Постанова № 75144125, 05.07.2018, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.07.2018
Номер справи
803/594/17
Номер документу
75144125
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 липня 2018 рокуЛьвів№ 876/1029/18

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Іщук Л.П.,

суддів Кухтея Р.В., Носа С.П.,

за участю секретаря судового засідання Джули В.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу відділу освіти, молоді та з питань фізичної культури і спорту Луцької районної державної адміністрації Волинської області на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 29 грудня 2017 року, ухвалене головуючим суддею Каленюк Ж.В. об 11:22 у м. Луцьку, повний текст складений 05.01.2018 року, у справі за адміністративним позовом відділу освіти, молоді та з питань фізичної культури і спорту Луцької районної державної адміністрації Волинської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, Луцька районна державна адміністрація до Луцької районної ради Волинської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, комунальне підприємство "Луцьке" про визнання протиправним та скасування рішення,

встановив:

Відділ освіти, молоді та з питань фізичної культури і спорту Луцької районної державної адміністрації Волинської області звернувся з позовом до Луцької районної ради Волинської області про визнання протиправним та скасування рішення Луцької районної ради Волинської області №19/5 від 11 квітня 2017 року «Про безоплатну передачу нерухомого майна».

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 29 грудня 2017 року відмовлено в задоволенні позову.

Відділ освіти, молоді та з питань фізичної культури і спорту Луцької РДА оскаржив рішення суду першої інстанції. Вважає, що судом першої інстанції ухвалено рішення із неповним з'ясуванням судом обставин, що мають значення для справи та з порушенням норм матеріального та процесуального права.

В апеляційній скарзі зазначає, що судом першої інстанції не досліджені обставини щодо дотримання процедури прийняття оскаржуваного рішення, зокрема, щодо внесення проекту рішення на розгляд сесії без його попереднього обговорення на засіданні постійних комісій та опублікування проекту даного рішення на офіційному веб-сайті районної ради відповідно до ч.11 ст.59 Закону України «Про доступ до публічної інформації» та п.16.2 Регламенту Луцької районної ради. Також зазначає, що судом першої інстанції не взято до уваги, що одержувач бюджетних коштів - третя особа у справі - КП «Луцьке» не відповідає критеріям визначення одержувача бюджетних коштів, що встановлені Кабінетом Міністрів України, зокрема, такому критерію як досвід роботи за відповідним профілем не менше двох років. Апелянт звертає увагу, що відповідно до статті 15 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» місцева державна адміністрація здійснює на відповідній території управління об'єктами, що перебувають у державній власності та передані до сфери її управління, а також здійснює делеговані відповідною радою функції управління майном, що перебуває у спільній власності територіальних громад.

Просить апелянт скасувати рішення суду першої інстанції і ухвалити судове рішення, яким задовольнити позов.

Луцька районна рада подала відзив на апеляційну скаргу, в якому зазначає, що п.13.12 Регламенту Луцької районної ради передбачено, що у виняткових випадках, після видання розпорядження голови Ради про скликання сесії, додатковому включенню до порядку денного підлягають питання внесені відповідно до Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», тобто без попереднього обговорення відповідного рішення на засіданнях постійних комісій районної ради та опублікування проекту такого рішення. Звертає увагу, що оскаржуване рішення передбачає передачу будівель загальноосвітніх шкіл, а не передачу повноважень щодо управління навчальними закладами. Просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.

Під час апеляційного розгляду представник апелянта та представник Луцької районної державної адміністрації підтримали апеляційну скаргу з підстав, що у ній зазначені, представник відповідача заперечив апеляційну скаргу.

Заслухавши доповідь судді Львівського апеляційного адміністративного суду, пояснення дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, апеляційний суд приходить до висновку, що апеляційна скарга до задоволення не підлягає, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що 11 квітня 2017 року на сесії Луцької районної ради сьомого скликання відповідно до частини п'ятнадцятої статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» був затверджений порядок денний дев'ятнадцятої позачергової сесії районної ради сьомого скликання (рішення №19/1, а.с.12). Згідно із порядком денним на розгляд сесії винесене питання про безоплатну передачу нерухомого майна. Пропозицію про включення до порядку денного та розгляд питання про безоплатну передачу нерухомого майна вніс депутат Луцької районної ради Свирида О.М. Відповідно до протоколу пленарного засідання ради за вказане рішення проголосувало 25 депутатів ради з 26 присутніх (а.с.15, 17).

11 квітня 2017 року Луцькою районною радою було прийнято рішення №19/5 «Про безоплатну передачу нерухомого майна» (а.с.13-14). Відповідно до вказаного рішення безоплатно передано в межах спільної власності територіальних громад сіл, селищ району з балансу відділу освіти, молоді та з питань фізичної культури і спорту Луцької РДА на баланс КП «Луцьке» нерухоме майно, а саме: будівлі загальноосвітніх шкіл І-ІІ ступеня с. Коршів, с. Веселе, с. Крупа, с. Мстишин, с. Промінь, с. Гаразджа та загальноосвітніх шкіл І-ІІІ ступеня с. Садів, с. Лище, с. Романів, с. Радомишль, с. Піддубці, с. Чаруків, с. Ратнів, с. Липини, с. Лаврів, с. Боратин, с. Воютин, с. Городище-2. Начальнику відділу освіти, молоді та з питань фізичної культури і спорту Луцької РДА Хомичу О.С. було доручено до 13 квітня 2017 року здійснити безоплатну передачу зазначеного майна відповідно до вимог чинного законодавства. Згідно з пунктом 3 рішення доручено директору КП «Луцьке» Ткачику О.В. укласти з відділом освіти, молоді та з питань фізичної культури і спорту Луцької РДА договори про безоплатне постійне користування приміщеннями загальноосвітніх закладів району, зазначених у рішенні (а.с.14).

Рішенням Луцької районної ради від 22 грудня 2017 року №25/25 визнано таким, що втратило чинність рішення районної ради від 11 квітня 2017 року №19/5 «Про безоплатну передачу нерухомого майна» в частині передачі нерухомого майна, а саме: будівель загальноосвітніх шкіл І-ІІ ступеня с. Мстишин, с. Промінь, І-ІІІ ступеня - с. Боратин, с. Городище-2, що обумовлено передачею нерухомого майна цих шкіл до комунальної власності новоутворених об'єднаних територіальних громад (а.с.236).

Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні позову, виходив з того, що рішення Луцької районної ради №19/5 від 11 квітня 2017 року «Про безоплатну передачу нерухомого майна» прийняте на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством України, тому підстав для його скасування немає.

Апеляційний суд повністю погоджується з таким висновком суду першої інстанції і, надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та доводам апеляційної скарги, зазначає наступне.

Відповідно до статті 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21 травня 1997 року, № 280/97-ВР (далі - Закон №280/97-ВР) місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.

Обласні та районні ради є органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст, у межах повноважень, визначених Конституцією України, цим та іншими законами, а також повноважень, переданих їм сільськими, селищними, міськими радами (частина друга статті 10 Закону №280/97-ВР).

Як передбачено частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Повноваження районних рад визначені главою четвертою зазначеного Закону№280/97-ВР.

Так, згідно із пунктом 20 частини першої статті 43 Закону №280/97-ВР виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються в установленому законом порядку питання щодо управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.

Згідно із частиною першою статті 60 Закону №280/97-ВР територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно.

Районні та обласні ради від імені територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюють управління об'єктами їхньої спільної власності, що задовольняють спільні потреби територіальних громад. Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду (частини п'ята, шоста статті 60 Закону №280/97-ВР).

Як вбачається з матеріалів справи, 28 грудня 2012 року Луцькою районною радою було прийнято рішення №21/7 «Про управління майном спільної власності територіальних громад сіл, селищ району» (а.с.228). Зазначеним рішенням було затверджене Положення про порядок управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ району (а.с.229-231).

Відповідно до пункту 2 зазначеного Положення правомочності щодо розпорядження об'єктами спільної власності територіальних громад здійснюється районною радою та райдержадміністрацією в порядку і межах, визначених чинним законодавством.

Об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ району, управління якими здійснюється відповідно до цього Положення, є: рухоме і нерухоме майно підприємств, організацій і установ, закріплене за ними на праві повного господарського відання або оперативного управління; житловий фонд, заклади освіти, культури, спорту, охорони здоров'я.

Як встановлено частиною першою статті 44 Закону №280/97-ВР, районні, обласні ради делегують відповідним місцевим державним адміністраціям повноваження, зокрема, щодо забезпечення відповідно до законодавства розвитку науки, усіх видів освіти, охорони здоров'я, культури, фізичної культури і спорту, туризму.

Згідно із рішенням Луцької районної ради №3/2 від 30 вересня 1998 року «Про делегування окремих повноважень районної ради районній державній адміністрації» частину повноважень ради щодо управління майном спільної власності територіальних громад сіл, селищ району делеговано Луцькій РДА, зокрема, відділу освіти, молоді та з питань фізичної культури і спорту, що є структурним підрозділом Луцької РДА.

Так, відповідно до Положення про відділ освіти, молоді та з питань фізичної культури і спорту, яке затверджене розпорядженням голови Луцької РДА №338від 26 липня 2016 року, основним завданням відділу є забезпечення реалізації державної політики у сфері освіти, інновацій, інтелектуальної власності, молоді, фізичної культури та спорту на території району (а.с.28-36).

Відповідно до пункту 4 вказаного Положення відділ освіти, молоді та з питань фізичної культури і спорту Луцької РДА в межах та у спосіб, визначений чинним законодавством, управляє навчальними закладами, що є районною комунальною власністю, і перебувають у безпосередньому підпорядкуванні відділу (а.с.29).

Відповідно до статті 43 Закону №280/97-ВР вирішення в установленому законом порядку питань щодо управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, що перебувають в управлінні районних і обласних рад здійснюється включно на пленарних засіданнях районної, обласної ради.

Сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради (частина перша статті 46 Закону №280/97-ВР).

Відповідно до частини чотирнадцятої зазначеної статті, не пізніш як на другій сесії затверджується регламент роботи відповідної ради, а також положення про постійні комісії ради.

Рішенням Луцької районної ради №2/9 від 07 липня 2015 року було затверджено Регламент Луцької районної ради сьомого скликання (далі - Регламент) - а.с.52.

Відповідно до пункту 16.1 статті 16 Регламенту пропозиції до порядку денного сесії Ради вносяться головою ради, депутатами, постійними комісіями та головою районної державної адміністрації. Пропозиції, як правило, вносяться не пізніше як за 25 робочих днів до відкриття сесії. Як визначено пунктом 16.12 Регламенту, у виняткових випадках, після видання розпорядження голови ради про скликання сесії, додатковому включенню до порядку денного підлягають питання, внесені відповідно до Закону України «Про статус депутатів місцевих рад».

Частиною другою статті 19 Закону України від 11 липня 2002 року № 93-IV «Про статус депутатів місцевих рад» депутату місцевої ради надано право, зокрема: пропонувати питання для розгляду їх радою та її органами; вносити пропозиції і зауваження до порядку денного засідань ради та її органів, порядку розгляду обговорюваних питань та їх суті; вносити на розгляд ради та її органів пропозиції з питань, пов'язаних з його депутатською діяльністю; вносити на розгляд ради та її органів проекти рішень з питань, що належать до їх відання, поправки до них.

Відповідно до частини одинадцятої статті 59 Закону №280/97-ВР проекти актів органів місцевого самоврядування оприлюднюються в порядку, передбаченому Законом України «Про доступ до публічної інформації», крім випадків виникнення надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків, передбачених законом, коли такі проекти актів оприлюднюються негайно після їх підготовки.

Ця норма знайшла своє відображення і у пункті 16.2 Регламенту: у випадку виникнення надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків, передбачених законом, проекти рішень Ради оприлюднюються негайно після їх підготовки.

Відповідно до частини четвертої статті 47 Закону №280/97-ВР постійні комісії за дорученням ради або за власною ініціативою попередньо розглядають проекти програм соціально-економічного і культурного розвитку, місцевого бюджету, звіти про виконання програм і бюджету, вивчають і готують питання про стан та розвиток відповідних галузей господарського і соціально-культурного будівництва, інші питання, які вносяться на розгляд ради, розробляють проекти рішень ради та готують висновки з цих питань, виступають на сесіях ради з доповідями і співдоповідями. Тобто, проект рішення попередньо розглядається постійною комісією за дорученням голови ради або за власною ініціативою (у даному випадку ні перше, ні друге не мало місце).

Як визначено статтею 17 Регламенту проект порядку денного сесії Ради обговорюється і затверджується більшістю голосів депутатів Ради від загального її складу.

Із матеріалів справи вбачається, що за рішення «Про затвердження порядку денного дев'ятнадцятої позачергової сесії районної ради сьомого скликання» проголосувало 25 депутатів з 26 присутніх (а.с.17).

Відповідно до частин першої, другої статті 50 Закону №280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.

З протоколу пленарного засідання дев'ятнадцятої позачергової сесії районної ради сьомого скликання (а.с.16,18) вбачається, що проект рішення «Про безоплатну передачу майна» пройшов обговорення і, як свідчать результати голосування (а.с.68), був підтриманий 23 депутатами із 26 присутніх.

Виходячи з вищенаведеного, покликання апелянта на порушення процедури прийняття рішення, зокрема, на те , що питання про передачу на баланс винесене на розгляд ради без його попереднього обговорення на засіданнях постійних комісій та опублікування проекту даного рішення на офіційному веб-сайті районної ради, апеляційний суд вважає безпідставними і такими, що не ґрунтуються на вимогах закону.

Апеляційний суд також зазначає, що Конституція України визнає право за органами місцевого самоврядування самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України, що цілком узгоджується з положеннями пункту 2 статті 4 Європейської Хартії місцевого самоврядування, відповідно до змісту якого місцева влада в межах закону має повне право вирішувати будь-яке питання, що не вилучено із сфери її компетенції і вирішення якого не доручено жодному іншому органу.

Покликання апелянта на те, що КП «Луцьке» не відповідає критеріям визначення одержувача бюджетних коштів не заслуговує на увагу з огляду на таке.

КП «Луцьке» відповідно до статуту, який затверджений рішенням районної ради від 17 лютого 2017 року №17/31 (а.с.20-26), є комунальним унітарним підприємством та є спільною власністю територіальних громад Луцького району. Органом управління (власником, засновником) підприємства є Луцька районна рада. Відповідно до пункту 3.1 Статуту підприємство створене з метою забезпечення економічних та інших інтересів територіальної громади Луцького району та інших осіб на принципах діючого законодавства. Предметом діяльності підприємства є, зокрема, забезпечення ефективної експлуатації і утримання адміністративного приміщення з надвірними спорудами, ведення банку даних, щодо переліку комунального майна та його балансової вартості. Серед видів діяльності підприємства значиться комплексне обслуговування об'єктів.

Як вбачається з матеріалів справи, рішенням Луцької районної ради від 17 лютого 2017 року №17/32 затверджено Програму підтримки КП «Луцьке» на 2016-2018 роки у новій редакції, яка розроблена з метою забезпечення економічних та інших інтересів територіальної громади Луцького району, а саме, реконструкції котелень загальноосвітніх закладів Луцького району з встановленням твердопаливних котлів; виробництва та постачання теплової енергії на комунальні заклади Луцького району; виконання робіт по енергозбереженню та енергоефективності за рахунок власних та коштів, які виділяються з районного, обласного бюджетів в будівлях, що перебувають у комунальній власності територіальної громади Луцького району (лікарні, школи ).

Відповідно до статті 2 Бюджетного кодексу України Луцька районна рада є розпорядником бюджетних коштів. Як встановлено частиною першою статті 22 цього Кодексу, для здійснення програм та заходів, які реалізуються за рахунок коштів бюджету, бюджетні асигнування надаються розпорядникам бюджетних коштів.

Розпорядник бюджетних коштів може уповноважити одержувача бюджетних коштів на виконання заходів, передбачених бюджетною програмою, та надати йому кошти бюджету (на безповоротній чи поворотній основі) в межах відповідних бюджетних асигнувань. Одержувач бюджетних коштів використовує такі кошти на підставі плану використання бюджетних коштів, що містить розподіл бюджетних асигнувань, затверджених у кошторисі цього розпорядника бюджетних коштів (частина шоста статті 22 Бюджетного кодексу України).

Апеляційний суд звертає увагу, що у межах затвердженої рішенням Луцької районної ради від 17 лютого 2017 року № 17/32 Програми КП «Луцьке» є лише одержувачем коштів щодо визначених заходів. При цьому фінансування видатків на надання загальної середньої освіти загальноосвітніми закладами Луцького району оскаржуваним рішенням не встановлюється і не змінюється.

Судом першої інстанції вірно зазначено, що оскаржуваним рішенням відповідача на баланс КП «Луцьке» передано лише нерухоме майно, тобто будівлі цих навчальних закладів. Перебування майна, у тому числі приміщень, споруд, будинків, на балансі підприємства не є ознакою його права власності. Баланс є формою бухгалтерського обліку, визначення складу і вартості майна та не визначає підстав знаходження майна у власності підприємства.

Управління такими навчальними закладами і надалі здійснюватиме відділ освіти, молоді та з питань фізичної культури і спорту Луцької РДА відповідно до законів України «Про освіту», «Про місцеве самоврядування в Україні» та виконуватиме делеговані Луцькою районною радою Луцькій РДА згідно зі статтею 44 Закону №280/97-ВР, повноваження.

Апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що рішення Луцької районної ради Волинської області №19/5 від 11 квітня 2017 року «Про безоплатну передачу нерухомого майна» прийняте на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, безсторонньо, добросовісно та розсудливо, відтак підстав для його скасування немає.

Суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, а тому постанову суду першої інстанції слід залишити без змін.

Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Апеляційний суд не здійснює новий розподіл судових витрат відповідно до ч.6 ст.139 КАС України, оскільки судове рішення першої інстанції залишається без змін.

Керуючись ст.ст. 243, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

постановив:

Апеляційну скаргу відділу освіти, молоді та з питань фізичної культури і спорту Луцької районної державної адміністрації Волинської області залишити без задоволення, а рішення Волинського окружного адміністративного суду від 29 грудня 2017 року у справі № 803/594/17- без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя Л. П. Іщук судді Р. В. Кухтей С. П. Нос Повне судове рішення складене 06.07.2018 року