Рішення № 75139735, 23.05.2018, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.05.2018
Номер справи
808/916/18
Номер документу
75139735
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

23 травня 2018 року Справа № 808/916/18 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі судді Бойченко Ю.П., розглянувши за правилами спрощеного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1)

до Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Комунарському району (69104, м. Запоріжжя, вул. Чумаченка, буд. 32)

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

16 березня 2018 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач або ОСОБА_1.) до Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Комунарському району (далі - відповідач або УПСЗН ЗМР по Комунарському району), в якому позивач просить суд:

визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в проведенні розрахунку недоплаченої позивачу щорічної допомоги до 05 травня за 2016 рік;

зобов'язати відповідача провести розрахунок недоплаченої позивачу щорічної допомоги до 05 травня за 2016 рік з урахуванням постанови Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 13.12.2016 по справі №333/6722/16-а.

Ухвалою суду від 21 березня 2018 року адміністративний позов залишено без руху, надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви. Позивач усунув недоліки позову.

Ухвалою суду від 23 квітня 2018 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі №808/916/18.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що постановою Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 13.12.2016 по справі №333/6722/16-а, яка набрала законної сили 26.12.2016, визнано протиправними дії УПСЗН ЗМР по Комунарському району щодо недоплати ОСОБА_1 разової грошової допомоги як інваліду війни та стягнуто недоплачену грошову допомогу в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком з урахуванням раніше сплачених сум. Позивач направив виконавчий лист на виконання до Управління Державної казначейської служби України у Комунарському районі м. Запоріжжя, проте його повернули у зв'язку з не визначенням суми допомоги у грошових одиницях. ОСОБА_1 звернувся до УПСЗН ЗМР по Комунарському району з вимогою здійснити розрахунок та конкретно визначити суму належної йому грошової допомоги, проте відповіді не отримав. Вважає такі дії відповідача протиправними та просить задовольнити позов.

Відповідач відзиву на позов не надав, ухвалу про відкриття провадження в адміністративній справі отримав, що підтверджується підписом уповноваженого представника на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення.

Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

За приписами п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) є інвалідом 2 групи та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни-інвалідів війни.

Постановою Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 13.12.2016 по справі №333/6722/16-а встановлено, що ОСОБА_1 виплачено грошову допомогу до 05 травня у 2016 році у розмірі 2 600,00 грн. Вказаною постановою, яка набрала законної сили 26.12.2016, визнано протиправними дії УПСЗН ЗМР по Комунарському району щодо недоплати позивачу разової грошової допомоги до 05 травня, передбаченої ч. 5 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», за 2016 рік та стягнуто з УПСЗН ЗМР по Комунарському району на користь позивача недоплачену грошову допомогу до 05 травня за 2016 рік в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком з урахуванням раніше сплачених сум.

28.12.2016 ОСОБА_1 подав до Управління Державної казначейської служби України у Комунарському районі м. Запоріжжя Запорізької області заяву про прийняття виконавчого листа та реквізитів рахунку, до якої додав оригінал виконавчого листа по справі №333/6722/16-а.

Листом від 21.04.2017 №02-08.1/226-525 вказаний документ повернено без виконання у зв'язку з не визначенням суми допомоги у грошових одиницях.

09.08.2017 позивач звернувся до Комунарського районного суду м. Запоріжжя з заявою про роз'яснення постанови від 13.12.2016 в частині визначення суми, яку має бути відшкодовано.

Ухвалою суду від 05.09.2017 відмовлено у задоволенні заяви, у зв'язку з тим, що обов'язок по нарахуванню та виплаті допомоги, передбаченої ч. 5 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», покладено на відповідний орган праці та соціального захисту населення.

18.01.2018 ОСОБА_1 направлено заяву до УПЗН ЗМР по Комунарському району з проханням здійснити розрахунок та конкретно визначити, яку саме суму щорічної допомоги до 05 травня має бути відшкодовано позивачу.

Відповідно до рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, заява отримана уповноваженим представником відповідача 23.01.2018, відповіді станом на день розгляду справи не надано, інші дані у суду відсутні.

Вважаючи дії відповідача протиправними, ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом.

Розглядаючи спір по суті, суд керується наступним.

Згідно із вимогами ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 N 3551-XII (далі - Закон N 3551-XII; тут та надалі - в чинній на момент виникнення спірних правовідносин редакції) щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога.

Відповідно до ч. 1 ст. 17-1 Закону N 3551-XII щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12-16 цього Закону, здійснює центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.

З метою забезпечення виплати разової грошової допомоги ветеранам війни, особам, на яких поширюється дія Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" у 2016 році, Кабінетом Міністрів України винесено постанову від 02.03.2016 № 141, пунктом 1 якої встановлено, що у 2016 році виплату разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" (далі - грошова допомога), здійснює Міністерство соціальної політики шляхом перерахування коштів на зазначені цілі структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій (далі - органи соціального захисту населення), які через відділення зв'язку або через установи банків перераховують їх на особові рахунки громадян за місцем отримання пенсії (особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання.

Таким чином, обов'язок по нарахуванню та виплаті разової грошової допомоги учасникам бойових дій покладено на відповідний орган з питань соціального захисту населення, який є розпорядником коштів на зазначені цілі на місцевому рівні.

Відповідно до приписів ст. 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання.

Вказана норма кореспондується з ч. 2 ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», відповідно до якої судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Частина перша ст. 13 КАС України надає право учасникам справи, а також особам, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.

Постанова Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 13.12.2016 по справі №333/6722/16-а, якою стягнуто з УПСЗН ЗМР по Комунарському району на користь позивача недоплачену грошову допомогу до 05 травня за 2016 рік в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком з урахуванням раніше сплачених сум, відповідачем не оскаржувалася та набрала законної сили 26.12.2016, що підтверджується матеріалами справи; Єдиний державний реєстр судових рішень також не містить даних щодо оскарження постанови.

Рішення суду від 13.12.2016 по справі №333/6722/16-а відповідачем в добровільному порядку не виконано, що порушує вимоги Конституції України, Закону України «Про судоустрій і статус суддів», КАС України, а примусове стягнення неможливе без визначення конкретної суми недоплаченої грошової допомоги.

У зв'язку із тим, що законодавцем обов'язок по нарахуванню та виплаті разової грошової допомоги учасникам бойових дій покладено на відповідні органи з питань соціального захисту населення, позовні вимоги щодо зобов'язання провести розрахунок недоплаченої грошової допомоги, є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Щодо позовних вимог в частині визнання протиправними дій відповідача щодо відмови в проведенні розрахунку, суд зазначає наступне.

Матеріали справи не містять доказів вчинення УПСЗН ЗМР по Комунарському району дій щодо відмови у проведенні розрахунку, позивач зазначає лише про ненадання йому відповіді на заяву, за таких обставин суд відмовляє у задоволенні вимог в даній частині.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Відповідно до ч. 1 ст. 245 КАС України суд при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.

Пунктом 10 частини 2 статті 245 КАС України встановлено, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

З огляду на те, що відповідачем вчинено бездіяльність шляхом ненадання відповіді на заяву ОСОБА_1 з проханням здійснити розрахунок та конкретно визначити суму недоплаченої щорічної грошової допомоги, суд вважає належним способом захисту порушених прав позивача визнання протиправною бездіяльності УПСЗН ЗМР по Комунарському району.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Частиною третьою статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною 1 статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частиною 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» позивач звільнений від сплати судового збору.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 241, 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1; ідентифікаційний номер НОМЕР_1; ІНФОРМАЦІЯ_1 р.н.) до Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Комунарському району (69104, м. Запоріжжя, вул. Чумаченка, буд. 32; код ЄДРПОУ 37573838) - задовольнити частково.

2. Визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Комунарському району (69104, м. Запоріжжя, вул. Чумаченка, буд. 32; код ЄДРПОУ 37573838) щодо нездійснення розрахунку та невизначення суми недоплаченої щорічної грошової допомоги до 05 травня, яку має бути відшкодовано ОСОБА_1 (АДРЕСА_1; ідентифікаційний номер НОМЕР_1; ІНФОРМАЦІЯ_1 р.н.) за 2016 рік.

3. Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Комунарському району (69104, м. Запоріжжя, вул. Чумаченка, буд. 32; код ЄДРПОУ 37573838) провести розрахунок недоплаченої ОСОБА_1 (АДРЕСА_1; ідентифікаційний номер НОМЕР_1; ІНФОРМАЦІЯ_1 р.н.) щорічної допомоги до 05 травня за 2016 рік з урахуванням постанови Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 13.12.2016 по справі №333/6722/16-а.

4. В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення виготовлено 23.05.2018.

Суддя Ю.П. Бойченко