
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 361/7697/17 Суддя (судді) першої інстанції: Петришин Наталія Миколаївна
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 липня 2018 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - судді Федотова І.В.,
суддів: Літвіної Н.М. та Сорочка Є.О.,
за участю секретаря Часник А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві апеляційну скаргу Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області на рішення Броварського міськрайонного суду Київської області від 03 квітня 2018 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИЛА:
ОСОБА_2 (далі - позивач, ОСОБА_2.) звернувся до суду з позовом до Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області (далі - відповідач) про визнання дій щодо відмови провести перерахунок пенсії протиправними та скасування рішення про відмову у перерахунку пенсії від 17.11.2017р.; зобов'язання відповідача провести з 01.07.2017 року перерахунок та виплату недоотриманих сум пенсії, виходячи із суми заробітної плати 1621 крб. 18 коп., одержаної за роботу в зоні відчуження с.п. Старі Соколи у період із 13.06.1986 р. по 30.06.1986 р. без обмеження її максимальним розміром.
Рішенням Броварського міськрайонного суду Київської області від 03 квітня 2018 року адміністративний позов було задоволено.
Не погоджуючись з таким судовим рішенням, відповідачем було подано апеляційну скаргу з підстав порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та постановити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
В судове засідання сторони не з'явились, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, у зв'язку із чим, колегія суддів, на підставі ч. 13 ст. 10, ч. 4 ст. 229, ст. 310 КАС України розглядає справу за їх відсутності без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги та перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.315, п.п.1, 4 ч.1 ст.317 КАС України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, ОСОБА_2 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорія 1), перебуває на обліку в Броварському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Київської області та отримує пенсію по ІІ групі інвалідності, захворювання пов'язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, про що свідчить копія посвідчення серії НОМЕР_2, копія посвідчення серії НОМЕР_3 та копія вкладки НОМЕР_4 (а.с. 7-8).
Із матеріалів справи вбачається, що рішенням Броварського міськрайонного суду Київської області від 19.07.2017р. у справі 361/4059/17 зобов'язано публічне акціонерне товариство «Броварське автотранспортне підприємство - 13209» здійснити ОСОБА_2 перерахунок заробітної плати з відображенням його в особовому рахунку, нарахувати та включити у довідку про заробітну плату за роботу в зоні відчуження с.п. Старі Соколи у період з 13.06.1986 р. по 30.06.1986 р. премію в розмірі 1 400,00 крб. та виплачену заробітну плату в сумі 221,18 крб., що в загальному складає 1621 крб. 18 коп., та надати довідку для пред'явлення в Пенсійний фонд з урахуванням вказаних виплат. Також, визначено розмір заробітної плати ОСОБА_2 в сумі 1621 крб. 18 коп., одержаної за роботу в зоні відчуження с.п. Старі Соколи у період з 13.06.1986 р. по 30.06.1986 р.
На виконання вказаного судового рішення товариство з додатковою відповідальністю «Броварське автотранспортне підприємство - 13209» видало позивачу відповідну довідку №11 від 09.11.2017 р. (а.с. 12).
09 листопада 2017 року ОСОБА_2 звернувся до Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області із заявою про перерахунок пенсії, виходячи із суми заробітної плати 1621 крб. 18 коп., одержаної за роботу в зоні відчуження с.п. Старі Соколи у період з 13.06.1986 р. по 30.06.1986 р. без обмеження її максимальним розміром.
До вищевказаної заяви позивачем додано довідку № 11 від 09.11.2017, яка видана Товариством з додатковою відповідальністю «Броварське автотранспортне підприємство - 13209».
Рішенням Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Київській області від 17.11.2017 р. відмовлено позивачу у перерахунку такої пенсії, та зазначено про відсутність первинних документів на підтвердження розміру заробітної плати, вказаної у довідці.
Вважаючи протиправними дії та рішення щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що відмова Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області у перерахунку пенсії по інвалідності позивачу, з урахуванням довідки про оплату праці за роботу в населених пунктах зони відчуження від 09.11.2017 року за № 11 із сумою зарплати 1621,18 крб. є протиправною, оскільки дана довідка була видана на підставі первинних бухгалтерських документів та на виконання рішення Броварського міськрайонного суду Київської області від 19.07.2017р. у справі 361/4059/17, яке набрало законної сили.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів враховує наступне.
В силу вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до вимог статті 15 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788 ХІІ «Про пенсійне забезпечення» умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України від 28 лютого 1991 року № 796 ХІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»(далі - Закон № 796-XII в редакції, що була чинною на час виникнення спірних правовідносин).
Згідно зі статтею 54 Закону № 796-XII пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.
Механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначається Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року №1210, згідно з яким пенсії за бажанням осіб можуть призначатися, виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків (п.1 Порядку).
Пунктом 7 Порядку № 1210 передбачено, що пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986-1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4, I - 3). При цьому в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.
Відповідно до статті 15 Закону № 796-XII видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами, організаціями (військоматами).
Згідно з пунктом 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією.
Аналізуючи наведені вище норми, суд дійшов висновку, що розмір заробітної плати, визначений у довідках, виданих підприємствами, установами та організаціями, а також їх правонаступниками за роботу в населених пунктах зони відчуження особам, які перебували з ними у трудових відносинах, є підставою для їх врахування при нарахуванні пенсії, призначеної за Законом № 796-XII.
При цьому, єдиною і обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 1 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами, зокрема, виписками з особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією. Іншого чинним законодавством не передбачено.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним судом України у постановах від 17 березня 2015 року у справі № 21-11а15, від 15 грудня 2015 року у справі № 2-а/576/29/14, Верховним Судом у постановах від 13 лютого 2018 року у справі №358/1179/17, від 17 квітня 2018 року у справі № 376/2559/17.
Як вбачається із довідки від 09.11.2017 за № 11, що видана позивачу товариством з додатковою відповідальністю «Броварське автотранспортне підприємство - 13209» виплати, які в ній зазначені, внесені на підставі рішення Броварського міськрайонного суду Київської області від 19.07.2017р. у справі 361/4059/17, а не на підставі фактично отриманих виплат згідно розрахункових листів, чи інших первинних документів.
При цьому, у рішенні Броварського міськрайонного суду Київської області від 19.07.2017р. у справі 361/4059/17 відсутні будь-які підтвердження дослідження первинних бухгалтерських документів, та матеріали даної справи таких первинних документів також не містять.
Отже, довідка від 09.11.2017 за № 11 про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, видана ОСОБА_2 не підтверджена жодними первинними документами (відомостями).
Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що в діях відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_2, на підставі вищевказаної довідки відсутні ознаки протиправності, оскільки така довідка про заробіток не підтверджена жодними первинними документами.
За наведених обставин, помилковим є висновок суду першої інстанції про обґрунтованість позовних вимог та наявність правових підстав для їх задоволення.
Враховуючи вищевикладене та проаналізувавши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції було неповно встановлено обставини справи та ухвалено рішення з порушенням норм матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи та є підставою для скасування рішення суду і ухвалення нової постанови про відмову у задоволенні позову.
Керуючись ст.ст. 229, 242, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, колегія суддів,
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області - задовольнити.
Рішення Броварського міськрайонного суду Київської області від 03 квітня 2018 року - скасувати.
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду у порядку та строки, визначені ст.ст. 329-331 КАС України.
Головуючий суддя:
Судді: