Постанова № 75144055, 03.07.2018, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.07.2018
Номер справи
343/204/18
Номер документу
75144055
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 липня 2018 рокуЛьвів№ 876/3561/18

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

судді-доповідача: Гінди О.М.

суддів: Качмара В.Я., Мікули О.І.,

за участю секретаря судових засідань - Болюк Н.В.

розглянувши у судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12 квітня 2018 року (головуючий суддя: Лучко О.О., місце ухвалення - м. Івано-Франківськ) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій протиправними та зобов'язання чинити дії, -

встановив:

ОСОБА_3 02.02.2018 звернувся в суд з адміністративним позовом про визнання протиправними дій при нарахуванні пенсійного забезпечення, який отримав ядерну шкоду здоров'ю, відповідно до Віденської конвенції про цивільну відповідальність за ядерну шкоду та ст. ст.13, 49, 50, 51, 56 та 57 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії відповідно до вимог ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням 20% заробітної плати за понаднормовий стаж та провести виплату із врахуванням отриманих сум, починаючи з 01.01.2018.

Обґрунтовує позов тим, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесений до категорії 1 осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, якому призначено пенсію за віком згідно норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Позивач 29.12.2017 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки вважає, що при призначенні йому пенсії помилково застосовано норми Закону України «Про пенсійне забезпечення», за якою пенсія призначалася за наявності трудового стажу 25 років.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12 квітня 2018 року позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_3, який отримав ядерну шкоду здоров'ю відповідно до Віденської конвенції про цивільну відповідальність за ядерну шкоду та статей 13, 49, 50, 51, 56 та 57 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та зобов'язано відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачу шляхом збільшення пенсії на 19% заробітку за кожний рік роботи понад встановлений ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» стаж роботи, але не вище 75 процентів заробітку та провести виплату із врахуванням отриманих сум, починаючи з 01.01.2018. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Із цим рішенням суду першої інстанції не погодився відповідач та оскаржив його в апеляційному порядку. Вважає, що суд при прийнятті оскаржуваного рішення надав неналежну правову оцінку всім суттєвим обставинам справи і не в повній мірі дослідив здобуті в процесі судового розгляду докази, а тому просить його скасувати та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.

Обґрунтовуючи апеляційні вимоги, апелянт посилається на те, що відповідно до ч. 3 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» призначення та виплата пенсії провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Періоди з яких складається страховий стаж обчислено відповідно до ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Розмір пенсії за віком позивачеві визначено відповідно ч. 1 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням коефіцієнту страхового стажу визначеного за формулою відповідно до ст. 25 цього Закону. Заробітна плата визначена згідно ст. 40 цього Закону. Згідно ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», в редакції, чинній на момент призначення пенсії) за кожний повний рік страхового стажу понад 25 років чоловікам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до ст. 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком.

Позивач подав відзив на апеляційну скаргу, в якому просив залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін та розглядати справу без його участі.

Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не прибули, хоча належним чином були повідомлені про його дату, час та місце.

У відповідності до ч. 4 ст. 229 і ч. 2 ст. 313 КАС України неявка сторін належним чином повідомлених про дату, час, місце розгляду справи не перешкоджає апеляційному розгляду справи і такий проведено у їх відсутності без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити частково, з таких мотивів.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесений до категорії 1 осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи серії А за № 127920, (категорія 1), яке видане Івано-Франківською обласною державною адміністрацією 14.05.2008.

Позивачу з 14.11.2001 призначено пенсію за віком згідно норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що підтверджується заявою позивача на призначення пенсії від 26.11.2001 за № 837, протоколом за пенсійною справою № 837 від 18.02.2001.

ОСОБА_3 29.12.2017 звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії відповідно до ст. 49, 51, 55, 56, 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки вважав, що відповідачем допущено помилку при нарахуванні пенсії з врахуванням стажу 25 років, а не 20 років, відповідно до зазначеного Закону. Листом від 16.01.2018 № 4/П-15 в перерахунку пенсії позивачу відмовлено.

На час звернення до відповідача для перерахунку пенсії у ОСОБА_4 наявний страховий стаж 39 років 8 місяців та 19 днів, що підтверджується розпорядженням на перерахунок пенсії з 01.10.2017.

Суд першої інстанції дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити частково, оскільки на момент проведення перерахунку пенсії позивачу у грудні 2017 року його загальний стаж становив 39 років 8 місяців 19 днів, а тому пенсія позивача підлягає збільшенню на 19% понад встановлений стаж за кожен рік роботи понад встановлений ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

З цими висновками суду першої інстанції, частково погоджується суд апеляційної інстанції з огляду на таке.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Згідно матеріалів справи, позивачу призначено пенсію за віком, відповідно до норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-XII від 28.02.1991 (далі-Закон № 796-XII) визначено основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, умов проживання і трудової діяльності, соціального захисту потерпілого населення.

Відповідно до п. 2 ст. 56 Закон № 796-XII, право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорії 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 % заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 % заробітку.

У зв'язку з цим для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер та визначений в п. 2 ст. 56 Закону № 796-ХІІ.

Системний аналіз вказаного положення Закону свідчить про те, що воно визначає особливі норми та умови пенсійного забезпечення громадянам, які постраждали від Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до абзацу 2 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058-IV за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 % розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 % мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.

Суд апеляційної інстанції звертає увагу, що для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена в п. 2 ст. 56 Закону № 796-XII, як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи.

Суд апеляційної інстанції зазначає, що перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років для жінок і 20 років для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1 % заробітку за рік.

Аналогічні правові висновки викладені Верховним Судом України у постановах від 07.07.2015 (справа № 21-727а15), від 20.09.2016 (справа № 21-1255а16) та у постанові Верховного Суду від 06.02.2018 (справа № 560/675/17).

Враховуючи наведене, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що позивач має право на збільшення пенсії на один відсоток заробітку за кожний рік роботи понад встановлений ч. 2 ст. 56 Закону № 796-ХІІ стаж роботи, тобто понад 20 років (для чоловіків), але не вище 75 процентів заробітку, оскільки на момент звернення із заявою про проведення перерахунку пенсії у грудні 2017 року, його загальний стаж становив 39 років 8 місяців 19 днів, тобто позивач має понад 20 років стажу, що не заперечується відповідачем, який дає підстави для збільшення пенсії на 1% заробітку.

Однак, розглядаючи спір, суд першої інстанції помилко зазначив у резолютивній частині рішення, що перерахунок пенсії позивача підлягає збільшенню на 19% заробітку за кожен рік роботи понад встановлений ч. 2 ст. 56 Закону № 796-ХІІ стаж роботи, оскільки такий перерахунок у відповідності до вказаної статті необхідно здійснити на 1% заробітку за кожний рік роботи понад встановлений стаж.

З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, однак неправильно застосував норми матеріального права у зв'язку з неправильним тлумаченням закону, тому відповідно до ст. 317 КАС України, рішення суду першої інстанції необхідно змінити шляхом внесення змін у резолютивну частину рішення, а апеляційну скаргу задовольнити частково.

Керуючись ст. ст. 308, 313, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд -

постановив:

апеляційну скаргу Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області задовольнити частково.

Рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12 квітня 2018 року у справі № 343/204/18 - змінити, викласти абзац 3 резолютивної частини вказаного рішення у такій редакції:

«Зобов'язати Калуське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_3 шляхом збільшення пенсії на 1% заробітку за кожен рік роботи понад 20 років стажу, але не вище 75% заробітку відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» починаючи з 01.01.2018».

У решті рішення суду першої інстанції залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення, шляхом подання до Верховного Суду касаційної скарги.

Суддя-доповідач: О.М. Гінда

Судді: В.Я. Качмар

О.І. Мікула

Повне судове рішення складено 06.07.2018