
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 липня 2018 року м. Житомир справа № 295/3198/18
категорія 10.3
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Капинос О.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Житомирській області Державна фіскальна служба України про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить:
Визнати протиправними дії Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області та Державної фіскальної служби України, щодо повернення ОСОБА_1 без розгляду матеріалів про призначення одноразової грошової допомоги.
Зобов'язати Головне управління Державної фіскальної служби у Житомирській області подати до Державної фіскальної служби України, висновок щодо виплати грошової допомоги ОСОБА_1 відповідно до статті ст. 23 Закону України "Про міліцію" (у редакції Закону України "Про внесення змін до статті 23 Закону України "Про міліцію" щодо виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва працівника міліції" від 13.02.2015 № 208-УІІІ).
Зобов'язати Державну фіскальну службу України розглянути матеріали про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 та прийняти відповідне рішення згідно статті ст. 23 Закону України "Про міліцію" (у редакції Закону України "Про внесення змін до статті 23 Закону України "Про міліцію" щодо виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва працівника міліції" від 13.02.2015 № 208-УІІІ).
В обгрунтування позову зазначив,що призначення одноразової грошової допомоги відповідно до Порядку № 707, можливе лише за умови, що особа мала право на отримання такої допомоги до 12.03.2015. В свою чергу, вказує, що він набув таке право у грудні 2015 року, тобто після 12.03.2015 року, а тому розмір допомоги має бути визначений у відповідності із Законом № 565-ХІІ від 20.12.1990, і виплата має здійснюватися відповідно до Порядку № 850, у розмірі 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб. Твердження відповідачів про те, що він не має права на отримання одноразової грошової допомоги, в зв'язку із тим, що втратив чинності Закон України "Про міліцію" є безпідставними.
Ухвалою Богунського районного суду м.Житомира від 22.03.2018 позовну заяву направлено за підсудністю до Житомирського окружного адміністративного суду.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 25.04.2018 позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою від 17.05.2018 визнано поважними причини пропуску звернення до суду та поновлено строк. Прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі з викликом сторін на 18.06.2018.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, просив його задовольнити з підстав викладених у позові та відповіді на відзив.
Представник відповідачів просив у задоволенні позову відмовити з підстав, викладених у відзиві. В обґрунтування відзиву зазначив, що відсутня правова підстава для прийняття заяви та матеріалів про призначення виплати одноразової грошової допомоги, оскільки групу інвалідності позивачу встановлено 23 грудня 2015 року, тобто після втрати чинності Закону України "Про міліцію".
18.06.2018 представниками сторін подано заяви про розгляд справи у порядку письмового провадження без їх участі.
Протокольною ухвалою суду від 18.06.2018 вирішено перейти до розгляду справи у письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
З 2001 року по 29 жовтня 2015 року позивач проходив службу в податковій міліції Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області.
Згідно Наказу № 248-0 від 29 жовтня 2015 року, був звільнений з податкової міліції у відставку Збройних Сил України за пунктом 64 "б" (через хворобу), з посади заступника начальника штабу оперативного управління Головного управління ДФС у Житомирській області. (а.с.20-21)
Як вбачається з Довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією, серії 12ААА № 218739 від 23.12.15 року, ОСОБА_1 встановлено третю групу інвалідності з 02.12.2015 року, захворювання, яке пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ. (а.с.11)
Відповідно до довідки про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках застрахованого, серії ЖИА № 003865, позивачу встановлено ступінь втрати професійної працездатності у 30 %. пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ.(а.с.10)
12 жовтня 2016 року, ОСОБА_1 звернувся із заявою (рапортом) до начальника Головного управління ДФС у Житомирській області, у якій просив провести йому виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з тим, що йому встановлено третю групу інвалідності по захворюванню пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ, та долучив наступні документи:
-копію паспорта та ідн. коду;
-копію Довідки МСЕК № 218739;
-Довідка МСЕК № 003865;
-Довідка про грошове забезпечення;
-Довідки MACK "Оранта" та СК "Брокбізнес";
-копія свідоцтва про хворобу № 46/30-1. (а.с.19)
Згідно листа № 734/14/06-30-04-27 від 07.11.2016 року, ГУ ДФС у Житомирській області надало відповідь про те, що заяву позивача щодо виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку з установленням інвалідності розглянуто та відповідно до п. 7 Порядку та умов виплати одноразової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, податкової міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 2007 року № 707 із змінами та доповненнями , матеріали направлені на адресу Державної фіскальної служби України для вирішення питання щодо можливості проведення виплати одноразової грошової допомоги. (а.с.17)
02.12.2016 року Головне управління ДФС у Житомирській області своїм листом №790/14/06-30-04-07 повідомило, що розрахунок та виплата одноразової грошової допомоги працівникам податкової міліції здійснювалася підрозділом, у якому проходив службу працівник податкової міліції, згідно Порядку № 707. Також, зазначили, що відсутня правова підстава для прийняття заяви та матеріалів про призначення виплати одноразової грошової допомоги, оскільки групу інвалідності встановлено 23 грудня 2015 року, тобто після втрати чинності Закону України "Про міліцію". У зв'язку з вищевикладеним, ОСОБА_1 було повернуто документи, які ним направлялися. (а.с.18)
Враховуючи те, що відповідачами незаконно було відмовлено у виплаті одноразової грошової допомоги, позивач звернувся до суду.
Спірні правовідносини врегульовані Розділом ХVІІІ Податкового кодексу України, Законом України "Про міліцію" та постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 року № 850 затверджено Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції.
Статтею 356 Податкового кодексу України визначений правовий та соціальний захист осіб начальницького і рядового складу податкової міліції, зокрема передбачено, що держава гарантує правовий та соціальний захист осіб начальницького і рядового складу податкової міліції та членів їхніх сімей. На них поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені статтями 20-23 Закону України "Про міліцію" та Законом України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист".
Частиною 6 статті 23 Закону України "Про міліцію" (далі - Закон №565-XII від 20.12.1990) року встановлено, що у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов'язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності I групи, 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності II групи, 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності III групи в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.
Таким чином, ст. 23 Закону України "Про міліцію" було передбачено, що право на одноразову грошову допомогу у працівника міліції виникає і у тому разі, коли інвалідність настала після перебігу тримісячного строку з дня його звільнення зі служби, але внаслідок захворювання або одержаного каліцтва чи іншого ушкодження здоров'я, яке мало місце в період її проходження.
При цьому, постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 року № 850 затверджено Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції (далі - Порядок №850), яким встановлено механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги (далі - грошова допомога) у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції.
Положеннями підпункту 2 пункту 2 Порядку № 850 від 21.10.2015 року передбачено, що днем виникнення права на отримання грошової допомоги у разі встановлення працівнику міліції інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.
Відповідно до підпункту 2 пункту 3 Порядку № 850 від 21.10.2015 року грошова допомога призначається і виплачується у разі установлення працівникові міліції інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов'язків, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, у розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, у разі встановлення інвалідності II групи; 150-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності III групи.
За змістом п. 7 Порядку № 850, працівник міліції, якому призначається грошова допомога у разі встановлення інвалідності чи часткової втрати працездатності без установлення інвалідності, подає за місцем служби такі документи: заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності за формою згідно з додатком до цих Порядку та умов; довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках).
Вищезазначеною постановою також встановлено, що особам, які до набрання чинності Законом України № 208-VIII від 13.02.2015 року "Про внесення змін до статті 23 Закону України "Про міліцію" щодо виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва працівника міліції" мають право на отримання одноразової грошової допомоги, допомога призначається і виплачується відповідно до Порядку № 707.
Таким чином, призначення одноразової грошової допомоги відповідно до Порядку №707 можливе лише за умови, що особа мала право на отримання такої допомоги до 12.03.2015.
В свою чергу, з матеріалів справи вбачається, що позивач набув таке право у грудні 2015 року, тобто після 12.03.2015 року, а тому розмір допомоги має бути визначений у відповідності із Законом №565-XII від 20.12.1990.
Суд вважає необґрунтованими посилання представника відповідачів на те, що після втрати чинності Законом №565-ХІІ від 20.12.1990 законні підстави для прийняття заяв та подачі висновків про призначення одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності та втратою працездатності колишнім працівникам податкової міліції відсутні, та зазначає наступне.
Дійсно, Закон №565-ХІІ від 20.12.1990 втратив чинність 07.11.2015 року у зв'язку з набранням чинності Закону України "Про Національну поліцію" № 580-VIII від 02.07.2015 року (далі - Закон №580).
В свою чергу, Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23.12.2015 № 900-VIII було внесено зміни, зокрема, в п.15 Розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 580, згідно яких право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом № 565, зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом № 580, за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
З аналізу наведених норм законодавства суд приходить до висновку, що за колишніми працівниками міліції, в тому числі і податкової міліції, яким встановлено інвалідність внаслідок захворювання, що пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ, зберігається право на отримання одноразової грошової допомоги на умовах, передбачених Законом України "Про міліцію".
При цьому, щодо дотримання процедури розгляду заяви позивача про призначення одноразової грошової допомоги, суд зазначає таке.
Як вже зазначалося, на день виникнення у позивача права на отримання грошової допомоги чинними були норми Порядку № 850.
Згідно п.8 Порядку №850 керівник органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, подає МВС в 15-денний строк з дня реєстрації документи, зазначені в пунктах 6 або 7 цих Порядку та умов, висновок щодо виплати грошової допомоги, а також у разі загибелі (смерті) працівника міліції: витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) працівника міліції із списків особового складу; витяг з особової справи про склад сім'ї загиблого (померлого) працівника міліції .
Відповідно до п.9 Порядку № 850 МВС в місячний строк після надходження зазначених у пункті 8 цих Порядку та умов документів приймає рішення про призначення або у випадках, передбачених пунктом 14 цих Порядку та умов, про відмову в призначенні грошової допомоги і надсилає його разом із зазначеними документами керівникові органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, для видання наказу про виплату такої допомоги, або у разі відмови - для письмового повідомлення осіб із зазначенням мотивів відмови.
Таким чином, вказаним нормативним актом встановлено певний порядок дій відповідного органу до якого особа звернулася за виплатою грошової допомоги у зв'язку із встановленням інвалідності, який (орган) в свою чергу після надходження від особи заяви з відповідними доданими до неї документами, зобов'язаний, зокрема, скласти та подати до МВС в 15-денний строк з дня реєстрації документи, зазначених в пунктах 6 або 7 цих Порядку та умов, висновок щодо виплати грошової допомоги і саме МВС протягом встановленого строку буде вирішувати питання щодо наявності чи відсутності підстав для виплати грошової допомоги.
Як слідує з матеріалів справи, при зверненні позивача із заявою до Головного управління ДФС у Житомирській області з проханням провести йому виплату одноразової грошової допомоги, останнім були надані всі необхідні документи, перелік яких наведений в самій заяві.
Відтак, отримавши відповідну заяву позивача та додані до неї документи, керуючись п.8 Порядку № 850, відповідач зобов'язаний був направити висновок про виплату позивачу одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням групи інвалідності внаслідок захворювання, що пов'язане з проходженням служби в податковій поліції, та інші документи, перелік яких визначений Порядком № 850, для прийняття рішення.
Разом з тим, відповідач, не складаючи вказаного висновку повідомив позивача про відсутність можливості здійснити виплату грошової допомоги, чим фактично вирішив віднесене не до його компетенції питання про наявність чи відсутність підстав для виплати такої допомоги, у зв'язку із чим порушив права позивача та вимоги чинного законодавства.
Доказів того, що ГУ ДФС у Житомирській області до ДФС направлявся відповідний висновок та останнім приймалося будь-яке рішення у матеріалах справи не міститься.
Отже, суд вважає, що саме дії Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області щодо повернення ОСОБА_1 без розгляду матеріалів про призначення одноразової грошової допомоги є протиправними, тому вимоги в цій частині підлягають задоволенню.
Таким чином, з огляду на викладене, суд приходить до висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог, а саме в частині визнання дій Головного управління ДФС України в Житомирській області щодо повернення без розгляду матеріалів про призначення одноразової грошової допомоги позивачу протиправними, зобов'язання Головне управління Державної фіскальної служби у Житомирській області подати до Державної фіскальної служби України, висновок щодо виплати грошової допомоги ОСОБА_1 та зобов'язання Державну фіскальну службу України розглянути матеріали про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 та прийняти відповідне рішення.
У відповідності до ст.139 КАСУ із відповідачів за рахунок їх бюджетних асигнувань на користь позивача підлягає стягненню судовий збір, пропорційно задоволеним позовним вимогам.
Керуючись статтями 77, 90, 139, 205, 242-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області (вул.Ю.Тютюнника,7, м.Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 39459195) щодо повернення ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 10020, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) без розгляду матеріалів про призначення одноразової грошової допомоги.
Зобов'язати Головне управління Державної фіскальної служби у Житомирській області (вул.Ю.Тютюнника,7, м.Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 39459195) подати до Державної фіскальної служби України (Львівська площа,8 м.Київ, 04053, код ЄДРПОУ 39292197) висновок щодо виплати грошової допомоги ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, 10020, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) відповідно до статті ст. 23 Закону України "Про міліцію" (у редакції Закону України "Про внесення змін до статті 23 Закону України "Про міліцію" щодо виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва працівника міліції" від 13.02.2015 № 208-УІІІ).
Зобов'язати Державну фіскальну службу України (Львівська площа,8 м.Київ, 04053, код ЄДРПОУ 39292197) розглянути матеріали про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 10020, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) та прийняти відповідне рішення згідно статті ст. 23 Закону України "Про міліцію" (у редакції Закону України "Про внесення змін до статті 23 Закону України "Про міліцію" щодо виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва працівника міліції" від 13.02.2015 № 208-УІІІ).
В задоволенні позовних вимог в частині визнання протиправними дій Державної фіскальної служби у Житомирській області (Львівська площа,8 м.Київ, 04053, код ЄДРПОУ 39292197) щодо повернення ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 10020, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) без розгляду матеріалів про призначення одноразової грошової допомоги відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області (вул.Ю.Тютюнника,7, м.Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 39459195) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 10020, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) понесені судові витрати у розмірі 1409,60 грн. (одна тисяча чотириста дев"ять гривень шістдесят копійок).
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби у Житомирській області (Львівська площа,8 м.Київ, 04053, код ЄДРПОУ 39292197) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 10020, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) понесені судові витрати у розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні вісімдесят копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.
Суддя О.В. Капинос