Рішення № 75142811, 27.06.2018, Господарський суд Житомирської області

Дата ухвалення
27.06.2018
Номер справи
906/110/18
Номер документу
75142811
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

УКРАЇНА

Господарський суд

Житомирської області

___________

_______________

10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,

E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, веб-сайт: http://zt.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"27" червня 2018 р. м. Житомир Справа № 906/110/18

Господарський суд Житомирської області у складі:

судді Лозинської І.В.

за участі секретаря судового засідання: Шевчук - Сингаївської І.Г.

за участю представників сторін:

- від позивача: ОСОБА_1 - представник за дов. № 6-483 від 22.12.2017;

- від відповідача: ОСОБА_2 - представник за дов. № 173 від 01.12.2017;

розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу

за позовом Публічного акціонерного товариства "Укртрансгаз" (м. Київ)

до Приватного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Коростишівгаз" (Житомирська область, м. Коростишів)

про стягнення 2558644,64 грн.

ПАТ "Укртрансгаз" звернулось до господарського суду Житомирської області з позовною заявою, з врахуванням заяви про збільшення розміру позовних вимог від 17.05.2018 (а. с. 2, 3 у т. 2), про стягнення з ПАТ "Коростишівгаз" 2558644,64 грн., з яких, 2239647,61 грн. боргу за послуги балансування обсягів природного газу, 213706,88 грн. пені, 25546,51 грн. 3 % річних, 79743,64 грн. інфляційних втрат.

Позовні вимоги обґрунтовані наданням відповідачу послуг балансування для врегулювання негативних місячних небалансів у січні 2016 року, березні, травні, червні і серпні 2017 року на підставі укладеного між сторонами договору транспортування природного газу №1512000725 від 17.12.2015 та їх не сплатою відповідачем.

Ухвалою від 22.02.2018 господарський суд прийняв позовну заяву до розгляду, відкрив провадження у справі, постановив здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження, призначив підготовче засідання суду.

Ухвалою від 20.04.2018 господарський суд продовжив підготовче провадження у справі на тридцять днів по 22.05.2018, відклав підготовче засідання суду.

Ухвалою від 18.05.2018 господарський суд закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті (а. с. 19 у т. 2).

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав згідно з заявою про збільшення розміру позовних вимог та поясненнях від 17.05.2018 (а. с. 2 - 14 у т. 2), відповіді на відзив від 03.04.2018 (а. с. 198 - 204 у т. 1).

Представник відповідача проти позову заперечив з підстав, викладених у відзиві від 15.03.2018 (а. с. 92 - 97 у т. 1), запереченнях у справі від 15.05.2018 (а. с. 242 - 249 у т. 1) та у відзиві від 30.05.2018 (а. с. 20 - 25 т. 2).

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд,-

ВСТАНОВИВ:

1. Фактичні обставини справи та зміст спірних правовідносин.

17.12.2015 між Публічним акціонерним товариством "Укртрансгаз" (оператор/ позивач) та ПАТ по газопостачанню та газифікації "Коростишівгаз" (замовник/ відповідач) укладено договір №1512000725 про транспортування природного газу (далі - договір) (а. с. 28 - 38 у т. 1), відповідно до п. 2.1. якого оператор надає замовнику послуги транспортування природного газу на умовах, визначених у цьому договорі, а замовник сплачує оператору встановлену вартість таких послуг.

Послуги надаються на умовах, визначених у Кодексі газотранспортної системи, затвердженому постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2493 (далі - Кодекс), з урахуванням особливостей, передбачених цим договором (п. 2.2 договору).

Послуги, які можуть бути надані замовнику за цим договором (п. 2.3.), це:

- послуга замовленої потужності в точках входу та виходу до/з газотранспортної системи (далі - розподіл потужності);

- послуги фізичного транспортування природного газу газотранспортною системою на підставі підтверджених номінацій (далі - транспортування);

- послуги балансування обсягів природного газу, які подаються до газотранспортної системи і відбираються з неї (далі - балансування).

Згідно з п. 2.6. договору замовник має виконувати вимоги, визначені в Кодексі, подавати газ в точках входу та/або приймати газ у точках виходу в обсягах, встановлених цим договором, протягом погоджених термінів, а також оплачувати послуги на умовах, зазначених у договорі.

Відповідно до умов п. 4.1. договору замовник, зокрема, зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі оплачувати вартість наданих йому послуг; вчасно врегульовувати небаланси, не перевищувати замовлені потужності, визначені в цьому договорі.

Відповідно до п. 7.1. договору вартість послуг розраховується: розподіл потужності - за тарифами, які встановлюються регулятором; транспортування - за тарифами, які встановлюються регулятором; балансування - за фактичною вартістю, яка визначається відповідно до порядку, встановленого кодексом.

Оператор розміщує інформацію про чинні тарифи та базову ціну газу на своєму веб-сайті: www.utg.ua (п. 7.2. договору).

Тарифи, передбачені пунктом 7.1 договору, є обов'язковими для сторін з дати набрання чинності постановою регулятора щодо їх встановлення. Визначена на їх основі вартість послуг застосовується сторонами при розрахунках за послуги згідно з умовами цього договору (п. 7.3. договору).

За умовами п.11.4 договору послуги балансування оформлюються одностороннім актом за підписом оператора на весь обсяг негативного місячного небалансу, неврегульованого замовником відповідно до Кодексу та розділу IX цього договору.

Також пунктом 17.1. договору встановлено, що останній набирає чинності з дня його укладення на строк до 31.12.2016, умови договору також застосовуються до відносин сторін, які виникли до його укладення, а саме з 01.12.2015.

На виконання умов договору та Кодексу, оператором ГТС було здійснено процедуру алокації відповідача, за результатами якої було встановлено наявність у відповідача негативного місячного небалансу в січні 2016 року, в березні, травні, червні, серпні 2017 року.

У зв'язку з не врегулюванням відповідачем негативного місячного небалансу в січні 2016 року, в березні, травні, червні, серпні 2017 року у строк та в порядку, визначеними умовами договору та Кодексом, позивач, відповідно до вимог пунктів 9.1-9.5, 11.4 договору, Кодексу, надав відповідачу послуги балансування, про що були складені та направлені останньому односторонні акти про надання послуг балансування обсягів природного газу, рахунки та відповідний розрахунок (а. с. 39 - 83 у т. 1).

У березні 2017 року обсяг негативного місячного небалансу становить 151,863 тис. куб. м., що підтверджується актом № 03-17-1512000725-БАЛАНС від 31.03.2017 надання послуг балансування обсягів природного газу на загальну вартість таких послуг у розмірі 1720158,28 грн., розрахунком вартості послуг балансування, рахунком № 03-17-1512000725-БАЛАНС від 31.03.2017, алокацією (звітом) про поділ фактичного обсягу (об'єму) природного газу за березень 2017 року, звітом про поділ фактичного обсягу природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ "Коростишівгаз", звіт про надані послуги з транспортування (а. с. 48 - 53 у т. 1).

У травні 2017 року обсяг негативного місячного небалансу становить 41,835 тис. куб. м., що підтверджується актом № 05-17-1512000725-БАЛАНС від 31.05.2017 надання послуг балансування обсягів природного газу на загальну вартість таких послуг у розмірі 371087,16 грн., розрахунком вартості послуг балансування, рахунком № 05-17-1512000725-БАЛАНС від 31.05.2017, алокацією (звітом) про поділ фактичного обсягу (об'єму) природного газу за травень 2017 року, звітом про поділ фактичного обсягу природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ "Коростишівгаз", звіт про надані послуги з транспортування (а. с. 56 - 62 у т. 1).

У червні 2017 року обсяг негативного місячного небалансу становить 5,740 тис. куб. м., що підтверджується актом № 06-17-1512000725-БАЛАНС від 31.06.2017 надання послуг балансування обсягів природного газу на загальну вартість таких послуг у розмірі 48827,62 грн., розрахунком вартості послуг балансування, рахунком № 06-17-1512000725-БАЛАНС від 31.06.2017, алокацією (звітом) про поділ фактичного обсягу (об'єму) природного газу за червень 2017 року, звітом про поділ фактичного обсягу природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ "Коростишівгаз", повідомленням про обсяги транспортування (а. с. 65 - 70 у т. 1).

У серпні 2017 року обсяг негативного місячного небалансу становить 26,036 тис. куб. м., що підтверджується актом № 08-17-1512000725-БАЛАНС від 31.08.2017 надання послуг балансування обсягів природного газу на загальну вартість таких послуг у розмірі 233255,47 грн., розрахунком вартості послуг балансування, рахунком № 08-17-1512000725-БАЛАНС від 31.08.2017, алокацією (звітом) про поділ фактичного обсягу (об'єму) природного газу за серпень 2017 року, звітом про поділ фактичного обсягу природного газу, відібраного з точки виходу відповідача, повідомленням про обсяги транспортування, звітом по точкам входу/виходу замовника послуг транспортування (оператора газорозподільних систем) за серпень 2017 (а. с. 73 - 79 у т. 1).

У відповідності до умов договору відповідач зобов'язаний був здійснити оплату послуг балансування на загальну суму 2659562,39 грн. у належний для цього строк.

Також слід зауважити, що в матеріалах справи є акт № 01-16-1512000725-БАЛАНС від 31.01.2016 на загальну вартість таких послуг у розмірі 1717403,21 грн, з яких послуга балансування обсягів природного газу - 1431169,34 грн. та ПДВ - 286233,87 грн. (а. с. 98 у т.1) та коригуючий акт № 01-16-1512000725-БАЛАНС від 31.03.2016 (а.с. 99 у т. 1), згідно з яким позивачем зменшено вартість послуги баласування на 286233,86 грн.

Як вбачається з матеріалів справи, в послідуючому, позивач, вважаючи таке коригування помилковим, склав коригуючий акт № 01-16-1512000725-БАЛАНС/КОР/1 від 30.05.2017 надання послуг балансування обсягів природного газу до акту № 01-16-1512000725-БАЛАНС від 31.01.2016 на загальну вартість таких послуг у розмірі 286233,86 грн.; розрахунок вартості послуг балансування після проведення коригування, рахунок № 01-16-1512000725-БАЛАНС/КОР/1 від 30.05.2017, звіт про фактичні обсяги розподілу природного газу по постачальниках за січень 2016 та звіт про надані послуги з транспортування за січень 2016 року (а. с. 40 - 45 у т. 1).

Оскільки, на думку позивача, послуги з балансування відповідачем сплачені несвоєчасно, позивач просить стягнути з відповідача також 213706,88 грн. пені, 25546,51 грн. 3 % річних, 79743,64 грн. інфляційних втрат.

2. Норми права (нормативно - правові акти), які застосував господарський суд.

За правовою природою укладений між сторонами Договір №1512000725 від 17.12.2015 є договором транспортування природного газу.

Відповідно до п. 1 глави 1 Розділу VIII Кодексу газотранспортної системи одержання доступу до потужності, надання послуг із транспортування, у тому числі послуг балансування системи, є складовими послуги транспортування природного газу та здійснюються виключно на підставі договору транспортування. Договір транспортування є документом, який регулює правовідносини між оператором газотранспортної системи і окремим замовником послуг транспортування.

Згідно з п. 9 глави 1 розділу XI Кодексу замовник послуг транспортування на підставі договору транспортування може замовити в оператора газотранспортної системи послуги, що є складовими послуги транспортування, зокрема, замовлення фізичного транспортування природного газу газотранспортною системою.

Відповідно до п. 5 глави 1 розділу І Кодексу небаланс - різниця між обсягами природного газу, поданими замовником послуг транспортування для транспортування на точці входу, та відібраними замовником послуг транспортування з газотранспортної системи на точці виходу, що визначається за процедурою алокації.

Алокація - це підтвердження поділу за певний розрахунковий період фактичного обсягу (об'єму) природного газу, поданого для транспортування в точку входу або відібраного з точки виходу, між замовниками послуги транспортування, у тому числі в розрізі їх контрагентів (споживачів), що здійснюється відповідно до вимог розділу XII цього Кодексу.

Підписані щомісячні акти приймання-передачі газу відповідно до положень пункту 2 глави 7 розділу III цього Кодексу, що містять інформацію про щомісячні обсяги природного газу, виміряні для фізичних точок виходу (у тому числі у розрізі контрагентів/споживачів замовника послуги транспортування), поданого до газотранспортної системи, є основою для проведення алокації щомісячних обсягів природного газу для замовників послуг транспортування за формою оператора газотранспортної системи, розміщеною на своєму веб-сайті (п. 8 гл. 1 розд. XII Кодексу).

Відповідно, підписані щомісячні акти приймання-передачі газу згідно положень п. 2 гл. 7 розділу III цього Кодексу, що містять інформацію про щомісячні обсяги природного газу, виміряні для фізичних точок виходу (у тому числі у розрізі контрагентів/споживачів замовника послуги транспортування), взятого з газотранспортної системи, є основою для проведення алокації щомісячних обсягів природного газу для замовників послуг транспортування за формою оператора газотранспортної системи, розміщеною на своєму веб-сайті (п.5 гл.2 розділу XII Кодексу).

За п. п. 1-2 глави 3 розділу XIV Кодексу оператор ГТС визначає місячний небаланс для кожного місяця як різницю між обсягом природного газу, який замовник послуг транспортування передав у точках входу і отримав з газотранспортної системи у точках виходу (у тому числі щодо власних споживачів) за цей місяць. Місячний небаланс розраховується оператором ГТС до 10-го числа наступного місяця на підставі фактичних даних, одержаних у процесі алокації, яку здійснює оператор ГТС та алокацій, одержаних від операторів: суміжних газотранспортних систем, газорозподільних систем та газосховищ, газовидобувних підприємств або прямих споживачів.

Замовник послуг транспортування є відповідальним за виникнення небалансу щодо споживачів, з якими укладені договори постачання, зобов'язаний застосувати всі доступні заходи для його уникнення (п. п. 1-5 глави 1 розділу XIV Кодексу).

При розрахунку небалансу замовників послуг транспортування оператор газотранспортної системи враховує всі обсяги газу у розрізі кожного замовника послуг транспортування, переданого до газотранспортної системи та відібраного з газотранспортної системи, у тому числі у розрізі його контрагентів (споживачів).

Перевищення обсягів відібраного природного газу з газотранспортної системи над обсягами переданого природного газу є негативним небалансом, а перевищення обсягів переданого природного газу над обсягами відібраного природного газу - позитивним небалансом; оператор ГТС надсилає замовнику послуг транспортування відомості для визначення статусу небалансу замовника послуг транспортування; відомості про статус небалансу надаються замовнику послуг транспортування інформаційною системою.

За п. 7 гл. 3 розділу XIV Кодексу місячний небаланс, який виник у замовника послуг транспортування та не був врегульований в строк до 12-го числа наступного місяця, врегульовується оператором ГТС за рахунок таких заходів: 1) при позитивному місячному небалансі - оператор надсилає оператору газосховища інформацію про замовника послуг транспортування, що має позитивний небаланс, та обсяг небалансу, а оператор газосховища проводить закачування природного газу (у тому числі шляхом заміщення) в обсязі небалансу та оформлення його в односторонньому порядку.

Згідно з п. п. 1-4 гл. 4 розділу XIV Кодексу розрахунок вартості послуг балансування що були надані замовнику послуг транспортування за місяць, проводиться оператором ГТС після закінчення газового місяця на підставі даних про місячний небаланс замовника послуг транспортування відповідно до договору транспортування природного газу. Базова ціна газу (БЦГ) - ціна, яка формується протягом розрахункового періоду оператором ГТС на основі витрат на закупівлю природного газу, транспортування та його зберігання. Оператор газотранспортної системи визначає БЦГ щомісяця в строк до 10-го числа місяця та розміщує відповідну інформацію на своєму веб-сайті. Підставою для проведення розрахунку послуг з балансування є дані, визначені у звіті про надані послуги з транспортування. Оператор ГТС до 14-го числа наступного місяця надає замовнику послуг транспортування звіт про надані послуги та рахунок на оплату, який повинен здійснити оплату у строк, що не перевищує 5 банківських днів.

Водночас 21.06.2016, 19.04.2017, 21.06.2017, 20.07.2017, 20.09.2017 між сторонами, Головним управлінням Державної казначейської служби України в Житомирській області, Департаментом фінансів Житомирської ОДА, Управлінням фінансів Коростишівської РДА Житомирської області, Управлінням праці та соціального захисту населення Коростишівської РДА та ТОВ "Поліссягаз" були укладені спільні протокольні рішення про організацію взаєморозрахунків за природний газ та теплопостачання №1781/у, 2286/у, 2993/у, 3138/у, 3585/у за рахунок коштів загального фонду державного бюджету України, предметом яких була організація проведення взаєморозрахунку, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 11.01.2005р. № 20 "Про затвердження Порядку перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій".

Укладаючи вказані спільні протокольні рішення, позивач і відповідач керувалися спеціальними нормативними актами, зокрема, постановою Кабінету Міністрів України № 20 від 11.01.2005, якою затверджено Порядок перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій і компенсацій (далі - Порядок №20), Порядком проведення розрахунків за природний газ, теплопостачання і електроенергію, затвердженим наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, Міністерства фінансів України від 03.08.2015 №493/688.

За п.п. 1.1-1.3 Порядку проведення розрахунків за природний газ, теплопостачання і електроенергію, затвердженого наказом Міністерства палива та енергетики України, Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України", Державного казначейства України від 03.02.2009 №55/57/43, цей Порядок визначає взаємовідносини, зокрема, між органами Державної казначейської служби України, головними фінансовими управліннями обласних державних адміністрацій, Міністерством енергетики та вугільної промисловості України, НАК "Нафтогаз України" та іншими учасниками розрахунків за природний газ, теплопостачання і електроенергію, що проводяться відповідно до Порядку № 20. Розрахунки, передбачені в пункті 1.1 цього Порядку, проводяться за згодою сторін на підставі актів звіряння за нарахованими пільгами, субсидіями та компенсаціями населенню (далі - акти звіряння) або договорів, що визначають величину щомісячного споживання ресурсів (товарів, послуг) (далі - договори) та спільного протокольного рішення про організацію взаєморозрахунків за природний газ та теплопостачання, форма якого наведена у додатку 1, спільного протокольного рішення про організацію взаєморозрахунків за електроенергію, форма якого наведена у додатку 2. Схеми розрахунків узгоджують відповідні головні фінансові управління спільно з постачальниками та транспортувальниками ресурсів та контролюють відповідні органи Державної казначейської служби України.

Згідно з п.п. 2.1 - 2.3 вищевказаного порядку постачальники та транспортувальники ресурсів, які виявили бажання здійснити розрахунки відповідно до Порядку №20, складають щомісяця до 10-го числа з розпорядниками коштів акти звіряння, а у разі проведення відповідних розрахунків з попередньої оплати ресурсів на строк не більше одного місяця постачальники та транспортувальники ресурсів визначають договірну величину споживання ресурсів, про що укладають договір з розпорядниками коштів. Один примірник акта звіряння або договору надається місцевому фінансовому органу для складання зведеного реєстру актів звіряння або договорів. Зведені реєстри актів звіряння або договорів підписуються керівниками місцевих фінансових органів, постачальників і транспортувальників ресурсів та надаються, зокрема, відповідним головним фінансовим управлінням, які узагальнюють отримані дані та подають їх до 20-го числа у формі узгоджених з постачальниками та транспортувальниками ресурсів спільних протокольних рішень про організацію взаєморозрахунків разом з відповідними реєстрами актів звіряння або договорами за підписами керівників відповідних головних фінансових управлінь та постачальників і транспортувальників ресурсів Державній казначейській службі України та відповідним головним управлінням областей.

Пунктами 2.7 зазначеного порядку встановлено, що розпорядники коштів за рахунок отриманих субвенцій із загального фонду Державного бюджету України здійснюють розрахунки за, зокрема, природний газ, шляхом перерахування коштів на рахунки постачальників та транспортувальників ресурсів, відкриті в органах Державної казначейської служби України.

Аналогічні положення закріплені у пунктах 1.1-1.3, 2.1-2.3, 2.6 Порядку проведення розрахунків за природний газ, теплопостачання і електроенергію, затвердженого наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, Міністерства фінансів України від 03.08.2015 №493/688.

3. Висновок суду щодо заявлених позовних вимог.

Підписання сторонами у 2015-2016 роках спільних протокольних рішень і виконання їх положень, положень Порядку №20, наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, Міністерства фінансів України від 03.08.2015 №493/688 свідчить, що сторони погодились, що оплата наданих послуг з транспортування газу за договором №1512000725 від 17.12.2015, підлягає погашенню шляхом здійснення взаєморозрахунків на підставі кожного спільного протокольного рішення.

Так, згідно з платіжними дорученнями № 178 від 22.06.2016 на суму 1431000,00 грн (а. с. 102 у т. 1), №191 від 02.11.2017 на суму 1720,28 грн. (а. с. 125 у т. 1), №820176 від 22.08.2017 (а. с. 130 у т. 1), №820177 від 27.07.2017 на суму 48827,62 грн (а. с. 135 у т. 1) погашено заборгованість за послуги по балансуванню за січень 2016 року, за березень 2017 року, за травень 2017 року, за червень 2017 року.

За межами спільних протокольних рішень відповідач оплатив послуги балансування обсягів природного газу на суму 169,35 грн. (1717403,21 грн. за актом надання послуг балансування обсягів природного газу від 31.01.2016 - 286233,86 грн. - зменшення за коригуючим актом від 31.03.2016 (а. с. 98, 99) - 1431000,00 грн. оплати (спільне протокольне рішення (а. с.100-102)), що підтверджується квитанцією №17038047 від 07.07.2016, копія якої є в матеріалах справи (а. с.102).

Щодо сплати відповідачем боргу на загальну суму 1953413,75 грн. позивач не заперечує та зазначає про цю обставину у заяві про збільшення позовних вимог від 17.05.2018 (а. с. 2, 3 у т. 2).

Тому, на думку суду, вказані вимоги на суму 1953413,75 грн. основного боргу заявлені безпідставно, тому в їх задоволенні слід відмовити.

Підписанням спільних протокольних рішень, сторони тим самим змінили порядок і строк проведення розрахунків за послуги з транспортування газу, надані відповідно до договору №1512000725 від 17.12.2015, тому стягнення пені, 3% річних та інфляційних втрат є також безпідставними.

Таким чином, доводи позивача зводяться до того, що відповідачем не виконано взятих на себе зобов'язань по сплаті вартості наданих послуг балансування обсягів природного газу за січень 2016 року.

Однак, суд не приймає доводи позивача щодо помилкового коригування акту №01-16-1512000725-БАЛАНС/КОР надання послуг балансування обсягів природного газу від 31.03.2016 на суму 286233,86 грн., виходячи з такого.

Так, у заяві про збільшення позовних вимог позивач вказує, що відповідачем не сплачено решту заборгованості з основного боргу за послуги балансування обсягів природного газу на загальну суму 286233,86 грн., що є заборгованістю за послуги балансування, які були надані згідно з актом №01-16-1512000725-БАЛАНС/КОР/1 надання послуг балансування обсягів природного газу від 30.05.2017 до акту №01-16-1512000725-БАЛАНС від 31.01.2016 та рахунку від 30.05.2017 №01-16-1512000725-БАЛАНС/КОР/1 на загальну суму 286233,86 грн. (а. с. 2 у т. 2)

Однак, відомостей, якими пояснювалася б така невідповідність даних, наведених у позовній заяві, та даних, відображених у доданих до позову первинних документах, матеріали справи не місять.

Також суд враховує, що п. 9.1 договору визначено, що у разі виникнення у замовника негативного місячного небалансу та не врегулювання ним негативного місячного небалансу відповідно до Кодексу в строк до дванадцятого числа місяця, наступного за газовим місяцем, замовник зобов'язаний сплатити оператору за послуги балансування.

Згідно з умовами п. 9.4 договору оператор до чотирнадцятого числа місяця, наступного за газовим місяцем, надає замовнику на його електронну адресу розрахунок вартості послуг балансування та рахунок-фактуру. Замовник зобов'язаний здійснити оплату у строк, що не перевищує п'яти банківських днів.

Проте, акт надання послуг балансування обсягів природного газу №01-16-1512000725-БАЛАНС/КОР/1 та рахунок №01-16-1512000725-БАЛАНС/КОР/1 на суму 286233,86 грн. з ПДВ, складено позивачем лише 30.05.2017, тобто після спливу встановленого законодавством та умовами Договору строку для самостійного врегулювання відповідачем небалансу.

Отже, стверджуючи про наявність у відповідача негативного місячного небалансу за спірний період, позивач одночасно позбавив відповідача можливості самостійно врегулювати такий небаланс у встановлені законодавством строки, а, отже, позивачем не дотримано встановленого законодавством та умовами Договору порядку врегулювання небалансу.

Крім того, як вбачається з матеріалів справи, зазначена сума боргу не була включена з вини позивача в розрахунки для погашення шляхом здійснення взаєморозрахунків на підставі відповідних спільних протокольних рішень.

За таких обставин, враховуючи, що позивачем не дотримано встановленого законодавством порядку визначення небалансу за січень 2016 року, про наявність якого стверджує позивач, його вимоги про стягнення з відповідача витрат на балансування у розмірах, заявлених позивачем, задоволенню не підлягають.

Відповідно до ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

За приписами ст. 14 ГПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Згідно з ч. 1 ст. 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Частиною 1 ст. 77 ГПК України визначено, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Відповідно до ст. 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Позивачем не доведено суду обґрунтованість заявлених позовних вимог належними та допустимими доказами у справі.

З огляду на викладене, позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Одночасно, суд звертає увагу позивача, що відповідно до ч. 1 ст. 35 Закону України "Про ринок природного газу" правила балансування повинні бути справедливими, недискримінаційними, прозорими та обумовленими об'єктивними чинниками. Такі правила мають відображати реальні потреби газотранспортної системи з урахуванням ресурсів у розпорядженні оператора газотранспортної системи.

4. Розподіл судових витрат.

На підставі ст. 129 ГПК України витрати зі сплати судового збору покладаються на позивача.

Керуючись ст. ст. 123, 129, 233, 236 - 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

У позові відмовити повністю.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено: 06.07.18

Суддя Лозинська І.В.

Віддрукувати:

1 - до справи

2.3 - сторонам (реком. з повід.)