Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 грудня 2009 р. справа № 2а-3876/09/0570
приміщення суду за адресою: м. Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 15.10 година
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого-судді Могильницького М.С.
при секретарі - Фенделєвій В.Є.
за участю:
представника позивача – Стиценко І.А.
представника відповідача – Колотової І.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом державного підприємства «Шахтарськантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Інформаційно-обчислювальний центр» до управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області про визнання недійсним рішення управління ПФУ в м. Харцизьку № 958 від 30.10.2008 року «Про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органами Пенсійного фонду»,
В С Т А Н О В И В:
Державне підприємство «Шахтарськантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Інформаційно-обчислювальний центр» звернулось до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області про визнання недійсним рішення № 958 від 30.10.2008 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідно до рішення відповідача від 30.10.2008р. за № 958 до підприємства були застосовані штрафні санкції за своєчасно не сплачені суми страхових внесків 33.2%, 4% станом на 20.03.2008 року у розмірі 1101.58 грн. та пеня в розмірі 374.53 грн. та за суми страхових внесків 0.5-2% станом на 20.02.2008 року у загальному розмірі 53.90 грн. (штраф – 37.17 грн., пеня – 16.73 грн.).
Позивач вважає вказане рішення незаконним з наступних підстав.
Відповідно п. 6 ст. 20 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» страхувальники зобов’язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період не пізніше через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Позивач зазначає, що для нього базовим звітним періодом є календарний місяць.
Так, за лютий 2008 року страхові внески 33.2%, 4% в розмірі 21062.49 грн., за січень 2008 року 0.5-2% в розмірі 1 297.44 грн. сплачені підприємством наступними платіжними дорученнями: від 20.03.2008 року на суму 7475.00 грн. – 33.2% за лютий, від 27.03.2008 року на суму 8005.02 грн. – 33.2% за лютий, від 28.03.2008 року на суму 862.55 грн. – 33.2% за лютий, від 01.04.2008 року на суму 4719.92 грн. – 33.2% за лютий, від 19.02.2008 року на суму 1297.44 грн. – 0.5-2% за січень.
Тому, позивач вважає, що ним сплата страхових внесків здійснена своєчасно, прострочення сплати не було, а тому штрафні санкції та нарахування пені не повинні були застосовуватись.
Разом з тим, позивач вказує на те, що при сплаті страхових внесків 33.2%, 4% мав факт несвоєчасної сплати частини належної суми. Дні прострочення сплати страхових внесків склали від 8-13 календарних днів. Тому, вважає, що штраф повинен був застосовуватись не у розмірі 20%, а у розмірі 10%. У зв’язку з чим, зазначає, що розмір пені мав складати 133.16 грн.
Тому просить суд визнати недійсним рішення відповідача № 958 від 30.10.2008 року.
Відповідач надав суду заперечення проти позову, в обґрунтування яких зазначив, що відповідно до ст. 106 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» суми страхових внесків, своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у встановлені строки, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (недоїмкою) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій, встановлених цією статтею.
При цьому, відповідач зазначає, що відповідно до ч. 5 зазначеної статті Закону за рахунок сум, що надходять від страхувальника або від державної виконавчої служби в рахунок сплати недоїмки, погашаються суми недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі коли страхувальник має несплачену недоїмку, пеню та фінансові санкції і здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій.
Крім того, відповідач зазначив, що відповідно до ч. 6 ст. 18 Закону № 1058 законодавством про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування не передбачено пільг з нарахування та сплати страхових внесків або звільнення від їх сплати.
Тому просить у задоволенні позову відмовити.
Розгляд справи здійснювався із фіксуванням судового процесу за допомогою звукозаписувального пристрою «Камертон».
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі. Надав суду пояснення аналогічні обґрунтуванню позовних вимог. Просив позов задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача проти позову заперечував, надав суду пояснення аналогічні запереченням проти позову. Просив у задоволенні позову відмовити.
Вислухавши у судовому засіданні представника позивача та представника відповідача, дослідивши та оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.
Державне підприємство «Шахтарськантрацит» є юридичною особою, зареєстроване виконавчим комітетом Шахтарської міської ради Донецької області 30 квітня 2003 року (свідоцтво про державну реєстрацію Серії А00 № 670982), включено до ЄДРПОУ за № 32299510.
«Інформаційно-обчислювальний центр» є відокремленим підрозділом державного підприємства «Шахтарськантрацит» без права юридичної особи, включено до ЄДРПОУ та має ідентифікаційний код 34594787, діє на підставі Положення про відокремлений підрозділ «Інформаційно-обчислювальний центр» ДП «Шахтарськантрацит».
Відокремлений підрозділ «Інформаційно-обчислювальний центр» державного підприємства «Шахтарськантрацит» у відповідності до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», є платником страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, несе обов’язки з нарахування, обчислення та сплати страхових внесків в установлені строки в повному обсязі.
Відповідач, управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку, є органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього ст. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями.
У відповідності до ст. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України.
Згідно зі ст. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України. Діяльність Пенсійного фонду України спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики України.
Згідно ст. 15 Положення, пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі, та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.
У відповідності до п. 5 ст. 4 вказаного Положення, Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу органів Пенсійного фонду України щодо, забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами законодавства про пенсійне забезпечення; забезпечення збирання та акумулювання страхових внесків, інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства; стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не сплачених сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування; призначення і виплати пенсій; забезпечення повного та своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій, допомоги на поховання та інших соціальних виплат, що здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України.
30 жовтня 2008 року управлінням Пенсійного фонду України у м. Харцизьку Донецької області прийняте рішення № 958 про застосування до відокремленого підрозділу «Інформаційно-обчислювальний центр» державного підприємства «Шахтарськантрацит» фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду України.
Відповідно до рішення № 958 від 30.10.2008 року до позивача застосовані штрафні санкції у розмірі 1138.75 грн. та нарахована пеня в розмірі 391.26 грн.
Підприємством рішення управління було оскаржено до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (скарга від 14.11.2008 року № 17-23/158), за результатами чого було прийнято рішення про результати розгляду скарги від 4 грудня 2008 року № 22090/08, відповідно до якого рішення УПФУ в м. Харцизьку від 30.10.2008 року № 958 залишено без змін, а скаргу позивача – без задоволення.
Також, позивачем зазначене рішення було оскаржено до Пенсійного фонду України та отримано рішення про результати розгляду скарги від 19 лютого 2009 року № 2843/09-10, відповідно до якого рішення управління ПФУ в м. Харцизьку від 30.10.2008 року № 958 залишено без змін, скарга підрозділу – без задоволення.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону.
Згідно з п. 1 ст. 14 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страхувальниками є роботодавці, які відповідно до ч. 1 ст. 15 цього Закону є платниками страхових внесків та зобов'язані на підставі п. 6 ч. 2 ст. 17 Закону нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески. У ст. 18 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зазначено, що страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом; вони не включаються до складу податків, інших обов'язкових платежів, що складають систему оподаткування, на ці внески не поширюється податкове законодавство, а іншим законодавством не можуть встановлюватися пільги з нарахування та сплати страхових внесків або звільнення від їх сплати.
У відповідності до ч. 5 ст. 20 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків.
Згідно ч. 6 ст. 20 цього Закону страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Згідно до п. 11.11 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України платники, зазначені в підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції, щомісяця складають у двох примірниках розрахунок суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у якому зазначають самостійно обчислені суми страхових внесків.
Судом встановлено, що 12.02.2008 року позивачем до управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області був поданий розрахунок суми страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, що підлягає сплаті за січень 2008 року. Страхові внески за січень 2008 року підлягали сплаті позивачем до 20 лютого 2008 року.
13.03.2008 року позивачем до управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області був поданий розрахунок суми страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, що підлягає сплаті за лютий 2008 року. Страхові внески за лютий 2008 року підлягали сплаті позивачем до 20 березня 2008 року.
На підставі наданих позивачем платіжних доручень, судом було встановлено, що за підприємством рахується несвоєчасна сплата страхових внесків згідно наданого позивачем розрахунку за лютий 2008 року (33.2%) по строку сплати 20.03.2008 року в сумі 13587.48 грн. (від загальної суми 21062.49 грн.) на 7 та 11 календарних днів. Страхові внески 1-5% згідно розрахунку за січень 2008 року по строку 20.02.2008 року в сумі 1297.44 грн. сплачені позивачем 19.02.2008 року, тобто до закінчення граничного строку сплати.
Таким чином, штрафна санкція повинна розраховуватись виходячи з 10 % своєчасно не сплачених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів включно, тобто штрафна санкція повинна складати 1358.75 грн., а пеня – 113.99 грн.
У відповідності до п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників такі фінансові санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі:
- 10 відсотків своєчасно не сплачених зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів включно;
- 20 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів включно;
- 50 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів.
Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0.1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
Відповідно до п. 9.3.2. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, у разі, коли страхувальник не сплачує (не перераховує) або несвоєчасно сплачує (несвоєчасно перераховує) страхові внески, у тому числі донараховані ним самостійно або органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі:
при затримці їх сплати у строк до 30 календарних днів включно, - 10 відсотків своєчасно не сплачених зазначених сум;
при затримці їх сплати у строк до 90 календарних днів включно, - 20 відсотків зазначених сум;
при затримці їх сплати понад 90 календарних днів, - 50 відсотків зазначених сум.
Рішення про застосування штрафів, зазначених у цьому підпункті, складається в залежності від терміну затримки сплати (погашення) страхових внесків:
1) при затримці до 30 календарних днів включно, на наступний день після закінчення зазначених 30 календарних днів рішення про застосування штрафу виноситься у розмірі десяти відсотків від суми фактично сплаченої (погашеної) за цей період недоїмки.
Тобто, рішення виноситься одне на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки за період з 1 до 30 календарного дня незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період;
Розрахунок фінансової санкції здійснюється на підставі даних картки особового рахунку платника.
Відповідно до п. 10.1. зазначеної Інструкції на суми простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків (недоїмки) та своєчасно не сплачені (не перераховані) фінансові санкції нараховується пеня в розмірі 0.1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
У разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків страхувальники зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку та розмірах, визначених цим пунктом.
Нарахування пені починається з першого календарного дня, що настає за днем настання строку сплати відповідного платежу, до дня його фактичної сплати страхувальником включно.
Документами, які є підставою для нарахування пені, є:
- документи, що підтверджують суму страхових внесків, фінансових санкцій та строк їх сплати - Розрахунок суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з позитивною сумою; вимога про донараховані суми страхових внесків за актами перевірок та узгоджене рішення про застосовані фінансові санкції (штрафи); рішення суду;
- документи, що підтверджують суму та дату погашення недоїмки за страховими внесками та боргу за фінансовими санкціями - виписки з рахунків у вигляді електронного реєстру розрахункових документів; корінець прибуткового документа про приймання установою банку платежів готівкою; договорів про розстрочення (відстрочення) страхових внесків; Розрахунок суми страхових внесків з від'ємною сумою; рішення про виключення з Державного реєстру підприємств та організацій України; свідоцтво про смерть фізичної особи.
Стосовно погашення суми недоїмки відповідно до другого речення частини 5 статті 106 Закону України № 1058 суд зазначає, що даними нормами передбачене послідовне погашення недоїмки, пені, та фінансових санкцій при здійсненні сплати поточних сум страхових внесків (а саме вона мала місце у спірних відносинах), без порядку календарної черговості їх виникнення, як зазначено у першому реченні даного пункту.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що відповідачем правильно визначено базу для нарахування штрафів та пені.
Крім того, згідно висновку судово-економічної експертизи № 2425/24, складеного 14.10.2009 року, при дослідженні первинних документів підтверджена несвоєчасна сплата страхових внесків згідно розрахунку за лютий 2008 року по строку 20.03.2008 року в сумі 13587.48 грн. (частково від суми 21062.49 грн.) на 7 та 11 календарних днів. Страхові внески згідно розрахунку за січень 2008 року (1-5%) по строку 20.02.2008 року в сумі 1297.44 грн. значаться сплачені 19.02.2008 року.
Також, експертом у зазначеному висновку вказано, що виходячи тільки з наданих первинних документів штрафні санкції у розмірі 10% складають 1358.75 грн., пеня – 113.99 грн.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п.п. 2, 3, 4 ч. 2 ст. 129 Конституції України, основними засадами судочинства є рівність усіх учасників судового процесу перед законом та судом, забезпечення доведеності вини, змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, з Державного бюджету України суд стягує на користь позивача понесені судові витрати у розмірі 3.40 грн.
Керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги державного підприємства «Шахтарськантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Інформаційно-обчислювальний центр» до управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області про визнання недійсним рішення управління ПФУ в м. Харцизьку № 958 від 30.10.2008 року «Про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органами Пенсійного фонду» – задовольнити частково.
Визнати рішення управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області від 30 жовтня 2008 року № 958 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду на суму нарахованих штрафних санкцій у розмірі 1 138.75 грн. та пеню в розмірі 391.26 грн. – недійсним на суму пені в розмірі 277.27 грн.
Стягнути з Державного бюджету України на користь державного підприємства «Шахтарськантрацит» (86211, Донецька область, м. Шахтарськ, вул. Крупської, 20; р/р 26004301666425 у філії «Відділення Промінвестбанку в м. Шахтарську», МФО 334613, ЄДРПОУ 32299510) витрати по сплаті судового збору у розмірі 3.40 грн.
Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частини у судовому засіданні 25 грудня 2009 року в присутності представника позивача та представника відповідача.
Повний текст постанови складений 30 грудня 2009 року.
Заяву про апеляційне оскарження постанови суду може бути подано протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя М.С.Могильницький