Ухвала суду № 75139818, 06.07.2018, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.07.2018
Номер справи
809/1153/18
Номер документу
75139818
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про залишення позовної заяви без руху

"06" липня 2018 р. справа № 809/1153/18

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Тимощук О.Л., розглянувши матеріали

позовної заяви Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області

до Відкритого акціонерного товариства "Оріана"

про стягнення заборгованості в сумі 5 688 341,81 грн по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, за період з 01.04.2018 по 26.06.2018, з підстав протиправної бездіяльності щодо погашення вказаної заборгованості,-

ВСТАНОВИВ:

Калуське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (надалі, також - позивач) 02.07.2018 звернулося в суд з позовною заявою до відкритого акціонерного товариства "Оріана" (надалі, також - відповідач) про стягнення заборгованості в сумі 5 688 341,81 грн по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, за період з 01.04.2018 по 26.06.2018, з підстав протиправної бездіяльності щодо здійснення виплати вказаної заборгованості.

Пунктом 3 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі, також - КАС України) встановлено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.

Згідно із частиною 3 статті 161 КАС України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Судом встановлено, що до позовної заяви не додано документ про сплату судового збору, проте у позовній заяві позивачем зазначено, що у кошторисі Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області на 2018 рік кошти для сплати судового збору виділено не в повній мірі, відтак, відповідно до прохальної частини позовної заяви, позивач просить суд звільнити його від сплати судового збору за подання даної позовної заяви.

На думку суду, клопотання позивача не підлягає задоволенню виходячи з такого.

Згідно з частинами 1 та 2 статті 132 КАС України, судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Виходячи зі змісту частини 2 статті 132 КАС України, суд повинен керуватися приписами спеціального закону при визначенні можливості зменшення, звільнення, розстрочення чи відстрочення сплати судового збору.

Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України "Про судовий збір" №3674-VI від 08.07.2011 (надалі, також - Закон України "Про судовий збір").

Статтею 1 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що судовий збір - це збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.

Статтею 8 Закону України "Про судовий збір" врегульовано питання відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати.

Так, згідно із частиною 1 статті 8 Закону України "Про судовий збір", враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:

1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або

2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або

3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.

Також, відповідно до частини 2 статті 8 Закону України "Про судовий збір", суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Виходячи із вказаних приписів статті 8 Закону України "Про судовий збір" суд наділений правом вирішувати питання щодо звільнення від сплати судового збору, зменшення його розміру чи розстрочення сплати такого збору виключно по відношенню до фізичних осіб, а не юридичної, якою є позивач в даній адміністративній справі, а також в окремих категоріях спорів, пов'язаних із захистом соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодуванням шкоди здоров'ю, що не відповідає предмету позовної заяви в даній адміністративній справі.

З огляду на вищенаведене в суду відсутні правові підстави, які б надали можливість звільнити від сплати судового збору за позовною заявою Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області до відкритого акціонерного товариства "Оріана" про стягнення заборгованості в сумі 5 688 341,81 грн по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, за період з 01.04.2018 по 26.06.2018, з підстав протиправної бездіяльності щодо погашення вказаної заборгованості.

Окрім вказаного, в пункті 44 рішення Європейського суду з прав людини від 12.07.2001 у справі "Принц Ліхтенштейну Ганс-Адам ІІ проти Німеччини" зазначено, що право на доступ до суду, гарантоване пунктом 1 статті 6 Конвенції, не є абсолютним і може підлягати обмеженню; такі обмеження допускаються з огляду на те, що за своїм характером право доступу потребує регулювання з боку держави.

Згідно з постановою Пленуму Вищого адміністративного суду України №2 від 05.02.2016 "Про судову практику застосування адміністративними судами окремих положень Закону України" від 08.07.2011 №3674-VI "Про судовий збір" у редакції Закону України від 22.05.2015 №484-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору", суддям адміністративних судів рекомендовано враховувати під час ухвалення рішень у справах відповідної категорії Аналіз практики застосування адміністративними судами окремих положень Закону України від 08.07.2011 №3674-VI «Про судовий збір» у редакції Закону України від 22.05.2015 року №484-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору», відповідно до замісту якої, обмежене фінансування бюджетної установи не є підставою для її звільнення від сплати судового збору, не є вказані аргументи і підставою для відстрочення його сплати.

Так, згідно з частиною 1 статті 4 Закону України "Про судовий збір", судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Відповідно до пункту 3 абзацу 1 статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 рік", встановлено прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб з 1 січня 2018 року у розмірі 1762 гривні.

Відповідно до змісту позовної заяви, позовна вимога позивача про стягнення заборгованості характеризується як вимога майнового характеру.

Абзацом 3 підпункту 1 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір", за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру суб'єктом владних повноважень, юридичною особою встановлена ставка судового збору - 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відповідно до змісту позовної заяви, заборгованість позивача по відшкодуванню пільгових пенсій за Списком №1 становить 4 306 509,87 грн., та за Списком №2 - 381 831,94 грн., що в сумі складає 5 688 341 (п'ять мільйонів шістсот вісімдесят вісім тисяч триста сорок одна) гривня 81 копійка.

1,5 відсотка від вказаної суми становить 85 325 (вісімдесят п'ять тисяч триста двадцять п'ять) гривень 13 копійок.

350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб складає 616 700 (шістсот шістнадцять тисяч сімсот) гривень.

Таким чином, сума судового збору, що підлягає сплаті позивачем становить 85 325,13 (вісімдесят п'ять тисяч триста двадцять п'ять) гривень 13 копійок.

За наявності вказаного недоліку, позовна заява не відповідає вимогам частини 3 статті 161 КАС України.

Відповідно до частини першої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Суд додатково зазначає, що з 01 липня 2018 року змінилися реквізити для сплати судового збору.

Нові реквізити рахунку для сплати судового збору наступні:

Отримувач коштів

УК у м. Івано-Франківську /м. Івано-Франківськ/ 22030101

Код отримувача (ЄДРПОУ) 37952250

Банк отримувача Казначейство України (ЕАП)

Код банку (МФО) 899998

Номер рахунку 34317206084002

Код класифікації доходів бюджету 22030101

Найменування коду класифікації доходів бюджету Судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050)

Наявність відомчої ознаки "84" Окружні адміністративні суди

Інформація про зміну реквізитів сплати судового збору містяться на офіційному веб-сайті судової влади за адресою - https://adm.if.court.gov.ua/sud0970/pres-centr/news/503142/.

На підставі наведеного, керуючись статтею 161, частинами 1, 2 статті 169, статями 171 та 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області до відкритого акціонерного товариства "Оріана" про стягнення заборгованості в сумі 5 688 341,81 грн по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, за період з 01.04.2018 по 26.06.2018, з підстав протиправної бездіяльності щодо погашення вказаної заборгованості - залишити без руху.

Надати позивачу десятиденний строк з дня вручення (отримання) копії цієї ухвали для усунення недоліків шляхом подання документу про сплату судового збору в розмірі 85 325,13 (вісімдесят п'ять тисяч триста двадцять п'ять) гривень 13 копійок.

Роз'яснити, що з 01 липня 2018 року реквізити для сплати судового збору такі:

Отримувач коштів

УК у м. Івано-Франківську /м. Івано-Франківськ/ 22030101

Код отримувача (ЄДРПОУ) 37952250

Банк отримувача Казначейство України (ЕАП)

Код банку (МФО) 899998

Номер рахунку 34317206084002

Код класифікації доходів бюджету 22030101

Найменування коду класифікації доходів бюджету Судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050)

Наявність відомчої ознаки "84" Окружні адміністративні суди

Інформація про зміну реквізитів сплати судового збору містяться на офіційному веб-сайті судової влади за адресою - https://adm.if.court.gov.ua/sud0970/pres-centr/news/503142/.

Роз'яснити, що в разі не усунення недоліків у вище зазначений строк, позовна заява буде повернена позивачу.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню.

Суддя /підпис/ Тимощук О.Л.