
04.07.2018
ЄУН 337/1239/18
2/337/952/2018
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(заочне)
04 липня 2018р. Хортицький районний суд м. Запоріжжя у складі:
головуючого судді - Нещеретної Л.М.
при секретарі - Шварцер Г.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Запоріжжя цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району до ОСОБА_1, третя особа - Управління Східного офісу державної аудиторської служби в Запорізькій області, про відшкодування коштів субсидії на оплату житлово-комунальних послуг,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з вказаним позовом, який мотивує тим, що відповідно до заяви та декларації про доходи від 29.04.2015р. відповідачці ОСОБА_1 була призначена щомісячна адресна безготівкова субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг за адресою: АДРЕСА_1 на період з травня 2015р. по квітень 2016р. в розмірі: з травня 2015р. по вересень 2015р. в сумі 98,37грн. щомісячно; з червня 2015р. по вересень 2015р. в сумі 104,25 грн. щомісячно; з вересня 2015р. по вересень 2015 р. в сумі 117,80 грн. щомісячно; з жовтня 2015р. по жовтень 2015р. в сумі 364,41 грн. щомісячно; з листопада 2015 р. по березень 2016 р. в сумі 481,85 грн. щомісячно; з січня 2016 р. по січень 2016 р. в сумі 482,68 грн. щомісячно; з лютого 2016 р. по лютий 2016 р. в сумі 485,12грн. щомісячно; з березня 2016 р. по березень 2016 р. в сумі 492,82 грн. щомісячно; з квітня 2016 р. по квітень 2016 р. в сумі 147,17 грн. В подальшому відповідачці без її звернення на підставі п.13 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скріпленого газу, твердого та рідкого пічного побутового полива, затвердженого постановою КМУ від 21.10.1995 р. №848 (далі - Положення №848) була призначена субсидія на новий період з травня 2016 р. по квітень 2017 р. в розмірі: з травня 2016 р. по вересень 2016 р. в сумі 191,96 грн. щомісячно; з липня 2016р. по вересень 2016 р. в сумі 244, 53 грн. щомісячно; з серпня 2016 р. по вересень 2016р. в сумі 244,36 грн. щомісячно, з вересня 2016 р. по вересень 2016р. в сумі 257,32 грн. щомісячно; з жовтня 2016р. по жовтень 2016р. в сумі 770,81грн. щомісячно; з листопада 2016 р. по березень 2016р. в сумі 1095,07грн. щомісячно; з лютого 2017 р. по березень 2017 р. в сумі 1121,26 грн. щомісячно; з березня 2017р. по березень 2017р. в сумі 1138,00 грн. щомісячно; з квітня 2017 р. по квітень 2017 р. в сумі 301,93 грн. При призначенні субсидії сукупний дохід обчислювався відповідно до інформації, зазначеної у декларації про доходи та витрати за 2014 рік. За результатами перевірки справи ОСОБА_1, проведеної з 06.11.2017р. по 29.01.2018р. Управлінням Східного офісу державної аудиторської служби в Запорізькій області було виявлено, що нею свідомо подана декларація про доходи за 2014 рік з недостовірними відомостями щодо своїх доходів, а саме не задекларований дохід у вигляді страхових виплат відшкодування шкоди, заподіяної працівникові ушкодженням здоров'я під час виконання трудових обов'язків, які виплачувались Вознесенівським відділенням м.Запоріжжя управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області. Такі страхові виплати не враховуються у сукупний дохід для розрахунку субсидії лише з 21.09.2016р. Таким чином, недостовірні відомості про доходи за 2014 рік вплинули на визначення розміру субсидії, що в свою чергу призвело до надмірного перерахування відповідачці коштів за період отримання субсидії з 01.05.2015р. по 30.09.2016р. в сумі 3 053,51грн.Відповідно до п.20 Положення №848, сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про зміни, зазначені у п.14 цього Положення, повертається за вимогою органу, що призначив субсидію. У разі, коли громадянин добровільно не повернув надміру виплачені кошти, питання про їх стягнення вирішується в судовому порядку. 02.03.2018р. відповідачці направлено повідомлення про повернення переплачених коштів субсидії, але до теперішнього часу добровільно кошти не повернуті, у зв'язку з чим Управління звернулось до суду з цим позовом.
Просить стягнути з відповідачки на його користь надміру перераховані кошти субсидії на оплату житлово-комунальних послуг в сумі 3 053,51 грн.
Представник позивача Шульц В.В. в судове засідання не прибула, подала заяву про розгляд справи у її відсутності, просить позов задовольнити повністю, проти ухвалення заочного рішення не заперечує.
Суд вважає можливим розглянути справу у відсутність представника позивача.
Відповідачка ОСОБА_1 в судове засідання не прибула, про час та місце судового засідання повідомлялась належним чином, причини неявки не повідомила, заяву про розгляд справи у її відсутність, відзиву на позов або зустрічного позову не подала.
Суд, враховуючи згоду представника позивача і наявність достатніх даних для вирішення спору, вважає можливим відповідно до ст.280 ЦПК України провести заочний розгляд справи у відсутність відповідачки.
Представник третьої особи - Управління Східного офісу державної аудиторської служби в Запорізькій області в судове засідання не прибув, подав заяву про розгляд справи у його відсутність, подав письмові пояснення на позов, в яких позов підтримав повністю, просить його задовольнити.
Суд вважає можливим розглянути справу у відсутність представника третьої особи.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає повному задоволенню за такими підставами.
Відповідно до ст.15,16 ЦК України, ст.4,5 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
За змістом положень Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» з метою реалізації соціальних прав та державних соціальних гарантій громадян, встановлених Конституцією України, забезпечення потреб людини в матеріальних благах і послугах, держава гарантує забезпечення основних потреб громадян на рівні встановлених законом державних соціальних стандартів і нормативі, а також надає певній категорії громадян пільги і субсидії, зокрема, у сфері житлово-комунального обслуговування (ст.1,2,9).
Умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату користування житлом або його утримання та комунальних послуг визначається Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скріпленого газу, твердого та рідкого пічного побутового полива (далі - Положення), затвердженим постановою КМУ №848 від 21.10.1995р. «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива».
На момент звернення ОСОБА_1 із заявою про призначення субсидії діяло Положення в редакції постанови КМУ №106 від 28.02.2015р.
Так, відповідно до п.8 Положення для призначення субсидії сукупний дохід обчислюється, виходячи з отриманих особами доходів без урахування податку з доходів фізичних осіб, відомості про які надаються структурним підрозділами з питань соціального захисту населення ДФС, Пенсійним фондом України, фондами соціального страхування, вищими навчальними закладами у порядку, визначеному пунктом 13 цього Положення, а також розмірів державної соціальної допомоги, що виплачуються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення (крім частини допомоги при народженні дитини, виплата якої здійснюється одноразово, частини допомоги при усиновленні дитини, виплата якої здійснюється одноразово).
Відповідно до п.12 Положення субсидія призначається на основі річного доходу осіб за попередній календарний рік. За бажанням громадян субсидія призначається на основі середньомісячного (за шість місяців, що передують місяцю звернення) сукупного доходу осіб після подання довідок про доходи таких осіб за зазначений період за формами, затвердженими Мінсоцполітики.
Відповідно до п.13 Положення для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації (орендарі - за місцемпроживання): заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за встановленими
формами; довідки про доходи - у випадках, передбачених абзацом третім пункту 12 цього Положення; договір найму (оренди) житла (за наявності).
Громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.
Структурні підрозділи з питань соціального захисту населення мають право робити запити та безоплатно отримувати у строк до 15 календарних інформацію, необхідну для призначення субсидій та проведення перевірок достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням субсидій.
Відповідно до п.22 Положення (в редакцій, чинній на момент розгляду даної цивільної справи), сума субсидії, надміру перерахованої (виплаченої) внаслідок подання громадянином документів з недостовірними даними, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру, повертається ним на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення. У разі відмови громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується у судовому порядку.
Суд встановив, що ОСОБА_1, яка зареєстрована та фактично мешкає за адресою: АДРЕСА_1, 29.04.2015 р. звернувся до УПСЗНЗМР по Хортицькому району із заявою про призначення субсидії на оплату житлово-комунальних послуг (арк.6).
До заяви додана Декларація про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням субсидії, відповідно до якої ОСОБА_1 задекларувала свій дохід у вигляді пенсії (арк.7).
Згідно з довідкою про розмір пенсії ОСОБА_1 в 2014р. отримала дохід в розмірі 13 753, 40 грн (арк.10звор.)
Згідно з рішенням про призначення субсидії (справа №20507) ОСОБА_1 (справа №20106) 29.04.2015 р. призначена щомісячна адресна безготівкова субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на період з травня 2015 р. по квітень 2016 р. в розмірі: з травня 2015 р. по вересень 2015 р. в сумі 98,37 грн. щомісячно; з червня 2015 р. по вересень 2015 р. в сумі 104,25 грн. щомісячно; з вересня 2015р. по вересень 2015 р. в сумі 117,80 грн. щомісячно; з жовтня 2015 р. по жовтень 2015 р. в сумі 364,41 грн. щомісячно; з листопада 2015 р. по березень 2016 р. в сумі 481,85 грн. щомісячно; з січня 2016 р. по січень 2016 р. в сумі 482,68 грн. щомісячно; з лютого 2016р. по лютий 2016р. в сумі 485,12 грн. щомісячно; з березня 2016 р. по березень 2016 р. в сумі 492,82 грн. щомісячно; з квітня 2016 р. по квітень 2016р. в сумі 147,17 грн.
В подальшому відповідачці ОСОБА_1 без її звернення на підставі п.13 Положення №848 була призначена субсидія на новий період з травня 2016 р. по квітень 2017 р. в розмірі: з травня 2016 р. по вересень 2016 р. в сумі 191,96 грн. щомісячно; з липня 2016р. по вересень 2016 р. в сумі 244,53 грн. щомісячно; з серпня 2016р. по вересень 2016р. в сумі 244,36 грн. щомісячно, з вересня 2016 р. по вересень 2016р. в сумі 257,32 грн. щомісячно; з жовтня 2016 р. по жовтень 2016р. в сумі 770,81 грн. щомісячно; з листопада 2016 р. по березень 2016 р. в сумі 1095,07грн. щомісячно; з лютого 2017р. по березень 2017 р. в сумі 1121,26 грн. щомісячно; з березня 2017 р. по березень 2017 р. в сумі 1138,00 грн. щомісячно; з квітня 2017 р. по квітень 2017р. в сумі 301,93 грн. (арк. 10-21).
Згідно довідок Вознесенівського відділення м.Запоріжжя управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області ОСОБА_1 в період з січня 2013 р. по вересень 2016 р. отримала дохід у вигляді страхових виплат відшкодування шкоди, заподіяної працівникові ушкодженням здоров'я під час виконання трудових обов'язків в загальному розмірі 48 848,02 грн. (арк. 26-27).
Згідно акту проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявникам для призначення субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого побутового палива, від22.01.2018 р. виявлено факт надмірного перерахування ОСОБА_1 бюджетних коштів житлової субсидії за період з 01.05.2015 р. по 30.04.2017 р. в розмірі 4630,05 грн. внаслідок подання недостовірної інформацію про доходи (арк..28).
Згідно уточнюючого акту перевірки від 28.02.2018 р. розмір надмірно перерахованих ОСОБА_1 бюджетних коштів житлової субсидії за період з 01.05.2015 р. по 30.09.2016 р. склав 3053, 51 грн. (арк.30).
Відповідний розрахунок доданий до акту (арк.30 звор - 31).
22.01.2018р. та 28.02.2018р. ОСОБА_1 направлені повідомлення про добровільне повернення зазначених коштів (арк.28 звор., 31 звор.)
До теперішнього часу кошти добровільно відповідачкою не повернуті.
Згідно з ст.12,13,81 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим кодексом.
З'ясувавши повно, всебічно та об'єктивно усі обставини справи, оцінивши за своїм внутрішнім переконанням надані сторонами докази з точки зору їх належності, допустимості, достовірності, достатності і взаємозв'язку, проаналізувавши вищевикладені вимоги діючого законодавства, суд приходить до висновку про законність та обґрунтованість позовних вимог.
Суд встановив, що між сторонами виник спір щодо повернення надміру перерахованих відповідачці ОСОБА_1 коштів субсидії на оплату житлово-комунальних послуг через подання нею недостовірних відомостей про свої доходи.
Вирішуючи справу в межах заявлених вимог, суд вважає встановленим та доведеним, що відповідачка ОСОБА_1, звернувшись до позивача із заявою про призначення субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, свідомо подала недостовірні відомості про свої доходи за 2014 р., зокрема, задекларувала свій дохід лише у вигляді пенсії, в той час, коли в 2014 р. отримала дохід у вигляді страхових виплат відшкодування шкоди, спричиненої ушкодженням здоров'я під час виконання трудових обов'язків, які до вересня 2016 р. враховувались у сукупний дохід для розрахунку житлової субсидії. Подання недостовірних відомостей вплинуло на визначення розміру субсидії і потягло надмірне перерахування відповідачці бюджетних коштів за період з 01.05.2015 р. по 30.09.2016 р. в розмірі 3053,51 грн.
Вказані обставини підтверджуються сукупністю наданих доказів - заяви про призначення субсидії, декларації про доходи і витрати, рішенням про призначення субсидії, довідками про розмір страхових виплат, актом перевірки та розрахунком надміру перерахованих коштів, які суд вважає належними та допустимими доказами і приймає за основу при ухваленні даного рішення.
При цьому,суд враховує, що зазначені обставини відповідачкою не спростовані, остання в судове засідання не прибула за невідомими причинами, хоча про час та місце судового розгляду була повідомлена належним чином, обґрунтованих заперечень проти позову з відповідними доказами не подала.
Таким чином, суд вважає необхідним стягнути з відповідачки на користь позивача надміру перераховану суму коштів субсидії на оплату житлово-комунальних послуг за період з 01.05.2015 р. по 30.09.2016 р. в розмірі 3053, 51 грн.
На підставі викладеного, позовні вимоги слід задовольнити повністю.
Відповідно до ст.141 ЦПК України, враховуючи, що ухвалою суду позивачу було відстрочено сплату судового збору за подання даного позову, у зв'язку з задоволенням даного позову, суд вважає необхідним стягнути з відповідачки ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 1762, 00 грн.
Керуючись ст.1, 2, 9 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скріпленого газу, твердого та рідкого пічного побутового полива, затвердженим постановою КМУ №848 від 21.10.1995р. «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива», 2, 4, 5, 12, 13, 76-82, 89, 141, 154, 258, 263-265 ЦПК України, суд -
В И Р І Ш И В :
Позов Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району до ОСОБА_1, третя особа - Управління Східного офісу державної аудиторської служби в Запорізькій області, про відшкодування коштів субсидії на оплату житлово-комунальних послуг - задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКППНОМЕР_1, місце реєстрації: АДРЕСА_1, на користь Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району, ЄРДПОУ 37573817, місце знаходження: м. Запоріжжя, вул. Лахтінська, буд.4-б, р/р35415020078415 в ГУДКСУ в Запорізькій області, МФО 813015, надміру перераховані кошти субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг в сумі 3053, 51 грн. (три тисячі п'ятдесят три гривні 51 копійка).
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, місце реєстрації: АДРЕСА_1, на користь держави (р/р31211256026001 в Казначействі України (ЕАП), МФО 899998, отримувач - ГУК у м. Києві, ЄРДПОУ37993783, код класифікації доходів бюджету - 22030106) судовий збір в сумі 1762,00 грн. (одна тисяча сімсот шістдесят дві гривні 00 копійок).
Рішення суду може бути оскаржено до Апеляційного суду Запорізької області через Хортицький районний суд м. Запоріжжя протягом тридцяти днів з дня його постановлення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою, поданою відповідачем протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Суддя Л.М.Нещеретна