Рішення № 75134006, 26.06.2018, Господарський суд Запорізької області

Дата ухвалення
26.06.2018
Номер справи
908/857/18
Номер документу
75134006
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

номер провадження справи 27/56/18

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26.06.2018 Справа № 908/857/18

м. Запоріжжя Запорізької області

Господарський суд Запорізької області у складі судді Дроздової С.С., при секретарі судового засідання Шолоховій С.В., розглянувши матеріали справи

За позовом: Керівника Бердянської місцевої прокуратури Запорізької області (71100 Запорізька область, м. Бердянськ, пр. Перемоги, 4) в інтересах держави

до відповідача 1: Приморської міської ради Приморського району Запорізької області (72102 Запорізька область м. Приморськ, вул. Центральна, 7, код ЄДРПОУ 20485360)

до відповідача 2: Комунального підприємства “Чисте місто Приморськ” Приморської міської ради Приморського району Запорізької області (72100 Запорізька область, м. Приморськ, вул. Мелітопольське шосе, 12, код ЄДРПОУ 32787263)

про стягнення 1 089 335 грн. 00 коп.

за участю

представників прокуратури (позивач): ОСОБА_1, посвідчення № 038186 від 30.12.2015 р.

представник відповідач-1: не з’явився

представник відповідач-2: ОСОБА_2, дов. № 320 від 23.06.2018 р.

ВСТАНОВИВ:

08.05.2018 р. до господарського суду Запорізької області надійшла позовна заява керівника Бердянської місцевої прокуратури Запорізької області (71100 Запорізька область, м. Бердянськ, пр. Перемоги, 4) в інтересах держави до відповідача 1 - Приморської міської ради Приморського району Запорізької області, відповідача 2 - Комунального підприємства “Чисте місто Приморськ” Приморської міської ради Приморського району Запорізької області про:

1. Визнання незаконним та скасувати рішення одинадцятої сесії Приморської міської ради Приморського району Запорізької області восьмого скликання № 21 від 30.06.2017 “Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва у постійне користування”;

2. Зобов'язання Комунальне підприємство “Чисте місто Приморськ” Приморської міської ради Приморського району Запорізької області (72100, Запорізька область, м. Приморськ, вулиця Мелітопольське шосе, 12, ЄДРПОУ 32787263) повернути земельну ділянку площею 13,789 га, кадастровий номер 2324810100:06:001:0082, яка знаходиться по вул. Новицького їв м. Приморськ, територіальній громаді міста Приморська в особі Приморської міської ради Приморського району Запорізької області (вул. Центральна, 7, м. Приморськ, Запорізька область, 72102, ЄДРПОУ 20485360).

3. Зобов'язання Комунальне підприємство “Чисте місто Приморськ” Приморської міської ради Приморського району Запорізької області (72100, Запорізька область, м. Приморськ, вулиця Мелітопольське шосе, 12, ЄДРПОУ 32787263) повернути земельну ділянку площею 12,513 га, кадастровий номер 2324810100:05:001:0135, яка знаходиться по вул. Новицького 1г, м. Приморськ, територіальній громаді міста Приморська в особі Приморської міської ради Приморського району Запорізької області (вул. Центральна, 7, м. Приморськ, Запорізька область, 72102, ЄДРПОУ 20485360).

4. Зобов'язання Комунальне підприємство “Чисте місто Приморськ” Приморської міської ради Приморського району Запорізької області (72100, Запорізька область, м. Приморськ, вулиця Мелітопольське шосе, 12, ЄДРПОУ 32787263) повернути земельну ділянку площею 10,7631 га, кадастровий номер 2324810100:05:001:0136, яка знаходиться по вул. Новицького Ід, м. Приморськ, територіальній громаді міста Приморська в особі Приморської міської ради Приморського району Запорізької області (вул. Центральна, 7, м. Приморськ, Запорізька область, 72102, ЄДРПОУ 20485360).

5. Зобов'язання Комунальне підприємство “Чисте місто Приморськ” Приморської міської ради Приморського району Запорізької області (72100, Запорізька область, м. Приморськ, вулиця Мелітопольське шосе, 12, ЄДРПОУ 32787263) повернути земельну ділянку площею 5,6977 га, кадастровий номер 2324810100:05:001:0134, яка знаходиться по вул. Новицького 1е, м. Приморськ, територіальній громаді міста Приморська в особі Приморської міської ради Приморського району Запорізької області (вул. Центральна, 7, м. Приморськ, Запорізька область, 72102, ЄДРПОУ 20485360).

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 08.05.2018 р., справу № 908/857/18 передано на розгляд судді Дроздовій С.С.

Ухвалою суду від 10.05.2018 р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 908/857/18, присвоєно справі номер провадження 27/56/18.

Справа № 908/857/18 розглядається за правилами загального позовного провадження, підготовче судове засідання у справі призначено на 06.06.2018 р.

Ухвалою суду від 06.06.2018 р. підготовче засідання відкладено на 26.06.2018 р., на підставі ст. 183 ГПК України, у зв’язку з неявкою у судове засідання представників відповідача-1,-2, а також, враховуючи, необхідність витребування додаткових доказів у справі та документів, які необхідні для всебічного, об’єктивного розгляду спору.

У судовому засіданні 26.06.2018 р. справу розглянуто, оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Відповідно до ст. 222 Господарського процесуального кодексу України здійснювалося повне фіксування судового засідання з допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Запис розгляду судової справи здійснюється за допомогою технічних засобів, а саме: програмно-апаратного комплексу “Оберіг”.

Головуючим суддею оголошено яка справа розглядається, склад суду, та роз’яснено представникам сторін, які прибули в судове засідання, їх права, у тому числі право заявляти відводи.

Відводів складу суду не заявлено.

У засіданні суду 26.06.2018 р. сторони звернулись до суду з письмовою заявою в порядку ч. 6 ст. 183 ГПК України про розгляд справи по суті у той самий день після закінчення підготовчого засідання.

Відповідно до ч. 6 ст. 183 ГПК України, якщо під час підготовчого судового засідання вирішені питання, зазначені у частині другій статті 182 цього Кодексу, за письмовою згодою всіх учасників справи, розгляд справи по суті може бути розпочатий у той самий день після закінчення підготовчого судового засідання.

Відповідно до ч. 2 ст. 195 ГПК України суд розглядає справу по суті протягом тридцяти днів з дня початку розгляду справи по суті.

Заяву сторін в порядку ч. 6 ст. 183 ГПК України, судом прийнято.

26.06.2018 р. суд розпочав розгляд справи № 908/857/18 по суті.

26.06.2018 р. представник прокуратури позовні вимоги підтримав на підставах викладених у позовній заяві, просить суд задовольнити вимоги прокуратури у повному обсязі.

26.06.2018 р. у засідання суду представник відповідача-1 не з’явився, про час та місце розгляду справи був попереджений належним чином. 26.06.2018 р. надав на письмовий відзив на позовну заяву, відповідно до якого позовні вимоги визнав у повному обсязі. Крім того, просить суд розглянути справу 908/857/18 без участі представника Приморської міської ради Приморського району Запорізької області, у зв’язку із проведенням чергової сесії.

Клопотання відповідача-1 про розгляд справи без його участі задоволено судом.

Відповідач-2 позовні вимоги визнав у повному обсязі, про що зазначив у судовому засіданні та заяві вх. № 08-08/8979/18 від 16.05.2018 р.

В засіданні суду 26.06.2018 р. здійснено безпосереднє дослідження доказів, поданих учасниками спору (ст. 210 ГПК України).

У судовому засіданні 26.06.2018 р., на підставі статті 217 ГПК України суд закінчив з’ясування обставин та перевірки їх доказами і перейшов до судових дебатів – ст. 218 ГПК України.

Розглянувши матеріали та фактичні обставини справи, заслухавши представників прокуратури та відповідача-2, оцінивши надані докази, суд

ВСТАНОВИВ:

Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу, способами захисту цивільних прав та інтересів може бути – визнання права.

Господарським судом встановлено:

Відповідно до Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює: підтримання публічного обвинувачення в суді; організацію і процесуальне керівництво досудовим розслідуванням, вирішення відповідно до закону інших питань під час кримінального провадження, нагляд за негласними та іншими слідчими і розшуковими діями органів правопорядку; представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Організація та порядок діяльності прокуратури визначаються законом.

Згідно з ч.ч. 1, 3 статті 23 Закону України “Про прокуратуру”, представництво прокурором інтересів держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Відповідно до ч.ч. 3, 4 ст. 53 ГПК України визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.

Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених статтею 174 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 4 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва. Прокурор зобов'язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб'єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва, прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена громадянином чи її законним представником або суб'єктом владних повноважень. При цьому будь-яких інших умов, у тому числі щодо терміну пред'явлення позову, законом не передбачено.

Частиною третьою статті 4 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що до господарського суду у справах, віднесених законом до його юрисдикції, мають право також звертатися особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.

Відповідно до частини першої статті 55 Господарського процесуального кодексу України, органи та особи, які відповідно до Господарського процесуального кодексу України звернулися до суду в інтересах інших осіб, мають процесуальні права та обов'язки особи, в інтересах якої вони діють, за винятком обмежень, передбачених частиною другою цієї статті.

У відповідності до рішення Конституційного суду України від 08.04.1999 у справі № 3-рн/99, державні інтереси закріплюються як нормами Конституції України, так і нормами інших правових актів. Із врахуванням того, що «інтереси держави» є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.

Бердянською місцевою прокуратурою Запорізької області у ході проведення досудового розслідування у кримінальному провадженні №42016080000000411 від 02.12.2016, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ч.2 ст.364 КК України встановлено наявність підстав для представництва інтересів держави в суді.

Так, встановлено, що Приморською міською радою Приморського району Запорізької області 30.06.2017 прийнято рішення №21, яким затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передано у постійне користування Комунальному підприємству «Чисте місто Приморськ» Приморської міської ради Приморського району Запорізької області земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за кадастровими номерами: 2324810100:06:001:0082 площею 13,789 га (м. Приморськ, вул. Новицького їв) 2324810100:05:001:0135 площею 12,513га (м. Приморськ, вул. Новицького 1г), 2324810100:05:001:0136 площею 10,7631га (м. Приморськ, вул. Новицького Ід), 2324810100:05:001:0134 площею 5,6977 га (м. Приморськ, вул. Новицького 1е).

На підставі вищевказаного рішення державним реєстратором речових прав на нерухоме майно 10.01.2018 р. внесено відомості до державного реєстру речових прав на нерухоме майно під № 24406669 про реєстрацію права постійного користування КП «Чисте місто Приморськ» земельною ділянкою за кадастровим номером 2324810100:05:001:0135 та того ж дня під № 24406536 право користування земельною ділянкою 2324810100:06:001:0082.

У подальшому 11.01.2018 право користування земельною ділянкою кадастровий номер 2324810100:05:001:0134 зареєстровано під № 24424190 та земельну ділянку кадастровий № 2324810100:05:001:0136 під № 24423751.

Рішення Приморської міської ради Приморського району Запорізької області № 21 від 30.06.2017 р.«Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва у постійне користування» підлягає визнанню незаконним та скасуванню, а земельні ділянки необхідно повернути за належністю територіальній громаді міста Приморська у зв'язку із порушенням органом місцевого самоврядування вимог ст.ст. 59, 60, 62 Земельного кодексу України, ст.ст. 85, 88, 90 Водного кодексу України та п. 2.9 Порядку погодження природоохоронними органами матеріалів щодо вилучення (викупу), надання земельних ділянок при прийнятті відповідного рішення.

Проект землеустрою щодо відведення у постійне користування КП «Чисте місто Приморськ» Приморської міської ради Приморського району Запорізької області земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва погоджено та затверджено з порушенням вимог водного та земельного законодавства.

Відповідно до листа Приморської міської ради Приморського району Запорізької області № 01-44/553 від 14.02.2018 Приморською міською радою рішення про затвердження проекту встановлення прибережної захисної смуги Азовського моря на території м. Приморськ не приймалось, у зв'язку з чим у затвердженому оскаржуваним рішенням Приморської міської ради Приморського району Запорізької області №21 від 30.06.2017 проекті землеустрою розміри і межі прибережної захисної смуги Азовського моря не могли бути враховані, що унеможливлює відведення такої земельної ділянки.

Відповідно до ст. 88 Водного кодексу України (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) з метою охорони поверхневих водних об'єктів від забруднення і засмічення та збереження їх водності вздовж річок, морів і навколо озер, водосховищ та інших водойм в межах водоохоронних зон виділяються земельні ділянки під прибережні захисні смуги. Уздовж морів та навколо морських заток і лиманів виділяється прибережна захисна смуга шириною не менше двох кілометрів від урізу води.

На підставі листа заступника керівника Бердянської місцевої прокуратури Запорізької області ФОП «ОСОБА_3Г.» (кваліфікаційний сертифікат інженера-землевпорядника №012249) проведено заміри розташування спірних земельних ділянок відносно урізу води Азовського моря. Результати вказаних досліджень оформлено у вигляді ситуаційних схем, відповідно до яких виділені КП «Чисте місто Приморськ» Приморської міської ради Приморського району Запорізької області оскаржуваним рішенням Приморської міської ради №21 від 30.06.2018 земельні ділянки знаходиться в межах міста Приморська в межах визначеної ст. 88 Водного кодексу України (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) двокілометрової зони прибережної захисної смуги Азовського моря.

А саме, земельна ділянка 2324810100:06:001:0082 площею 13,789 га (м. Приморськ, вул. Новицького їв) розташована на відстані 1510 м від урізу води Азовського моря, земельна ділянка 2324810100:05:001:0135 площею 12,513 га (м. Приморськ, вул. Новицького 1г) 1510 м, 2324810100:05:001:0136 площею 10,7631 га (м. Приморськ, вул. Новицького Ід) 1503 м, 2324810100:05:001:0134 площею 5,6977 га (м. Приморськ, вул. Новицького 1е) 1475 м.

Відповідно до витягів з Державного земельного кадастру, вищевказані земельні ділянки відносяться до земель сільськогосподарського призначення.

Згідно інформації КП «Чисте місто Приморськ» № 145 від 02.04.2018 проекти землеустрою щодо відведення у постійне користування вищевказаних земельних ділянок обов'язкову державну експертизу землевпорядної документації, не проходили.

Крім того, відповідно до вищевказаної інформації КП «Чисте місто Приморськ» до категорії суб'єктів, яким відповідно до ч. 2 ст. 85 ВК України земельні ділянки можуть передаватися у постійне користування, не відноситься.

Також КП «Чисте місто Приморськ» вищевказані земельні ділянки для цілей передбачених ст. 90 ВК України, не використовує.

Відповідно до статті 90 Водного кодексу України прибережна захисна смуга уздовж морів, морських заток і лиманів входить у зону санітарної охорони моря і може використовуватися лише для будівництва санаторіїв та інших лікувально-оздоровчих закладів, з обов'язковим централізованим водопостачанням і каналізацією.

Згідно з положеннями ст. 59 Земельного кодексу України, ст. 85 Водного кодексу України громадянам та юридичним особам органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування можуть передаватися земельні ділянки прибережних захисних смуг лише на умовах оренди для сінокосіння, рибогосподарських потреб, культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей, проведення науково-дослідних робіт тощо.

Відповідно до ч.ч. 1, 5 ст. 88 Водного кодексу України з метою охорони поверхневих водних об'єктів від забруднення і засмічення та збереження їх водності вздовж річок, морів і навколо озер, водосховищ та інших водойм в межах водоохоронних зон виділяються земельні ділянки під прибережні захисні смуги. Землі прибережних захисних смуг перебувають у державній та комунальній власності та можуть надаватися в користування лише для цілей, визначених цим Кодексом.

Таким чином, з наведених норм закону вбачається, що спірні земельні ділянки взагалі не можуть бути передані у постійне користування.

Крім того, п. 2.9 Порядку погодження природоохоронними органами матеріалів щодо вилучення (викупу), надання земельних ділянок, затвердженого Наказом Мінприроди України від 05.11.2004 року № 434, встановлено, що у разі відсутності належної землевпорядної документації та встановлених у натурі (на місцевості) меж щодо водоохоронних зон та прибережних захисних смуг водних об'єктів природоохоронний орган забезпечує їх збереження шляхом урахування при розгляді матеріалів щодо вилучення (викупу), надання цих земельних ділянок нормативних розмірів прибережних захисних смуг, встановлених статтею 88 Водного кодексу України, та орієнтовних розмірів і меж водоохоронних зон, що визначаються відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 08.05.96р. № 486 «Про затвердження Порядку визначення розмірів і меж водоохоронних зон та режиму ведення господарської діяльності в них», з урахуванням конкретної ситуації.

У постановах від 21.05.2014 р. по справі № 6-16цс14, від 24.12.2014р. по справі № 6-206цс14 та по справі № 6-52цс15 від 22.04.2015 р. Верховний Суд України висловив правову позицію, відповідно до якої у разі відсутності землевпорядної документації (документації з землеустрою, проекту землеустрою) та встановлених у натурі (на місцевості) меж щодо прибережних захисних смуг водних об'єктів, збереження водних об'єктів має бути досягнуто шляхом урахування при розгляді матеріалів щодо надання цих земельних ділянок нормативних розмірів прибережних захисних смуг, встановлених ст. 88 Водного Кодексу України, та орієнтовних розмірів і меж водоохоронних зон, що визначаються відповідно до Постанови № 486 з урахуванням конкретної ситуації.

Проведеними оглядами земельних ділянок встановлено, що вони вільні від забудов, що підтверджується протоколами огляду земельних ділянок від 19.03.2018 р..

Відповідно до ст. 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституції та законами України.

Відповідно до статті 21 ЦК України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

Згідно із ст. 152 Земельного кодексу України держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю.

Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування збитків.

Як закріплено у статтях 13, 14 Конституції України, земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу.

Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної знади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

Відповідно до ст. 2 ЗК України земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади.

Статтею 3 Земельного кодексу України визначено, що земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Відповідно до статті 79 Земельного кодексу України, земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами.

Згідно із ч. 2 ст. 83 ЗК України у комунальній власності перебувають: а) усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; б) земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування.

Відповідно до ч. ч. 1 та 2 ст. 84 ЗК України у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності. Право державної власності на землю набувається і реалізується державою через органи виконавчої влади відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом.

Згідно ч. ч. 1, 2 ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 1 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

Статтею 21 Цивільного кодексу України передбачено, що суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

Відповідно до п. 10 ч. 2 ст. 16 ЦК України способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути зокрема визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.

У відповідності до ч. 1 ст. 393 ЦК України правовий акт органу державної влади, який не відповідає законові і порушує права власника, за позовом власника майна визнається судом незаконним та скасовується.

Відповідно до п. "г" ч. 3 ст. 152 Земельного кодексу України захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.

Частиною 1 ст. 116 Земельного кодексу України встановлено, що громадяни та юридичні особи набувають право власності та право користування земельними ділянками із земель державної та комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Відповідно до ч. 5 ст. 116 Земельного кодексу України земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян чи юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішеннями органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.

Згідно ст. 141 Земельного кодексу України підставами припинення права користування земельною ділянкою є: а) добровільна відмова від права користування земельною ділянкою; б) вилучення земельної ділянки у випадках, передбачених цим Кодексом; в) припинення діяльності релігійних організацій, державних чи комунальних підприємств, установ та організацій; г) використання земельної ділянки способами, які суперечать екологічним вимогам; ґ) використання земельної ділянки не за цільовим призначенням; д) систематична несплата земельного податку або орендної плати; е) набуття іншою особою права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, які розташовані на земельній ділянці; є) використання земельної ділянки у спосіб, що суперечить вимогам охорони культурної спадщини.

Отже, в порушення вищезазначених вимог законодавства спірним рішення міської ради незаконно передано земельні ділянки, які можуть передаватись лише в оренду відповідно до вимог ч. 4 ст. 59 ЗК України та ч. 3 ст. 85 ВК України, чим позбавило як територіальну громаду, так і кожного її члена, права розпоряджатися землею у встановленому законом порядку.

Враховуючи викладене, рішення одинадцятої сесії Приморської міської ради Приморського району Запорізької області восьмого скликання № 21 від 30.06.2017 р. “Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва у постійне користування” суперечить актам земельного законодавства і порушує цивільні права держави на вільне володіння та розпорядження спірною земельною ділянкою, а тому підлягає визнанню судом незаконним та скасуванню, а земельна ділянка площею 5,6977 га, кадастровий номер 2324810100:05:001:0134, яка знаходиться по вул. Новицького 1е, м. Приморськ, підлягає поверненню територіальній громаді міста Приморська в особі Приморської міської ради Приморського району Запорізької області.

Статтею 73 ГПК України встановлено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно з ст. 74 ГПК України обов’язок доказування і подання доказів віднесено на сторони. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідно до статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об’єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Згідно ст. 13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов’язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

За таких обставин, суд задовольняє позовні вимоги у повному обсязі.

В порядку ст. 129 ГПК України, судовий збір у сумі 16 340 грн. 25 коп. покладається на відповідача-2, судовий збір у сумі 1 762 грн. 00 коп. покладається на відповідача-1.

Керуючись ст.ст. 42, 123, 129, 233, 236 - 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги Керівника Бердянської місцевої прокуратури Запорізької області, Запорізька область, м. Бердянськ до Приморської міської ради Приморського району Запорізької області, Запорізька область м. Приморськ та Комунального підприємства “Чисте місто Приморськ” Приморської міської ради Приморського району Запорізької області, Запорізька область, м. Приморськ задовольнити.

2. Визнати незаконним та скасувати рішення одинадцятої сесії Приморської міської ради Приморського району Запорізької області восьмого скликання № 21 від 30.06.2017 р. “Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва у постійне користування”;

3. Зобов'язати Комунальне підприємство “Чисте місто Приморськ” Приморської міської ради Приморського району Запорізької області (72100, Запорізька область, м. Приморськ, вулиця Мелітопольське шосе, 12, ЄДРПОУ 32787263) повернути земельну ділянку площею 13,789 га, кадастровий номер 2324810100:06:001:0082, яка знаходиться по вул. Новицького 1в м. Приморськ, територіальній громаді міста Приморська в особі Приморської міської ради Приморського району Запорізької області (вул. Центральна, 7, м. Приморськ, Запорізька область, 72102, ЄДРПОУ 20485360).

4. Зобов'язати Комунальне підприємство “Чисте місто Приморськ” Приморської міської ради Приморського району Запорізької області (72100, Запорізька область, м. Приморськ, вулиця Мелітопольське шосе, 12, ЄДРПОУ 32787263) повернути земельну ділянку площею 12,513 га, кадастровий номер 2324810100:05:001:0135, яка знаходиться по вул. Новицького 1г, м. Приморськ, територіальній громаді міста Приморська в особі Приморської міської ради Приморського району Запорізької області (вул. Центральна, 7, м. Приморськ, Запорізька область, 72102, ЄДРПОУ 20485360).

5. Зобов'язати Комунальне підприємство “Чисте місто Приморськ” Приморської міської ради Приморського району Запорізької області (72100, Запорізька область, м. Приморськ, вулиця Мелітопольське шосе, 12, ЄДРПОУ 32787263) повернути земельну ділянку площею 10,7631 га, кадастровий номер 2324810100:05:001:0136, яка знаходиться по вул. Новицького 1д, м. Приморськ, територіальній громаді міста Приморська в особі Приморської міської ради Приморського району Запорізької області (вул. Центральна, 7, м. Приморськ, Запорізька область, 72102, ЄДРПОУ 20485360).

6. Зобов'язати Комунальне підприємство “Чисте місто Приморськ” Приморської міської ради Приморського району Запорізької області (72100, Запорізька область, м. Приморськ, вулиця Мелітопольське шосе, 12, ЄДРПОУ 32787263) повернути земельну ділянку площею 5,6977 га, кадастровий номер 2324810100:05:001:0134, яка знаходиться по вул. Новицького 1е, м. Приморськ, територіальній громаді міста Приморська в особі Приморської міської ради Приморського району Запорізької області (вул. Центральна, 7, м. Приморськ, Запорізька область, 72102, ЄДРПОУ 20485360).

7. Стягнути з Комунального підприємства “Чисте місто Приморськ” Приморської міської ради Приморського району Запорізької області (72100 Запорізька область, м. Приморськ, вул. Мелітопольське шосе, 12, код ЄДРПОУ 32787263) на користь прокуратури Запорізької області в особі Бердянської місцевої прокуратури (код СДРПОУ 02909973, юридична адреса: вул. Перемоги, 4, м. Бердянськ Запорізька область, 71112, розрахунковий рахунок № 35217095000271, код класифікації видатків бюджету 2800, відкритий в Державній казначейській службі України, м. Київ. МФО 820172 отримувач: прокуратура Запорізької області, ЄДРПОУ 02909973) кошти, витрачені у 2018 році на сплату судового збору при здійснені представництва інтересів держави у розмірі 16 340 (шістнадцять тисяч триста сорок) грн. 25 коп. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

8. Стягнути з Приморської міської ради Приморського району Запорізької області (72102 Запорізька область м. Приморськ, вул. Центральна, 7, код ЄДРПОУ 20485360) на користь на користь прокуратури Запорізької області (код СДРПОУ 02909973, юридична адреса: вул. Матросова 29а, м. Запоріжжя, 69057, розрахунковий рахунок № 35217095000271, код класифікації видатків бюджету 2800, відкритий в Державній казначейській службі України, м. Київ. МФО 820172 отримувач: прокуратура Запорізької області) кошти, витрачені у 2018 році на сплату судового збору при здійснені представництва інтересів держави у розмірі 1 762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) грн. 00 коп. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення оформлено та підписано 06.07.2018 р.

Повний текст рішення розміщено в Єдиному державному реєстрі судових рішень за веб-адресою у мережі Інтернет за посиланням: http://reyestr.court.gov.ua.

Суддя С.С. Дроздова