Рішення № 75133853, 05.07.2018, Господарський суд Житомирської області

Дата ухвалення
05.07.2018
Номер справи
906/170/18
Номер документу
75133853
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

УКРАЇНА

Господарський суд

Житомирської області

___________

_______________

10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,

E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, веб-сайт: http://zt.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"05" липня 2018 р. м. Житомир Справа № 906/170/18

Господарський суд Житомирської області у складі:

судді Давидюка В.К., секретаря судового засідання: Євдокимової В.М.

за участю представників сторін:

від позивача: не з'явився

від відповідача: ОСОБА_1 - довіреність №1 від 03.01.2018;

від ОСОБА_2 митниці ДФС: не з'явився;

від ТОВ "Реілтранс": не з'явився.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу

за позовом Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" Регіональної філії "ОСОБА_2 залізниця" ПАТ "Українська залізниця" (м. Одеса)

до Державного підприємства "Коростишівське лісове господарство" (м. Коростишів)

за участю у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору:

на стороні позивача: ОСОБА_2 митниця Державної фіскальної служби (м. Одеса)

на стороні відповідача: ОСОБА_3 з обмеженою відповідальністю "Реілтранс" (м. Київ)

про стягнення 220734,12 грн

Публічне акціонерне товариство "Українська залізниця" в особі Регіональної філії "ОСОБА_2 залізниця" звернулося з позовом до Державного підприємства "Коростишівське лісове господарство" про стягнення 220734,12грн нарахованих платежів за час затримки вагонів №65882342, №65286361.

Ухвалою від 19.04.2018 залучено до участі у справі третьою особою без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_2 митницю Державної фіскальної служби.

Ухвалою від 03.05.2018 суд залучив до участі у справі третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача ОСОБА_3 з обмеженою відповідальністю "Реілтранс".

Від ТОВ "Реілтранс" 23.06.2018 поштою надійшли письмові пояснення у справі, в яких зазначено, що відповідно до додаткової угоди №3 від 01.12.2015 до договору про надання послуг з організації перевезень вантажів у власних напіввагонах від 05.06.2015 №4216/215-2015 на умовах попередньої оплати ПАТ "Укрзалізниця" здійснювало перевезення вантажу у вагонах №65882342, №65286361, що замовлені ДП "Коростишівське лісове господарство". Жодних додаткових послуг залізниця замовнику не надавала, тому підстави їх для стягнення відсутні.

Представник позивача в засідання суду не з’явився, 18.06.2018 надіслав клопотання про розгляд справи за його відсутності через зайнятість та об’єктивні труднощі у придбанні проїзних документів.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала, просила відмовити в задоволенні позовних вимог.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника відповідача, господарський суд –

ВСТАНОВИВ:

08.06.2017 ДП "Коростишівське лісове господарство" зі станції Коростишів здійснено відправлення вагонів №65882342, №65286361 до станції ОСОБА_4 Румунська залізниця для вантажоодержувача PPA TIMBER TRADE SRL з вантажем “деревина паливна у вигляді колод, полін, сучків, в'язанок хмизу або в аналогічних видах” (а.с. 40, 41 у т.1).

15.06.2017 на станції Кучурган за заявою Відділу Митного оформлення № 2 Митного поста “Кучурган” ОСОБА_2 митниці ДФС (а.с.18 у т.1), на підставі доручення на проведення огляду (переогляду) транспортних засобів комерційного призначення, наданого Управлінням Служби безпеки України в Одеській області від 15.06.2017 № 65/4-5312, затримано вагони №65882342, №65286361 з вантажем - “деревина паливна".

Працівниками станції Кучурган для підтвердження факту затримки вагонів №65882342, №65286361 складений акт загальної форми № 66к1 від 15.06.17 о 17.10 год (а.с. 19 у т.1).

Про затримку вагонів для здійснення митного огляду на станцію відправлення - ст. Коростишів Південно-Західної залізниці – відправлено телеграфне повідомлення №3 від 15.05.2016 для інформування вантажовідправника (а.с. 21 у т.1).

Позивач вказує, що ухвалою Приморського районного суду м. Одеси у справі №522/1008/17 (провадження № 1-“кс”/522/14621/17) клопотання старшого слідчого з ОВС СУ ГУНП в Одеській області ОСОБА_5 задоволено; ухвалено надати дозвіл на проведення огляду вантажу, який переміщується у 16 залізничних вагонах, в тому числі №65882342, №65286361, які знаходяться на території пункту пропуску “Кучурган-залізнична станція” Одеської області ПАТ “Укрзалізниці” у режимі “експорт” з залученням співробітників ОСОБА_2 митниці ДФС, спеціалістів Одеського обласного управління лісового та мисливського господарства, а також ОСОБА_2 регіональної торгово-промислової плати.

Згідно з протоколом огляду місця події від 24.08.2017, з 11 год. 00 хв. до 17 год. 00 хв. 24.08.2017, старшим слідчим СУ ГУ НП в Одеській області підполковником поліції ОСОБА_5, за участю ст. о/у ГВ БКОЗ УСБУ в Одеській області полковника, старшого державного інспектора 5-го відділу аналітично-пошукової роботи управління боротьби з митними правопорушеннями ОСОБА_2 митниці ДФС, інженера лісових культур ДП “ОСОБА_2 лісове господарство” було проведено огляд вантажу у вагонах №65882342, №65286361, під час якого встановлено, що у вагонах переміщується дрова паливні соснові у вигляді колод, довжина біля 2 м та діаметром від 10 см до 34 см. Деревина містить в собі ядрову гнилизну (а.с.23-25 у т.1).

На підставі листа вих.№4/125/9 від 28.08.2017 старшого слідчого СУ ГУ НП в Одеській області підполковником поліції ОСОБА_5 повідомлено ОСОБА_2 митницю ДФС, що в ході проведеного огляду порушень ЗУ "Про особливості державного регулювання діяльності суб'єктів підприємницької діяльності, пов'язаної з реалізацією та експортом лісоматеріалів" №2860-IV від 08.09.2005, законних підстав для затримання залізничних вагонів відкритого типу за вказаними номерами у досудового слідства не існує (а.с. 26 у т.1).

Станцією Кучурган випущено затримані вагони №65882342, №65286361 з вантажем, про що складено акт загальної форми (а.с.20 у т.1).

У зв'язку із затримкою вагонів №65882342, №65286361 для митного огляду з 15.06.2017 по 02.09.2017, відповідачу нараховані додаткові платежі, які включають послуги за користування вагонами, зберігання вантажу у вагонах, проведення маневрової роботи та телеграфне повідомлення.

Загальна сума нарахованих до стягнення з відповідача платежів за затримку вагонів на прикордонній станції відповідно до розрахунку, який проведено за ставками Збірника тарифів №1, який затверджений наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 26.03.2009 №317 із застосуванням коригувального коефіцієнта 2,302, становить 220734,12 грн.

Для досудового врегулювання спору станція Коростишів направило ДП "Коростишівське лісове господарство" лист - претензію щодо оплати належних залізниці платежів (а.с. 27 у т.1).

Керівництво відповідача повідомило начальника станції Коростишів, що не погоджується з вказаними нарахуваннями, оскільки вагони простояли не з вини лісгоспу. Крім того, митний догляд вантажу проведено по місцю завантаження вагону працівниками Житомирської митниці ДФС та експертом Житомирської торгово-промислової палати. При повторному митному огляд порушень також не виявлено (а.с.28 у т.1).

Позовні вимоги мотивовані тим, що в силу приписів статей 15, 16, 22, 28, 32 Угоди про міжнародне залізничне вантажне сполучення, статей 1, 4, 218 Митного кодексу України, ст. 26 Закону України "Про залізничний транспорт" статей 4, 119, Статуту залізниць України, пунктів 2-4, 6, 10, 12, 13, 16 Правил користування вагонами, пунктів 8 Правил зберігання вантажів, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 21.11.2000 № 644, п. 1.10 правил розрахунків за перевезення вантажів, відповідач як вантажовідправник повинен відшкодувати позивачу понесені додаткові витрати під час проведення митного огляду вантажу, незалежно від факту виявлення незаконного переміщення товару внаслідок здійснення митного контролю.

Вказані обставини та несплата відповідачем нарахованих платежів за затримку вагонів стали підставою для звернення позивача з позовом до господарського суду з вимогою про їх стягнення.

Державне підприємство "Коростишівське лісове господарство" з позовними вимогами не погоджувалося, на підставі того, що затримання вагонів відбулося за вказівкою органів досудового розслідування в порядку ч.5 ст.338 Митного кодексу України. При цьому ОСОБА_2 митницею Державної фіскальної служби порушено строк переогляду. Згідно з ч. 1 ст. 255 Митного кодексу України митне оформлення завершується протягом чотирьох робочих годин з моменту пред’явлення органу доходів і зборів товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що підлягають митному оформленню. Всі витрати по відшкодуванню суми нарахованих платежів має здійснювати за рахунок органу, який ініціював затримку. Також представник відповідача посилалась на наявність контракту купівлі-продажу деревини, що перевозилася у вагонах, відповідно до якого за умовами FCA покупець власними засобами забирає товар на станції відвантаження продавця та постачає його вантажоодержувачу. Так, покупець уповноважив перевізника (експедитора) – ТОВ "Реілтранс", якому передано товар на станції Коростишів.

Статтею 306 ГК України передбачено, що перевезенням вантажів визнається господарська діяльність, пов'язана з переміщенням продукції залізницями, автомобільними дорогами, водними та повітряними шляхами, а також транспортування продукції трубопроводами. Суб'єктами відносин перевезення вантажів є перевізники, вантажовідправники та вантажоодержувачі. Загальні умови перевезення вантажів, а також особливі умови перевезення окремих видів вантажів визначаються цим Кодексом і виданими відповідно до нього транспортними кодексами, транспортними статутами та іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до ч. 5 ст. 307 ГК України умови перевезення вантажів окремими видами транспорту, а також відповідальність суб'єктів господарювання за цими перевезеннями визначаються транспортними кодексами, транспортними статутами та іншими нормативно-правовими актами. Сторони можуть передбачити в договорі також інші умови перевезення, що не суперечать законодавству та додаткову відповідальність за неналежне виконання договірних зобов'язань.

Обов'язки, права та відповідальність залізниць, а також підприємств, організацій і громадян, які користуються залізничним транспортом визначаються Статутом залізниць України (затвердженим постановою КМ України від 06.04.1998 р. № 457) (далі - Статут).

Відповідно до ч. 1, 2, 4 статті 129 Статуту обставини, що можуть бути підставою для матеріальної відповідальності залізниці, вантажовідправника, вантажоодержувача, пасажирів під час залізничного перевезення, засвідчуються комерційними актами або актами загальної форми, які складають станції залізниць.

Комерційний акт складається для засвідчення таких обставин: невідповідності найменування, маси і кількості місць вантажу, багажу чи вантажобагажу натурою з даними, зазначеними у транспортних документах; у разі виявлення вантажу, багажу чи вантажобагажу без документів або документів без вантажу, багажу чи вантажобагажу; псування, пошкодження вантажу, багажу і вантажобагажу; повернення залізниці вкраденого вантажу, багажу або вантажобагажу.

В усіх інших випадках обставини, що виникли в процесі перевезення вантажу, багажу і вантажобагажу і які можуть бути підставою для матеріальної відповідальності, оформляються актами загальної форми.

Частиною 1 ст. 26 Закону України "Про залізничний транспорт" передбачено, що обставини, які можуть служити підставою для майнової відповідальності перевізників, відправників та одержувачів вантажу, багажу, вантажобагажу, пасажирів, засвідчуються актами.

Відповідно до ст. 119 Статуту, п. 2, 15 Правил користування вагонами та контейнерами, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 25.02.1999 № 113 за користування вагонами і контейнерами залізниці вантажовідправниками, вантажоодержувачами, власниками під'їзних колій, портами, організаціями, установами, громадянами - суб'єктами підприємницької діяльності вноситься плата. Зазначена плата вноситься також за час затримки вагонів на станціях призначення і на підходах до них в очікуванні подання їх вантажовласнику. За час затримки на коліях залізниці вагонів, що належать підприємствам чи орендовані ними, стягується 50 відсотків зазначених розмірів плати. Зазначена плата стягується також з вантажовідправників, вантажоодержувачів у разі затримки вагонів (контейнерів), пов'язаної з митним оформленням.

Пунктами 6, 10, 12, 13 Правил користування вагонам і контейнерами визначено, що станція призначення інформує вантажовласника про затримку вагонів з його вини, передаючи йому копію Повідомлення про затримку вагонів не пізніше двох годин після його отримання (телефонограмою, телеграфом, поштовим зв'язком, через посильних, факсом або іншим способом, установленим начальником станції за погодженням з вантажовласником). Загальний час, за який вноситься вантажовласником плата залізниці за користування вагонами, включає час затримки вагонів з його вини та час перебування їх у безпосередньому розпорядженні вантажовласника. Час до 30 хвилин не враховується, час 30 хвилин і більше враховується як повна година.

Плата за користування стягується з вантажовласника також у разі затримки вагонів (контейнерів) під час перевезення в усіх випадках, крім тих, які залежать від залізниці.

Час користування обчислюється окремо для кожного вагона і контейнера за його номером.

Згідно з п. 8 Правил зберігання вантажів, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 21.11.2000 № 644, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24.11.2000, збір за зберігання вантажів у вагонах (контейнерах) у разі затримки їх з вини одержувача (відправника) після закінчення терміну безоплатного зберігання сплачується незалежно від місця затримки (на станції призначення та на підходах до неї, на прикордонних, припортових станціях тощо).

Відповідно до ст. 46 Статуту, вантажі, що прибули, зберігаються на станції безкоштовно протягом доби. Цей термін обчислюється з 24-ої години дати вивантаження вантажу (контейнера) засобами залізниці або з 24-ої години дати подачі вагонів під вивантаження засобами одержувача. За зберігання вантажу на станції понад зазначений термін справляється плата, встановлена тарифом.

Пункт 9 Правил зберігання вантажів встановлює, що за зберігання на місцях загального користування та на коліях станції відправлення вантажів, завантажених у вагони (контейнери), які простоюють в очікуванні оформлення перевезення (у т. ч. під митним оформленням та з інших причин, не залежних від залізниці), збір сплачується з моменту ввезення вантажу на станцію до моменту закінчення затримки.

Згідно з положеннями Збірника тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом у межах України та пов'язані з ними послуги (Тарифне керівництво № 1), затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 26.03.2009 № 317 та зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 15.04.2009 № 340/16356, встановлені розміри зборів за зберігання вантажів, тобто збір за зберігання вантажів є регульованим тарифом і не потребує додаткового погодження сторонами.

З метою встановлення всіх обставин справи, суд з’ясував:

- 15.06.2017 на станції Кучурган за заявою Відділу Митного оформлення № 2 Митного поста “Кучурган” ОСОБА_2 митниці ДФС (а.с.18 у т.1), на підставі доручення на проведення огляду (переогляду) транспортних засобів комерційного призначення, наданого Управлінням Служби безпеки України в Одеській області від 15.06.2017 № 65/4-5312, затримано вагони №65882342, №65286361 з вантажем - “деревина паливна”, для проведення переогляду на підставі ст. 18 Закону України "Про організаційно-правові основи боротьби з організованою злочинністю", ст. 7,10 Закону України "Про оперативно-розшукову діяльність", п 4.ст. 558 Митного кодексу України, п. 14 переліку в редакції Постанов Кабінету Міністрів України №1051 від 16.12.2015, №341 від 25.05.2016. Строк дії доручення з15.06.2017 по 15.08.2017 (а.с.9,10 у т.2).

- 06.07.2017 ОСОБА_2 митницею ДФС прийнято рішення здійснити в період з 06.07.2017 по 13.07.2017 переогляд товару "деревина паливна" , який переміщується у вагонах №65882342, №65286361(а.с 11 у т.2).

- 09.07.2017 здійснено обстеження вагонів та проведено переогляд, про що складено відповідні акти (а.с. 12,17 у т.2).

- 18.07.2017 Слідчим управлінням ГУНП в Одеській області адресоване ОСОБА_2 митниці ДФС доручення про проведення слідчих (розшукових) дій (а.с. 18-19 у т.2), в якому міститься посилання на доручення про проведення огляду вантажу від 04.07.2017 та лист-повідомлення про частковий огляд вантажу. Неналежне виконання працівниками митниці огляду вагонів стало підставою для переогляду лісопродукції у вагонах №65882342, №65286361.

- 11.08.2017 до ОСОБА_2 митниці ДФС надійшов лист від Головного відділу з боротьбі з корупцією та організованою злочинністю Управління СБУ в Одеській області на проведення огляду вантажу, що переміщується у вагонах №65882342, №65286361 на виконання вимог ухвали Приморського суду м. Одеса від 04.08.2017 (а.с. 20, 21-22 у т.2).

- 24.08.2017 старшим слідчим СУ ГУ НП в Одеській області підполковником поліції ОСОБА_5 проведено огляд вантажів у вагонах №65882342, №65286361, за наслідками якого невідповідностей та порушень закону не виявлено (а.с. 23-25 у т.1).

- 28.08.2017 до ОСОБА_2 митниці ДФС надійшов лист від СУ ГУ НП в Одеській області про відсутність порушень Закону України "Про особливості державного регулювання діяльності суб’єктів підприємницької діяльності, пов’язаної з реалізацією та експортом лісоматеріалів" (а.с. 26 у т.1).

- 02.09.2017 кінець затримки вагонів, про що складено акт загальної форми №133к1 (а.с. 20 у т.1).

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Митного кодексу України митний контроль сукупність заходів, що здійснюються з метою забезпечення додержання норм цього Кодексу, законів та інших нормативно-правових актів з питань державної митної справи, міжнародних договорів України, укладених у встановленому законом порядку. При цьому, митні формальності - сукупність дій, що підлягають виконанню відповідними особами і органами доходів і зборів з метою дотримання вимог законодавства України з питань державної митної справи.

Частинами 1, 2 статті 325 Митного кодексу України визначено, що за письмовою заявою власника товарів або уповноваженої ним особи та з дозволу органу доходів і зборів можуть здійснюватися навантаження, вивантаження, перевантаження, усунення пошкоджень упаковки, розпакування, упакування, перепакування, зважування та визначення інших істотних характеристик товарів, що перебувають під митним контролем, взяття проб та зразків таких товарів, зміна ідентифікаційних знаків чи маркування на цих товарах або їх упаковці, транспортних засобах комерційного призначення, а також заміна транспортного засобу комерційного призначення. Зазначені операції здійснюються за рахунок власника товарів, що переміщуються через митний кордон України, або уповноваженої ним особи. У разі відмови у наданні дозволу на здійснення зазначених операцій орган доходів і зборів зобов'язаний невідкладно письмово повідомити особу, яка звернулася із заявою про надання такого дозволу, про причини і підстави відмови. У встановлених цим Кодексом випадках органи доходів і зборів з власної ініціативи або з ініціативи правоохоронних органів мають право у письмовій формі вимагати від осіб, які переміщують товари, транспортні засоби комерційного призначення через митний кордон України, проведення операцій, передбачених частиною першою цієї статті. У такому разі витрати на проведення зазначених операцій відшкодовуються органом, з ініціативи якого вони проводилися. Якщо в результаті проведення таких операцій виявлено порушення законодавства України, витрати на проведення зазначених операцій відшкодовуються власником товарів, транспортних засобів комерційного призначення або уповноваженими ними особами.

Відповідно до ч. 2 ст. 218 Митного кодексу України розвантажувальні, навантажувальні, перевантажувальні та інші операції, необхідні для здійснення митного контролю та митного оформлення товарів, проводяться підприємствами залізниці за рахунок власників товарів або уповноважених ними осіб.

Частиною п'ятою статті 338 Кодексу встановлено, що, зокрема, огляд (переогляд) товарів, транспортних засобів комерційного призначення може проводитися за наявності достатніх підстав вважати, що переміщення цих товарів, транспортних засобів через митний кордон України здійснюється поза митним контролем або з приховуванням від митного контролю, у тому числі в разі отримання відповідної офіційної інформації від правоохоронних органів. Вичерпний перелік відповідних підстав визначається Кабінетом Міністрів України. З метою проведення огляду (переогляду) товарів посадові особи органів доходів і зборів самостійно вживають заходів, передбачених цим Кодексом, на всій митній території України, включаючи зупинення транспортних засобів для проведення їх огляду (переогляду), в межах контрольованого прикордонного району та прикордонної смуги. Такий огляд (переогляд) проводиться за рахунок органу, з ініціативи або на підставі інформації якого прийнято рішення про його проведення. Якщо в результаті проведення огляду (переогляду) виявлено факт незаконного переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, витрати, пов'язані з проведенням огляду (переогляду), відшкодовуються власником зазначених товарів, транспортних засобів або уповноваженою ним особою.

Так, пунктом 14 Переліку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №467 від 23.05.2012 "Про затвердження вичерпного переліку підстав, за наявності яких може проводитись огляд (переогляд) товарів, транспортних засобів комерційного призначення органами доходів і зборів України" (в редакції на момент затримання вагонів) визначено, що одержання в установлених законодавством випадках від правоохоронних органів письмових доручень за формою згідно з додатком у рамках кримінального провадження, оперативно-розшукової або контррозвідувальної справи. Такі доручення обов’язково повинні містити інформацію про підстави їх надсилання, номер відповідного провадження (справи), строк виконання, відомості про товари, осіб, які їх переміщують, та/або про транспортні засоби комерційного призначення, з використанням яких можуть бути вчинені порушення законодавства з питань державної митної справи. У разі відсутності у письмовому дорученні усієї інформації, зазначеної в цьому пункті, таке доручення не є підставою для проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів комерційного призначення органами доходів і зборів, про що невідкладно письмово інформується відповідний правоохоронний орган.

У разі невиявлення порушень митних правил під час проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів комерційного призначення з підстави, передбаченої цим пунктом, такий огляд (переогляд) проводиться у строк, установлений частиною першою статті 255 Митного кодексу України.

Суд встановив, що 15.06.2017 вагони №65882342, №65286361 затримані на станції Кучурган за заявою відділу Митного оформлення № 2 Митного поста “Кучурган” ОСОБА_2 митниці ДФС на підставі доручення на проведення огляду (переогляду) транспортних засобів комерційного призначення, наданого Управлінням Служби безпеки України в Одеській області, в якому міститься посилання на п.14 переліку в редакції Постанов Кабінету Міністрів України №1051 від 16.12.2015, №341 від 25.05.2016, якими внесені зміни до вичерпного переліку підстав, за наявності яких може проводитись огляд (переогляд) товарів, транспортних засобів комерційного призначення органами доходів і зборів України відповідно до ч. 5 статті 338 Митного кодексу України.

Положення ч. 2 ст. 218 Митного кодексу України регулюють здійснення митних формальностей, які передбачають обов'язок власників товару або уповноважених ними осіб щодо оплати операцій, здійснених під час проведення митного контролю на залізничному транспорті, незалежно від факту виявлення незаконного переміщення товару під час здійснення такого контролю.

Однак вказана норма не може бути застосована до спірних правовідносин, так як затримка вагонів відбулася за вказівкою органів досудового розслідування, а не з метою проведення митних формальностей в розумінні ст. 218 Митного кодексу України.

На підставі ч.5 ст.338 Митного кодексу України, якою визначений загальний порядок здійснення митного контролю та відповідно до якої митний огляд у випадках не виявлення факту незаконного переміщення товарів проводиться за рахунок органу, з ініціативи якого здійснений такий огляд.

Відправником вантажу, що перевозився у вагонах №65882342, №65286361 відповідно до накладних №415356 та №415208 є ДП "Коростишівське лісове господарство".

Під час розгляду справи представник відповідача неодноразово наголошував, що не є власником лісопродукції, яка перевозився у вагонах №65882342, №65286361 з посиланням на умови контракту №2 від 01.09.2016.

Так, в матеріалах справи наявний контракт №2 від 01.09.2016 між ДП "Коростишівське лісове господарство" та PPA TIMBER HOLDING LLP (Великобританія) (а.с. 120-125 у т. 1).

Згідно з додатковою угодою №2 до контракту від 15.05.2017 продаж здійснюється на умовах FCA (Інкотермс - 2010), одержувачем визначено фірму "PPA TIMBER TRADE" S.R.L. (Румунія) (а.с. 127 у т.1).

Термін FCA - "Франко перевізник" означає, що продавець вважається тим, хто виконав своє зобов'язання по поставці товару, який пройшов митне очищення для ввезення, з моменту передачі його в розпорядження перевізника в обумовленому пункті. При відсутності вказівки покупця про такий пункт, продавець має право визначити такий пункт сам серед низки подібних пунктів, де перевізник приймає товар у своє розпорядження. У тих випадках, коли згідно комерційній практиці для укладання договору перевезення необхідно сприяння продавця (при перевезенні товару повітряним або залізничним транспортом), він може діяти в таких випадках за рахунок і на ризик покупця.

Перевізник означає особу, яка на підставі договору перевезення зобов'язується здійснити або забезпечити перевезення товару залізницею, автомобільним, повітряним, морським або внутрішнім водним транспортом або в змішаному перевезенні. Якщо покупець уповноважує продавця поставити товар особі, яка не є перевізником, наприклад, експедитору, продавець вважається тим, хто виконав свій обов'язок щодо поставки товару з моменту передачі його на зберігання даній особі.

Експедитором вантажу визначено ОСОБА_3 з обмеженою відповідальністю "Реілтранс", який з ПАТ "Укрзалізниця" уклав договір про надання послуг з організації перевезень вантажів у власних напіввагонах від 05.06.2015 №4216/215-2015 з ПАТ "Укрзалізниця" в редакції додаткової угоди №3 від 01.12.2015 (а.с.39-54 у т.2).

Відповідно до даних ПАТ "Укрзалізниці" ТОВ "Реілтранс" присвоєно код 9228257, який зазначений у графі залізничної накладної №3 та №111.

Як передбачено ч. 3 ст. 909 Цивільного кодексу укладення договору перевезення підтверджується складанням транспортної накладної (коносамента або іншого документа, встановленого транспортними кодексами (статутами).

Транспортна накладна є первинним доказом укладання договору перевезення. Договір вважається укладеним з моменту здачі вантажу до перевезення разом з накладною.

Статтею 73 ГПК України встановлено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

За приписами статей 76, 77 ГПК України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Відповідно до ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідно до ст. 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Як підсумок, суд відмовляє у стягненні з ДП "Коростишівське лісове господарство" 220734,12 грн нарахованих платежів за час затримки вагонів.

Судовий збір на підставі ст. 129 ГПК України покладається на позивача.

Керуючись статтями 123, 129, 233, 236 - 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд -

ВИРІШИВ:

1. В задоволенні позову відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено: 06.07.18

Суддя Давидюк В.К.

Віддрукувати:

1- в справу;

2- позивачу (65012, м. Одеса, вул. Пайтелимонівська, 19)

3- відповідачу;

4,5- третім особам

Відправити рек. з пов.