
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 липня 2018 рокуЛьвів№ 876/4458/18
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді - Носа С. П.,
суддів - Кухтея Р. В., Хобор Р. Б.;
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15 травня 2018 року в справі № 809/567/18 (головуючий суддя - Лучко О. О., м. Івано-Франківськ) за позовом ОСОБА_1 до Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
29 березня 2018 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання протиправними дій щодо відмови у перерахунку та виплаті пенсії з врахуванням пільгового стажу роботи в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до неї колишнього СРСР та зобов'язання провести такий перерахунок та виплату недоотриманої суми пенсії з березня 2012 року.
В обґрунтування вимог позовної заяви вказано, що дії відповідача щодо відмови у перерахунку йому пенсії є протиправними, оскільки при перерахунку пенсії стаж за період з 11.12.1981 по 04.03.1994 повинен бути врахований при призначенні пенсії з розрахунку 1 рік роботи за 1 рік і 6 місяців, так як ОСОБА_1 працював в в районах Крайньої Півночі і має право на врахування пільгового стажу роботи.
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15 травня 2018 року в задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з таким рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального та процесуального права, просить оскаржуване рішення скасувати і прийняти нове про задоволення позову в повному обсязі.
Враховуючи те, що постанова суду першої інстанції прийнята в порядку спрощеного позовного провадження, відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) розгляд даної справи судом апеляційної інстанції здійснюється в порядку письмового провадження, за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та апеляційну скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає до часткового задоволення виходячи з наступного.
Встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, у період з 11.12.1981 по 10.03.1988 працював у Нижнєодеському спеціалізованому управлінні технологічного транспорту НГВУ "Тебукнефть" в Комі АРСР у Сосногорському районі (місцевість, прирівняна до районів Крайньої Півночі), що підтверджується записами в трудовій книжці позивача (а.с. 34).
З 16.03.1988 по 04.03.1994 позивач працював у Пурпейському управлінні технологічного транспорту №4 "Пурнефтегаз" (район Крайньої Півночі) (а.с.34).
Також встановлено, що ОСОБА_1 з 18.12.2007 перебуває на обліку в Надвірнянському об'єднаному правлінні Пенсійного фонду України Івано-Франківській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Пенсію призначено за поданням НГВУ "Надвірнанафтогаз", де позивач працював до 28.01.2008 (а.с.43-47).
При призначенні пенсії за віком враховано загальний трудовий стаж 41 рік 3 місяці та 28 днів (а.с.39.42).
14.03.2018 ОСОБА_1 звернувся до Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області із заявою про перерахунок пенсії з розрахунку 1 року роботи за 1 рік та 6 місяців роботи в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до неї, для розрахунку стажу за період роботи з 11.12.1981 по 04.03.1994, що дає право на пенсію за віком (а.с.7).
Однак, відповідач відмовив у проведенні перерахунку пенсії, посилаючись на те, пільгове обчислення стажу відповідно до законодавства поширювалося тільки на працівників, які уклали письмові строкові договори про роботу на Крайній Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі (а.с.8-9).
Вирішуючи спір колегія суддів виходить з наступного.
Статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Згідно п. 5 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року № 1058-ІV (далі Закон № 1058) період роботи до 1 січня 1991 року в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі колишнього Союзу РСР, а також на острові Шпіцберген зараховується до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло до 1 січня 1991 року.
Пільгове обчислення страхового стажу застосовується для осіб, які працювали в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, та на яких поширювалися пільги, передбачені для працюючих в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, відповідно до Указу Президії Верховної Ради Союзу РСР від 10 лютого 1960 року "Про впорядкування пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі" (далі - Указ від 10.02.1960 року), постанови Ради Міністрів Союзу РСР від 10 лютого 1960 року N 148 "Про порядок застосування Указу Президії Верховної Ради Союзу РСР від 10 лютого 1960 року "Про впорядкування пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі", Указу Президії Верховної Ради Союзу РСР від 26 вересня 1967 року № 1908-VII "Про розширення пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі" (далі - Указ № 1908).
Пільгове обчислення страхового стажу провадиться на підставі трудової книжки, або письмового трудового договору, або довідки, в яких зазначено період роботи в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, та користування пільгами, передбаченими вищезазначеними нормативно-правовими актами.
З аналізу наведеного слідує, що трудовий договір не є єдиним документом, на підставі якого проводиться пільгове обчислення страхового стажу.
Пунктом 2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затв. постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 визначений вичерпний перелік документів, що мають бути подані особою, яка звертається за призначенням пенсії. Відповідно до цього Порядку до заяви про призначення пенсії за віком мають бути додані, у тому числі, документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затв. постановою КМУ від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок).
За період роботи до 01 січня 1991 року на Крайній Півночі чи в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі колишнього СРСР, а також на острові Шпіцберген надаються договори або інші документи, що підтверджують право працівника на пільги, передбачені для осіб, які працювали в районах Крайньої Півночі чи місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі.
Питання врахування періодів роботи у вказаних районах колишнього Союзу РСР, а потім - Російської Федерації після 01.01.1991 року до стажу при призначенні пенсії на території України регулюються нормами міжнародних угод, підписаних Україною та Російською Федерацією. Із норм таких угод вбачається, що обчислення стажу згідно із законодавством, що діє на території однієї з цих двох держав, визнається іншою державою.
Таким чином, стаж роботи позивача має бути обчислений згідно із законодавством держави, на території якої відбулась трудова діяльність. В 1991-2001 роках на території РФ був чинний Закон РСФСР «Про державні пенсії в РСФСР» від 20.11.1990 року № 340-1 (діяв з 01.01.1992 року по 31.12.2001 року), на підставі якого період роботи в районах Крайньої Півночі зараховується в трудовий стаж в півторакратному розмірі. Аналогічні приписи містяться і в Федеральному Законі від 15.12.2001 року № 166-ФЗ «Про державне пенсійне забезпечення в Російській Федерації», яким охоплюється період роботи позивача до 04.03.1994 року.
Відповідно до п. 3 Порядку за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу органами Пенсійного фонду на місцях приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Перелік районів Крайньої Півночі і місцевостей, прирівняних до районів Крайньої Півночі, на яких розповсюджується дія Указів Президії Верховної Ради Союзу РСР від 10 лютого 1960 року і від 26 вересня 1967 року "Про впорядкування пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі", визначений постановою Ради Міністрів СРСР № 1029 від 10 листопада 1967 року.
Сторонами не заперечується факт роботи позивача в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі.
Факт роботи позивача в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, в спірні періоди підтверджується трудовою книжкою ОСОБА_1
У зв'язку з вищенаведеним, дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії позивача з врахуванням стажу роботи позивача з 11.12.1981 року по 04.03.1994 року в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі з підстав ненадання строкового трудового договору є протиправними.
Щодо строку звернення до суду колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Враховуючи те, що порушення прав позивача носить триваючий характер, і про порушення такого він повинен був дізнатися в момент призначення пенсії, поважних причин пропуску строку звернення до суду позивач не навів, колегія суддів приходить до висновку, що позовні вимоги слід задовольнити частково, зобов'язавши відповідача зробити перерахунок призначеної пенсії в межах загального шестимісячного строку звернення до суду, тобто з 29.09.2017 року та виплатити недоплачену пенсію, в решті позов щодо даних вимог слід залишити без розгляду.
Щодо розподілу судових витрат апеляційний суд вказує наступне.
Відповідно до ст. 132 КАС України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Встановлено, що за подання позовної заяви позивачем було сплачено судовий збір в розмірі 704,80 грн., за подання апеляційної скарги сплачено судовий збір в розмірі 1060,00 грн., тобто всього позивачем сплачено судовий збір в розмірі 1764,80 грн., який підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Відповідно до ч.1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, переглянувши рішення суду першої інстанції, колегія суддів дійшла висновку, що оскаржуване рішення через неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, порушення норм процесуального права підлягає скасуванню з прийняттям нового рішення про часткове задоволення позову.
Згідно з п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності.
Відповідно до п. 3 ч. 6 ст. 12 КАС України справами незначної складності є, зокрема, справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
З огляду на вищевикладене, постанова суду апеляційної інстанції є остаточною та не підлягає оскарженню в касаційному порядку.
Керуючись ст.ст. 308,311,315,317,321,322,325,328,329 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15 травня 2018 року у справі № 809/567/18 - скасувати та прийняти нове, яким адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати неправомірною відмову Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 з врахуванням пільгового обчислення стажу роботи в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до них.
Зобов'язати Надвірнянське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням пільгового обчислення стажу, зарахувавши в пільговому обчисленні - рік роботи за один рік і шість місяців - період його роботи із 11.12.1981 року по 04.03.1994 року в районах Крайньої Півночі і в місцевостях прирівняних до районів Крайньої Півночі починаючи з 29 вересня 2017 року.
Позовні вимоги в частині проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з урахуванням пільгового обчислення стажу, зарахувавши в пільговому обчисленні - рік роботи за один рік і шість місяців - період його роботи із 11.12.1981 року по 04.03.1994 року в районах Крайньої Півночі і в місцевостях прирівняних до районів Крайньої Півночі за період з березня 2012 року по 28 вересня 2017 року залишити без розгляду.
Стягнути з Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (78405, Івано-Франківська область, м. Надвірна, вул. майдан Шевченка, 3, код ЄДРПОУ 40386749) за рахунок його бюджетних асигнувань, передбачених на оплату судового збору на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, паспорт серії НОМЕР_2, виданий Надвірнянським РВ УМВС України в Івано-Франківській області 04 березня 1999 року, РНОКПП НОМЕР_1) 1764 (одну тисячу сімсот шістдесят чотири) гривні 80 (вісімдесят) копійок сплаченого судового збору.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя С. П. Нос судді Р. В. Кухтей Р. Б. Хобор