
Справа № 2а-7557/10/1570
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 грудня 2010 року. м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Катаєвої Е.В.
секретаря Юзефович Ю.А.
розглянувши в відкритому судовому засіданні в місті Одесі справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю „ВЕСТА СЕРВІС” до Державної податкової інспекції у Овідіопольському районі Одеської області, Державної податкової адміністрації в Одеській області про визнання протиправними дій, визнання протиправними, нечинними та скасування рішень,
В С Т А Н О В И В:
20.07.2010 року до суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю „ВЕСТА СЕРВІС” (далі ТОВ «ВЕСТА-СЕРВІС») до Державної податкової інспекції у Овідіопольському районі Одеської області (далі ДПІ), Державної податкової адміністрації в Одеській області (далі ДПА), в якому позивач просить визнати протиправними дії ДПА щодо включення ТОВ „ВЕСТА СЕРВІС” до плану-графіку проведення перевірок відділом оперативного контролю управління аудиту юридичних осіб ДПА в Одеській області на березень 2008 року і внесення про це запису „ОСОБА_1 ТОВ 30251215 торгівля березень” та видачі направлень на перевірку №3047/23-7017, №3048/23-7017, №3055/23-7017 від 17.03.2008 року ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 на проведення планової перевірки ТОВ „ВЕСТА СЕРВІС”; визнати протиправним, нечинним та скасувати рішення ДПА в Одеській області щодо затвердження плану-графіку проведення перевірок відділом оперативного контролю управління аудиту юридичних осіб ДПА в Одеській області на березень 2008 року в частині запису „ОСОБА_1 ТОВ 30251215 торгівля березень” та зобов’язати ДПА в Одеській області скасувати відповідний запис; визнати протиправними дії ДПА в Одеській області в особі ОСОБА_2, ОСОБА_3 Л.Л., ОСОБА_4 18.03.2008 року в ході проведення перевірки щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб’єктами підприємницької діяльності АЗС №18 ТОВ „ВЕСТА СЕРВІС”, розташованою за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, смт.Авангард, вул.Базова,13, зокрема, проведення ними контрольної закупівлі товарів, та щодо складання Акту перевірки від 18.03.2008 року; визнати протиправним, нечинним та скасувати рішення ДПІ у Овідіопольському районі про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 28.03.2008року №0000692330.
Позивач зазначив, що згідно положень Закону України від 04.12.90 №509-ХІІ „Про державну податкову службу в Україні" (далі Закон України № 509-ХІІ ) та Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” від 06.07.1995 року №265/95-ВР (із змінами та доповненнями) (далі у тексті Закон України №265/95-ВР) перевірка щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій є позаплановою, тому рішення ДПІ про проведення планової перевірки ТОВ у формі включення його до плану-графіку перевірок за березень 2008 року (до того ж як планової перевірки - повторно з початку календарного року) і видача направлень на проведення планової перевірки є незаконним, а тому мають бути визнані протиправними. Крім того, висновок в акті перевірки від 18.03.2008 року про наявність порушення ним Закону України №265/95-ВР не відповідає нормам чинного законодавства, оскільки придбання товару за талонами не є розрахунковою операцією, оскільки фактично покупець отримує раніше оплачений товар. Позивач зазначає, що сам акт перевірки також складений з суттєвими недоліками. Всі ці обставини є підставою для визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 28.03.2008 року №0000692330.
Представник позивача у судовому засіданні посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві, підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив їх задовольнити.
Представники відповідачів ДПІ,ДПА до судового засідання не з’явився, причини не явки суду не повідомив, був повідомлений про час та день слухання справи належним чином та своєчасно. Суд визнав його не явку не поважною та вважав за можливе розглянути справу у його відсутність.
Відповідачами ДПІ та ДПА були надані заперечення на позов, в яких вони позовні вимоги не визнали, зазначивши, що перевірка позивача була проведена з дотриманням порядку проведення перевірок суб’єктів господарювання, які використовують реєстратори розрахункових операцій, рішення прийнято відповідно до законодавства. Крім того, ДПА зазначило, що позивач пропустив передбачений для звернення до суду річний строк. Зазначене не було підставою для залишення позову без розгляду у зв’язку зі звернення до суду до внесення змін до КАС України. Але відповідно до ч.1 ст.100 КАС України в редакції, що діяла на момент звернення, пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову, якщо на цьому наполягає одна із сторін. ДПА в Одеській області вважає пропущення строку звернення до суду ТОВ «ВЕСТА-СЕРВІС»неповажним та з цього приводу також наполягає на відмовленні позивачу в адміністративному позові (а.с.39-40,56-59).
Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши надані сторонами докази у їх сукупності, суд встановив наступне.
18.03.2008 року на підставі направлень на перевірку №3047/23-7017, №3048/23-7017, №3055/23-7017 від 17.03.2008 року співробітниками ДПА ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 (а.с.45-47) було здійснено перевірку АЗС №18, розташованої за адресою: смт.Авангард, вул. Базова,13, що належить позивачу, щодо дотримання суб’єктом господарювання «ВЕСТА-СЕРВІС»питань дотримання вимог порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, за результатами якої 18.03.2008 року був складений акт перевірки (а.с.41-42).
В акті зазначено, що під час перевірки встановлено: отпущено паливо по талонам на загальну суму 2067,00грн. без застосування РРО, чим порушено п.1 ст.3 Закону України №265/95-ВР: не забезпечено відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі, яка зазначена в денному звіті РРО на суму 2086,56 грн., чим порушено п.13 ст.3 Закону України №265/95-ВР.
На підставі акту перевірки ДПІ прийняло рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 28.03.2008року №0000692330, яким до позивача застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 20767,8грн. (а.с.12) за порушення п.1,13 статті 3 Закону України №265/95-ВР, які зобов’язують СГД проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстрований, опломбований у встановленому порядку та переведеному у фіскальний режим роботи реєстратор розрахункових операцій з роздрукуванням документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій (п.1), забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті РРО (п.13). Штрафна санкція застосована згідно п.1 ст.ст. 17, 22 Закону України №265/95-ВР, яка передбачає відповідальність у разі не проведення розрахункової операції через РРО, не роздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції у п’ятикратному розмірі вартості товарів –2067,00грн.х5 =10335,0грн.; у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті у п’ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність - 2086,58грн.х 5 = 20767,8грн.
Судом встановлено, що ТОВ «ВЕСТА-СЕРВІС»були подані адміністративні позови до Одеського адміністративного суду - 22.04.2008 року про визнання протиправними дій ДПА в Одеській області щодо проведення перевірки 18.03.2008 року, 13.06.2008 року - про визнання протиправним, нечинним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 28.03.2008 року №0000692330, які були об’єднані в одне провадження ухвалою суду від 03.02.2009 року. Ухвалою суду від 15.07.2010 року позов залишений без розгляду на підставі п.4 ч.1 ст.155 КАС України у зв’язку з повторною неявкою позивача у судове засідання без поважних причин.
ТОВ „ВЕСТА СЕРВІС” був вдруге - 20.07.2010 року до суду поданий даний адміністративний позов з тими ж позовними вимогами. Ухвалою суду від 21.07.2010 року був залишений без руху з наданням усунення недоліків до 13.08.2010 року. 30.07.2010 року набрав чинність Закон України, яким були внесені зміни до КАС України, відповідно до яких для звернення до суду щодо оскарження рішення суб’єкта владних повноважень на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів, встановлюється місячний строк, а також встановлені інші наслідки пропущення строку звернення до суду, а саме залишення його без розгляду. Враховуючи, що позивач усунув недоліки наданого позову та з урахуванням положень до ч.2 ст.108 КАС України у зв’язку з усуненням недоліків позов вважається поданим 20.07.2009 року, тобто до внесення змін в КАС України, ухвалою суду від 16.08.2010 року провадження по даній справі було відкрите, оскільки ст.99 КАС України передбачала річний строк звернення до суду та пропущення вказаного строку не було підставою для залишення його без розгляду при вирішенні питання про відкриття провадження по цьому позову.
Відповідно до ч.1 ст.100 КАС України в редакції, що діяла на момент звернення, пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову, якщо на цьому наполягає одна із сторін.
ДПА в Одеській області вважає причину пропущення строку звернення до суду ТОВ «ВЕСТА-СЕРВІС»неповажною та з цього приводу наполягає на відмовленні позивачу в адміністративному позові.
З урахуванням встановлених у судовому засіданні фактів, суд прийшов до висновку, що в задоволенні адміністративного позову ТОВ «ВЕСТА-СЕРВІС»необхідно відмовити у зв’язку з пропуском ним строку на звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11, 86, 159-164 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю „ВЕСТА СЕРВІС” до Державної податкової інспекції у Овідіопольському районі Одеської області, Державної податкової адміністрації в Одеській області про визнання протиправними дій ДПА в Одеській області щодо включення ТОВ „ВЕСТА СЕРВІС” до плану-графіку проведення перевірок відділом оперативного контролю управління аудиту юридичних осіб ДПА в Одеській області на березень 2008 року і внесення про це запису „ОСОБА_1 ТОВ 30251215 торгівля березень” та видачі направлень на перевірку №3047/23-7017, №3048/23-7017, №3055/23-7017 від 17.03.2008 року ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 на проведення планової перевірки ТОВ „ВЕСТА СЕРВІС”; визнання протиправним, нечинним та скасування рішення ДПА в Одеській області щодо затвердження плану-графіку проведення перевірок відділом оперативного контролю управління аудиту юридичних осіб ДПА в Одеській області на березень 2008 року в частині запису „ОСОБА_1 ТОВ 30251215 торгівля березень” та зобов’язання ДПА в Одеській області скасувати відповідний запис; визнання протиправними дій ДПА в Одеській області в особі ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 18.03.2008 року в ході проведення перевірки щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб’єктами підприємницької діяльності АЗС №18 ТОВ „ВЕСТА СЕРВІС”, розташованої за адресою: Овідіопольський район,смт.Авангард, вул.Базова,13, зокрема, проведення ними контрольної закупівлі товарів, та щодо складання Акту перевірки від 18.03.2008 року; визнання протиправним, нечинним та скасування рішення ДПІ у Овідіопольському районі про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 28.03.2008року №0000692330 - відмовити у зв’язку з пропуском ним строку на звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів.
Постанову може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Одеський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання постанови у порядку ст.160,167 КАС України.
Суддя
У задоволенні адміністративного позову - відмовити.
Повний текст постанови складений 16 грудня 2010 року .
/