
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 червня 2018 р.м.ОдесаСправа № 814/2395/17
Категорія: 5.2 Головуючий в 1 інстанції: Мельник О.М.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді - Осіпова Ю.В.,
суддів - Бойка А.В., Єщенка О.В.,
при секретарі Іщенко В.О.,
за участю представника позивача Кришневої В.М., та представника відповідача Ястреба С.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі апеляційну скаргу Миколаївської митниці ДФС на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 19 березня 2018 року (м. Миколаїв, дата складання повного тексту рішення - 19.03.2018 р.) по справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Миколаївський глиноземний завод» до Миколаївської митниці ДФС, 3-ї особи Головного управління Державної казначейської служби України у Миколаївській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
14.11.2017 року ТОВ «Миколаївський глиноземний завод» звернулось до Миколаївського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Миколаївської митниці ДФС та 3-ї особи ГУ ДКСУ у Миколаївській області, в якому , з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог, просило суд:
- визнати протиправною бездіяльності відповідача щодо складання висновку про наявність підстав для повернення надмірно сплачених коштів за результатами розгляду заяви позивача від 04.10.2017 року №НГЗ-Исх-01-17-753;
- зобов'язати відповідача скласти та надати висновок ГУ ДКСУ у Миколаївській області про повернення ТОВ «Миколаївський глиноземний завод» надмірно сплачених митних платежів в сумі 10 211 906,01 грн., в т.ч.: 8 154 781,32 грн. - ПДВ, 1 334 141,37 грн. - мита, 722 983,32 грн. - додаткового імпортного збору, шляхом їх перерахування на поточний рахунок товариства 26006003276300 в ПрАТ «ІНГ Банк Україна» м. Київ, код банку 300539, код ЄДРПОУ 33133003.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що митний орган, в порушення норм чинного законодавства у встановлений законом строк, не надав висновок для повернення надмірно сплачених митних платежів до органів Державної казначейської служби.
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 19 березня 2018 року адміністративний позов ТОВ «Миколаївський глиноземний завод» задоволено повністю. Визнано протиправною бездіяльність Миколаївської митниці ДФС щодо складання висновку про наявність підстав для повернення надмірно сплачених коштів за результатами розгляду заяви ТОВ «Миколаївський глиноземний завод» від 04.10.2017р. №НГЗ-Исх-01-17-753. Зобов'язано Миколаївську митницю ДФС скласти та надати висновок ГУ ДКСУ у Миколаївській області про повернення ТОВ «Миколаївський глиноземний завод» надмірно сплачених митних платежів в сумі 10 211 906,01 грн., в тому числі 8 154 781,32 грн. - ПДВ, 1 334 141,37 грн. - мита, 722 983,32 грн. - додаткового імпортного збору шляхом їх перерахування на поточний рахунок ТОВ «Миколаївський глиноземний завод» 26006003276300 в ПрАТ «ІНГ Банк Україна» м. Київ, код банку 300539, код ЄДРПОУ 33133003.
Не погоджуючись з вищезазначеним рішенням суду 1-ї інстанції, начальник Миколаївської митниці ДФС 10.04.2018 року подав апеляційну скаргу, в якій зазначив, що судом, при винесенні оскаржуваного рішення порушено норми матеріального та процесуального права, просив скасувати рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 19.03.2018 року та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Заслухавши суддю - доповідача, виступи сторін та перевіривши матеріали справи і доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про відсутність належних підстав для її задоволення.
Судом першої інстанції встановлені наступні обставини справи.
Постановами Миколаївського окружного адміністративного суду по справах №814/487/17, №814/1213/16, №814/190/16, №814/4203/15, №814/1044/16 було визнано протиправними та скасовано картки відмови та рішення Миколаївської митниці про коригування митної вартості товару, заявленої до випуску у вільний обіг ТОВ «Миколаївський глиноземний завод». За результатами апеляційного розгляду рішення суду першої інстанції залишені без змін та набрали законної сили.
В результаті прийняття митницею рішень про коригування митної вартості товару позивачем було надмірно сплачені митні платежі в сумі 10 211 906,01 грн., з яких 8 154 781,32 грн. - податок на додану вартість, 1 334 141,37 грн. - мито, 722 983,32 грн. - додатковий імпортний збір, а саме по рішенням №504010000/2015/000005/1 від 16.10.2015 року, №504000006/2015/000026/2 від 08.12.2015 року, №504000006/2016/000004/2 від 16.01.2016 року, №504000006/2016/000006/2 від 09.02.2016 року, №504000006/2016/000010/2 від 06.05.2016 року.
В результаті прийняття митницею рішень, які були визнані судами протиправними та скасовані, позивачем було надмірно сплачено податків та мита на загальну суму 10 211 906,01 грн.
04.10.2017 року позивач звернуся до Миколаївської митниці із заявою №01-17-753 про повернення надмірно сплачених митних платежів, в якій просив митницю скласти на надати до ГУ ДКСУ у Миколаївській області відповідний висновок про повернення ТОВу «МГЗ» надмірно сплачених митних платежів.
16.05.2017 року та 13.06.2017 року відповідачем надавалися відповіді, якими було фактично відмовлено товариству у поверненні надмірно сплачених ними коштів, оскільки ці вимоги про повернення митницею надмірно сплачених коштів у зв'язку із ухваленими судовими рішеннями є передчасними.
Не погоджуючись з таким рішенням та діями митного органу, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Вирішуючи справу по суті та задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з обґрунтованості та доведеності вимог та, відповідно, з неправомірності дій відповідача.
Колегія суддів апеляційного суду, уважно дослідивши матеріали справи та наявні в них докази, погоджується з такими висновками суду 1-ї інстанції і вважає їх обгрунтованими, з огляду на наступне.
Згідно ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах та у спосіб визначений Конституцією та законами України.
Так, відповідно до приписів ст.301 МК України, повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів здійснюється відповідно до Бюджетного кодексу України та Податкового Кодексу України. У разі виявлення факту помилкової та/або надмірної сплати митних платежів митний орган не пізніше одного місяця з дня виявлення такого факту зобов'язаний повідомити платника податків про суми надміру сплачених митних платежів. Помилково та/або надміру зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері фінансів.
Відповідно до вимог п.п.43.1-43.5 ст.43 ПК України, помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 МК України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу. Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми. Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів. У разі повернення надміру сплачених грошових зобов'язань з податку на додану вартість такі кошти підлягають поверненню виключно на рахунок платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість. Контролюючий орган не пізніше ніж за 5 робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів протягом 5 робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.
Також, відповідно до розділу ІІІ «Порядку повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами» (затв. Наказом ДМС України №618 від 20.07.2007р., зареєстрована в МЮУ від 25.09.2007р. №1097/14364), для повернення з Державного бюджету України митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, платником податків до загального відділу митного органу, яким здійснювалось оформлення митної декларації, подається заява довільної форми, яка підписується керівником і головним бухгалтером суб'єкта господарської діяльності або фізичною особою.
Заява може бути подана не пізніше 1095-го дня, наступного за днем зарахування коштів до Державного бюджету України. Відділ перевіряє факт перерахування митних та інших платежів з відповідного рахунку до Державного бюджету України та наявність переплати.
Керівник (заступник керівника) митного органу на підставі результатів перевірки (у разі її проведення) підписує Висновок про повернення, Реєстр висновків про повернення та супровідний лист, адресований органу Державного казначейства України.
Висновок про повернення платникам податків помилково та/або надмірно сплачених митних та інших платежів повинен бути прийнятий митним органом не пізніше ніж за 5 робочих днів до закінчення 20-денного строку з дня подання платниками податків заяви.
За відсутності підстав для повернення коштів у встановленому порядку готується та надсилається заявнику письмова обґрунтована відповідь.
Так, підставою для відмови митним органом заявнику може бути або невідповідність поданих документів вимогам Порядку №618, або відсутність переплати.
Згідно з ч.2 ст.45 БК України, Казначейство України веде бухгалтерський облік усіх надходжень Державного бюджету України та за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.
Так, як встановлено судами обох інстанцій з матеріалів справи, постановами Миколаївського окружного адміністративного суду по справах №814/487/17, №814/1213/16, №814/190/16, №814/4203/15, №814/1044/16 визнано протиправними та скасовано картки відмови та рішення Миколаївської митниці про коригування митної вартості товару, заявленої до випуску у вільний обіг ТОВ «Миколаївський глиноземний завод». За результатами апеляційного перегляду, вказані вище рішення суду першої інстанції в подальшому були залишені без змін та набрали законної сили.
Так, матеріалами справи встановлено, що в результаті прийняття митницею рішень про коригування митної вартості товару позивачем фактично було надмірно сплачені митні платежі в загальній сумі 10 211 906,01 грн., а саме:
- 8154781,32 грн. - податок на додану вартість;
- 1334141,37 грн. - мито;
- 722983,32 грн. - додатковий імпортний збір (рішення №504010000/2015/000005/1 від 16.10.2015 року, №504000006/2015/000026/2 від 08.12.2015 року, №504000006/2016/000004/2 від 16.01.2016 року, №504000006/2016/000006/2 від 09.02.2016 року, №504000006/2016/000010/2 від 06.05.2016 року).
Згідно копій митних декларацій та аркушів коригування, позивачем надмірно сплачені митні платежі зазначені у графах 47, як суми гарантії (спосіб платежу 55) МД про випуск товарів під гарантійні зобов'язання, у зв'язку з прийняттям митницею рішень про коригування митної вартості товарів.
Наказами Міністерства фінансів України від 30.05.2012 року №651 та від 20.09.2012 року №1011 було затверджено «Порядок заповнення митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документу та відомчі класифікатори інформації з питань державної митної справи, які використовуються у процесі оформлення митних декларацій».
Так, в графі №44 митних декларацій, наданих позивачем під кодом 1501 міститься посилання на рішення про коригування митної вартості товарів, у графі 48 зазначається кінцевий термін дії гарантії, у графі 47 під кодом 55 зазначається різниця між сумами платежів, нарахованими за митною вартістю, визначеною декларантом і митною вартістю, визначеною митним органом.
Таким чином, в результаті прийняття митницею рішень, які визнані протиправними та скасовані позивачем надмірно сплачено податків та мита на суму 10 211 906,01 грн.
Далі, як вже зазначалося вище, 04.10.2017 року позивач звернувся до митниці з заявою №01-17-753 про повернення надмірно сплачених митних платежів, в якій просив митницю скласти на надати Головному управлінню Державної казначейської служби України у Миколаївській області висновок про повернення ТОВ «МГЗ» надмірно сплачених митних платежів.
Разом з тим, не зважаючи на вищевказані обставини, відповідач, всупереч розділу ІІІ Порядку №618, не перевірив факт перерахування митних та інших платежів з відповідного рахунку до Державного бюджету України, не встановив наявність переплати, а формально відмовив у поверненні надмірно сплачених коштів.
Однак, оскільки усі рішення про коригування митної вартості товару були скасовані судами та рішення набрали законної сили, а тому, відповідно, сума надмірно сплачених податків та зборів (обов'язкових платежів) повертається декларанту відповідно до вимог Порядку повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, затвердженого Наказом Державної митної служби України № 618 від 20.07.2007.
Отже, оскільки митний орган не виконав процедурних обов'язків щодо алгоритму дій, покладених на нього зазначеним вище порядком, то така бездіяльність митного органу дійсно є протиправною, що, в свою чергу, і було вірно встановлено судом 1-ї інстанції, в зв'язку із чим, позовні вимог дійсно підлягають задоволенню.
До того ж, ще слід зазначити й про те, що відповідно до приписів ст.ст.9,77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд, згідно ст.90 цього ж Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
А відповідно до ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи вищевикладене, судова колегія приходить до висновку, що суд першої інстанції порушень норм матеріального і процесуального права при вирішенні даної справи не допустив, вірно встановив фактичні обставини справи та надав їм належної правової оцінки. Наведені ж у апеляційній скарзі доводи, правильність висновків суду не спростовують, оскільки ґрунтуються на припущеннях та невірному трактуванні норм матеріального права.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.315 КАС України, суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Отже, за таких обставин, колегія суддів апеляційного суду, діючи виключно в межах доводів апеляційної скарги, відповідно до ст.316 КАС України, залишає цю апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржуване рішення суду 1-ї інстанції - без змін.
Керуючись ст.ст.308,310,315,316,321,322,325,329 КАС України, апеляційний суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Миколаївської митниці ДФС - залишити без задоволення, а рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 19 березня 2018 року - без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст постанови виготовлено 18.06.2018р.
Головуючий у справі
суддя-доповідач: Ю.В. Осіпов
Судді: А.В. Бойко
О.В. Єщенко