Рішення № 75138401, 05.07.2018, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.07.2018
Номер справи
803/1035/18
Номер документу
75138401
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 липня 2018 року ЛуцькСправа № 803/1035/18

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Дмитрука В.В.,

розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області до Державного вищого навчального закладу «Нововолинський електромеханічний коледж» про застосування заходів реагування,

ВСТАНОВИВ:

Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області (далі - Управління ДСНС України у Волинській області) звернулося з позовом до Державного вищого навчального закладу «Нововолинський електромеханічний коледж» (далі - ДВНЗ «Нововолинський електромеханічний коледж») про застосування заходів реагування шляхом повного зупинення експлуатації будівлі гуртожитку за адресою: Волинська область, місто Нововолинськ, вулиця Нововолинська, будинок 24, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за результатами позапланової перевірки території та приміщень ДВНЗ «Нововолинський електромеханічний коледж» щодо додержання (виконання) вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки було встановлено ряд порушень вимог Кодексу цивільного захисту України, Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30 грудня 2014 року №1417, про що складено акт перевірки. Зауваження (заперечення) до проведеного позапланового заходу та складеного акта перевірки від суб'єкта господарювання не надходили.

За результатами перевірки було виявлено, що при експлуатації будівлі гуртожитку ДВНЗ «Нововолинський електромеханічний коледж» за адресою: Волинська область, місто Нововолинськ, вулиця Нововолинська, будинок 24, порушуються вимоги пожежної та техногенної безпеки, що може призвести до виникнення пожежі, травмування та загибелі людей, майнових втрат і негативних екологічних наслідків, також тяжкої ліквідації пожежі та складного проведення евакуаційних заходів у зв'язку з відсутністю відповідних умов, що в свою чергу створює загрозу життю та здоров'ю людей. У зв'язку з цим позивач просив застосувати заходи реагування щодо державного нагляду (контролю) у вигляді зупинення експлуатації будівлі даного гуртожитку до повного усунення виявлених порушень.

Відповідно до ухвали судді від 14 червня 2018 року розгляд справи здійснено за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику сторін.

26 червня 2018 року до суду надійшла заява відповідача, в якій він позовні вимоги визнав в повному обсязі. Зазначив, що ним вживаються заходи по усуненню виявлених в ході перевірки порушень, а саме: 1) зібрано для проведення технічного обслуговування наявні вогнегасники, в яких вийшов термін експлуатації; 2) розроблено інструкцію для працівників охорони, в якій визначено їхні обов'язки щодо контролю за додержанням протипожежного режиму, огляду території і приміщень, порядок дій в разі виявлення пожежі, спрацювання систем протипожежного захисту, для працівників охорони розроблено список посадових осіб об'єкта із зазначенням їх місць проживання, службових, домашніх (мобільних) телефонів; 3) при наявності людей у приміщеннях двері евакуаційних виходів замикаються лише на внутрішні засови, які відкриваються зсередини без ключа. Крім того, відповідачем надіслано лист від 16 червня 2018 року №150/01-12 до Управління освіти і науки Волинської обласної державної адміністрації щодо виділення коштів для усунення виявлених в ході перевірки порушень в розмірі 807 000 грн.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних мотивів та підстав.

Судом встановлено, що відповідно до наказу від 03 травня 2018 року №7 «Про проведення перевірок» та на підставі посвідчення на проведення перевірки від 03 травня 2018 року №35 провідним інспектором Нововолинського міського відділу Управління ДСНС України у Волинській області в період з 16 травня 2018 року по 21 травня 2018 року проведено позапланову перевірку щодо додержання суб'єктом господарювання - ДВНЗ «Нововолинський електромеханічний коледж» вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної і техногенної безпеки.

Так, перевіркою будівлі гуртожитку за адресою: Волинська область, місто Нововолинськ, вулиця Нововолинська, будинок 24, виявлені наступні порушення Правил пожежної безпеки в Україні (ППБУ) при експлуатації: 1) не виконано просочення вогнетривким розчином дерев'яних конструкцій горища будівлі (пункт 2.5 глави 2 розділу ІІІ); 2) в приміщеннях гуртожитку не влаштовано систему автоматичної пожежної сигналізації, систему оповіщення про пожежу та управління евакуацією людей (пункт 1.2 глави 1 розділу V); 3) не проведено технічне обслуговування наявних вогнегасників, у яких вийшов термін експлуатації (пункт 3.17 глави 3 розділу V); 4) наявні переносні вогнегасники не розміщено шляхом навішування на вертикальні конструкції на висоті не більше 1,5 м від рівня підлоги і на відстані від дверей, достатній для їх повного відчинення (пункт 3.10 глави 3 розділу V); 5) для зазначення місцезнаходження первинних засобів пожежогасіння не установлено вказівні знаки (пункт 3.10 глави 3 розділу V); 6) електророзетки, вимикачі та інші подібні апарати не встановлені на не горючі основи (конструкції) або з підкладанням під них суцільного негорючого матеріалу, що виступає за габарити апарата не менше ніж на 0,01 метра (пункт 1.17 глави 1 розділу IV); 7) не забезпечено необхідною кількістю вогнегасників приміщення гуртожитку (пункт 3.8 глави 3 розділу V); 8) для працівників охорони (сторожів, вахтерів, вартових) не розроблено інструкцію, в якій необхідно визначити їхні обов'язки щодо контролю за додержанням протипожежного режиму, огляду території і приміщень, порядок дій в разі виявлення пожежі, спрацювання систем протипожежного захисту, а також указати, хто з посадових осіб об'єкта має бути викликаний у нічний час у разі пожежі (пункт 10 розділу ІІ); 9) допущено розміщення горючих матеріалів на шляху евакуації (пункт 2.37 глави 2 розділу ІІІ); 10) за наявності людей у приміщеннях двері евакуаційних виходів не замикаються лише на внутрішні запори, які відкриваються зсередини без ключа (пункт 2.27 глави 2 розділу ІІІ).

За результатами перевірки складено акт від 21 травня 2018 року №34 (далі - акт перевірки). Примірник акта перевірки отримано директором ДВНЗ «Нововолинський електромеханічний коледж» Танасієнком О.В. 21 травня 2018 року.

Крім того, відповідно до постанови від 17 травня 2018 року №004063 за порушення встановлених законодавством вимог пожежної безпеки на заступника директора коледжу з АГЧ Гайдука М.В. накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу на суму 102 грн. Дана постанова виконана Гайдуком М.В. 18 травня 2018 року.

У зв'язку з виявленими порушеннями відповідачем вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, Управління ДСНС України у Волинській області на підставі Кодексу цивільного захисту України, Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» звернулось з даним адміністративним позовом про застосування заходів реагування щодо державного нагляду (контролю) у вигляді зупинення експлуатації експлуатації будівлі гуртожитку за адресою: Волинська область, місто Нововолинськ, вулиця Нововолинська, будинок 24, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.

Згідно із частиною першою статті 47 Кодексу цивільного захисту України державний нагляд (контроль) з питань цивільного захисту здійснюється за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах техногенної та пожежної безпеки, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій природного і техногенного характеру, за діяльністю аварійно-рятувальних служб, а також у сфері промислової безпеки та гірничого нагляду, поводження з радіоактивними відходами відповідно до Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», цього Кодексу та інших законодавчих актів.

Як встановлено статтею 1 Закону «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05 квітня 2007 року № 877-V (далі - Закон № 877-V), державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом; спосіб здійснення державного нагляду (контролю) - процедура здійснення державного нагляду (контролю), визначена законом.

Виключно законами встановлюються: органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності; спосіб та форми здійснення заходів здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа (частина четверта статті 4 Закону № 877).

Як встановлено статтею 64 Кодексу цивільного захисту України, центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб. Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення. До складу центрального органу виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, і його територіальних органів входять: 1) органи державного нагляду у сфері пожежного нагляду; 2) органи державного нагляду у сфері цивільного захисту і техногенної безпеки; 3) підрозділи забезпечення та інші структурні підрозділи.

Центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру, а також гідрометеорологічної діяльності відповідно до Указу Президента України від 16 січня 2013 року № 20/2013 «Деякі питання Державної служби України з надзвичайних ситуацій» (далі - Указ № 20/2013) є Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС України).

Основними завданнями ДСНС України є, зокрема, здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, за діяльністю аварійно-рятувальних служб (пункт 3 Указу № 20/2013).

ДСНС України здійснює свої повноваження безпосередньо та через територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення, а також міжрегіональні (повноваження яких поширюються на кілька адміністративно-територіальних одиниць) територіальні органи (у разі їх створення) - пункт 6 Указу № 20/2013.

Частиною сьомою статті 7 Закону № 877 визначено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Згідно із частиною другою статті 68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Відповідно до статті 70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення.

Таким чином, Управління ДСНС України у Волинській області є територіальним органом центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, а тому воно наділене повноваженнями здійснювати державний нагляд (контроль) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки і звертатись до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.

Згідно із частиною другою статті 51 та частиною третьою статті 55 Кодексу цивільного захисту України забезпечення техногенної безпеки суб'єкта господарювання покладається на його керівника, забезпечення пожежної безпеки суб'єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб'єктів господарювання.

Як визначено пунктами 33, 43 частини першої статті 2 Кодексу цивільного захисту України, пожежна безпека - відсутність неприпустимого ризику виникнення і розвитку пожеж та пов'язаної з ними можливості завдання шкоди живим істотам, матеріальним цінностям і довкіллю; техногенна безпека - відсутність ризику виникнення аварій та/або катастроф на потенційно небезпечних об'єктах, а також у суб'єктів господарювання, що можуть створити реальну загрозу їх виникнення.

Правила пожежної безпеки в Україні, затверджені наказом Міністерством внутрішніх справ України від 30 грудня 2014 року № 1417, є обов'язковими для виконання суб'єктами господарювання, органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування (далі - підприємства), громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах.

Пожежна безпека повинна забезпечуватися шляхом проведення організаційних заходів та технічних засобів, спрямованих на запобігання пожежам, забезпечення безпеки людей, зниження можливих майнових втрат і зменшення негативних екологічних наслідків у разі їх виникнення, створення умов для успішного гасіння пожеж (пункт 4 Розділ І Правил пожежної безпеки в Україні).

Настання реальної загрози життю та здоров'ю людей від пожежі пов'язане з обставинами, які можуть призвести до займання та розповсюдження вогню.

Відповідно до статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, зокрема, письмовими, речовими і електронними доказами.

Згідно із частиною першою статті 3 Закону №877-V державний нагляд (контроль) здійснюється за принципом пріоритетності безпеки у питаннях життя і здоров'я людини, функціонування і розвитку суспільства, середовища проживання і життєдіяльності перед будь-якими іншими інтересами і цілями у сфері господарської діяльності.

Відповідач у заяві від 25 червня 2018 року позовні вимоги визнав та зазначив, що ним вживаються заходи по усуненню виявлених в ході перевірки порушень, а саме: 1) зібрано для проведення технічного обслуговування наявні вогнегасники, в яких вийшов термін експлуатації; 2) розроблено інструкцію для працівників охорони, в якій визначено їхні обов'язки щодо контролю за додержанням протипожежного режиму, огляду території і приміщень, порядок дій в разі виявлення пожежі, спрацювання систем протипожежного захисту, для працівників охорони розроблено список посадових осіб об'єкта із зазначенням їх місць проживання, службових, домашніх (мобільних) телефонів; 3) при наявності людей у приміщеннях двері евакуаційних виходів замикаються лише на внутрішні засови, які відкриваються зсередини без ключа. Однак доказів на підтвердження вказаних обставин відповідачем суду не надано. Ним подано до суду лише копію листа від 16.06.2018 року №150/01-12 до Управління освіти і науки Волинської обласної державної адміністрації щодо виділення коштів для усунення виявлених в ході перевірки порушень.

Таким чином, оскільки відповідачем в повному обсязі не усунуті порушення вимог пожежної безпеки в будівлі гуртожитку, суд вважає недопустимою експлуатацію такої будівлі до повного усунення виявлених перевіркою порушень.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що позивач обґрунтував наявність підстав для застосування заходів реагування щодо державного нагляду (контролю) у вигляді зупинення експлуатації будівлі гуртожитку за адресою: Волинська область, місто Нововолинськ, вулиця Нововолинська, будинок 24, до повного усунення виявлених порушень.

Відповідно до статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує як розподілити між сторонами судові витрати.

Так, частиною другою статті 139 КАС України встановлено, що при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертизи. Відтак, судовий збір у сумі 1 762 грн., сплачений позивачем при поданні адміністративного позову йому не відшкодовується (з відповідача не стягується).

Керуючись статтями 72-77, 139, 244, 246, 255, 262, 295, пункту 15.5 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Кодексу цивільного захисту України та Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Зобов'язати Державний вищий навчальний заклад «Нововолинський електромеханічний коледж» зупинити експлуатацію будівлі гуртожитку за адресою: Волинська область, місто Нововолинськ, вулиця Нововолинська, будинок 24, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, зазначених в акті Нововолинського міського відділу Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області від 21 травня 2018 року №34.

Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.В. Дмитрук