Рішення № 75140279, 05.07.2018, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.07.2018
Номер справи
813/2294/18
Номер документу
75140279
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№813/2294/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 липня 2018 року м.Львів

Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Коморного О.І. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 про визнання протиправними дії Головного управління пенсійного фонду України у Львівській області та зобов'язання вчинити дії

Обставини справи.

ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом, в якому містяться вимоги:

- скасувати рішення Головного управління пенсійного фонду України у Львівській області №348/03.23-32 від 02.04.2018 р. про відмову в призначенні пенсії за віком ОСОБА_1.

- зобов'язати Головне управління пенсійного фонду України у Львівській області призначити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсію за віком відповідно до ч.1 ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з дня досягнення ним пенсійного віку - 60 років - з 05.02.2018 р.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 після досягнення пенсійного віку, звернувся до Кам'янка-Бузького об'єднаного управління пенсійного фонду України у Львівській області із заявою про призначення пенсії за віком. Відповідачем прийнято рішення про відмову позивачу у призначенні пенсії, оскільки відповідно до поданих документів та відомостей з системи персоніфікованого обліку з позиції відповідача підтверджується лише 23 роки 2 місяці 14 днів страхового стажу, чого не достатньо для призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Ухвалою суду від 05.06.2018 року відкрито спрощене позовне провадження у справі.

У поданому суду відзиві від 23.06.2018 року № 19673 відповідач проти позову заперечує повністю, просить відмовити у задоволенні позову в повному обсязі. По суті позовних вимог вказує, що Згідно ч. І ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» право на пенсію за віком мають особи, які досягли віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 25 років. Оскільки заявником не подано довідки про кількість відпрацьованих вихододнів за період роботи в колгоспі «Більшовик» з 10.04.1979 по 03.12.1981 та з 27.06.1984 по 31.12.1991, вказані періоди не може бути враховано при призначенні пенсії. Поданими заявником документами та відомостями з системи персоніфікованого обліку підтверджується лише 23 роки 2 місяці 14 днів страхового стажу, чого не достатньо для призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Суд на підставі заяв по суті справи, якими згідно з ч. 3 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України, є позов та відзив, а також поданих сторонами доказів

встановив:

12.02.2018 року ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 звернувся до Кам'янка-Бузького об'єднаного управління пенсійного фонду України у Львівській області із заявою про призначення пенсії за віком.

За результатами розгляду заяви, рішенням відділу з питань призначення та перерахунків пенсій №22 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України від 02.04.2018 р.№348/03.23-32 відмовлено ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком, оскільки заявником не подано довідки про кількість відпрацьованих вихододнів за період роботи в колгоспі «Більшовик» з 10.04.1979 р. по 03 12 1981 р. та з 27.06.1984 р. по 31.12.1991 р., тому вказані періоди не можуть враховуватися при призначенні пенсії. Згідно поданих документів та відомостей з системи персоніфікованого обліку з позиції відповідача підтверджується лише 23 роки 2 місяці 14 днів страхового стажу, чого не достатньо для призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»/а.с.9/.

Позивач не погоджуючись із вказаним рішенням управління пенсійного фонду звернувся із даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Однією із основних засад (принципів) адміністративного судочинства відповідно до п. 4 ч. 3 ст. 2 КАС України є змагальність сторін, диспозитивність та офіційне з'ясування всіх обставин у справі.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 (далі - Закон №1058).

Стаття 2 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визнає за громадянами України право на отримання пенсії за віком.

Згідно ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення» право на пенсію за віком мають чоловіки - після досягнення 60 років і при стажі роботи не менше 25 років.

Відповідно до ст. 48 Кодексу законів про працю України трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.

Судом із долучених до матеріалів справи копій трудової книжки серії НОМЕР_2 встановлено, що трудовий стаж ОСОБА_1, станом на 05.02.2018 р. складає більше тридцяти років, а саме:

-з 10.04.1979 р. по 03.12.1981 р. позивач працював водієм в колгоспі «Більшовик» (страховий стаж 2 роки 7 місяців 24 дні);

-з 14.12.1981 р. по 18.06.1984 р. працював водієм в Лопатинському виробничому відділенні Сільгостехніка (страховий стаж 2 роки 6 місяців 5 днів):

-з 27.06.1984 р. по 03.1 1.1995 р. працював водієм в колгоспі «Більшовик» (в 1991 р. колгосп «Більшовик» перейменовано на спілку селян «Колос») (страховий стаж 11 років 4 місяці 8 днів);

-з 14.11.1995 р. по 31.03.2008 р. - працював водієм автобуса в Радехівському АТП 14629 (Радехівське АТП 14629 перейменовано в ВАТ «Радехівське АТП 14629») (страховий стаж 7 років 4 місяці 18 днів):

-з 04.05.2011 р. по 02.12.2011 р. працював водієм по трудовому договору в ФОП ОСОБА_2 (страховий стаж 6 місяців 29 днів);

-з 21.03.2012 р. по 26.03.2012 р. - працював водієм в ВАТ «Львівське АТП-

14630» (страховий стаж 5 днів);

-з 26.03.2012 р. по 30.04.2014 р. - працював водієм автобуса по трудовому

договору в ФОН ОСОБА_3 (страховий стаж 2 роки 1 місяць 5 днів);

-з 02.06.2014 р. по 27.02.2015 р. працював водієм автобуса в ТзОВ «Міра і К» (страховий стаж 8 місяців 26 днів);

-з 13.05.2015 р. по даний час - працює водієм в ПАТ «Львівське АТП -14630» (станом на 05.02.2018 р. страховий стаж 2 роки 8 місяців 24 днів).

Для розрахунку пенсії, на вимогу абзацу ч. 1 ст.40 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу за період з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до липня 2000 року незалежно від перерв.

Згідно п.4 ст.24 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (№1058-IV від 09.07.2003р.) "Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом. "

Згідно пункту 38 Порядку подання та оформлення документів для призначення перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», при прийманні документів, орган, що призначає пенсію: а) перевіряє правильність оформлення заяви й подання про призначення пенсії, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта та документами про стаж; б) здійснює попередню правову експертизу змісту і належного оформлення представлених документів; в) перевіряє правильність копій відповідних документів, фіксує і засвідчує виявлені розходження.

Судом встановлено, що колгосп «Більшовик», в якому працював ОСОБА_1 в 1991 році був перейменований на Спілку Селян «Колос», а в подальшому правонаступником стало СТзОВ «Нивиці».

Як встановлено з рішення про відмову в призначенні пенсії за віком, на запит органу пенсійного фонду №9/02.25-10 від 13.02.2015 р. адресований правлінню СТзОВ «Нивиці» (правонаступнику колгоспу «Більшовик» та СС «Колос») щодо надання довідки про кількість відпрацьованих вихододнів ОСОБА_1 відповіді не надходило.

24.01.2018 р. ОСОБА_1 звернувся до Радехівської районної державної адміністрації щодо порушення своїх прав СТзОВ «Нивиці» стосовно не надання довідки про стаж роботи в колгоспі «Більшовик». Райдержадміністрацією звернення позивача скеровано для розгляду у Радехівське відділення поліції Червоноградського ВП ГУНП у Львівській області.

У відповіді Радехівського відділення поліції Червоноградського ВП ГУНП у Львівській області №975 від 22.02.2018 р. та в листі Радехівської райдержадміністрації №11-11-02.15 від 22.02.2018 р. вказано, що у даному питанні мають місце цивільно-правові відносини, які розглядаються судами в порядку цивільного судочинства, тому рекомендовано звернутись в суд в порядку цивільного судочинства.

На звернення позивача в архівний відділ Радехівської райдержадміністрації про надання копій первинних документів колгоспу «Більшовик» с. Нивиці, надійшло повідомлення, що документи з особового складу, а саме, книги нарахування заробітної плати та облік трудового стажу колгоспу «Більшовик» с.Нивиці Радехівського району та правонаступника даного колгоспу, що розташований в с. Нивиці в архів не поступали, так як дана організація ліквідовувалась, а тому надати інформацію про роботу ОСОБА_1, в 1978-1981 рр. та 1984-1991 рр. немає можливості.

В подальшому, 04.05.2018 року ОСОБА_1 звернувся із заявою в Нивицьку сільську раду Радехівського району Львівської області про надання копій первинних документів для підтвердження трудового стажу в колгоспі «Більшовик» за 19789 1981 рр. та за 1984-1991 рр. правонаступником якого є СТзОВ «Нивиці».

У відповідь на звернення ОСОБА_1 Нивицька сільська рада повідомила, що відомості щодо СТзОВ «Нивиці», яке знаходиться на території Нивицької сільської ради, у державному реєстрі юридичних та фізичних осіб відсутні і архів даного підприємства не переданий до трудового архіву сільської ради.

Отже, позивач у справі не може нести відповідальність або бути обмеженим у своїх правах на пенсійне забезпечення через об'єктивні, не залежні від нього причини.

З огляду на вказане суд вважає за необхідне зазначити, що гідно зі статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Не заперечуючи проти права органів, що призначають пенсію, вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі, слід зазначити, що таке право не повинно нівелювати обов'язок пенсійного органу щодо установлення права особи на одержання пенсії на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів, як це визначено п.4.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 за N 22-1 (далі - Порядок №22-1).

Відсутність документів щодо кількості відпрацьованих вихододнів ОСОБА_1, не може нівелювати відомості трудової книжки, оформлені належним чином, та позбавляти особу права на належне пенсійне забезпечення з урахуванням набутого нею трудового стажу.

Крім того, відповідно до п.3.3 Порядку №22-1 орган, що призначає пенсію, надає, зокрема, допомогу особам, зазначеним у пунктах 1.1 і 1.2 розділу І цього Порядку, щодо одержання відсутніх документів для призначення пенсії. Такими особами, згідно п.1.2 Порядку №22-1 є, зокрема позивач.

Вказана правова позиція викладена у постанові Верховного суду від 06.03.2018 року у справі №127/9055/17.

Оскільки зазначені відомості у трудовій книжці ОСОБА_1, що є основним документом для підтвердження стажу роботи, є повними, містять в собі вичерпну інформацію про роботу позивача. Зазначений факт Управлінням пенсійного фонду не оспорюється. Згідно записів в трудовій книжці, страховий стаж ОСОБА_1 складає більше тридцяти років і є достатнім для призначення пенсії за віком, тому рішення про відмову в призначенні пенсії є незаконним.

Суд дійшов висновку про неправомірність дій з боку відповідача, який діяв в порушення норм чинного законодавства, зокрема, ч. 2 ст. 19 Конституції України, в якій зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а отже дії ГУПФУ у Львівській області є порушенням чинного законодавства.

Відповідно до вимог ст.139 КАС України, на користь позивача підлягає стягненню сплачений судовий збір в сумі - 704,80 грн. за подання вказаного позову до суду.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 1, 2, 5, 19, 20, 139, 241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ухвалив :

1. Позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління пенсійного фонду України у Львівській області №348/03.23-32 від 02.04.2018 р. про відмову в призначенні пенсії за віком ОСОБА_1.

3. Зобов'язати Головне управління пенсійного фонду України у Львівській області здійснити призначення та виплату пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, починаючи з часу звернення із заявою, а саме з 12.02.2018 року, з урахуванням стажу роботи за періоди з 1978-1981 рр. та 1984-1991 рр. в колгоспі «Більшовик», відповідно до ч.1 ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (м. Львів, вул. Митрополита Андрея, буд. 10, ЄДРПОУ 13814885) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1; РНОКПП НОМЕР_1; ІНФОРМАЦІЯ_1) 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп. сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив судове рішення.

Повний текст складений 05.07.2018р.

Суддя Коморний О.І.