
ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
проспект Незалежності, 13, місто Харків, 61058
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"05" липня 2018 р. Справа № 922/4187/17
Колегія суддів у складі: головуючий суддя Гребенюк Н.В., суддя Барбашова С.В., суддя Пелипенко Н.М.,
при секретарі Казаковій О.В.,
за участю представників:
за участю представників сторін:
позивача - Радигін Є.С. - дов. б/н від 18.01.2018,
1-го відповідача - Юркова Т.С. - дов. № Др-36-0218 від 23.02.2018,
2-го відповідача - не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу 2-го відповідача (вх. №838 Х/3) на рішення господарського суду Харківської області від 03.04.2018 у справі № 922/4187/17,
за позовом Комунального підприємства "Обласний інформаційно-технічний центр", м. Харків,
до 1) Публічного акціонерного товариства "Харківгаз", м.Харків,
2) Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", м. Київ,
про визнання права на споживання газу, -
ВСТАНОВИЛА:
Комунальне підприємство "Обласний інформаційно-технічний центр", м. Харків, 12.12.2017 звернулось до господарського суду з позовною заявою про визнання права позивача на споживання у грудні 3615,0 тис.куб.м природного газу за Договором № 1295/1718-ТЕ-32 від 13.10.2017, для виробництва теплової енергії для надання послуг з опалення та постачання гарячої води населенню; 1752,0 тис.куб.м природного газу за Договором № 1296/1718-БО-32 від 13.10.2017, для виробництва теплової енергії, яка споживається бюджетними установами/організаціями; 168,0 тис.куб.м природного газу за Договором № 1297/1718-КП-32 для виробництва теплової енергії, яка споживається підприємствами, організаціями та іншими суб'єктами господарювання, які не є бюджетними установами/організаціями. Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що ПАТ "НАК "Нафтогаз України" в порушення умов вищевказаних договорів, було безпідставно не надано номінації щодо планових обсягів постачання природного газу на грудень 2017 року.
Рішенням господарського суду Харківської області від 03.04.2018 у справі №922/4187/17 позовні вимоги задоволено частково. Визнано право Комунального підприємства "Обласний інформаційно-технічний центр" (код ЄДРПОУ: 32335218) на споживання природного у січні - березні 2018 року природного газу: по Договору № 1295/1718-ТЕ-32 від 13.10.2017, виключно для виробництва теплової енергії для надання послуг з опалення та постачання гарячої води населенню орієнтованим обсягом до 9704 тис.куб.м; по Договору № 1296/1718-БО-32 від 13.10.2017, виключно для виробництва теплової енергії, яка споживається бюджетними установами/організаціями, орієнтованим обсягом до 3784 тис.куб.м; по Договору № 1297/1718-КП-32 від 13.10.2017, виключно для виробництва теплової енергії, яка споживається підприємствами, організаціями та іншими суб'єктами господарювання, які не є бюджетними установами/організаціями, орієнтованим обсягом до 377 тис.куб.м. В частині визнання права Комунального підприємства "Обласний інформаційно-технічний центр" на споживання природного у грудні 2017 року - закрито провадження у справі. Стягнуто з Публічного акціонерного товариства "Харківгаз" на користь Комунального підприємства "Обласний інформаційно-технічний центр" витрати з оплати судового збору в розмірі 800,00 грн. Стягнуто з Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" на користь Комунального підприємства "Обласний інформаційно-технічний центр" витрати з оплати судового збору в розмірі 800,00 грн.
2-й відповідач з рішенням господарського суду першої інстанції не погодився, звернувся до Харківського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення господарського суду Харківської області від 03.04.2018 у справі №922/4187/17 в частині задоволення позовних вимог та прийняти в цій частині, яким відмовити у задоволенні позовних вимог. Судові витрати просить покласти на позивача. В обґрунтування своєї апеляційної скарги 2-й відповідач зазначив, що підставою для споживання природного газу з газорозподільної системи можливе при виконанні певних умов, однією з яких є наявність підтвердженого ту природного газу на відповідний розрахунковий період. У разі її відсутності оператор газорозподільної системи зобов'язаний обмежити/припинити відбір газу. Як зазначає 2-й відповідач, право позивача на придбання природного газу у НАК "Нафтогаз України" не є абсолютним, а обмежено рядом істотних умов. Як постачальник газу, так і споживач мають дотримуватись вимог Положення про ПСО. Апелянт зазначає, що позивач та 2-й відповідач, укладаючи договори купівлі-продажу газу, врахували вимоги законодавства в умовах даних договорів. Отже, умовами договорів купівлі-продажу газу прямо встановлено обов'язок 2-го відповідача не виділяти номінацію у разі порушення позивачем п.12 Положення про ПСО, обов'язок КП "Обласний інформаційно-технічний центр" з іншої сторони самостійно припинити/обмежити споживання газу за умов відсутності підтвердженого обсягу газу. На думку апелянта, матеріали справи не містять жодних доказів порушення прав та інтересів позивача у січні 2018 - березні 2018, а тому задоволення позовних вимог в цій частині є порушенням ч. 1 ст. 15 ЦК України.
В судове засідання 05.07.2018 представник апелянта не з'явився, про причини неявки Харківський апеляційний господарський суд не сповістив, хоча належним чином був повідомлений про час та місце судового засідання.
Позивач у відзиві на апеляційну скаргу зазначив, що згоден з рішенням господарського суду першої інстанції, вважає його цілком обґрунтованим та законним, вважає, що судом були об'єктивно і повно досліджені всі матеріали справи, без порушення матеріального чи процесуального права, наполягає на правомірності рішення, просить залишити його без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення. Позивач вважає, що 2-й відповідач наділений спеціальними обов'язками щодо постачання природного газу виробникам теплової енергії для виробництва теплової енергії, яка споживається бюджетними установами/організаціями, є ліцензіатом та монополістом з постачання природного газу, а тому зобов'язаний, здійснювати постачання природного газу позивачеві для вироблення теплової енергії на умовах укладених з останнім договорів. Як зазначає позивач, несвоєчасне подання номінацій 2-м відповідачем має наслідком незабезпечення останнім безперебійного постачання природного газу, що порушує права та інтереси не тільки позивача, а й створює загрозу для сталого проходження опалювального сезону 2017/18.
Також, позивач просить зупинити провадження за апеляційною скаргою ПАТ "НАК "Нафтогаз України" на рішення господарського суду Харківської області від 03.04.2018 у справі № 922/4187/17 до вирішення Верховним Судом справи № 904/5621/17. Оскільки 22.06.2018 Верховним Судом у складі об'єднаної палати Касаційного господарського суду прийнята постанова у справі № 904/5621/17, колегія суддів вважає його недоцільним.
1-й відповідач у відзиві на апеляційну скаргу зазначив, що враховуючи умови договорів поставки, укладених між ПАТ "НАК "Нафтогаз України" та КП "Обласний інформаційно-технічний центр", норми постанови Кабінету Міністрів України № 187 від 28.03.2017 будь-які спірні моменти щодо обсягів постачання газу, не надання номінацій, виникнення небалансів газу, такі обсяги повинні бути врегульовані між ПАТ "НАК "Нафтогаз України" та КП "Обласний інформаційно-технічний центр", а не з ПАТ "Харківгаз", як газорозподільною організацією.
Судова колегія, беручи до уваги межі перегляду справи у апеляційній інстанції, обговоривши доводи апеляційної скарги та відзиву на неї, заслухавши пояснення представників сторін, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства та розглянувши матеріали справи в порядку ст. 269 ГПК України, встановила наступне.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, 01.10.2017 між Публічним акціонерним товариством "Харківгаз" (1-й відповідач) та Комунальним підприємством "Обласний інформаційно-технічний центр" (позивач) було укладено Договір розподілу природного газу шляхом приєднання до умов Типового договору розподілу природного газу, затвердженого Постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2498 (заява-приєднання № 09420W9В62SТ107.
Відповідно до п. 1.1. Типового договору розподілу природного газу, цей Типовий договір розподілу природного газу є публічним, регламентує порядок та умови переміщення природного газу з метою фізичної доставки оператором ГРМ обсягів природного газу, які належать споживачам (їх постачальникам), до об'єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи.
Пунктом 2.1. Типового договору визначено, що оператор ГРМ зобов'язується надати споживачу послуги з розподілу природного газу, а споживач зобов'язується прийняти зазначену послугу та сплати ти її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим Договором.
13.10.2017 між Комунальним підприємством "Обласний інформаційно-технічний центр" та Публічним акціонерним товариством "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" (2-й відповідач) було укладено Договори постачання природного газу № 1295/1718-ТЕ-32, № 1296/1718-БО-32 та № 1297/1718-КП-32, згідно з якими 2-й відповідач, як постачальник, зо бов'язався поставити позивачу, як споживачу, у 2017-2018 роках природний газ, а позивач зо бов'язався оплатити його на умовах цих договорів.
Відповідно до Договору № 1295/1718-ТЕ-32 (далі - Договір 1), постачальник передає спо живачу з 01.10.2017 по 31.03.2018 (включно) природний газ орієнтованим обсягом до 17164 тис.куб.м., в тому числі по місяцях: жовтень 2017 - 1530,0; листопад 2017 - 2315,0; грудень 2017 - 3615,0; січень 2018 - 3931,0; лютий 2018 - 3220,0; березень 2018 - 2553,0.
Відповідно до Договору № 1296/1718-БО-32 (далі - Договір 2), постачальник передає спо живачу з 01.10.2017 по 31.03.2018 (включно) природний газ орієнтованим обсягом 207334,0 тис.куб.м., в тому числі по місяцях: жовтень 2017 - 705,0; листопад 2017 - 1093,0; грудень 2017 - 1752,0; січень 2018 - 1657,0; лютий 2018 - 1298,0; березень 2018 - 829,0.
Відповідно до Договору № 1297/1718-КП-32 (далі - Договір 3), постачальник передає спо живачу з 01.10.2017 по 31.03.2018 (включно) природний газ орієнтованим обсягом до 716,0 тис.куб.м., в тому числі по місяцях: жовтень 2017 - 88,0; листопад 2017 - 83,0; грудень 2017 - 168,0; січень 2018 - 167,0; лютий 2018 - 126,0; березень 2018 - 84,0.
Згідно п. 2.2. вищевказаних Договорів, обсяги природного газу, які планується поставити згідно з цими Договорами (далі - плановий обсяг), повністю забезпечують споживача природним газом для по треб, зазначених у пункті 1.2 цього договору.
Отже, позивач вважає, що планові обсяги природного газу на період з 01.10.2017-31.03.2018 за Договорами постачання природного газу є підтвердженими.
Відповідно до п. 6.1. Договорів 1, 2, 3, оплата за природний газ здійснюється споживачем виключно коштами шляхом 100-відсоткової поточної оплати протягом місяця поставки природного газу, остаточний розрахунок за фактично переданий природний газ здійснюється до 25 числа (включно) місяця, наступного за місяцем поставки газу.
Як вказує позивач, на виконання вищевказаного пункту Договорів він розрахувався з 2-відповідачем за фактично спожитий природний газ з у жовтні 2017, що підтверджує платіжними дорученнями від 16.11.2017 на суму 2067688,52 грн. та на суму 71734,12 грн.
З метою організації проведення взаєморозрахунку відповідно до Постанови КМУ від 11.01.2005 № 20, між сторонами (позивач, 2-й відповідач та інші) підписано спільне про токольне рішення про організацію взаєморозрахунків за теплопостачання, природний газ та послу ги з постачання, транспортування, розподілу природного газу № 4012 від 20.11.2017 на загальну суму 1992157,76 грн., які в подальшому будуть спрямовані на оплату природного газу за 2017 рік за Договором від 13.10.2017 № 1295/1718-ТЕ-32.
Позивач вказує, що станом на 26.11.2017 він повністю розрахувався за використаний природний газ, спожитий згідно укладених Договорів 1, 2, 3 та не мав заборгованості перед ПАТ "НАК "Нафтогаз України". Крім того, станом на 23.11.2017 рівень розрахунків позивача становив не нижче 90 відсотків.
Проте, 27.11.2017 на адресу КП "Обласний інформаційно-технічний центр" надійшло повідомлення ПАТ "Харківгаз" про припинення (обмеження) газопостачання за № 36 від 27.11.2017, яким підприємству, у зв'язку з відсутністю підтверджених обсягів природного газу на грудень 2017 року, було запропоновано у термін до 08:00 год. 01.12.2017 самостійно відключити від газових мереж газоспоживання (обмежити газоспоживання до рівня 0,000 тис. куб.м на добу) і підготувати до пломбування газоспоживне обладнання підприємства, підрозділів КП "Обласний інформаційно-технічний центр". При цьому, позивача було повідомлено про те, що у разі невиконання цієї вимоги транспортування газу підприємству буде припинено (обмежено) в примусовому порядку.
01.12.2017 позивачем не було допущено представників ПАТ "Харківгаз" до газоспоживного обладнання підприємства для його відключення в примусовому порядку, в зв'язку з чим з боку 1-го відповідача був складений акт про порушення.
Листом від 28.12.2017 за вих. № 26-10427/1.2-17 "Про забезпечення природним газом" HAК "Нафтогаз України" повідомив позивача, що забезпечення споживачів природним газом є одним з першочергових завдань, які покладаються Урядом на Національну акціонерну компанію "Нафтогаз України". Однак, у зв'язку з тим, що підприємством позивача не виконуються вимоги п. 12 "Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу", ним відповідно не отримано номінації природного газу з ресурсу HAК "Нафтогаз України" на січень 2018 року. За відсутності номінації Компанія не матиме правових підстав для документального оформлення природного газу, використаного у січні 2018 року.
Номінації підприємству позивача у січні 2018 року надано не було.
2-й відповідач у своєму листі просив своєчасно та в повному обсязі проводити розрахунки за використаний природний газ та виконувати свої зобов'язання відповідно до надісланих графіків погашення заборгованості з метою уникнення соціальної напруги в суспільстві.
Листом від 26.12.2017 ПАТ "Харківгаз" (1-й відповідач) повідомив позивача про те, що станом на 26.12.2017 року оператор ГТС, яким є ПАТ "Укртрансгаз", не доводив у встановленому законодавством порядку до відома оператора ГРМ, яким є ПАТ "Харківгаз", підтверджені обсяги природного газу для КП "Обласний інформаційно-технічний центр" на січень 2018 року від жодного постачальника природного газу.
Крім того, на адресу позивача від 1-го відповідача надійшло повідомлення № 01 від 18.01.2018 про припинення газопостачання, згідно якого, у зв'язку з відсутністю у споживача підтверджених обсягів природного газу на січень 2018 року, позивачу запропоновано у термін до 08:00 години 23.01.2018 самостійно відключитися від газових мереж газоспоживання і підготувати до опломбування газоспоживне обладнання.
Позивач вважає дії ПАТ "НАК "Нафтогаз Україна" щодо невидачі номінацій неправомірними, оскільки вони суперечать приписам Розпорядження КМУ від 04.10.2017 № 720-р "Деякі питання опалювального сезону 2017/18 року" (абз. 2 п. 1), згідно якого ПАТ "НАК "Нафтогаз України" разом з оператором газотранспортних та газорозподільних мереж (у даному випадку КП "ОІТЦ") з метою забезпечення своєчасного початку та сталого проходження опалювального сезону 2017/18 року зобов'язані забезпечити протягом опалювального сезону 2017/18 року безперебійне постачання природного газу виробникам теплової енергії в рамках виробництва теплової енергії для бюджетних установ, релігійних та інших організацій, надання послуг з опалення та постачання гарячої води населенню.
Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги в частині позовної вимоги Комунального підприємства "Обласний інформційно - технічний центр" щодо визнання його права на споживання природного у січні - березні 2018 року природного газу: по Договору № 1295/1718-ТЕ-32 від 13.10.2017, виключно для виробництва теплової енергії для надання послуг з опалення та постачання гарячої води населенню орієнтованим обсягом до 9704 тис.куб.м.; по Договору № 1296/1718-БО-32 від 13.10.2017, виключно для виробництва теплової енергії, яка споживається бюджетними установами/організаціями, орієнтованим обсягом до 3784 тис.куб.м.; по Договору № 1297/1718-КП-32 від 13.10.2017, виключно для виробництва теплової енергії, яка споживається підприємствами, організаціями та іншими суб'єктами господарювання, які не є бюджетними установами/організаціями, орієнтованим обсягом до 377 тис.куб.м., виходив з того, що позивачем виконано приписи чинного законодавства у сфері газопостачання, тому повідомлення про припинення (обмеження) газопостачання у зв'язку з відсутністю підтверджених обсягів природного газу незаконним, а дії, спрямовані на припинення/обмеження розподілу природного газу в примусовому порядку, є протиправними та такими, що не узгоджуються з Порядком пооб'єктового припинення (обмеження) газопостачання споживачам (крім населення), затвердженого постановою КМУ від 08.12.2006 № 1687 та правилами постачання природного газу.
В частині визнання права позивача на споживання природного газу у грудні 2017 року суд першої інстанції закрив провадження у справі за відсутністю предмету спору.
Суд апеляційної інстанції повністю погоджується з даним висновком суду першої інстанції, вважає наведений висновок таким, що здійснений з урахуванням усіх обставин справи та приписів чинного законодавства.
Відповідно до ст. 11 Закону України "Про ринок природного газу", з метою забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу на суб'єктів ринку природного газу у виключних випадках та на визначений строк можуть покладатися спеціальні обов'язки в обсязі та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України після консультацій із Секретаріатом Енергетичного Співтовариства.
Такі обов'язки мають бути чітко визначеними, прозорими, недискримінаційними та заздалегідь не передбачати неможливість їх виконання.
Згідно ч. 3 ст. 11 вищевказаного Закону, до загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу належать: національна безпека, а також безпека постачання природного газу; стабільність, належна якість та доступність енергоресурсів; захист навколишнього природного середовища, у тому числі енергоефективність, збільшення частки енергії з альтернативних джерел та зменшення викидів парникових газів; захист здоров'я, життя та власності населення.
Згідно з положеннями ст.12 Закону України "Про ринок природного газу" постачання природного газу здійснюється відповідно до договору, за яким постачальник зобов'язується поставити споживачеві природний газ належної якості та кількості у порядку, передбаченому договором, а споживач зобов'язується оплатити вартість прийнятого природного газу в розмірі, строки та порядку, передбачених договором.
Постановою Кабінету Міністрів України від 22.03.2017 № 187 затверджено "Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу".
Даним Положенням визначено обсяг та умови виконання спеціальних обов'язків, що покладаються на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі фун кціонування ринку природного газу (далі - спеціальні обов'язки), зокрема для забезпечення стабі льності, належної якості та доступності природного газу, підтримання належного рівня безпеки його постачання споживачам, не створюючи загрози першочерговій цілі створення повноцінного ринку природного газу, заснованого на засадах вільної конкуренції з дотриманням принципів про порційності, прозорості та недискримінації.
Це Положення застосовується у прозорий і недискримінаційний спосіб та не повинне обмежувати права суб'єктів господарювання, що створені відповідно до законодавства інших держав - сторін Енергетичного Співтовариства, зокрема право на здійснення постачання природного газу споживачам за умови дотримання вимог законодавства; не позбавляє побутових споживачів та виробників теплової енергії права обирати постачальника природного газу і права придбавати природний газ за цінами, що вільно встановлюються сторонами договору постачання природного газу, як це передбачено Законом України "Про ринок природного газу".
Пунктом 3 Положення № 187 визначено обов'язок HAК "Нафтогаз України" постачати природний газ на умовах та у порядку, що визначені цим Положенням, зокрема, виробникам теплової енергії для виробництва теплової енергії для всіх категорій споживачів (фізичні або юридичні особи, які використовують теплову енергію на підставі договору).
У пункті 12 Положення № 187 зазначено, що виробник теплової енергії має право до 01.04.2018 придбавати природний газ для категорій використання природного газу, визначених підпунктом 4 пункту 3 цього Положення, у HAК "Нафтогаз України" за умови, що такий виробник, на якого станом на 30.09.2015 поширювалася дія статті 19-1 Закону України "Про теплопостачання", виконав обов'язок щодо відкриття рахунків із спеціальним режимом використання, а виробник теплової енергії, що також придбаває природний газ для виробництва електричної енергії, додатково виконав установлені розпорядженням Кабінету Міністрів України від 20.05.2015 № 670 "Про порядок розрахунків за спожитий природний газ виробниками електричної енергії, які використовують природний газ для її виробництва" (Офіційний вісник України, 2015 р., № 53, ст. 1722) вимоги щодо проведення розрахунків з використанням механізму розподілу коштів, що надходять в розрахунок за відпущену електричну енергію на рахунки із спеціальним режимом використання.
При цьому, постачання природного газу HAК "Нафтогаз України" виробникам теплової енергії здійснюється за цінами, визначеними відповідно до пункту 13 Положення № 187, на підставі договору, що враховує положення примірного договору про постачання природного газу виробникам тепло вої енергії, що затверджується Кабінетом Міністрів України, а у випадках, передбачених Законом України "Про ринок природного газу", - на підставі типового договору з дотриманням принципу недискримінації.
Згідно приписів пункту 12 Положення № 187, обов'язок, передбачений підпунктом 4 пункту 3 цього Положення, покладається на HAК "Нафтогаз України" на період до 1 квітня 2018 р. за таких умов:
- укладення виробником теплової енергії з НАК "Нафтогаз України" договору постачання природного газу відповідно до законодавства;
- відсутність у виробника теплової енергії заборгованості перед НАК "Нафтогаз України" за використаний природний газ; або
- відсутність у виробника теплової енергії заборгованості (без урахування штрафних санкцій) перед ПАТ "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" за спожитий до 1 січня 2017 р. природний газ з урахуванням сум оформлених та не профінансовованих пільг і житлових субсидій населенню згідно з Порядком фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 4 березня 2002 р. № 256 (Офіційний вісник України, 2002 р., № 10, ст. 482; 2003 р., № 44, ст. 2309), за усіма укладеними з ПАТ "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" договорами про постачання природного газу (купівлі-продажу, про закупівлю, відступлення права вимоги тощо), а також здійснення поточних розрахунків за використаний природний газ; або
- станом на 23 число місяця, що передує місяцю постачання природного газу, рівень розрахунків виробника теплової енергії (без урахування штрафних санкцій) з урахуванням суми нарахованих та не профінансованих пільг і субсидій згідно з Порядком фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 4 березня 2002 р. № 256 (Офіційний вісник України, 2002 р., № 10, ст. 482; 2003 р., № 44, ст. 2309), за усіма укладеними з ПАТ "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" договорами про постачання природного газу (купівлі-продажу, про закупівлю, відступлення права вимоги тощо) становить не нижче 90 відсотків; або
- наявність укладеного договору про реструктуризацію заборгованості за спожитий природний газ згідно з типовим договором в рамках реалізації Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії"; або
- надання НАК "Нафтогаз України" та виконання виробником теплової енергії погодженого виконавчим органом ради графіка погашення заборгованості (рівними частинами до 1 січня 2021 р. з розбивкою за всіма договорами з НАК "Нафтогаз України"), складеного на підставі довідки щодо заборгованості, наданої НАК "Нафтогаз України", а також здійснення поточних розрахунків за використаний природний газ. Наявність графіка погашення заборгованості не змінює порядок розрахунків, установлений між постачальником та виробником теплової енергії у договорах постачання природного газу (купівлі-продажу, про закупівлю, відступлення права вимоги тощо).
Судом першої інстанції правомірно встановлено, що позивач розрахувався за природний газ, спожитий у опалювальному сезоні 2017/2018 р.р. згідно укладених Договорів 1, 2, 3, що підтверджується наступними копіями платіжним дорученнями: № 10 від 16.11.2017 на суму 2067688,52 грн.; № 10 від 16.11.2017 на суму 71734,12 грн.; № 2 від 24.11.2017 на суму 1992157,76 грн.; № 10 від 15.12.2017 на суму 4812621,85 грн.; № 10 від 15.12.2017 на суму 651053,54 грн.; № 10 від 15.12.2017 на суму 147426,43 грн.; № 5 від 18.12.2017 на суму 10617423,79 грн.; № 10 від 19.12.2017 на суму 4000000,00 грн.; № 239 від 18.01.2018 на суму 2250000,00 грн.; № 2 від 29.01.2018 на суму 1827427,00 грн.; № 1 від 29.01.2018 на суму 4773641,00 грн.; № 270 від 31.01.2018 на суму 3000000,00 грн.; № 352 від 14.02.2018 на суму 1500000,00 грн.; № 5 від 19.02.2018 на суму 10000,00 грн.; № 4 від 19.02.2018 на суму 4547146,99 грн.
Тобто, з боку позивача за вказаними договорами відсутня заборгованість.
Враховуючи вимоги Правил постачання природного газу, Кодексу газотранспортної системи та Кодексу газорозподільних систем, позивач, як споживач природного газу по Договорам 1, 2, 3 має право отримувати природний газ у відповідному місяці постачання виключно від одного постачальника, яким визначено ПАТ "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", як постачальника із спеціальними обов'язками постановою Кабінету Міністрів України 22.03.2017 № 187. Наявність у позивача договірних відносин з НАК "Нафтогаз України" виключає можливість укладення договору з іншим постачальником.
Позивач, який технологічно виробляє теплову енергію з газу, не може не брати газ в опалювальний період. Процес відбору газу в опалювальний період не припиняється, варіюється тільки обсяг споживання, в залежності від температури повітря на вулиці. Припинення, обмеження газопостачання (розподілу природного газу) на котельні позивача неминуче призводить до припинення подачі тепла та може призвести до руйнування внутрішньо будинкових мереж та мереж теплопостачання, може призвести до надзвичайних ситуацій техногенного характеру та завдати непоправної шкоди мешканцям територіальних громад, селищ, міст Харківської області. Тому відключення підприємства позивача від газу, припинення постачання газу в опалювальний період є неможливим.
Відповідно до п. 37 ч. 1 ст. 1 Закону, споживач - фізична особа, фізична особі - підприємець або юридична особа, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, а не для перепродажу або використання в якості сировини.
Одним із принципів функціонування ринку природного газу є забезпечення високого рівня захисту прав та інтересів споживачів природного газу (п.1 ст. 3 Закону України "Про ринок природного газу").
Згідно п. 10 ст. 1 Закону, позивач є захищеним споживачем, тобто підприємством, що здійснює надання важливих суспільних послуг та є виробником теплової енергії для потреб таких споживачів або підприємств, установ, організацій за умови, що виробництво теплової енергії для потреб таких споживачів або підприємств, установ, організацій здійснюється за допомогою об'єктів, не пристосованих до зміни палива та приєднаних до газотранспортної або газорозподільної системи.
Відповідно до преамбули Закону України "Про теплопостачання", метою цього закону є гарантоване забезпечення енергетичної безпеки України, підвищення енергоефективності санкціонування систем теплопостачання, створення і удосконалення ринку теплової енергії та захисту прав споживачів та працівників сфери теплопостачання.
Згідно ст. 25 Закону України "Про теплопостачання", теплопостачальні, теплотранспортні і теплогенеруючі організації зобов'язані забезпечувати надійне постачання обсягів теплової енергії відповідно до умов договору та стандартів.
Пунктом 29 Правил користування тепловою енергією, затверджених Постановою КМУ від 03.10.2007 № 1198 - теплова енергія постачається безперервно, якщо договором не передбачено інше.
Відповідно до ст. 16 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", комунальні послуги надаються споживачу безперебійно, за винятком часу перерв на:
1) проведення ремонтних і профілактичних робіт виконавцем/виробником за графіком, погодженим з виконавчими органами місцевих рад або місцевими державними адміністраціями згідно з діючими будівельними нормами і правилами, правилами технічної експлуатації і користування, положеннями про проведення поточного і капітального ремонтів та іншими нормативними документами;
2) міжопалювальний період для систем опалення, рішення про початок та закінчення якого приймається виконавчими органами відповідних місцевих рад або місцевими державними адміністраціями, виходячи з кліматичних умов, згідно з діючими будівельними нормами і правилами, правилами технічної експлуатації та іншими нормативними документами;
3) ліквідацію наслідків, пов'язаних з дією непереборної сили.
У разі застосування перерви в наданні послуг виконавець/виробник зобов'язаний повідомити через засоби масової інформації про таку перерву споживача не пізніше ніж за 10 днів (за винятком перерви, що виникла внаслідок аварії або дії непереборної сили).
Постановою Кабінету міністрів України від 13.11.2013 № 886 затверджено Методику визначення технологічного мінімуму споживання природного газу для об'єктів у сфері теплопостачання.
Ця Методика застосовується для визначення мінімального рівня використання природного газу об'єктом у сфері теплопостачання незалежно від форми власності, який забезпечує номінальне функціонування підприємства з метою виробництва теплової енергії для опалення та гарячого водопостачання.
Відповідно до п. 2 вищевказаної Методики, метою визначення технологічного мінімуму споживання природного газу для об'єктів у сфері теплопостачання є недопущення виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру. Із змісту Методики (п 3, 4) вбачається, що технологічний мінімум повинен забезпечувати постачання газу виробникові теплової енергії у обсязі, який є достатнім для створення температури повітря закладів охорони здоров'я і дошкільних навчальних закладів +20°С; загальноосвітніх закладів і житлових будинків +18°С; температура гарячої води у споживачів становила не нижче +40°С.
Також сприятливими умовами життєдіяльності людини за змістом Закону України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення" вважається такий стан середовища життєдіяльності, при якому відсутній будь-який шкідливий вплив його факторів на здоров'я людини і є можливості для забезпечення нормальних і відновлення порушених функцій організму.
Згідно п. 1-1 Порядку класифікації надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру за їх рівнями, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.2004 № 368, порушенням нормальних умов життєдіяльності визнається відсутність питного водопостачання, водовідведення, електро-, газо- і теплопостачання (в осінньо-зимовий період) та/або така зміна технічного стану житлового будинку (приміщення), внаслідок якої він став аварійним або не придатним до експлуатації, та/або зміна стану території (об'єкта), внаслідок якої проживання населення і провадження господарської діяльності на території (об'єкті) є неможливим.
Стаття 13 Цивільного кодексу України визначає, що цивільні права особа здійснює у межах, наданих їй Договором або актами цивільного законодавства. При здійсненні своїх прав особа зобов'язана утримуватися від дій, які могли б порушити права інших осіб, завдати шкоди довкіллю або культурній спадщині. Не допускаються дії особи, що вчиняються з наміром завдати шкоди іншій особі, а також зловживання правом в інших формах.
В обґрунтування апеляційної скарги ПАТ "НАК "Нафтогаз України" посилається на те, що рішення прийняте в оскаржуваній частині з порушенням норм матеріального права: ст. 15 ЦК України, ч. 1 ст. 3, ч. 2 ст. 13 Закону України «Про ринок природного газу», п. 1 глави 5 розділу 6, глави 7 розділу 6 Кодексу газорозподільних систем, п. 5 глави 1 розділу 1 Кодексу газотранспортної системи, п. 1 розділу 2 Правил постачання природного газу, Порядку пообєктового припинення (обмеження) газопостачання споживачам (крім населення), п. 12 Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу, ст. 19 Закону України «Про теплопостачання».
На думку скаржника, підставою для споживання природного газу з газорозподільної системи можливе за виконання певних умов, однією з яких є наявність підтвердженого обсягу природного газу на відповідний розрахунковий період. У разі її відсутності оператор газорозподільної системи зобов'язаний обмежити/припинити відбір газу. При цьому, апелянт зазначає, що право позивача на придбання природного газу у НАК «Нафтогаз України» не є абсолютним, а обмежено рядом істотних умов. Умовами Договорів купівлі-продажу газу прямо встановлено обов'язок 2-го відповідача не виділяти номінацію у разі порушення позивачем п. 12 Положення про ПСО, обов'язок позивача з іншої сторони самостійно припинити/обмежити споживання газу за умов відсутності підтвердженого обсягу газу.
Комунальне підприємство "Обласний інформційно - технічний центр" є підприємством життєзабезпечення і стратегічного призначення, і відключення його об'єктів від газопостачання не тільки порушить права та інтереси усіх споживачів теплової енергії частини населених пунктів Харківської області, але й призведе до загрози життю та здоров'ю споживачів відповідних послуг, пошкодженню майна, відсутності тепла на особливо важливих об'єктах (таких як лікарні, школи та дошкільні заклади, тощо).
Позивач, як теплогенеруюча, теплотранспортуюча та теплопостачальна організація, відповідно до Статуту та ліцензій - є суб'єктом господарювання в сфері теплопостачання з особливим статусом природної монополії на ринку постачання теплової енергії в межах мереж, що ним експлуатуються та є об'єктом життєзабезпечення і стратегічного значення в Харківській області, зокрема в м. Барвінкове, м. Дергачі, смт. Мала Данилівка, сел. Солоницівка, сел. Черкаська Лозова Дергачівського району; м. Куп'янськ, смт. Ківшарівка, сел.Подоли, Глушківка, Лісна стінка, Кіндрашівка, Курилівка, Грушівка, Петрівка, Гусинка, Сеньково, Ягідне Куп'янського району, смт. Чкаловське, смт. Кочеток Чугуївського району.
Таким чином, 2-й відповідач наділений спеціальними обов'язками щодо постачання природного газу виробникам теплової енергії для виробництва теплової енергії, яка споживається бюджетними установами/організаціями, є ліцензіатом та монополістом з постачання природного газу, а тому зобов'язаний, здійснювати постачання природного газу позивачеві для вироблення теплової енергії на умовах укладених з останнім договорів.
Отже, умовами Договорів та чинним законодавством встановлено право позивача КП «Обласний інформаційно - технічний центр», на отримання та споживання природного газу в обсягах, які зазначені пунктами 2.1 Договорів.
З огляду на вищезазначене, планові обсяги природного газу на період з 01.10.2017 - 31.03.2018, за Договорами постачання природного газу є узгодженими та підтвердженими.
Згідно з абзацом 2 п. 1 Розпорядження КМУ від 04.10.2017 № 720-р «Деякі питання опалювального сезону 2017/18 року» з метою забезпечення своєчасного початку та сталого проходження опалювального сезону 2017/18 року ПАТ «НАК «Нафтогаз України» разом з оператором газотранспортних та газорозподільних мереж зобов'язані забезпечити протягом опалювального сезону 2017/18 року безперебійне постачання природного газу виробникам теплової енергії в рамках виробництва теплової енергії для бюджетних установ, релігійних та інших організацій, надання послуг з опалення та постачання гарячої води населенню.
Таким чином, ПАТ «НАК «Нафтогаз України» зобов'язане видати номінації теплогенеруючим і теплопостачальним організаціям відповідно до договорів, які укладені між ними та постачати природний газ виробникам теплової енергії для виробництва теплової енергії, і це є обов'язком ПАТ «НАК «Нафтогаз України», а не правом, а тому дії ПАТ «НАК «Нафтогаз України» щодо не видачі номінації є неправомірними.
Тобто, несвоєчасне подання номінацій 2-м відповідачем має наслідком незабезпечення останнім безперебійного постачання природного газу, що порушує права та інтереси не тільки позивача, а й створює загрозу для сталого проходження опалювального сезону 2017/18.
Враховуючи викладене, позивач має безумовне право на споживання природного газу у грудні 2017 року - березні 2018 року.
Приймаючи до уваги виконання позивачем приписів чинного законодавства у сфері газопостачання, судова колегія вважає повідомлення про припинення (обмеження) газопостачання у зв'язку з відсутністю підтверджених обсягів природного газу незаконним, а дії, спрямовані на припинення/обмеження розподілу природного газу в примусовому порядку, протиправними та такими, що не узгоджуються з Порядком пооб'єктового припинення (обмеження) газопостачання споживачам (крім населення), затвердженого постановою КМУ від 08.12.2006 № 1687 та правилами постачання природного газу.
Ненадання номінації щодо планових обсягів постачання природного газу є безпідставним та не звільняє НАК "Нафтогаз України" від обов'язків постачати природний газ позивачу, як споживачу по зазначеним договорам 1, 2, 3, оскільки позивач має безумовне право на споживання природного газу за Договором 1 для виробництва теплової енергії для надання послуг з опалення та постачання гарячої води населенню; за Договором 2 для виробництва теплової енергії, яка споживається бюджетними установами/організаціями; за Договором 3 для виробництва теплової енергії, яка споживається підприємствами, організаціями в іншими суб'єктами господарювання, які не є бюджетними установами/організаціями.
Право припинення, обмеження газопостачання (розподілу природного газу), яке надано відповідачам діючим законодавством при наявності певних обставин, може бути реалізовано виключно за умов забезпечення гарантованого захисту прав та інтересів споживачів теплової енергії та послуг з теплопостачання.
На підставі викладеного, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що позовні вимоги Комунального підприємства "Обласний інформційно - технічний центр" щодо визнання його права на споживання природного у січні - березні 2018 року природного газу: по Договору № 1295/1718-ТЕ-32 від 13.10.2017, виключно для виробництва теплової енергії для надання послуг з опалення та постачання гарячої води населенню орієнтованим обсягом до 9704 тис.куб.м.; по Договору № 1296/1718-БО-32 від 13.10.2017, виключно для виробництва теплової енергії, яка споживається бюджетними установами/організаціями, орієнтованим обсягом до 3784 тис.куб.м.; по Договору № 1297/1718-КП-32 від 13.10.2017, виключно для виробництва теплової енергії, яка споживається підприємствами, організаціями та іншими суб'єктами господарювання, які не є бюджетними установами/організаціями, орієнтованим обсягом до 377 тис.куб.м. підтверджуються наявними у матеріалах справи доказами та підлягають задоволенню.
В частині визнання права позивача на споживання природного газу у грудні 2017 року суд першої інстанції правомірно закрив провадження у справі за відсутністю предмету спору, у зв'язку з наявністю у матеріалах справи доказів, що свідчать про виділення 2-м відповідачем, ПАТ "НАК "Нафтогаз України", у встановленому порядку планових обсягів (номінацій) природного газу на грудень 2017 року для КП "Обласний інформаційно-технічний центр", а саме: 3615,000 тис. куб. м. за Договором № 1295/1718-ТЕ-32 від 13.10.2017 для виробництва теплової енергії для надання послуг з опалення та постачання гарячої води населенню; 1752,000 тис. куб. м. за Договором № 1296/1718-БО-32 від 13.10.2017 для виробництва теплової енергії, яка споживається бюджетними установами/ організаціями; 168 тис. куб. м. за Договором № 1297/1718-КП-32 від 13.10.2017 для виробництва теплової енергії, яка споживається підприємствами, організаціями та іншими суб'єктами господарювання, що не є бюджетними установами/організаціями.
На підставі вищевикладеного, апеляційний господарський суд погоджується із висновками місцевого суду про те, що законними та обґрунтованими є обставини й матеріали справи, детальний аналіз яких, як і нормативне обґрунтування прийнятого судового рішення, наведено місцевим судом, та приходить до висновку, що підстав для скасування рішення не має. Доводи апелянта по суті скарги в межах заявлених вимог, як безпідставні й необґрунтовані, не заслуговують на увагу, оскільки не підтверджуються жодними доказами по справі й не спростовують викладених в судовому рішенні висновків.
Керуючись ст.ст. 254, 269, п.1 ч.1 ст. 275, 276, 282, 284 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів Харківського апеляційного господарського суду, -
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу 2-го відповідача, Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", м. Київ, на рішення господарського суду Харківської області від 03.04.2018 у справі № 922/4187/17 залишити без задоволення.
Рішення господарського суду Харківської області від 03.04.2018 у справі № 922/4187/17 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двадцяти днів.
Повний текст постанови складено 06.07.2018.
Головуючий суддя Гребенюк Н.В.
Суддя Барбашова С.В.
Суддя Пелипенко Н.М.