Ухвала суду № 75142940, 06.07.2018, Господарський суд Черкаської області

Дата ухвалення
06.07.2018
Номер справи
925/395/18
Номер документу
75142940
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

06 липня 2018 року м. Черкаси справа № 925/395/18

Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді Спаських Н.М., із секретарем судового засідання Буднік А.М., за участі представників сторін:

від прокуратури: ОСОБА_1

від позивача: не з'явився;

від відповідача: ОСОБА_2 - за довіреністю;

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи за позовом заступника керівника Уманської місцевої прокуратури (м. Умань, Черкаська область) в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області (м. Черкаси) до фермерського господарства "Калаур" (с. Шевченкове, Звенигородський район, Черкаська область)

про витребування земельної ділянки

ВСТАНОВИВ:

З урахуванням уточнення позовних вимог, прокурором в інтересах держави заявлено позов про витребування із незаконного володіння відповідача на користь держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області у фермерського господарства "Калаур" земельних ділянок, які розташовані за межами населеного пункту в адміністративних межах Зеленозірської сільської ради Жашківського району Черкаської області, а саме:

- за кадастровим номером 7120982400:02:001:0560 площею 4,9314 га;

- за кадастровим номером 7120982400:02:001:0512 площею 5,4751 га;

- за кадастровим номером 7120982400:02:001:0046 площею 8,1201 га;

- за кадастровим номером 7120982400:02:001:0645 площею 1,5110 га;

- за кадастровим номером 7120982400:02:001:0644 площею 2,0000 га;

- за кадастровим номером 7120982400:02:001:0646 площею 2,0000 га;

- за кадастровим номером 7120982400:02:001:0647 площею 2,0000 га;

- за кадастровим номером 7120982400:02:001:0643 площею 2,0000 га;

- за кадастровим номером 7120982400:02:001:0588 площею 13,1755 га.

Представники позивача та залученої до участі у справі третьої особи в засідання не з'явилися, їх явка обов'язковою не визнавалася, що не перешкоджає суду проводити розгляд справи.

25.06.2018 відповідач подав суду клопотання про залишення позову без розгляду, мотивоване тим, що відсутні обґрунтовані передбачені законом підстави для звернення прокурора до суду з даним позовом в ході виконання конституційної функції представництва інтересів держави, а також Уманською місцевою прокуратурою не доплачений судовий збір в розмірі 14 096 грн. за подання позовної заяви до суду.

В судовому засіданні відповідач підтримав клопотання про залишення позову без розгляду та просив його задовольнити.

Прокурор просив відмовити в задоволення клопотання відповідача про залишення позову без розгляду та зазначив, що прокурором позов подано в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області за наявності достатніх правових підстав, оскільки вказаний позивач неналежним чином здійснює свої обов'язки по захисту прав держави і спірні земельні ділянки не витребовує.

Заслухавши пояснення прокурора та представника відповідача, розглянувши матеріали справи та проаналізувавши законодавство, що регулює порядок звернення прокурора до суду за захистом інтересів держави, суд встановив таке:

За приписами частин 2 та 3 статті 4 ГПК України, до господарського суду у справах, віднесених законом до його юрисдикції, мають право звертатися також особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.

При цьому згідно ст.131-1 Конституції України, ст. 1 Закону України «Про прокуратуру» прокуратура України становить єдину систему, на яку покладається в тому числі представництво інтересів громадянина та держави в суді у випадках, визначених законом.

Підставою для представництва прокурором інтересів держави має бути наявність порушень або загрози порушень цих інтересів.

Згідно ч. 3 ст. 23 ЗУ "Про прокуратуру", прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді, згідно приписів ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом.

У відповідності до ст. 53 ГПК України, прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених статтею 174 цього Кодексу. У разі відкриття провадження за позовною заявою особи, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб (крім прокурора), особа, в чиїх інтересах подано позов, набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі набуває статусу позивача.

В позовній заяві заступника керівника Уманської місцевої прокуратури зазначено, що ним пред'явлено даний позов в інтересах держави в особі, Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, яке не вжило ніяких заходів по поверненню у володіння держави спірних земельних ділянок, на користування по праву суборенди якими у відповідача припинилися права внаслідок розірвання договору оренди цих же земельних ділянок із ОСОБА_3 за судовим рішенням.

Доказів вжиття таких заходів позивачем у справі немає, а тому у прокурора були підстави заявити відповідний позов для захисту прав держави.

В частині доводів відповідача про недоплату судового збору суд встановив, що всі спірні земельні ділянки, щодо витребування яких за первісними позовними вимогами було заявлено позов, складають єдиний предмет загальною площею 41,2131 га по договору суборенди землі № 1 від 07.07.2015 року між гр. ОСОБА_3 та ФГ "Калаур" (а.с. 24). Тому у прокурора не було необхідності оплачувати судовим збором витребування кожної земельної ділянки окремо, оскільки він доводив єдину для всіх ділянок підставу припинення прав користування ними.

Отже, клопотання відповідача від 25.06.2018 про залишення позову без розгляду слід залишити без задоволення.

До участі у справі ухвалою від 26.06.2018 було залучено Бузівську сільську раду в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору. Третя особа направила суду пояснення від 05.07.2018, яким підтримує позовні вимоги прокурора про витребування земельних ділянок саме на користь позивача у справі.

В ході розгляду справи було з'ясовано, що на виконання розпорядження КМУ від 31.01.2018 № 60-р "Питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об'єднаних територіальних громад", Наказом ГУ Держгеокадастру у Черкаській області від 05.06.2018 було передано Бузівській сільській раді із державної у комунальну власність всі земельні ділянки за кадастровими номерами і площами, які складають предмет спору за уточненими позовними вимогами. На виконання цього наказу між ГУ Держгеокадастру у Черкаській області та Бузівською сільською радою складено акт приймання-передачі від 05.06.2018 та додаток до нього із переліком ділянок ( а.с. 150-154).

Представник позивача в попередніх засіданнях висловився про не підтримання заявленого позову прокурором, оскільки в ході розгляду справи спірні земельні ділянки позивач вже передав у комунальну власність Бузівській сільській раді і не вбачає правових підстав отримати їх на свою користь за рішенням суду у даній справі.

Оскільки такі обставини виникли лише в ході розгляду справи, то відмовити у задоволенні позову прокурора з підстав неналежності позивача, заміну якого не допускає чинний ГПК України, у суду нема підстав. На час подання позову позивач є належним.

Згідно ч. 4 ст. 55 ГПК України суд не може залишити заявлений прокурором позов без розгляду, якщо позивач, в інтересах якого подано заяву, не підтримує заявлених позовних вимог.

Враховуючи такі обставини суд запропонував прокурору та представнику відповідача обговорити питання закриття провадження у справі за відсутністю предмету спору між позивачем та відповідачем у справі, в зв'язку з передачею спірних земельних ділянок із державної у комунальну власність в особі Бузівської сільської ради 05.06.2018.

Представник відповідача просить закрити провадження у справі за відсутністю предмета спору.

Прокурор заперечує проти закриття провадження за відсутністю предмета спору в зв'язку з тим, що за Бузівською сільською радою в даний час ще не зареєстровано право комунальної власності на спірні земельні ділянки, що підтверджує і сама сільська рада у поданому суду поясненні.

Досліджуючи матеріали справи суд встановив, що в ході розгляду справи, відповідно до наказу Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області № 23-2195/14-18-СГ від 05.06.2018 "Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність" (а.с. 50) передано Бузівській сільській раді у комунальну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 196,1535 га, які розташовані в адміністративних межах Бузівської та Зеленорізької сільських рад Жашківського району Черкаської області згідно з актом приймання-передачі від 05.06.2018 (а.с. 151).

Згідно Додатку до акту приймання-передачі від 05.06.2018 (а.с.152-153) земельні ділянки, які розташовані за межами населеного пункту в адміністративних межах Зеленорізької сільської ради Жашківського району Черкаської області, а саме: за кадастровим номером 7120982400:02:001:0560 площею 4,9314 га, за кадастровим номером 7120982400:02:001:0512 площею 5,4751 га, за кадастровим номером 7120982400:02:001:0046 площею 8,1201 га, за кадастровим номером 7120982400:02:001:0588 площею 13,1755 га та 5 новоутворених ділянок із земельної ділянки площею 9,5110 га увійшли до переліку земельних ділянок, які були передані 05.06.2018 Бузівській сільській раді.

Згідно відомостей Державного земельного кадастру земельна ділянка з кадастровим номером 7120982400:02:001:0563 площею 9,5110 га була поділена і в результаті поділу утворилися земельні ділянки з кадастровими номерами 7120982400:02:001:0645 площею 1,5110 га, 7120982400:02:001:0644 площею 2,0000 га, 7120982400:02:001:0646 площею 2,0000 га, 7120982400:02:001:0647 площею 2,0000 га, 7120982400:02:001:0643 площею 2,0000 га.

Згідно пояснення сільського голови Бузівської сільської ради ОСОБА_4 Головним управлінням Держгеокадастру у Черкаській області були передані з державної власності у комунальну власність Бузівській сільській раді земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 196,1535 га, які розташовані в адміністративних межах Бузівської та Зеленорізької сільських рад Жашківського району Черкаської області згідно з актом приймання-передачі від 05.06.2018. На даний час Бузівською сільською радою вирішується питання щодо звернення до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області про вчинення дій з метою звільнення спірних земельних ділянок від ФГ "Калаур", після чого сільською радою буде проведено їх реєстрацію.

У відповідності до ч. 1 ст. 117 Земельного Кодексу України передача земельних ділянок державної форми власності у комунальну здійснюється за рішеннями відповідних органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування, які здійснюють розпорядження землями державної чи комунальної власності відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом.

На підставі рішення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність складається акт приймання-передачі такої земельної ділянки. Рішення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність разом з актом приймання-передачі такої земельної ділянки є підставою для державної реєстрації права власності держави, територіальної громади на неї.

Обтяження переданої у комунальну власність земельної ділянки правами третіх осіб чи її використання без належних правових підстав не є перешкодою для здійснення реєстрації права комунальної власності, оскільки про протилежне не вказано у нормах чинного законодавства.

Збереження у ДР реєстрації права держави за частиною спірних земельних ділянок не говорить про те, що передача земельних ділянок 05.06.2018 із державної у комунальну власність не відбулася. Після реєстрації права комунальної власності на спірні земельні ділянки за Бузівською сільською радою, для чого потрібно лише волевиявлення сільського голови і відсутні будь-які перешкоди, реєстрація права держави на ці ж ділянки припиниться.

Відповідач також слушно зауважує, що на новоутворені земельні ділянки після поділу ділянки площею 9,5110 га права держави не зареєстровані, що вбачається із Інформації з ДР речових прав (а.с. 223-227).

Отже слід вважати, що з 05.06.2018 року спірні земельні ділянки було передано із державної у комунальну власність і Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області на даний час не має до цих ділянок ніякого інтересу в питанні їх витребування на свою користь із незаконного володіння відповідача у справі.

Тому предмет спору між позивачем та відповідачем у справі відсутній.

У відповідності до п.2) ч. 1 ст. 231 ГПК України господарський суд закриває провадження у справі, зокрема, якщо відсутній предмет спору.

За наслідками закриття провадження повторне звернення до суду зі спору між тими самими сторонами, про той же предмет і з тих самих підстав не допускається, що судом роз'яснено учасникам судового процесу.

На підставі викладеного, провадження у справі слід закрити за відсутністю предмета спору. Прокурор має право, але не подав клопотання про повернення судового збору з Державного бюджету України, а тому дане питання неможливо вирішити в даному засіданні.

Керуючись п.2) ч. 1 ст. 231, 234 ГПК України, суд -

УХВАЛИВ:

1. Клопотання відповідача від 25.06.2018 про залишення позову без розгляду залишити без задоволення.

2. Провадження у справі за позовом заступника керівника Уманської місцевої прокуратури (м. Умань, Черкаська область) в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області (м. Черкаси) до Фермерського господарства "Калаур" (с. Шевченкове, Звенигородський район, Черкаська область) про витребування земельної ділянки - закрити за відсутністю предмета спору.

Ухвала набирає законної сили з моменту оголошення.

Ухвала про закриття провадження у справі може бути оскаржена.

Повний текст ухвали складено 07 липня 2018

Суддя Н.М. Спаських