридичної особи: Донецька область, Покровський район, с. Рівне, вул. Шопена, 1а, перебуває на обліку як платник податків в Запорізькому управлінні Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби.
Відповідач Офіс великих платників податків державної фіскальної служби суб'єкт владних повноважень, на якого чинним законодавством покладені владні управлінські функції стосовно контролю у сфері податкових взаємовідносин.
Наказом Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби № 794 від 27.04.2018 року призначено документальну позапланову виїзну перевірку ПрАТ «АПК-ІНВЕСТ» з питань правильності відображення у податковому обліку з податку на додану вартість господарських операцій по взаємовідносинам та у періодах з контрагентами, що зазначені у додатку № 1 до наказу. Перевірка призначена у зв'язку з ненаданням ПрАТ «АПК-ІНВЕСТ» пояснень та їх документального підтвердження на обов'язкові запити контролюючого органу.
До матеріалів справи надано два варіанта додатку до наказу з переліком запитів по господарським операціям, які підлягають перевірці: за грудень 2017 року з ОСОБА_4, за квітень 2016 року з ТОВ "Агрохолдінг "КІМ", за січень 2018 року з ТОВ "Аграрний дім "Геліос", за січень, лютий 2018 року з ТОВ "Нота_Трейд", за лютий 2018 року з ТОВ "Єврошок". Також в одному з примірників додатково зазначено за березень-квітень 2016 року з ПП "Євро Агро Дістріб'юшн".
Статтею 20.1. Податкового кодексу України визначено, що контролюючі органи мають право, зокрема:
20.1.2. для здійснення функцій, визначених законом, отримувати безоплатно від платників податків, у тому числі благодійних та інших неприбуткових організацій, усіх форм власності у порядку, визначеному законодавством, довідки, копії документів, засвідчені підписом платника або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності), про фінансово-господарську діяльність, отримані доходи, видатки платників податків та іншу інформацію, пов'язану з обчисленням та сплатою податків, зборів, платежів, про дотримання вимог законодавства, здійснення контролю за яким покладено на контролюючі органи, а також фінансову і статистичну звітність у порядку та на підставах, визначених законом;
20.1.4. проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення;
Відповідно до ст. 75, 78 Податкового Кодексу України органи державної податкової служби мають право проводити перевірки платників податків, зокрема, документальні позапланові виїзні перевірки, в порядку, встановленому цим Кодексом.
Порядок проведення документальних позапланових перевірок регламентовано ст. 78 Податкового кодексу України.
Згідно із пп. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України документальна позапланова виїзна перевірка здійснюється, зокрема, якщо отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником податків валютного, податкового та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначаються порушення цим платником податків відповідно валютного, податкового та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту,
З наведеної норми вбачається, що обов'язковою передумовою здійснення документальної перевірки є направлення платнику податків запиту про надання пояснень та їх документального підтвердження.
За приписами статті 73.3. Податкового кодексу України контролюючі органи мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій, завдань, та її документального підтвердження.
Такий запит підписується керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу і повинен містити:
1) підстави для надіслання запиту відповідно до цього пункту, із зазначенням інформації, яка це підтверджує;
2) перелік інформації, яка запитується, та перелік документів, які пропонується надати;
3) печатку контролюючого органу.
Письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб'єктам інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав:
1) за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи;
2) для визначення відповідності умов контрольованої операції принципу "витягнутої руки" під час здійснення податкового контролю за трансфертним ціноутворенням відповідно до статті 39 цього Кодексу та/або для визначення рівня звичайних цін у випадках, визначених цим Кодексом;
3) виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків;
4) щодо платника податків подано скаргу про ненадання таким платником податків:
податкової накладної покупцю або про допущення продавцем товарів/послуг помилок при зазначенні обов'язкових реквізитів податкової накладної, передбачених пунктом 201.1 статті 201 цього Кодексу, та/або порушення продавцем/покупцем граничних термінів реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної та/або розрахунку коригування;
акцизної накладної покупцю або про порушення порядку заповнення та/або порядку реєстрації акцизної накладної;
5) у разі проведення зустрічної звірки;
6) в інших випадках, визначених цим Кодексом.
Запит вважається належним чином врученим, якщо його надіслано у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
Платники податків та інші суб'єкти інформаційних відносин зобов'язані подавати інформацію, визначену в запиті контролюючого органу, та її документальне підтвердження (крім проведення зустрічної звірки) протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту (якщо інше не передбачено цим Кодексом).
У разі якщо запит складено з порушенням вимог, визначених абзацами першим - п'ятим цього пункту, платник податків звільняється від обов'язку надавати відповідь на такий запит.
Офісом великих платників податків ДФС надсилались на адресу позивача запити по господарським операціям з наступними контрагентами:
за грудень 2017 року з ОСОБА_4 запит від 22.01.2018р.,
за квітень 2016 року з ТОВ "Агрохолдінг "КІМ" запит від 09.02.2018р.,
за січень 2018 року з ТОВ "Аграрний дім "Геліос" запит від 20.02.2018р.,
за січень, лютий 2018 року з ТОВ "Нота_Трейд" запити від 20.02.2018р., 21.03.2018р.,
за лютий 2018 року з ТОВ "Єврошок" запит від 21.03.2018р.,
за березень-квітень 2016 року з ПП "Євро Агро Дістріб'юшн" запити від 21.06.2017р., 20.02.2018р.
Підставою надіслання вказаних запитів визначено наявність в автоматизованих інформаційних системах ДФС інформації, якою встановлено відсутність реального джерела походження товарів, придбаних позивачем. В запитах від 09.02.2018р. та 21.03.2018р. відповідач також зазначив, що відсутність реального джерела походження товарів встановлена відсутністю операцій з придбання товарів третіми особами, які продали цей товар контрагентам позивача.
На всі наведені запити ПрАТ "АПК-ІНВЕСТ" надсилались відповіді від 16.02.2018р., 06.03.2018р., 15.03.2018р., 13.04.2018р., 17.07.2017р., що відповідачем не заперечується. В надісланих відповідях позивачем надані роз'яснення щодо деяких операцій, документів на вимогу податкового органу не надіслано. В обґрунтування своєї позиції позивач посилається на відсутність підстав для надіслання запиту і зазначає, що платник податків звільняється від обов'язку надавати відповідь на запит, який складено з порушенням вимог пункту 73.3 Податкового кодексу України.
Як вже зазначалось вище, запит повинен містити, зокрема, підстави для надіслання запиту відповідно до пункту 73.3 Податкового кодексу, із зазначенням інформації, яка це підтверджує. В надісланих позивачу запитах не міститься посилання на конкретну підставу, проте з наданих відповідачем пояснень вбачається, що такою підставою стало порушення платником податків податкового законодавства.
Але суд не може погодитись з такою позицією відповідача, оскільки в абзаці 3 пункту 73.3 Податкового кодексу визначено, що за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства та інше.
Суд наголошує, що встановити факт порушення законодавства означає встановити, що певна дія суб'єкта порушує конкретну норму законодавства. При цьому в жодному з надісланих податковим органом запитів не міститься факту порушення ні позивачем, ні навіть його контрагентами вимог законодавства, відсутня відповідно і інформація, яка це підтверджує. Але саме наявність цього є передумовою обов'язковості даних запитів для платника податків.
З огляду на зазначене, запити контролюючого органу про надання інформації були оформлені з порушенням законодавчо встановленого порядку, а тому позивач звільнений від обов'язку надавати відповідь на вказані запити, що прямо передбачено п. 73.3. ст. 73 Податкового кодексу України, у зв'язку з чим контролюючий орган був позбавлений права приймати наказ про призначення позапланової виїзної перевірки платника податків з підстав визначених пп. 78.1.1, пп. 78.1.4 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України (не надання пояснень та їх документального підтвердження), що свідчить про протиправність оскаржуваного наказу.
Також, суд зазначає, що встановлені Главою 8 розділу ІІ Податкового кодексу України правила щодо призначення та проведення перевірок є законодавчими гарантіями дотримання прав платників податків під час контролю за дотриманням вимог податкового та іншого законодавства, який здійснюється контролюючими органами в розумінні Податкового кодексу України в процесі адміністрування податків і зборів. Відповідні гарантії спрямовані на забезпечення нормального перебігу господарської діяльності платників податків, а так само на надання можливості платникові податків висловити свою незгоду із неправомірним, на його думку, проведенням контрольних заходів щодо такого платника.
Недотримання встановлених статтями 73, 75-81 Податкового кодексу України приписів порушує відповідні гарантії захисту прав та інтересів платника податків, а отже, є порушенням суб'єктивних прав останнього в адміністративних правовідносинах.
Невиконання відповідачем вимог підпункту 78.1.1 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України призводить до визнання перевірки протиправною, тобто дії відповідача щодо проведення перевірки на підставі наказу, щодо якого суд дійшов до його протиправності та скасування, також слід визнати протиправними.
На підставі викладеного, зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності та з урахуванням того, що відповідачем не доведено правомірність прийнятого наказу, позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Приватного акціонерного товариства "АПК-ІНВЕСТ" (ЄДРПОУ: 34626750, Донецька область, Покровський район, с. Рівне, вул. Шопена, б. 1а) до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (ЄДРПОУ: 39440996, м. Київ, вул. Дегтярівська, б. 11г) про визнання протиправним та скасування наказу № 794 від 27.04.2018 року, визнання протиправними дій задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати наказ Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби № 794 від 27.04.2018 року про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ПрАТ "АПК-ІНВЕСТ".
Визнати протиправними дії посадових осіб Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби з проведення документальної позапланової виїзної перевірки на підставі наказу № 794 від 27.04.2018 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України (ЄДРПОУ: 39440996, Донецька область, м. Київ, вул. Дегтярівська, б. 11г) на користь Приватного акціонерного товариства "АПК-ІНВЕСТ" (ЄДРПОУ: 34626750, Донецька область, Покровський район, с. Рівне, вул. Шопена, б. 1а) судовий збір у розмірі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) грн.
Рішення ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено його вступну та резолютивну частини у судовому засіданні 6 липня 2018 року.
Повний текст рішення складено 9 липня 2018 року.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі застосування судом ч. ч. 3 ст. 243 КАС України зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Бабаш Г.П.