Ухвала суду № 75121851, 22.05.2018, Доброславський районний суд Одеської області (до 25.04.2025 - Комінтернівський районний суд Одеської області)

Дата ухвалення
22.05.2018
Номер справи
504/2762/16-а
Номер документу
75121851
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 504/2762/16-а

Провадження № 2-а/504/21/18

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22.05.2018 смт. Доброслав

Комінтернівський районний суд Одеської області у складі:

Головуючого судді - Барвенко В.К.,

секретаря – Мельниковій В.М., -

розглянувши в порядку письмового провадження, в залі суду № 4, смт. Доброслав, матеріали справи за адміністративним позовом ТОВ «Інвестиційно - консалтингове бюро «Тріада» в інтересах ОСОБА_1 до відділу державної реєстрації актів цивільного стану Комінтернівського районного управління юстиції Одеської області про зобов’язання внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_2 щодо національності матері – ОСОБА_3, зобов’язання видати свідоцтво про народження з внесеними змінами, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач у серпні 2016 року звернувся до суду із вказаним адміністративним позовом.

Ухвалою судді Комінтернівського районного суду Одеської області (ОСОБА_4Ю.) від 26.08.2016 року відкрито провадження у даній адміністративній справі.

Ухвалою Комінтернівського районного суду Одеської області від 25.04.2017 року провадження у справі зупинено до 20.08.2017 року.

Ухвалою судді Комінтернівського районного суду Одеської області (ОСОБА_5К.) від 21.11.2017 року справу прийнято до провадження у зв’язку із виключенням судді Рідник І.Ю. зі складу суддів суду.

В призначені судові засідання 20.02.2018 року та 22.05.2018 року позивач та/чи його представник не з’явились, сповіщені належним чином про дату, час та місце його проведення.

Суд вважає можливим розглянути процесуальні питання руху справи за відсутності позивача.

Так, провадження у справі було зупинено через те, що позивач не надав доказів наявності актового запису про народження ОСОБА_2

В теперішній час минув рік, позивач не надав будь яких клопотань з цього приводу.

За правилом ст. 237 КАС України суд вважає необхідним відновити провадження по даній адміністративній справі, оскільки слід вирішити питання збирання того чи іншого доказу по справі.

Разом із тим, суд вважає, що провадження у справі було помилково відкрито місцевим загальним судом як адміністративним судом виходячи з наступних підстав:

Відповідно до статті 2 КАС України (в редакції Закону до 15.12.2017 року) завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства.

До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Як зазначив Конституційний Суд України, "рішення, прийняті суб'єктами владних повноважень, дії, вчинені ними під час здійснення управлінських функцій, а також невиконання повноважень, встановлених законодавством (бездіяльність), можуть бути оскаржені до суду відповідно до частин першої, другої статті 55 Конституції України.

Для реалізації кожним конституційного права на оскарження рішень, дій чи бездіяльності вказаних суб'єктів у сфері управлінської діяльності в Україні створено систему адміністративних судів" (пункт 4.2 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 14.12.2011 № 19-рп/2011).

Відповідно до частини другої статті 4 КАС України (в редакції Закону до 15.12.2017 року) юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.

Вирішуючи питання про природу правовідносин, які лежать в основі даної категорії спорів, потрібно взяти до уваги те, що орган державної реєстрації актів цивільного стану є державним органом - суб'єктом владних повноважень, уповноваженим здійснювати державну реєстрацію актів цивільного стану.

Оскільки державна реєстрація актів цивільного стану має публічно-правову природу , звертаючись із заявою (вимогою) до такого органу, особа вступає у публічно-правові відносини з державою в особі уповноваженого державного органу.

Внаслідок цього при користуванні будь-яким із правил відмежування адміністративної юрисдикції від інших видів юрисдикції, зазначених у пункті 4 постанови пленуму Вищого адміністративного суду України "Про окремі питання юрисдикції адміністративних судів" від 20.05.2013 № 8, спір щодо відмови органу державної реєстрації актів цивільного стану внести зміни до актового запису цивільного стану за заявою особи слід кваліфікувати як публічно-правовий спір, що належить до адміністративної юрисдикції.

Предмет спору по даній адміністративній справі носить публічно – правовий характер, оскільки не пов’язаний із цивільно правовими чи сімейними правовідносинами.

Тому на момент прийняття рішення про відкриття провадження у справі спір належало розглядати судом адміністративної юрисдикції (окружним судом).

За правилом п.10 ч.1 Розділу VII Перехідні положення КАС України справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Правилами ст. 20 КАС України визначено розмежування предметної юрисдикції адміністративних судів.

В силу ч. 2 ст. 20 КАС України Окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті.

Справа, яка розглядається не відноситься до переліку справ, що за правилами частині першої статті 20 КАС України предметно підсудна місцевому загальному суду як адміністративному суду.

Отже, дана справа має бути розглянута Окружним адміністративним судом.

Відповідно до правила ч.ч. 5, 6 ст. 29 КАС України питання про передачу адміністративної справи, крім випадків, визначених пунктами 4-6 частини першої цієї статті, розглядається судом у порядку письмового провадження або, за ініціативою суду, в судовому засіданні. Питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, визначеного пунктами 4-6 частини першої цієї статті, суд вирішує ухвалою. Ухвалу про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого може бути оскаржено.

З урахуванням вищевикладених правил КАС України суд вважає необхідним передати справу до Окружного адміністративного суду, оскільки дана справа, у зв’язку із набранням чинності нової редакції КАС України, предметно підсудна цьому суду.

На підставі наведеного, керуючись п.10 ч.1 Розділу VII Перехідні положення КАС України, ст.ст. 20, 29, 30, 237, 293, 295, 297 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Поновити провадження у справі.

Передати до Одеського окружного адміністративного суду справу за адміністративним позовом ТОВ «Інвестиційно- консалтингове бюро «Тріада» в інтересах ОСОБА_1 до відділу державної реєстрації актів цивільного стану Комінтернівського районного управління юстиції Одеської області про зобов’язання внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_2 щодо національності матері – ОСОБА_3, зобов’язання видати свідоцтво про народження з внесеними змінами.

За правилом ч. 8 ст. 29 КАС України передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги – після залишення її без задоволення.

В силу ст. 30 КАС України спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються. Адміністративна справа, передана з одного адміністративного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 29 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження адміністративним судом, до якого вона надіслана.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом 15 днів з дня її проголошення.

Апеляційна скарга подається до суду апеляційної інстанції через Комінтернівський районний суд Одеської області.

Суддя В.К. Барвенко