
Справа № 523/5934/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 липня 2018 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Потоцької Н.В.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі про визнання протиправними дій щодо призначення пенсії та стягнення недоплаченої щомісячної пенсії,-
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться справа за позовом ОСОБА_1 до Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі в якому позивач просить:
визнати протиправними дії Суворовського об'єднаного управління пенсійного фонду України в м. Одесі щодо відмови в розрахунку ОСОБА_1 пенсії за віком з урахуванням ч. 2 ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування";
зобов'язати Суворовське об'єднане управління пенсійного фонду України в м.Одесі призначити ОСОБА_1 пенсію за віком з 04.01.2018 року відповідно до ч.2 ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки та виплатити різницю між фактично отриманою та призначеною пенсією.
Позовні вимоги обґрунтовані наступним.
Позивач первинно звернувся за призначенням пенсії за віком, у зв'язку з чим відповідач повинен був застосувати для обчислення пенсії середню заробітну плату за 2016-2017 роки. Відповідно до пункту 4-4 розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2016 та 2017 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.
Відповідно частини другої статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки;
Детальний розрахунок моєї пенсії повинен бути розраховано так:
Страховий стаж 44 роки 2 місяця 21 день.;
Коефіцієнт заробітку - 5,24243
Середня з/п по Україні за 2016-2017 рік - 5388,90
Середньомісячний заробіток для розрахунку пенсії -5377,90 * 5,24243=28193,26 Коефіцієнт страхового стажу - (44 *12+2)/ 1200=0,44167 Розмір пенсії за віком-28193,26* 0,44167 =12452,12 Доплата на наднормативний стаж -96,66
Загальний розмір пенсії за віком - 12452,12+ 96,66=12548,78 грн.
В даний час призначена пенсія - 8812,84
Таким чином, різниця складає - 12548,78 - 8812,84=3735,94 грн.
На підставі вказаного розрахунку пенсія повинна складати 12 548,78 грн., а не 8812,84 грн.
Ухвалою суду від 06.06.2018 року провадження по справі відкрито в спрощеному позовному провадженні без призначення судового засідання .
Ухвалою суду від 06.06.2018 р. відповідачу встановлений п'ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву. У зазначений строк відповідач має право надіслати суду відзив на позовну заяву, який повинен відповідати вимогам ст. 162 КАС України, і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову.
Відповідач повідомлений про відкриття провадження по справі, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення №6500309412715, яке доставлено на адресу відповідача 14.06.2018 р.
У встановлений ухвалою строк, відповідач в обґрунтування заявленої правової позиції надав відзив за вхід. № 18760/18 від 02.07.2018 р., в якому зазначив.
Розпорядженням Управління від 10.01.2018р. позивача переведено з 04.01.2018 (з дати звернення) на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» при страховому стажі роботи 44 років 02 місяці та з урахуванням середньомісячної заробітної плати 19734,6 грн. (де 3764,4 грн. - середній показник заробітку в Україні за 2014-2016 роки х 5,24243 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати). Середньомісячна заробітна плата обчислена за період з 01.07.2000 по 30.11.2017.
Згідно розпорядження Управління розмір пенсії Позивача з 04.01.2018р. склав 8812,84 грн. на місяць.
Відповідно до п. 4-3 розділу XV Прикінцевих положень Закону України, пенсії з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.
Згідно п. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Позивач звернувся до Управління з Заявою в порядку звернення згідно Закону України «Про звернення громадян» з проханням провести розрахунок призначеної пенсії.
19.04.2018 р. управлінням надано вмотивовані та обґрунтовані роз'яснення по суті порушених питань у зверненні. Детальний розрахунок пенсії:
середньомісячна заробітна плата 19734.6 х коефіцієнт стажу 0,44167 = 8716,18 (основний розмір пенсії);
96.66 грн. - доплата за понаднормативний стаж 9 років (1074, 00 х 4% для працюючих осіб);
Всього - 8 812,84 грн.
Підстав для застосування для обчислення пенсії середньої заробітної плати за 2016-2017 роки при обчисленні пенсії позивача немає, так як дані роки підлягають застосуванню для первинного призначення пенсій, а не переведення з одного виду пенсії на інший.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебував на обліку в Головному управлінні ПФУ в Одеській області з 15.06.1999 р. Отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
04.01.2018 ОСОБА_1 звернувся до Управління з заявою № 87 про переведення з пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на пенсію за віком відповідно до Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
До заяви про переведення на інший вид пенсії були надані наступні документи:
ксерокопія паспорта;
ксерокопія ідентифікаційного номеру;
ксерокопія трудової книжки серія НОМЕР_2;
архівна довідка від 02.02.2010 №2/2-326, видана управлінням МВС України в Херсонській області;
ксерокопія диплому НОМЕР_3;
архівна довідка від 25.05.2010 №24-01-1106, видана Одеським національним університетом імені І.І. Мечникова;
ксерокопія військового квитка НОМЕР_4;
атестат про зняття з обліку від 03.01.2018 №5, виданий Головним управлінням ПФУ в Одеській області.
Розпорядженням Управління від 10.01.2018 позивача переведено з 04.01.2018 (з дати звернення) на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» при страховому стажі роботи 44 років 02 місяці та з урахуванням середньомісячної заробітної плати 19734,6 грн. (де 3764,4 грн. - середній показник заробітку в Україні за 2014-2016 роки х 5,24243 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати). Середньомісячна заробітна плата обчислена за період з 01.07.2000 р. по 30.11.2017 р.
Згідно розпорядження Управління розмір пенсії ОСОБА_1 з 04.01.2018 склав 8812,84 грн. на місяць.
ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й ВИСНОВКИ СУДУ.
Згідно ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 1-1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.
Статтею 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлено, що особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років. Військовослужбовці, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, які стали інвалідами за умов, передбачених цим Законом, набувають право на пенсію по інвалідності.
Згідно зі статтею 7 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим законом, та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором; у разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», призначається одна пенсія за її вибором; при цьому різниця між розміром пенсії, на який особа має право відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», і розміром пенсії із солідарної системи відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка визначається в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, фінансується за рахунок коштів державного бюджету.
У частині першій статті 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що за рахунок коштів органу Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
За правилами частини другої статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:
Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Частиною третьою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною третьою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший.
Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Вказана правова позиція висловлена у Постанові Верховного суду від 09.06.2015 р. (справа № 21-550а15, справа 21-612а14).
Висновки суду за результатами розгляду справи повністю спростовують позицію відповідача у спірних правовідносинах.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку про часткове задоволення вимог позивача.
Разом з цим, суд відмовляє в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі в частині виплати різниці між фактично отриманою та призначеною пенсією з огляду на наступне.
Конституція України (в редакції станом на 30.09.2016 року) містить статтю 124 «…Юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.», яка визначає можливість судового захисту за наявності юридичного спору.
Юридичний спір - це юридичний конфлікт між учасниками правовідносин, у якому кожен з учасників правовідносин захищає свої суб'єктивні права. Правові спори виникають внаслідок порушення суб'єктивних прав у результаті протиправних дій, а також у разі невизнання або оспорювання суб'єктивних прав.
Вказана позиція послідовно застосовується Верховним Судом у зв'язку із змінами до Конституції України.
З урахуванням викладеного у ОСОБА_1 на час розгляду справи відсутній юридичний спір з Суворовським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в м.Одесі в частині виплати різниці між фактично отриманою та призначеною пенсією, оскільки пенсія ще не призначена.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з усталеною практикою ЄСПЛ, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент.
Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v. Spain) від 9 грудня 1994 року, серія А, № 303А, п. 29). Хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (див. рішення у справі "Суомінен проти Фінляндії" (Suominen v. Finland), № 37801/97, п. 36, від 1 липня 2003 року). Ще одне призначення обґрунтованого рішення полягає в тому, щоб продемонструвати сторонам, що вони були почуті.
Згідно зі ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Процесуальні гарантії статті 6 § 1 застосовуються до усіх сторін процесу, а не лише до тих осіб, які не виграли справи у національних судах (Philis v. Greece (Філіпс проти Греції) (No. 2), § 45).
Керуючись ст. ст.2, 5, 6, 7, 139, 242, 246, 250, 251, 255, 295 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі про визнання протиправними дій щодо призначення пенсії та стягнення недоплаченої щомісячної пенсії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі щодо відмови в розрахунку ОСОБА_1 пенсії за віком з урахуванням ч. 2 ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Зобов'язати Суворовське об'єднане управління Пенсійного фонду України в м.Одесі призначити ОСОБА_1 пенсію за віком з 04.01.2018 року відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки.
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі в частині виплати різниці між фактично отриманою та призначеною пенсією відмовити.
Стягнути з Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі на користь ОСОБА_1 суму судового збору за подання адміністративного позову за:
- квитанцією № ПН2473 від 01.06.2018 р. у сумі 704, 80 грн. (сімсот чотири гривні 80 коп.).
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст. ст.295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Пунктом 15.5 розділу VII «Перехідні положення» КАС України від 03 жовтня 2017 року визначено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи зберігаються порядок подачі апеляційних скарг та направлення їх до суду апеляційної інстанції, встановлені Кодексом адміністративного судочинства України від 06 липня 2005 року.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, адреса: 65000, АДРЕСА_1, телефон: НОМЕР_5)
Суворовське об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі (ЄДРПОУ 40388751, адреса: 65003, м. Одеса, вул. Чорноморського козацтва, 95, телефон: (0482) 32 34 46, електронна пошта: suvr@od.pfu.gov.ua)
Головуючий суддя Потоцька Н.В.
.