
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 липня 2018 рокуЛьвів№ 876/1585/18
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Іщук Л.П.,
суддів Кухтея Р.В., Носа С.П.,
за участю секретаря судового засідання Джули В.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу приватного підприємства «Пролісок-Тік» на постанову Кам'янка-Бузького районного суду Львівської області від 12 грудня 2017 року, ухвалену головуючим суддею Самсіним М.Л. о 12:11 у м. Кам'янка - Бузька, у справі за адміністративним позовом приватного підприємства «Пролісок-Тік» до Кам'янка-Бузької міської ради про визнання акту незаконним та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
Приватне підприємство «Пролісок-Тік» ( надалі - ПП «Пролісок - Тік» ) звернулося з позовом до Кам'янка-Бузької міської ради про визнання незаконним рішення №177 «Про затвердження Положення про порядок звільнення земельних ділянок, що зайняті без правових підстав та належать до комунальної власності територіальної громади м. Кам'янка - Бузька», затверджене рішенням №2 сесії Кам'янка - Бузької міської ради від 29.12.2016 року та зобов'язання повернути у власність незаконно демонтовану тимчасову споруду, шляхом встановлення її за адресою: вул. Незалежності в м. Кам'янка - Бузька.
Постановою Кам'янка-Бузького районного суду Львівської області від 12 грудня 2017 року відмовлено в задоволенні позову.
ПП «Пролісок - Тік» оскаржило постанову суду першої інстанції. Вважає, що судом першої інстанції ухвалено рішення із неповним з'ясуванням судом обставин, що мають значення для справи та з порушенням норм матеріального права.
В апеляційній скарзі зазначає, що судом першої інстанції не враховано, що Положення про порядок звільнення земельних ділянок, що зайняті без правових підстав суперечить Цивільному кодексу України, оскільки у випадку демонтажу особа, яка є власником тимчасової споруди (ТС) або малої архітектурної форми (МАФ), у примусовому порядку позбавляється права володіння, користування чи розпорядження власним майном, тобто позбавляється права власності. Статтею 346 ЦК України передбачено, що видом примусового стягнення є конфіскація. Відповідно до ст.354 ЦК України конфіскацією є позбавлення права власності на майно за рішенням суду як санкція за вчинення правопорушення. Наголошує апелянт, що статтею 41 Конституції України встановлено, що конфіскація майна може бути застосована виключно за рішенням суду у випадках, обсязі та порядку, встановлених законом. Вважає, що примусовий демонтаж є конфіскацією майна, а повернення самовільно зайнятих земельних ділянок проводиться за рішенням суду.
Просить апелянт скасувати постанову суду першої інстанції і ухвалити судове рішення, яким задовольнити позов.
В судове засідання для розгляду апеляційної скарги учасники справи не прибули, належним чином повідомлені про дату, час та місце апеляційного розгляду, а тому відповідно до ч.4 ст.229 КАС України апеляційний суд ухвалив розгляд апеляційної скарги провести за відсутності учасників справи та без здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Заслухавши доповідь судді Львівського апеляційного адміністративного суду, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, апеляційний суд приходить до висновку, що апеляційна скарга до задоволення не підлягає, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що 31.10.2016 року Кам'янка-Бузька міська рада рішенням № 165 «Про відмову в продовженні терміну дії дозволу, наданого на розміщення тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності на території м. Кам'янка - Бузька» відмовила ПП «Пролісок-Тік» в продовженні терміну дії дозволу, наданого на розміщення тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності ( продаж періодичних видань ) на земельній ділянці площею 20 кв.м по вулиці Незалежності в м. Кам'янка-Бузька (біля входу в парк ім. Т.Г. Шевченка) у зв'язку із проведенням робіт по реконструкції центральної частини м.Кам'янка-Бузька. Зобов'язано директора ПП «Пролісок-Тік» Калуцьку Т.І. в термін до 12 листопада 2016 року забрати тимчасову споруду, яка розміщена по вулиці Незалежності (біля входу в парк ім. Т.Г.Шевченка).
06.12.2016 року Кам'янка-Бузька міська рада рішенням №177 «Про
затвердження Положення про порядок звільнення земельних ділянок, що зайняті
без правових підстав та належать до комунальної власності територіальної громади
м. Кам'янка-Бузька» затвердила Положення про порядок звільнення земельних
ділянок, що зайняті без правових підстав та належать до комунальної власності територіальної громади м. Кам'янка-Бузька і затвердила персональний склад Комісії з питань звільнення земельних ділянок від незаконно встановлених ТС, МАФ на території м.Кам'янка - Бузька.
13.12.2016 року рішенням №186 «Про демонтаж та звільнення земельної ділянки від незаконно розміщеної тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності на земельній ділянці по вул. Незалежності» Кам'янка-Бузька міська рада вирішила: провести демонтаж та звільнення земельної ділянки від незаконно розміщеної тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності (продаж періодичних видань) на земельній ділянці площею 20 кв.м по вулиці Незалежності в м. Кам'янка-Бузька (біля входу в парк ім. Т.Г. Шевченка, яка належить ПП «Пролісок-ТІК» (директор Калуцька Т.І.). КП «Кам'янкаводоканал» зобов'язано провести демонтаж, перевезення, зберігання даної незаконно розміщеної тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності, у разі необхідності залучивши представників державних органів, районних служб та організацій. Відділу з питань регулювання земельних відносин та містобудування міської ради підготувати та розмістити попередження (з проведенням фотофіксації) із зазначенням 3-х денного терміну усунення власником порушень та приведення земельної ділянки у попередній стан. Відділ звернень громадян міської ради зобов'язано прийняте рішення виконавчого комітету Кам'янка-Бузької міської ради про демонтаж та звільнення земельної ділянки розмістити на офіційному сайті Кам'янка-Бузької міської ради.
Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні позову, виходив з того, що права позивача оскаржуваним рішенням не порушуються, так як 31.10.2016 року Кам'янка - Бузька міська рада відмовила ПП «Пролісок - Тік» у продовженні терміну дії дозволу, наданого на розміщення тимчасової споруди для продовження підприємницької діяльності на вул. Незалежності у м. Кам'янка - Бузька та зобов'язала забрати тимчасову споруду добровільно. Крім того, суд зазначив, що позивачем не оскаржувалось рішення ради про відмову у продовженні дії дозволу та про демонтаж тимчасової споруди, належної ПП «Пролісок - Тік».
Апеляційний суд повністю погоджується з таким висновком суду першої інстанції і, надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та доводам апеляційної скарги, зазначає наступне.
Відповідно до пункту 9 частини 1 статті 10 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить: здійснення контролю за станом благоустрою та утримання територій, інженерних споруд та об'єктів, підприємств, установ та організацій, їх озеленення, охорона зелених насаджень, водних об'єктів тощо.
Статтею 20 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» передбачено, що організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом.
Рішення місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо благоустрою території певного населеного пункту є обов'язковим для виконання розміщеними на цій території підприємствами, установами, організаціями та громадянами, які на ній проживають.
Окрім того, згідно з пунктом 44 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішується питання, зокрема, встановлення відповідно до законодавства правил з питань благоустрою території населеного пункту, забезпечення в ньому чистоти і порядку.
Таким чином, апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що на органи місцевого самоврядування покладений обов'язок організації благоустрою. Отже, ухвалюючи оскаржуване Положення, Кам'янка-Бузька міська рада діяла на підставі закону і в межах своїх повноважень.
Нормативно-правовий акт, який встановлює правові та організаційні основи містобудівної діяльності і спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів є Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності».
Відповідно до ч.2 та ч.3 ст. 28 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту. Тимчасова споруда для здійснення підприємницької діяльності може мати закрите приміщення для тимчасового перебування людей (павільйон площею не більше 30 квадратних метрів по зовнішньому контуру) або не мати такого приміщення.
Згідно ч.4 ст.28 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
Порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності затверджений наказом Міністерства регіонального розвитку та житлово - комунального господарства України № 244 від 21.10.2011 року (надалі - Порядок).
Відповідно до пункту 2.31 Порядку розміщення тимчасових споруд самовільно забороняється. Пунктом 2.30 Порядку передбачено, що у разі закінчення строку дії, анулювання паспорта прив'язки, самовільного встановлення тимчасових споруд така тимчасова споруда підлягає демонтажу.
Відповідно до пункту 5 частини 1 статті 16 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» на об'єктах благоустрою забороняється самовільно встановлювати об'єкти зовнішньої реклами, торгівельні лотки, павільйони, кіоски тощо.
Разом з тим, порядок демонтажу тимчасових споруд на законодавчому рівні не врегульовано. Натомість, маючи обов'язок організації благоустрою на певній території, відповідна рада встановлює своїм рішенням відповідні правила благоустрою, які діють в межах території, на яку поширюються повноваження ради.
Таким чином, апеляційний суд вважає, що оскаржуване Положення прийняте на реалізацію повноважень Кам'янка-Бузької міської ради і відповідає закону.
Конституційний Суд України у рішенні від 16 квітня 2009 року дійшов висновку, що органи місцевого самоврядування, вирішуючи питання місцевого значення, представляючи спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, приймають нормативні та ненормативні акти. До нормативних належать акти, які встановлюють, змінюють чи припиняють норми права, мають локальний характер, розраховані на широке коло осіб та застосовуються неодноразово.
Апеляційний суд зазначає, що право оскаржити нормативно-правовий акт органу місцевого самоврядування відповідно до статті 264 КАС України ( стаття 171 КАС України в редакції, що діяла на час розгляду справи в суді першої інстанції ) мають особи, щодо яких його застосовано, а також особи, які є суб'єктом правовідносин, в яких буде застосовано цей акт.
Як встановлено з матеріалів справи, зокрема, з договору про встановлення особистого сервітуту від 18.12.2015 року, укладеного між Кам'янка - Бузькою міською радою та ПП «Пролісок - ТІК», такий укладений строком до 18.11.2016 року; 31.10.2016 року Кам'янка-Бузька міська рада рішенням № 165 «Про відмову в продовженні терміну дії дозволу, наданого на розміщення тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності на території м. Кам'янка - Бузька» відмовила ПП «Пролісок-Тік» в продовженні терміну дії дозволу, наданого на розміщення тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності ( продаж періодичних видань ) на земельній ділянці площею 20 кв.м по вулиці Незалежності в м. Кам'янка-Бузька (біля входу в парк ім. Т.Г. Шевченка) у зв'язку із проведенням робіт по реконструкції центральної частини м.Кам'янка-Бузька, відмовила і зобов'язала директора ПП «Пролісок-Тік» Калуцьку Т.І. в термін до 12 листопада 2016 року забрати тимчасову споруду, яка розміщена по вулиці Незалежності (біля входу в парк ім. Т.Г.Шевченка) .
Отже, оскаржуване Положення до позивача не застосоване, що стверджується і рішенням ради від 13.12.2016 року про демонтаж незаконно розміщеної тимчасової споруди, у якому відсутнє посилання на оскаржуване Положення, а тому права оскаржити такий нормативно-правовий акт позивач не має, наслідком чого має бути відмова в задоволенні позову.
Апеляційний суд також звертає увагу, що позивачем не оскаржувалось ні рішення про відмову у продовженні терміну дії дозволу на розміщення тимчасової споруди, ні рішення ради про демонтаж та звільнення земельної ділянки від незаконно розміщеної тимчасової споруди.
Покликання апелянта на те, що у випадку демонтажу, особа, яка є власником ТС або МАФ у примусовому порядку позбавляється права власності не заслуговує на увагу, оскільки відповідно до ст. 376 Цивільного кодексу України, який кореспондується п.13.25 Правил благоустрою, суб'єкти самочинного будівництва будь - якого нерухомого майна не набувають права власності на нього, і такі об'єкти підлягають знесенню винною особою або за її рахунок.
З приводу покликань апелянта на те, що знесення самочинно збудованого об'єкта будівництва в силу ст.38 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» відбувається лише на підставі рішення суду, апеляційний суд зазначає наступне.
Розміщення тимчасових споруд відповідно до ст. 28 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» здійснюється відповідно до Закону України «Про благоустрій населених пунктів», тому Закон України «Про благоустрій населених пунктів» є спеціальним законом по відношенню до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», відтак демонтаж самовільно збудованої ТС має відбуватись в порядку, визначеному Законом України «Про благоустрій населених пунктів».
Враховуючи вищенаведене, апеляційний суд приходить до висновку про те, що рішення Кам'янка - Бузької міської ради №177 «Про затвердження Положення про порядок звільнення земельних ділянок, що зайняті без правових підстав та належать до комунальної власності територіальної громади м. Кам'янка - Бузька» прийняте на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, безсторонньо, добросовісно та розсудливо, відтак підстав для його скасування немає.
Суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, а тому постанову суду першої інстанції слід залишити без змін.
Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Апеляційний суд не здійснює новий розподіл судових витрат відповідно до ч.6 ст.139 КАС України, оскільки судове рішення першої інстанції залишається без змін.
Керуючись ст.ст. 229, 243, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
постановив:
Апеляційну скаргу приватного підприємства «Пролісок-Тік» залишити без задоволення, а постанову Кам'янка-Бузького районного суду Львівської області від 12 грудня 2017 року у справі № 446/733/17 - без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя Л. П. Іщук судді Р. В. Кухтей С. П. Нос Повне судове рішення складене 06.07.2018 року