Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 грудня 2009 р. справа № 2а-16025/09/0570
час прийняття постанови: 12год.00хв.
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Мозгової Н. А.
при секретарі Пригода О.В.
за участю представника позивача Задорожний М.С.
представника відповідача 1 Полторацької Т.В.
представника відповідача 2 не з’явився
прокурора Ноздрьова С.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду за адресою: м. Донецьк, вул. 50 Гвардійської дивізії, 17, адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Гранум» м. Миколаївка до Слов’янської об’єднаної державної податкової інспекції Донецької області та Головного управління Державного казначейства України у Донецькій області про стягнення суми бюджетної заборгованості з податку на додану вартість у розмірі 75911 грн., -
В С Т А Н О В И В:
29.09.2009р. Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «Гранум» м. Миколаївка, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Слов’янської об’єднаної державної податкової інспекції Донецької області та Головного управління Державного казначейства України у Донецькій області про визнання бездіяльності відповідачів щодо невідшкодування податку на додану вартість за липень 2008 року у сумі 75911 грн. протиправною, зобов’язання Слов’янської ОДПІ надати Головному управлінню Державного казначейства передбачений п.п. 7.7.5 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» висновок про відшкодування ПДВ за липень 2008 року в розмірі 75911 грн. та про стягнення з Головного управління Державного казначейства України у Донецькій області на користь позивача суми бюджетної заборгованості з податку на додану вартість у розмірі 75911 грн.
14.12.2009 року у судовому засіданні представником позивача надано заяву про зміну предмету позову, відповідно до якої позивач просить стягнути з Державного бюджету України на користь позивача 75911 грн. бюджетного відшкодування податку на додану вартість за липень 2008 року шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на банківський рахунок позивача.
Свої позовні вимоги мотивує наступним:
20.08.2008 року на виконання вимог п.п.7.7.4 п.77 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» позивачем було подано відповідачу 1 податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування за липень 2008 року в розмірі 75911 грн.
Після проведення відповідачем 1 перевірки, підтвердження ним суми податку на додану вартість, заявленої до відшкодування та направлення ним висновку з цього приводу відповідачу 2, в порядку п.п.7.7.6 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість», відповідач 2 був зобов’язаний на підставі отриманого висновку надати зазначену у ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок позивача.
Таким чином, відповідачами було порушено право позивача на відшкодування надмірно сплаченого податку на додану вартість.
Відповідач 1, Слов’янська об’єднана державна податкова інспекція Донецької області, надав до суду заперечення на позов, відповідно до якого з позовними вимогами не згоден на підставі того, що на виконання вимог п.п.7.7.5 п.7.5 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» 21.10.2008 року податковою інспекцією направлено до Відділення державного казначейства у м. Слов’янську висновок №403 із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню, а саме 71052,7 грн., та 28.10.2008 року направлено висновок №411 на суму 4858,3 грн. Тобто, відповідач 1 вважає, що ним виконано всі необхідні дії, передбачені законодавством, щодо позитивного вирішення питання про відшкодування позивачу сум ПДВ, заявленої до відшкодування у декларації за серпень 2008 року.
Відповідач 2, Головне управління Державного казначейства України у Донецькій області надав до суду пояснення, відповідно до яких згідно з п.5 Порядку взаємодії між органами державної податкової служби України, Міністерства фінансів України та Державного казначейства України в процесі відшкодування податку на додану вартість за висновками органів державної податкової служби України...», затвердженого сумісним наказом ДПА України, Мінфіну та ДКУ від 03.08.2004р. за № 451/501/132 Державна податкова адміністрація України повинна надати Державному казначейству України реєстри суб’єктів підприємницької діяльності з визначенням розміру відшкодування податку на додану вартість з бюджету. Відповідно до п.7 вказаного Порядку Державне казначейство України у відповідності до чинного законодавства здійснює відшкодування податку на додану вартість підприємствам згідно з отриманими реєстрами та висновками регіональних податкових органів. Оскільки реєстр на відшкодування бюджетної заборгованості з податку на додану вартість на розрахунковий рахунок ТОВ «Гранум» у сумі 75911 грн. до органів державного казначейства не надходило, то відшкодувати заборгованість є неможливим.
12.11.2009 року до суду надійшло повідомлення від прокуратури Донецької області про вступ прокурора у розгляд вказаної справи.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, представник відповідача 1 та прокурор проти позову заперечували.
Представник відповідача 2 у судове засідання не з*явився, надав до суду клопотання, відповідно до якого просить справу розглянути без його участі.
Суд, розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням встановив наступне:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Гранум» м. Миколаївка Донецької області є юридичною особою відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію серії А00 № 328565, включене до ЄДРПОУ за номером 31586254, знаходиться на податковому обліку у Слов’янській ОДПІ. Відповідно до свідоцтва № 100242165 зареєстровано у якості платника податку на додану вартість.
Відповідач 1, Слов’янська об’єднана державна податкова інспекція, є суб’єктом владних повноважень, який в даних правовідносинах реалізує надані йому Законом України «Про державну податкову службу в Україні» повноваження.
Відповідач 2, Головне управління Державного казначейства України у Донецькій області, у відповідності до ч.2 ст.50 Бюджетного кодексу України веде бухгалтерський облік всіх надходжень, що належать Державному бюджету України, та за поданням органів стягнення здійснює повернення коштів, що були помилково або надмірно зараховані до бюджету.
Позивачем 20 серпня 2008 року до податкового органу за місцем реєстрації була подана декларація з податку на додану вартість за липень 2008 року за вхідним номером № 45295. Відповідно до рядка 25.1 цієї декларації сума ПДВ, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника податку, складає 75911 грн.
Разом із зазначеною декларацією позивачем до Слов’янської ОДПІ були подані додатки №2 (Довідка щодо залишку суми від’ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду), №3 (Розрахунок бюджетного відшкодування) та №4 (Заява про повернення суми бюджетного відшкодування). Дані цих додатків відповідають зазначеній у декларації позивача з ПДВ за липень 2008 р. сумі відшкодування у розмірі 75911 грн. та його волевиявленню щодо отримання цієї суми на банківський рахунок.
Відповідачем 1 була проведена позапланова виїзна перевірка ТОВ «Гранум» з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за червень, липень 2008 року, за результатами якої складений акт за № 6653/23-4-31586254 від 26.09.2008 року, відповідно до висновків якого перевіркою підтверджено ПДВ, яке підлягає бюджетному відшкодуванню за липень у сумі 75911 грн.
Пунктом 7.7.1 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» встановлено, що сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов’язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.
При від’ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності— зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Згідно п.п. 7.7.2 ст. 7. зазначеного Закону якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 7.7.1. цього пункту, має від’ємне значення, то:
а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від’ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплачений отримувачем товарів (послуг) у попередньому податковому періоді постачальником таких товарів (послуг);
б) залишок від’ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
У відповідності до п.п. 7.7.4 п. 7.7 ст. 7 вказаного Закону платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. До декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування.
В даному випадку платник податку прийняв рішення про відшкодування сум ПДВ в розмірі 75911 грн. шляхом зарахування на його рахунок, про що свідчать рядок 25.1 податкових декларацій з ПДВ за липень 2008 року та заяви про повернення суми бюджетного відшкодування на підставі зазначеної декларації.
Відповідно до п.п. 7.7.5 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування.
Податковий орган зобов’язаний у п’ятиденний термін після закінчення перевірки надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Підпунктом 7.7.6 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» на підставі отриманого висновку відповідного податкового органу орган державного казначейства надає платнику податку зазначену у ній суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п’яти операційних днів після отримання висновку податкового органу.
На виконання зазначених вимог відповідачем 1 була здійснена документальна невиїзна перевірка позивача питань достовірності заявленої суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість згідно з декларацією з ПДВ за липень 2008 року, висновками якої сума бюджетного відшкодування підтверджена у сумі 75911 грн.
Судом встановлено, що 04.11.2008 року відповідачем 1 на адресу Управління державного казначейства у м. Словянську надано висновок висновок №403 із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню, а саме 71052,7 грн., та 28.10.2008 року направлено висновок №411 на суму 4858,3 грн.
Крім того, відповідачем 1 надано до суду довідку про залишок невідшкодованих сум податку на додану вартість згідно декларації за липень 2008 року, відповідно до якої залишок бюджетної заборгованості станом на 21.10.2009 року становить 75911 грн.
Відповідно до п.п.7.7.3 п.7.3 ст.7 цього Закону України у разі, коли за результатами звітного періоду сума, визначена як різниця між загальною сумою податкових зобовязань, що виникли у звязку з будь-якою поставкою товарів (робіт, послуг) протягом звітного періоду, та сумою податкового кредиту звітного періоду, має від*ємне значення, така сума підлягає відшкодуванню платнику податків з Державного бюджету України протягом місяца, наступного після подачі декларації.
Отже, підставою для отримання відшкодування є дані тільки податкової декларації за звітний період.
З вказаних підстав суд вважає, що позовні вимоги про стягнення з Державного бюджету України бюджетного відшкодування за податковою декларацію з податку на додану вартість за липень 2008 року у сумі 75911 грн. є обгрунтованими та підлягають задоволенню.
Згідно ст.94 КАС України з Державного бюджету України на користь позивача підлягають стягненню судові витрати.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 4, 7, 8, 9, 10, 11 94, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Гранум» до Слов’янської об’єднаної державної податкової інспекції та Головного управління Державного казначейства України у Донецькій області про стягнення з Державного бюджету України податку на додану вартість згідно з декларацією за липень 2008 року у сумі 75911 грн. - задовольнити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Гранум» (84245, Донецька область, м. Миколаївка, вул. Щорса,5 код ЄДРПОУ 31586254) суму бюджетної заборгованості з податку на додану вартість по декларації за липень 2008 року у сумі 75911 (сімдесят п*ять тисяч дев*ятсот одиннадцять) грн.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Гранум» (84245, Донецька область, м. Миколаївка, вул. Щорса,5 код ЄДРПОУ 31586254) судовий збір у сумі 759 (сімсот п*ятдесят дев*ять) грн. 11 копійок.
У судовому засіданні 14.12.2009 року проголошена вступна та резолютивна частини постанови у присутності представника позивача, прокурора та представника відповідача 1.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Мозговая Н. А.