Рішення № 75139795, 04.07.2018, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.07.2018
Номер справи
809/806/18
Номер документу
75139795
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"04" липня 2018 р. справа № 809/806/18

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Остап?юка С.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції України в Івано-Франківській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

10.05.2018 ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції України в Івано-Франківській області про визнання протиправною бездіяльність щодо невиплати грошової допомоги як інваліду третьої групи та зобов'язання здійснити виплату одноразової грошової допомоги в розмірі 70 розмірів прожиткового мінімуму, визначеного законом для працездатних осіб.

14.05.2018 позовну заяву ОСОБА_1 суд залишив без руху та надав строк для усунення її недоліків, які позивач 29.05.2018, у межах встановленого судом строку, усунув.

01.06.2018 ухвалою суду відкрито провадження за вказаним позовом, а справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому проваджені).

Заявлені позовні вимоги, мотивовані тим, що позивач в березні 2017 року, а 02.11.2017 повторно, звернувся до структурного підрозділу відповідача з відповідними документами про отримання одноразової грошової допомоги, як особі, яка 30.11.2016 отримала інвалідність внаслідок захворювання пов'язаного з проходженням служби в поліції, однак, 07.11.2017 отримав витяг з протоколу за №5 від 14.07.2017, згідно якого позивачу відмовлено у виплаті одноразової грошової допомоги з підстав порушення терміну вставлення втрати працездатності, яку встановлено після шести місяців з дати звільнення.

Відповідач направив відзив на позов, в якому позовних вимог не визнав, просив в задоволенні позову відмовити на тій підставі, що позивачу 15.02.2017 встановлено інвалідність внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням ним служби в поліції, після шести місяців з дати звільнення його з поліції.

Суд, розглянувши відповідно до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши докази і письмові пояснення, викладених у заявах по суті справи, встановив наступне.

ОСОБА_1 в період з 29.08.1993 до 06.11.2015 перебував на службі в органах внутрішніх справ, з 07.11.2015 проходив службу в національній поліції.

30.05.2016 наказом Головного управління Національної поліції України в Івано-Франківській області позивач звільнений з Національної поліції.

30.11.2016 позивач звернувся до Івано-Франківського бюро медико-соціальної експертизи з відповідними документами про встановлення грипи інвалідності.

15.02.2017 позивачу встановлено ІІІ групу інвалідності з 30.11.2016, захворювання пов'язане з проходженням служби в поліції, що підтверджується копією довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією, копією постанови Військово-лікарської комісії ДУ «Територіального медичного об'єднання МВС України» по Івано-Франківській області за №241 про причинний зв'язок захворювання, копією виписки з акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії АВ № 0779829.

В березні 2017 року позивач звернувся до Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області з відповідними документами про виплату йому одноразової грошової допомоги, як собі, яка отримала інвалідність внаслідок захворювання пов'язаного з проходженням служби в поліції.

02.11.2017 позивач повторно звернувся до Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області з вказаною вимогою.

07.11.2017 позивач отримав витяг з протоколу за №5 від 14.07.2017 комісії Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області з розгляду питань, пов'язаних з виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського про відмову у виплаті йому одноразової грошової допомоги.

Суд, у відповідності до статті 244 Кодексу адміністративного судочинства України, вирішуючи питання про те, яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин, виходить з положень нормативних актів в редакціях, що діяли на момент виникнення цих правовідносин (встановлення позивачу інвалідності та звернення позивача за отриманням одноразової грошової допомоги) та зазначає зміст норм права відповідно до них.

Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України «Про Національну поліцію».

Пунктом 4 частини 1 статті 97 Закону України «Про Національну поліцію» встановлено, що одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського (далі - одноразова грошова допомога) є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, у разі визначення поліцейському інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням ним служби в поліції, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті.

Відповідно до частини 2 статті 97 Закону України «Про Національну поліцію» порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського встановлюється Міністерством внутрішніх справ України.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України за №4 від 11.01.2016 затверджено Порядок та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, які визначають механізм оформлення і виплати одноразової грошової допомоги (далі - ОГД) у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського (далі - Порядок).

Згідно з пунктом 2 розділу ІІ Порядку діяльність Національної поліції (далі - поліція) у частині оформлення документів для виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського спрямована на забезпечення гарантованого державою соціального захисту поліцейського.

Пункт 5 розділу ІІ Порядку визначає значення термінів, що визначають випадки, за яких призначається ОГД у разі загибелі (смерті), інвалідності чи втрати працездатності поліцейського: пов'язаного з проходженням служби в поліції (пункти 4, 6 частини першої статті 97 Закону) - обставина, яка виникла внаслідок отриманого захворювання або поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаного з проходженням поліцейським служби, крім випадків, зазначених у підпункті 1 цього пункту (підпункт 3).

Відповідно пункту 1 розділу ІІ Порядку днем виникнення права на отримання ОГД є у разі встановлення поліцейському інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності - дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.

Пунктом 8 Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України «Питання медико-соціальної експертизи» за №1317 від 03.12.2009 датою встановлення інвалідності та ступеня втрати професійної працездатності потерпілому від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання у відсотках вважається день надходження до комісії документів, зазначених у пункті 3 цього Положення.

Згідно з пунктом 1 розділу ІІІ Порядку формування пакета документів для призначення та виплати ОГД у поліції здійснюється підрозділами фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Національної поліції, фінансовими підрозділами головних управлінь Національної поліції в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі, областях, місті Києві (далі - фінансові підрозділи) у взаємодії з підрозділами кадрового забезпечення, службами державного нагляду за охороною праці (далі - СДНОП) цих органів та фахівцями військово-лікарської комісії (далі - ВЛК).

СДНОП визначають обставини настання події та відповідають за правильність кваліфікації нещасних випадків, які призвели до втрати працездатності, згідно з чинним законодавством.

ВЛК відповідають за перевірку матеріалів на відповідність діагнозу, за яким установлено втрату працездатності, переліку хвороб, отриманих під час проходження служби, згідно з чинним законодавством.

Підрозділи кадрового забезпечення відповідають за достовірність інформації про періоди служби даним з особової справи та правильність визначення умов виплати грошової допомоги, згідно з чинним законодавством.

Фінансові підрозділи відповідають за правильність обчислення та перерахування до установ банку ОГД згідно з реквізитами, зазначеними в заяві (рапорті) особою, яка має право на цю виплату, згідно з чинним законодавством.

Керівники Національної поліції (міжрегіональних та територіальних органів поліції) відповідають за правильність призначення сум ОГД, згідно з чинним законодавством.

Пунктом 2 розділу ІІІ Порядку встановлено, що посадові особи поліції у межах своїх повноважень повинні сприяти особам, які мають право на призначення і отримання ОГД відповідно до законодавства України, в отриманні та оформленні ними документів, необхідних для своєчасного ухвалення рішення про призначення і виплату зазначеної допомоги.

Пунктом 3 розділу ІІІ Порядку встановлено, що заява (рапорт) про виплату ОГД у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського (додаток 1) подається Голові Національної поліції (керівнику міжрегіонального, територіального органу поліції) за останнім місцем служби поліцейського.

Відповідно до пункту 5 розділу ІІІ Порядку для виплати ОГД у разі часткової втрати працездатності без визначення інвалідності чи в разі визначення інвалідності поліцейський подає фінансовому підрозділу:

1) заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням втрати працездатності чи інвалідності;

2) довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках).

До заяви додаються копії, які звіряються з оригіналом документа:

1) довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією;

2) постанови відповідної ВЛК щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання;

3) акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) поліцейського, зокрема про те, що воно не пов'язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС;

4) сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації;

5) документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідний контролюючий орган і має відповідну відмітку в паспорті).

Згідно з пунктом 7 розділу ІІІ Порядку при прийманні матеріалів фінансові підрозділи зобов'язані:

перевірити правильність оформлення заяви та поданих до неї документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта та іншим документам, що засвідчують особу;

перевірити відповідність оригіналам копій документів, зафіксувати й засвідчити виявлені розбіжності.

Фінансові підрозділи мають право витребувати від інших підрозділів поліції та у осіб, яким оформляється ОГД, до оформлені документи, а також вимагати подання інших документів, необхідних для прийняття рішення про призначення ОГД.

Згідно з пунктом 1 розділу IV даного Порядку фінансові підрозділи в десятиденний строк з дня реєстрації документів готують висновок про призначення одноразової грошової допомоги, форма якого наведена у додатку 2.

Висновок про призначення ОГД складається працівником фінансового підрозділу і підписується керівником фінансового підрозділу та керівником підрозділу, де проходить (проходив) службу поліцейський.

Висновок про призначення ОГД затверджує/відмовляє:

в апараті Національної поліції - Голова Національної поліції України або особа, на яку покладено виконання таких функцій;

у міжрегіональних органах Національної поліції - начальник органу або особа, на яку покладено виконання таких функцій;

у головних управліннях Національної поліції в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі, областях, місті Києві - начальник Головного управління Національної поліції або особа, на яку покладено виконання таких функцій.

Відповідно до пункту 2 розділу IV Порядку керівник Національної поліції (міжрегіонального, територіального органу поліції) у п'ятнадцятиденний строк приймає рішення про призначення виплати ОГД, у якому проходив (проходить) службу поліцейський, шляхом видання наказу про виплату такої допомоги, а в разі відмови - письмовим повідомленням осіб із зазначенням мотивів відмови.

Розрахунок потреби в коштах для виплати ОГД в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського подається структурним підрозділом до фінансового підрозділу Національної поліції за формою згідно з додатком 3 до цього Порядку.

Згідно з пунктом 2 розділу ІІ Порядку ОГД у разі загибелі (смерті) поліцейського чи втрати працездатності поліцейського призначається та виплачується у випадках та в розмірах, визначених Законом України "Про Національну поліцію", особам, які мають право на її отримання, відповідно до цього Закону.

Стаття 99 Закону України «Про Національну поліцію» встановлює розміри одноразової грошової допомоги.

Відповідно до підпункту «в» пункту 4 частини 1 статті 99 Закону України «Про Національну поліцію» розміри одноразової грошової допомоги поліцейським, а в разі їх загибелі (смерті) - особам, які за цим Законом мають право на її отримання, визначаються виходячи з розміру прожиткового мінімуму, визначеного законом для працездатних осіб на час виплати такої допомоги: визначення поліцейському внаслідок причин, зазначених у пункті 4, інвалідності III групи - 70 розмірів прожиткового мінімуму, визначеного законом для працездатних осіб.

Враховуючи встановлені вище обставини, суд зазначає, що ОСОБА_1 30.05.2016 звільнений з Національної поліції, 30.11.2016 позивач звернувся до Івано-Франківського бюро медико-соціальної експертизи з відповідними документами про встановлення грипи інвалідності, 15.02.2017 позивачу, у відповідності пункту 8 Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України «Питання медико-соціальної експертизи» за №1317 від 03.12.2009, встановлено ІІІ групу інвалідності з 30.11.2016, тобто з дати надходження до комісії документів.

Таким чином, позивачу встановлено інвалідність внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням ним служби в поліції, в межах шести місяців після звільнення його з поліції.

Як наслідок, є помилковими висновки відповідача про встановлення позивачу саме 15.02.2017 інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням ним служби в поліції, тобто після шести місяців з дати звільнення його з поліції.

Таким чином, позивач має право на отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку з втратою працездатності, пов'язаною з проходженням служби в поліції в розмірі, визначеному підпунктом «в» пункту 4 частини 1 статті 99 Закону України «Про Національну поліцію».

За таких обставин, є протиправними дії відповідача щодо невиплати позивачу одноразової грошової допомоги як інваліду третьої групи, у зв'язку з втратою працездатності, пов'язаною з проходженням служби в поліції, а оскільки позивач має право на отримання вказаної грошової допомоги і відповідач уже позбавив позивача такого права, то суд вважає за необхідно зобов'язати відповідача виплатити позивачу вказану грошову допомогу.

Враховуючи вищевикладене, суд робить висновок про обґрунтованість заявлених позовних вимог, тому адміністративний позов підлягає задоволенню.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, враховуючи, що заявлені позовні вимоги підлягають до задоволення, позивач, квитанціями за №0.0.1029524537.1 від 07.05.2018 та №139.4.1/15343480 від 25.05.2018, підтвердив сплату судового збору в загальному розмірі 1 409, 60 гривень, за подання даного адміністративного позову, суд робить висновок про стягнення на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача сплачений судовий збір в розмірі 1 409, 60 гривень.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції України в Івано-Франківській області щодо відмови у виплаті ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, як особі, яка отримала інвалідність внаслідок захворювання пов'язаного з проходженням служби в поліції.

Зобов'язати Головне управління Національної поліції України в Івано-Франківській області (індекс 76018, вулиця Академіка Сахарова, 15, місто Івано-Франківськ, код ЄДРПОУ 40108798) призначити та виплатити ОСОБА_1 (індекс 76018, АДРЕСА_1, реєстраційний норм облікової картки платника податків НОМЕР_1) одноразову грошову допомогу, як особі, яка отримала інвалідність внаслідок захворювання пов'язаного з проходженням служби в поліції відповідно до підпункту «в» пункту 4 частини 1 статті 99 Закону України «Про Національну поліцію», виходячи з розміру прожиткового мінімуму, визначеного законом для працездатних осіб на час виплати такої допомоги - 70 розмірів прожиткового мінімуму, визначеного законом для працездатних осіб.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (індекс 76018, АДРЕСА_1, реєстраційний норм облікової картки платника податків НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції України в Івано-Франківській області (індекс 76018, вулиця Академіка Сахарова, 15, місто Івано-Франківськ, код ЄДРПОУ 40108798) сплачений судовий збір в розмірі 1 409 (одна тисяча чотириста дев'ять) гривень 60 копійок.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Остап'юк С.В.