Рішення № 75134605, 04.07.2018, Господарський суд Одеської області

Дата ухвалення
04.07.2018
Номер справи
916/178/18
Номер документу
75134605
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"04" липня 2018 р.м. Одеса Справа № 916/178/18

Господарський суд Одеської області у складі колегії суддів: головуючий суддя Смелянець Г.Є., суддя Гут С.Ф., суддя Погребна К.Ф.

при секретарі судового засідання Воровіній Т.О.

розглянувши у судовому засіданні справу №916/178/18

за позовом Одеської міської ради

до відповідача ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "Дизайн Італьяно"

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: Департамент комунальної власності Одеської міської ради

про стягнення 321532,68 грн., -

за участю представників:

від позивача: ОСОБА_2, довіреність №44/вих-мр від 20.02.2018р.

від відповідача: ОСОБА_3, довіреність від 21.02.2018р.

від третьої особи: ОСОБА_4, довіреність №01-36/45 від 27.12.2017р.

Суть спору: Одеська міська рада звернулась до господарського суду Одеської області з позовом про стягнення з ТОВ "Дизайн Італьяно" 321532,68 грн., з яких: заборгованість зі сплати орендної плати у сумі 284032,25 грн., інфляційне збільшення у сумі 12275,77 грн., 3% річних у сумі 2888,53 грн., пеня у сумі 22336,13 грн. плати.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем своїх зобов’язань за договором оренди землі від 08.06.2010р. щодо повної та своєчасної сплати орендної плати за земельну ділянку, а саме: самостійним нарахуванням відповідачем орендної плати за землю за 2017 рік за новою нормативною грошовою оцінкою земель 2017 року за відсутності внесених змін до договору оренди землі в частині розміру орендної плати.

06.02.2018р. господарським судом постановлено ухвалу про відкриття провадження у справі, розгляд справи за правилами загального позовного провадження та залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Департаменту комунальної власності Одеської міської ради.

У відзиві від 22.02.2018р. за вх.№4306/18 відповідач заперечив проти задоволення позову із посиланням на те, що на підставі ст.632 ЦК України, ст.289 ПК України та п.4.4 договору Одеська міська рада, виступаючи Орендодавцем за договором, затвердила нову нормативну грошову оцінку землі м. Одесі і тим самим змінила розмір орендної плати, про що відповідач був повідомлений листом Департаменту комунальної власності Одеської міської ради за №01-13/6895, в якому вказано про необхідність отримати витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки м. Одеси та посилаючись на п.286.2 ст.2836 ПК України про необхідність самостійного розрахунку орендної плати, виходячи з нової нормативної грошової оцінки земельної ділянки шляхом подання до податкових органів податкової декларації на поточний рік з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Крім того п.9.4.2 договору повторює вимоги ПК України та встановлює обов’язок відповідача самостійно щороку обчислювати суму орендної плати станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подавати відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік. Таким чином відповідач на виконання п.п. 4.1, 4.4 та 9.4.2 договору, рішення Одеської міської ради, ст.ст.5,271,288,286 ПК України та з урахуванням листа Департаменту комунальної власності отримав витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 19.01.2017р. №148/86-17, подав податкову декларацію з новим розрахунком, самостійно розрахував розмір орендної плати і сплачував орендну плату за новою нормативною грошовою оцінкою земельної ділянки вчасно та в повному обсязі, що підтверджується платіжними дорученнями, тобто виконав і продовжує виконувати належним чином зобов'язання за договором щодо сплати орендної плати. Крім того, відповідач зазначив, що на даний час дія договору припинена у зв’язку з закінченням строку, на який відповідачу було надано земельну ділянку, тобто з 23.12.2016р. у відповідача взагалі відсутні будь-які зобов’язання за цим договором. Проте, у зв’язку з тим, що відповідач використовуючи своє переважне право вже більше року намагається його пролонгувати, він продовжує сплачувати орендну плату у зв’язку з фактичним використанням.

У письмових поясненнях від 26.02.2018р. за вх.№4488/18 третя особа (Департамент комунальної власності Одеської міської ради) просить суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі, з посиланням на несвоєчасну оплату відповідачем орендної плати, у зв’язку з чим утворилась заборгованість, на суму якої здійснено відповідне нарахування 3% річних, індексу інфляції та пені.

У відповіді на відзив від 12.03.2018р. за вх.№5723/18 позивач вказав на те, що нормами податкового законодавства передбачений обов’язок платників податку самостійно обчислити суму плати за землю з розбивкою річної суми рівними частками за місяцям та подати податкову декларацію, па не право самостійно змінювати розмір орендної плати, встановлений відповідним договором. Норми ПК України регулюють відносини, які виникають у сфері справляння податків і зборів та не мають жодного пріоритету під час регулювання договірних відносин. В той час як підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки, а не дані поданої платником податків декларації. Ані норми податкового законодавства, ані норми цивільного законодавства не наділяють орендарів земельних ділянок комунальної власності правом в односторонньому порядку змінювати умови договору в частині визначення розміру орендної плати. Отримавши витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки м. Одеси відповідачем розпочато процедуру внесення змін до договору оренди землі. Водночас вказані зміни повинні бути оформлені шляхом укладання відповідної угоди, яка має бути нотаріально посвідчена та буде невід'ємною частиною даного договору. Також позивач посилається на постанову Верховного Суду від 15.02.2018р. у справі №916/1578/15-г, у якій встановлено, що чинним законодавством не передбачено положень про зміну орендної плати за користування орендованим майном саме з моменту прийняття законодавцем таких змін, а надається право стороні правовідносин в подальшому ініціювати внесення відповідних змін до договору. Отже до моменту внесення змін до договору оренди, в тому числі за рішенням суду, орендар зобов’язаний сплачувати орендну плату в розмірі, передбаченому чинним законодавством. Звернення відповідача в межах строку дії договору оренди землі свідчать про те, що ним ініційовано процедуру поновлення договору оренди землі. Крім того, конклюдентні дії відповідача, а саме: продовження користування земельною ділянкою після закінчення строку дії договору свідчить про намір відповідача скористатись своїм переважним правом та поновити договір оренди, строк якого закінчився.

У поясненнях щодо відзиву від 14.03.2018р. за вх.№5990/18 третя особа (Департамент комунальної власності Одеської міської ради) вказала на те, що відповідач не звертався до позивача з пропозицією щодо перегляду умов договору оренди землі від 08.06.2010р. та не надавав відповідний витяг. Посилання відповідача на те, що фактично сторони узгодили внесення змін до спірного договору в частині змінення орендної плати суперечить чинному законодавству України.

У запереченнях на відповідь на відзив від 22.03.2018р. за вх.№6655/18 відповідач вказав на те, що згідно з п.п.5.2, 14.1.136 ПК України, Податковий кодекс України має пріоритет над іншими актами у регулюванні відносин зі сплати орендної плати за землі комунальної та державної власності. Орендна плата за земельну ділянку має подвійну правову природу, оскільки зх. одного боку є передбаченим договором оренди платежем, а з іншого - однією з форм плати за землю як загальнодержавного податку нарівні з земельним податком. На підставі ст..ст.632,651,654 ЦК України, 188 ГК України, ст..289 ПК України та п.4.4 договору позивач затвердив нову нормативну грошову оцінку землі м. Одеса, і тим самим змінив розмір орендної плати, про що відповідача було повідомлено листом Департаменту комунальної власності за №01-13/6895. Більш того, позивач своїми конклюдентними діями підтвердив зміну орендної плати та необхідність використання нової нормативної грошової оцінки земельної ділянки як бази для оплати орендної плати без необхідності узгоджувати такі зміни та укладати додаткові нотаріально посвідчені угоди, а саме: опублікувавши на сайті інструкцію, де доводить до відома платників орендної плати за землю, що з 1 січня 2017р. запроваджується нова нормативна грошова оцінка земель міста ОСОБА_2, надіславши відповідачу повідомлення про затвердження нової нормативної грошової оцінки землі та необхідність отримати новий витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки та подати податкову декларацію, де відповідач має самостійно обчислити суму орендної плати. Посилання позивача на висновок Верховного Суду, викладений у постанові від 15.02.2018р. у справі №916/1578/15-г не є вірними, оскільки обставини справи №916/1578/15-г відрізняються від обставин у даній справі. 10.11.2016р. та 22.01.2017р. відповідач звертався до позивача про пролонгацію договору оренди, проте станом на 22.03.2018р. на адресу відповідача не надходило відповіді з цього питання. Таким чином, на думку відповідача, позивачем не виконуються вимоги чинного законодавства щодо обов’язковості укладання в місячний строк додаткової угоди, а тому у відповідача наявні підстави вважати, що дія даного договору оренди припинилась у зв’язку із закінченням строку, на який було надано у користування земельну ділянку.

У додаткових поясненнях від 02.04.2018р. за вх.№7233/18 відповідач вказав на те, що наявну переплату з орендної плати за грудень 2013р. відповідач використав для оплати орендної плати за квітень 2017р. Відповідач сплачував орендну плату за 2017р. за новою нормативною грошовою оцінкою земельної ділянки.

02.05.2018р. господарським судом Одеської області у складі судді Смелянець Г.Є. постановлено ухвалу про призначення справи №916/178/18 до колегіального розгляду.

Згідно з протоколом автоматичного визначення складу колегії суддів справу №916/401/17 передано на розгляд колегії суддів: головуючий суддя Смелянець Г.Є., суддя Гут С.Ф., суддя Погребна К.Ф.

Ухвалою від 08.05.2018р. справу прийнято до колегіального розгляду у складі суддів: головуючий суддя Смелянець Г.Є., суддя Гут С.Ф., суддя Погребна К.Ф.

На підставі ст. 240 ГПК України у судовому засіданні 04.07.2018р. за участю представників учасників справи оголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення учасників справи, господарським судом встановлено:

08.06.2010р. між Одеською міською радою (Орендодавець, позивач) та ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "Дизайн Італьяно" (Орендар, відповідач) укладений договір оренди землі, згідно з яким Орендодавець на підставі Закону України "Про оренду землі" №161-XIV від 06.10.1998р. та рішення Одеської міської ради №5523-V від 22.01.2010р. надає, а Орендар приймає у строкове, платне користування земельну ділянку площею 1814 кв.м., що знаходиться за адресою: місто Одеса, вулиця Леха Качинського (колишня вулиця Польська), 10, для експлуатації адміністративних будівель,згідно з планом земельної ділянки, який є невід'ємною частиною договору.

Відповідно до п.2.1 договору в оренду передається земельна ділянка площею 1814 кв.м., у тому числі по угіддях: під капітальною забудовою - 1193 кв. м., під тимчасовою забудовою - 38 кв.м., під проїздами, проходами та площадками - 542 кв.м., під зеленими насадженнями - 41 кв.м.

Згідно з п.2.2 договору на земельній ділянці розташовані нежилі будівлі (відображені у технічному паспорті від 19.07.2006 року, які належать ТОВ "Дизайн Італьяно" на підставі договору купівлі-продажу, посвідченого 14.12.2006р. приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу ОСОБА_5С за реєстровим №3902, 3903, право власності на які зареєстровано КП "ОМБТІ та РОН" 21.12.2006р., в книзі 58неж-90, за номером запису 3209. Інженерне забезпечення об’єкту - від існуючих міських мереж.

Відповідно до п.2.3 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 4 814 974,83 грн. з урахуванням індексації за 2009 рік, згідно довідки-витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки м. Одеси від 12.11.2009р. №169/П, складеної Управлінням Держкомзему у місті ОСОБА_2 головного управління Держкомзему у Одеській області.

Згідно з п.п.3.1,3.2 договору договір укладено терміном на 3 роки, до початку реалізації планувальних рішень по забудові території, для експлуатації адміністративних будівель. Після закінчення строку дії договору Орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі Орендар повинен не пізніше ніж за 60 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово Орендодавця про намір продовжити його дію.

Відповідно до п.4.1 договору орендна плата за земельну ділянку площею 1814 кв. м., розрахована у розмірі 6% від нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки та складає: 288 898,49 грн. на рік, з урахуванням індексації за 2009 рік. Орендна плат вносить Орендарем у грошовій безготівковій формі.

Згідно з п.4.2 договору розмір орендної плати встановлюється за домовленістю сторін згідно рішення Одеської міської ради №4247-IV від 15.07.2005р. у відповідності до розрахунку розміру орендної плати та може збільшуватись Одеською міською радою в межах передбачених законодавством, в залежності від збільшення ринкової вартості земельної ділянки яка знаходиться у користуванні.

Відповідно до п.4.3 договору Орендна плата, вноситься за базовий податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця на протязі 30 календарних днів, слідуючи за останнім календарним днем звітного місяця на Банк ГУДКУ в Одеській області, МФО 828011, код ЄДРПОУ 23862106, на рахунок Одержувача - УДК у м. Одеса, місцевий бюджет Приморського району №33210812700008, код бюджетної класифікації 13050200. Орендна плата, враховуючи невиплачену, підлягає індексації відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2000р. №783 "Про проведення індексації грошової оцінки земель".

Згідно з п.4.4 договору Орендар не звільняється від орендної плати і сплачує її незалежно від результатів його господарської діяльності. Умови цього договору щодо розміру орендної плати можуть бути змінені за згодою обох сторін, шляхом укладання відповідних угод, які мають бути нотаріально посвідчені та будуть невід'ємними частинами цього договору, крім випадків:

- зміни розміру земельного податку, відповідно до чинного законодавства України;

- коригування "Грошової оцінки земель м. Одеси", яка затверджується рішеннями Одеської міської ради;

- зміни функціонального призначення будівлі або його частини.

У цих випадках розмір орендної плати змінюється Орендодавцем.

Відповідно до п.4.5 договору Орендар надає Одеському міському управлінню земельних ресурсів копію платіжного документу щодо внесеної орендної плати за його вимогою.

Згідно з п.4.6 договору у разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором, справляється пеня, розмір якої визначається згідно зі ст.16 Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами". Пеня перераховується Орендарем на рахунок, зазначений в п.4.3 договору.

Відповідно до п.п.5.1-5.3 договору земельна ділянка передається в оренду ТОВ "Дизайн Італьяно", для експлуатації адміністративних будівель. Категорія земель за основним цільовим призначенням - землі житлової та громадської забудови. Умови збереження стану об'єкта оренди - забезпечення належного санітарного, протипожежного, екологічного стану земельної ділянки, будівель та споруд, що розташовані на ній та охорони зелених насаджень

Згідно з п.9.1.2 договору Орендодавець має право вимагати від Орендаря своєчасного внесення орендної плати.

Відповідно до п.9.4.2 договору Орендар зобов’язаний самостійно, за даними Одеського міського управління земельних ресурсів, щороку обчислювати суму орендної плати за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подавати відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом.

Згідно з п.12.1 договору зміна умов договору здійснюється за взаємною згодою сторін, яка підлягає обов’язковому нотаріальному посвідченню. У разі недосягнення згоди щодо змін умов договору спір розв’язується у судовому порядку.

На виконання умов цього договору між сторонами підписаний ОСОБА_4 приймання-передачі земельної ділянки за адресою: м. Одеса, вул. Леха Качинського (колишня вулиця Польська), 10, що передається в оренду ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "Дизайн Італьяно", згідно з яким позивач передав, а відповідач прийняв на виконання рішення Одеської міської ради №5523-V від 22.01.2010р. та на підставі акту визначення меж земельної ділянки в натурі, земельну ділянку, площею 0,1814 га, за адресою: м. Одеса, вул. Леха Качинського (колишня вул. Польська), 10 у короткострокову оренду терміном на 3 роки, до початку реалізації планувальних рішень по забудові території, для експлуатації адміністративних будівель.

21.01.2014р. між Одеською міською радою (Орендодавець, позивач) та ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "Дизайн Італьяно" (Орендар, відповідач) укладено договір про внесення змін №1 до договору оренди землі, посвідченого 08.06.2010р. приватним нотаріусом одеського міського нотаріального округу ОСОБА_6 за реєстровим №1440, згідно з яким за взаємною згодою та керуючись рішенням Одеської міської ради №1531- VІ від 22.11.2011р. сторони дійшли згоди про внесення змін до договору оренди, а саме:

- п.2.3 договору викласти в наступній редакції: "п.2.3. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 0,1814 га, становить: 8 096 117,82 грн. згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки м. Одеси №163/П від 06.12.2013р., складеної управлінням Держземагенства у м. Одесі в Одеській області головного управління Держземагенства в Одеській області Держземагенства України";

- п.4.1 договору викласти в новій редакції: "п.4.1. Орендна плата за земельну ділянку площею 0,1814 га розрахована у розмір 3% від нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки та складає 242 883,53 грн. на рік. Орендна плата вносить Орендарем у грошовій безготівковій формі.".

У листах від 10.11.2016р. та 22.01.2017р. відповідач просив розглянути можливість пролонгації договору оренди землі від 08.06.2010р.

Рішенням Одеської міської ради №756-VII від 29.06.2016р. "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста ОСОБА_2" затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста ОСОБА_2, розроблену Державним підприємством Українським державним науково-дослідним інститутом проектування міст "Діпромісто" ім. Ю.М. Білоконя, станом на 01.01.2016р., та встановлено, що нормативна грошова оцінка, зазначена в пункті 1 цього рішення, застосовується з 01.01.2017р.

У повідомленні від 27.12.2016р. №01-13/6895 Департамент комунальної власності Одеської міської ради повідомив про прийняте Одеською міською радою рішення від 29.06.2016р. №756-VII, яким з 01.01.2017р. в м. Одесі вводиться в дію нова нормативна грошова оцінка земель міста, а також вказав на необхідність відповідачу звернутись з заявою на отримання витягу про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, що знаходиться у користуванні, до центру надання адміністративних послуг або скористатись електронною послугою Держгеокадастру.

19.01.2017р. відповідачем отриманий Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки м. Одеси, згідно з яким нормативна грошова оцінка орендованої відповідачем земельної ділянки з урахуванням коефіцієнту індексації станом на 01.01.2017р. становить 3 078 391,86 грн.

Саме на підставі вказаного Витягу відповідачем самостійно здійснено розрахунок розміру орендної плати, із застосуванням ставки 3%, та протягом 2017р. щомісячно сплачувалася оренда плата в сумі 7695,98 грн.

У претензії від 31.07.2017р. №01-13/3570 та у листі від 20.10.2017р. №01-13/5524 третя особа просила відповідача сплатити заборгованість з орендної плати.

У відповідь на претензію відповідач листом від 11.09.2017р. №26/17 відповідач вказав, що виконує зобов’язання зі сплати орендної плати за новою нормативною грошовою оцінкою землі вчасно та в повному обсязі.

Листом від 12.10.2017р. №9239/9/15-32-12-04-14 ГУ ДФС в Одеській області повідомлено Департамент комунальної власності ОМР, що відповідач у 2017р. самостійно нарахував орендну плату за землю на поточний рік з урахуванням нової НГО 2017 року, що призвело до скорочення нарахувань орендної плати за землю на 368 448,34 грн.

Проаналізувавши наявні у справі докази та надавши їм правову оцінку, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову, з наступних мотивів.

Відповідно до п.1 ч.2 ст.11 ЦК України однією із підстав виникнення цивільних прав та обов’язків є договір, який в силу вимог ч.1 ст.629 ЦК України є обов’язковим для виконання сторонами.

Як вище встановлено господарським судом, строкове, платне користування земельною ділянкою площею 1814 кв.м., що знаходиться за адресою: м. Одеса, вул. Леха Качинського (колишня вул. Польська), 10, здійснюється відповідачем на підставі договору оренди землі від 08.06.2010р.

Відповідно до ст.792 ЦК України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Земельна ділянка може передаватись у найм разом з насадженнями, будівлями, спорудами, водоймами, які знаходяться на ній, або без них. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.

Згідно з вимогами ч.1 ст.93 Земельного кодексу України, які кореспондуються з положеннями ст.1 Закону України "Про оренду землі" право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

Відповідно до ст.13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Частинами 1-3 ст.21 Закону України "Про оренду землі" встановлено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

Відповідно до ч.1 ст.628 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Згідно з умовами п.4.2 укладеного між сторонами договору, розмір орендної плати встановлюється за домовленістю сторін згідно рішення Одеської міської ради №4247-IV від 15.07.2005р. у відповідності до розрахунку розміру орендної плати та може збільшуватись Одеською міською радою в межах передбачених законодавством, в залежності від збільшення ринкової вартості земельної ділянки яка знаходиться у користуванні.

При цьому, у п. 4.4. договору передбачено, що умови цього договору щодо розміру орендної плати можуть бути змінені за згодою обох сторін, шляхом укладання відповідних угод, які мають бути нотаріально посвідчені та будуть невід'ємними частинами цього договору, крім випадків:

- зміни розміру земельного податку, відповідно до чинного законодавства України;

- коригування "Грошової оцінки земель м. Одеси", яка затверджується рішеннями Одеської міської ради;

- зміни функціонального призначення будівлі або його частини.

У цих випадках розмір орендної плати змінюється Орендодавцем.

Таким чином, умови укладеного між сторонами договору передбачають можливість зміни розміру орендної плати орендодавцем, без укладання при цьому відповідних угод у випадку, зокрема, у випадку коригування "Грошової оцінки земель м. Одеси", яка затверджується рішеннями Одеської міської ради.

Такі умови укладеного між сторонами договору відповідають вимогам ч.1 ст.651 ЦК України якою встановлено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом та вимогам ч.1 ст.654 ЦК України, згідно з якими зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.

Відповідно до ч.3 ст.24 Закону України "Про оренду землі" органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено оренди на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.

Аналогічні вимоги містяться і в абз.2,3 п. 288.1. ст.288 Податкового кодексу України, в редакції, чинній станом на 01.01.2017р., якою встановлено, що органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено оренди на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни. Форма надання інформації затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики.

Згідно з абз. 1 п.288.1., п. 288.4. ст.288 Податкового кодексу України, в редакції, чинній станом на 01.01.2017р., підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

Як вище встановлено господарським судом, рішенням Одеської міської ради №756-VII від 29.06.2016р. "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста ОСОБА_2" затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель м. Одеси та встановлено, що НГО підлягає застосуванню з 01.01.2017р.

Згідно з п.34 ч.1 ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Згідно з п.271.2 ст.271 Податкового кодексу України, в редакції, чинній станом на 01.01.2017р., рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок розташованих у межах населених пунктів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Відповідно до ст.17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція) та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

У рішенні Європейського Суду з прав людини від 09.01.2013р. у справі "Волков проти України" зазначено, що в країнах повинен діяти принцип правової визначеності, який зобов'язує держави та їх органи здійснювати реалізацію прав та їх захист шляхом прийняття законодавства з чітким правовим визначенням спірних правовідносин та гарантує громадянам очікувати від держав та їх органів своєчасних та вичерпних дій відповідно до вимог чинного законодавства.

Згідно з усталеною прецедентною практикою Європейського Суду з прав людини основу принципу правової визначеності утворює ідея передбачуваності (очікуваності) суб'єктом відносин визначених правових наслідків (правового результату) своєї поведінки, яка відповідає існуючим в суспільстві нормативним приписам.

На державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок ("ОСОБА_5 проти Хорватії", від 20.05.2010р. і "Тошкуце та інші проти Румунії", від 25.11.2008р.) і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах ("Онер'їлдіз проти Туреччини", та "Беєлер проти Італії"). Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються.

Державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов'язків ("ОСОБА_5 проти Хорватії").

Разом з цим, Європейській суд з прав людини вказував, що поняття "майно" в розумінні статті 1 Першого протоколу Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод охоплює поняття "правомірні очікування" тобто законні сподівання вчиняти певні дії відповідно до виданого державними органами дозволу. ("ОСОБА_7 Девелопмент Лтд. та інші проти Ірландії").

Таким чином виходячи з того, що нормативна грошова оцінка землі, технічна документація щодо якої затверджена рішенням Одеської міської ради №756-VII від 29.06.2016р. підлягає застосуванню з 01.01.2017р., що умовами укладеного між сторонами договору оренди землі встановлено можливість внесення змін у договір орендодавцем у випадку коригування "Грошової оцінки земель м. Одеси", яка затверджується рішеннями Одеської міської ради, а також виходячи з вимог ч.3 ст.24 Закону України "Про оренду землі", абз.2,3 п. 288.1. ст.288 Податкового кодексу України, в редакції, чинній станом на 01.01.2017р., якими встановлено повинність (обов’язок) позивача інформувати відповідний контролюючий орган про внесення змін до існуючих договорів оренди землі до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни, господарський суд вважає, що відповідач мав "законні очікування" на легітимність, добросовісність та "належне урядування" позивача у спірних правовідносинах, зокрема щодо самостійного внесення позивачем змін у договір оренди землі шляхом подання до контролюючого органу відповідної інформації до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.

Проте, у даному випадку внаслідок бездіяльності позивача та зволікання зі зміною розміру орендної плати, відповідачем самостійно з 01.01.2017р. обчислено суму орендної плати, виходячи з нормативної грошової оцінки землі, технічна документація щодо якої затверджена рішенням Одеської міської ради №756-VII від 29.06.2016р. та протягом всього 2017р. здійснювалася оплата орендної плати саме в такому розмірі.

При цьому такі дії відповідача відповідають п.9.4.2 договору, умовами якого встановлено, що Орендар зобов’язаний самостійно, за даними Одеського міського управління земельних ресурсів, щороку обчислювати суму орендної плати за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подавати відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом.

Таким чином господарський суд вважає, що підстави для задоволення позову в частині стягнення з відповідача основного боргу відсутні, оскільки позивачем недоведені обставини неналежного виконання відповідачем своїх зобов’язань за договором оренди землі. Водночас, враховуючи, що вимоги про стягнення 3% річних, інфляційних витрат, та пені є похідними від позовних вимог про стягнення основного боргу, у задоволенні позовних вимог в цій частині також відмовлено господарським судом.

Посилання Одеської міської ради на постанову Верховного Суду від 15.02.2018р. у справі №916/1578/15-г як на таку, яка містить висновки про застосування норм права у спірних правовідносинах, господарським судом до уваги не приймаються, оскільки у вказаній постанові Верховним Судом досліджувались відносини щодо оренди майнових комплексів державних підприємств та здійснено висновок, на який посилається Одеська міська рада, саме за результатами аналізу чинного законодавства у вищевказаній сфері. При цьому відносини щодо оренди землі не були предметом спору у даній справі та не досліджувались у вказаній постанові.

На підставі ст.129 ГПК України судові витраті щодо сплати судового збору покладаються на позивача.

Керуючись ст.ст. 129, 232, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України,

В И Р І Ш И В:

1.Відмовити Одеській міській раді у задоволенні позову.

2.Судові витраті щодо сплати судового збору покласти на Одеську міську раду.

Рішення господарського суду набирає законної сили в порядку ст.241 Господарського процесуального кодексу України і може бути оскаржено в апеляційному порядку до Одеського апеляційного господарського суду через господарський суд Одеської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 20 днів з дня складання повного рішення.

Повне рішення складено 06 липня 2018 р.

Головуючий Г.Є. Смелянець

Суддя С.Ф. Гут

Суддя К.Ф. Погребна