Постанова № 75120784, 05.07.2018, Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
05.07.2018
Номер справи
345/1140/18
Номер документу
75120784
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа №345/1140/18

Провадження № 3/345/321/2018

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05.07.2018 року м.Калуш

Суддя Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області Сухарник І.І., з участю секретаря Мостової Ю.З., прокурора Вітюка С.О., захисника ОСОБА_1, особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_2, розглянувши матеріали, що надійшли від Управління захисту економіки в Івано-Франківській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1, українця, громадянина України, проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, одруженого, працює заступником директора з комерційних питань КП «Водотеплосервіс» Калуської міської ради, за ст. 172-6 ч. 2 КУпАП, -

В С Т А Н О В И В:

До Калуського міськрайонного суду надійшли матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 за вчинення адміністративного корупційного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст.172-6 ч.2 КУпАП.

Із протоколу №67 від 20.03.2018 про вчинення адміністративного правопорушення, вбачається, що ОСОБА_2 вчинив адміністративне правопорушення, пов’язане з корупцією, за що передбачена відповідальність ст. 172-6 ч. 2 КУпАП, за наступних обставин:

Відповідно до наказу КП «Водотеплосервіс» Калуської міської ради № 23-к від 04.03.2009 ОСОБА_2 переведено на посаду заступника директора з комерційних питань з 02.03.2009 з посадовим окладом згідно штатного розпису.

ОСОБА_2, як заступника директора з комерційних питань КП «Водотеплосервіс» Калуської міської ради є посадовою особою юридичної особи публічного права.

За таких обставин, відповідно до п.п. «а» п.2 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_2 є суб’єктом, на якого поширюється дія цього Закону, як на посадову особу юридичної особи публічного права.

Відповідно до пункту 13 статті 1 Закону, суб’єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпункті "а" п. 2 ч. 1 ст. 3 цього Закону, інші особи, які зобов’язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Опрацюванням відомостей з Єдиного державного Реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування, встановлено, що ОСОБА_2 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2016 рік 31.03.2017 14:16 ( гіперпосилання на ОСОБА_2 в Єдиному державному реєстрі осіб, юридичної особи публічного права – (https://public.nazk.gov.ua/declaration/441c37e0-c459-4f51-846a-a1819a1e7a0a).

Згідно із частиною другою статті 52 Закону у разі суттєвої зміни у майновому стані суб’єкта декларування, а саме отримання нею доходу, придбання майна на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених на 1 січня відповідного року, зазначений суб’єкт у десятиденний строк з моменту отримання доходу або придбання майна зобов’язаний письмово повідомити про це Національне агентство з питань запобігання корупції (далі НАЗК). Вказана інформація вноситься до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі – Реєстр) та оприлюднюється на офіційному сайті НАЗК.

Відповідно до пункту 6 розділу 2 Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого рішенням НАЗК від 10.06.2016 № 3, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 за № 959/29089, суб’єкти декларування письмово повідомляють НАЗК про суттєві зміни у своєму майновому стані відповідно до частини другою статті 52 Закону шляхом подання відповідного електронного повідомлення до Реєстру через власний персональний електронний кабінет у десятиденний строк з моменту отримання доходу або придбання майна. Зазначене електронне повідомлення подається шляхом заповнення відповідної електронної форми на веб-сайті Реєстру відповідно до технічних вимог до форми. Згідно з пунктом 2 розділу 2 зазначеного порядку повідомлення про суттєві зміни у майновому стані суб’єкта декларування подається через електрону мережу Інтернет з використання програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті суб’єкта декларування після реєстрації в Реєстрі.

Встановлено, що згідно наявної інформації про зареєстровані транспортні засоби у Національній автоматизованій інформаційній системі, яка входить до Єдиного державного реєстру МВС України, ОСОБА_2 з 03.02.2017р. є власником легкового автомобіля марки SKODA, модель OCTAVIA А7, чорного кольору, 2013 року випуску, номерний знак НОМЕР_2, вартість якого становить 215580 гривень.

Ураховуючи, що вартість набутого у власність транспортного засобу перевищує поріг у 50 прожиткових мінімумів доходів громадян, встановлених на 1 січня 2017 року (80000 гривень), у ОСОБА_2, на виконання вимог частини 2 статті 52 Закону № 1700-VII, виник обов’язок у десятиденний термін з моменту набуття у власність майна – транспортного засобу письмово повідомити НАЗК про суттєві зміни у майновому стані.

Відповідно до положень статей 251-253 Цивільного Кодексу України передбачено, що строком є певний період у часі, зі спливом якого пов’язана дія чи подія має юридичне значення. Він може визначатися роками, місяцями, тижнями, днями або годинами. Його перебіг починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов’язано його початок.

Тобто упродовж періоду з 00.00 04.02.2017 по 23.59 13.02.2017 у ОСОБА_2 виник обов’язок повідомити НАЗК про суттєві зміни у майновому стані.

Опрацюванням відомостей з Єдиного державного Реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, встановлено, що ОСОБА_2 станом на 12.02.2017 не повідомив НАЗК про суттєві зміни в майновому стані, а саме про набуття у власність автомобіля вартістю 215580 гривень, а зробив це несвоєчасно 05.04.2017 року (гіперпосилання на Декларацію ОСОБА_2 в Єдиному державному реєстрі осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування повідомлення про суттєві зміни - https://public.nazk.gov.ua/declaration/a3375e5d-c11f-40e3-934a-c51ae2441213).

У судовому засіданні ОСОБА_2 підтримав заперечення на протокол, вказав, що вину у вчиненні адміністративного правопорушення, пов’язаного з корупцією, відповідальність за яке передбачена ст.172-6 ч.2 КУпАП, не визнав та пояснив, що до до моменту подання основної декларації (до 31.03.2017) у нього виник обов’язок 14.02.2017 повідомити НАЗК про суттєві зміни у майновому стані, тобто подати зміни до декларації, яка на той момент часу ще не була подана. Окрім цього ОСОБА_2 пояснив, що умислу на приховування автомобіля та його вартості не мав.

Захисник ОСОБА_1 також підтримав заперечення на протокол та суду пояснив, що ОСОБА_2 не вчасно був ознайомлений із вимогами Закону України «Про запобігання корупції», зокрема з приводу внесення даних щодо зміни майнового стану, а тому в його діях відсутній склад правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-6 КУпАП. Також просив провадження в справі закрити в зв’язку із закінченням строку накладення адміністративного стягнення.

Прокурор підтримав викладені в протоколі про вчинення адміністративного корупційного правопорушення обставини та просив правопорушника визнати винним за вчинення корупційного правопорушення, а провадження в справі закрити в зв’язку із закінченням строку накладення адміністративного стягнення.

Роз’яснивши ОСОБА_2 вимоги ст. 268 КУпАП, заслухавши його пояснення, думку прокурора, дослідивши та оцінивши надані письмові докази, з’ясувавши всі фактичні обставини справи, судом встановлено наступне.

Згідно ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Відповідно до ст.172-6 ч.2 КУпАП, неповідомлення або несвоєчасне повідомлення про відкриття валютного рахунка в установі банку-нерезидента або про суттєві зміни у майновому стані - тягне за собою накладення штрафу від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що правопорушення, пов’язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Відповідно до ст. 1 п. 13 Закону, суб’єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпункті "а" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов’язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Згідно з ст. 52 ч. 2 Закону України «Про запобігання корупції», у разі суттєвої зміни у майновому стані суб’єкта декларування, а саме отримання ним доходу, придбання майна на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених на 1 січня відповідного року, зазначений суб’єкт у десятиденний строк з моменту отримання доходу або придбання майна зобов’язаний письмово повідомити про це Національне агентство з питань запобігання корупції. Вказана інформація вноситься до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі Реєстру) та оприлюднюється на офіційному сайті НАЗК.

Відповідно до розділу 2 п. 6 Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого рішенням НАЗК від 10.06.2016 №3, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 за № 959/29089, суб’єкти декларування письмово повідомляють НАЗК про суттєві зміни у своєму майновому стані відповідно до частини другою статті 52 ЗУ «Про запобігання корупції» шляхом подання відповідного електронного повідомлення до Реєстру через власний персональний електронний кабінет у десятиденний строк з моменту отримання доходу або придбання майна. Зазначене електронне повідомлення подається шляхом заповнення відповідної електронної форми на веб-сайті Реєстру відповідно до технічних вимог до форми. Згідно з пунктом 2 розділу 2 зазначеного порядку повідомлення про суттєві зміни у майновому стані суб’єкта декларування подається через електрону мережу Інтернет з використання програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті суб’єкта декларування після реєстрації в Реєстрі.

Відповідно до виписки з наказу КП «Водотеплосервіс» Калуської міської ради № 23-к від 04.03.2009 ОСОБА_2 переведено на посаду заступника директора з комерційних питань з 02.03.2009 з посадовим окладом згідно штатного розпису (а.с. 43). ОСОБА_2, як заступника директора з комерційних питань КП «Водотеплосервіс» Калуської міської ради є посадовою особою юридичної особи публічного права.

За таких обставин, відповідно до п.п. «а» п.2 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_2 є суб’єктом, на якого поширюється дія цього Закону, як на посадову особу юридичної особи публічного права.

Опрацюванням відомостей з Єдиного державного Реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування, встановлено, що ОСОБА_2 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2016 рік 31.03.2017 14:16 ( гіперпосилання на ОСОБА_2 в Єдиному державному реєстрі осіб, юридичної особи публічного права – (https://public.nazk.gov.ua/declaration/441c37e0-c459-4f51-846a-a1819a1e7a0a) (а.с. 10-21).

Згідно наявної інформації про зареєстровані транспортні засоби у Національній автоматизованій інформаційній системі, яка входить до Єдиного державного реєстру МВС України, ОСОБА_2 з 03.02.2017р. є власником легкового автомобіля марки SKODA, модель OCTAVIA А7, чорного кольору, 2013 року випуску, номерний знак НОМЕР_2, вартість якого становить 215580 гривень (а.с. 29, 20).

Таким чином вартість набутого у власність транспортного засобу перевищує поріг у 50 прожиткових мінімумів доходів громадян, встановлених на 1 січня 2017 року (80000 гривень), і, у ОСОБА_2, на виконання вимог частини 2 статті 52 Закону № 1700-VII, виник обов’язок у десятиденний термін з моменту набуття у власність майна – транспортного засобу письмово повідомити НАЗК про суттєві зміни у майновому стані.

Відповідно до положень статей 251-253 Цивільного Кодексу України передбачено, що строком є певний період у часі, зі спливом якого пов’язана дія чи подія має юридичне значення. Він може визначатися роками, місяцями, тижнями, днями або годинами. Його перебіг починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов’язано його початок.

Окрім цього, згідно роз’яснення щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю, затвердженого рішенням НАЗК від 11.08.2016 №3 система подання та оприлюднення відповідно до Закону декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування розпочинає свою роботу в 2 етапи, зокрема 2 етап – з 00 годин 00 хвилин 01.01.2017 для всіх інших суб’єктів декларування та декларацій (повідомлень), передбачених Законом, до яких відноситься ОСОБА_2

Поряд з цим, упродовж періоду з 00.00 04.02.2017 по 23.59 13.02.2017 у ОСОБА_2 виник обов’язок повідомити НАЗК про суттєві зміни у майновому стані, однак останній станом на 12.02.2017 не повідомив НАЗК про суттєві зміни в майновому стані, а саме про набуття у власність автомобіля вартістю 215580 гривень, а зробив це несвоєчасно - 05.04.2017 (а.с. 10, 19-21).

В матеріалах справи також наявна реєстраційна картка т/з (первинна реєстрація) згідно якої автомобіль марки SKODA, модель OCTAVIA А7, чорного кольору, 2013 року випуску, номерний знак НОМЕР_2 належить ОСОБА_2 Дата реєстрації зазначена 03.02.2018 (а.с. 23)

При цьому, суд зауважує, що 05.04.2017 ОСОБА_2 повідомив про суттєві зміни у майновому стані – факт придбання вищевказаного автомобіля, що підтверджує придбання майна на суму, яка перевищує поріг декларування.

Враховуючи, що сума придбання майна перевищувала поріг у 50 прожиткових мінімумів доходів громадян, встановлених на 1 січня 2017 року (80000 гривень), у ОСОБА_2 на виконання вимог ст. 52 ч. 2 ЗУ «Про запобігання корупції, виник обов’язок у десятиденний термін з моменту придбання майна письмово повідомити НАЗК про суттєві зміни у майновому стані.

Водночас, ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначає правопорушення, пов’язане з корупцією як діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 цього Закону, за яке Законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Тому, твердження ОСОБА_2 з приводу відсутності в нього умислу на вчинення адміністративного правопорушення не заслуговують на увагу, оскільки для кваліфікації діяння за ст. 172-6 ч. 2 КУпАП не вимагається наявність корупційного інтересу, адже йдеться про вчинення правопорушення, пов’язаного з корупцією, а не корупційного правопорушення. Правопорушення, пов’язане з корупцією, не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження.

У даному випадку ст. 52 Закону України «Про запобігання корупції» вимагає від суб’єкта декларування у десятиденний строк з моменту отримання доходу або придбання майна на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених на 1 січня відповідного року письмово повідомити про це Національне агентство з питань запобігання корупції.

Судом також не береться до уваги твердження ОСОБА_2 з приводу того, що до моменту подання основної декларації (до 31.03.2017) у нього виник обов’язок 14.02.2017 повідомити НАЗК про суттєві зміни у майновому стані, тобто подати зміни до декларації, яка на той момент часу ще не була подана, адже протокол про адміністративне правопорушення складено за неповідомлення НАЗК про суттєві зміни в майновому стані, а не за неповідомлення НАЗК про зміни в декларації.

Твердження сторони захисту про те, що ОСОБА_2 не вчасно був ознайомлений із вимогами Закону України «Про запобігання корупції», зокрема з приводу внесення даних щодо зміни майнового стану, а тому в його діях відсутній склад правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-6 КУпАП суд до уваги не бере, оскільки відповідно до ст. 68 Конституції України, кожен зобов’язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Таким чином, ОСОБА_2, будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення пов’язані з корупцією, у відповідності до п.п. «а» п.2 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно повідомив НАЗК про суттєві зміни в майновому стані, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов’язане з корупцією, передбачене ч.2 ст.172-6 КУпАП.

Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Вина ОСОБА_2 у вчиненому доводиться даними з протоколу №67 про вчинення адміністративного правопорушення, пов’язаного з корупцією передбаченого ст.172-6 ч.2 Кодексу України про адміністративні правопорушення від 20.03.2018 (а.с. 2-8), рапортом о/у УЗЕ в Івано-Франківській області (а.с. 9), скріншотом ЄДРД щодо ОСОБА_2 (а.с. 10), копією декларації (а.с.11-18), копією повідомлення про суттєві зміни в майновому стані (а.с. 19-21), реєстраційними картками т/з (а.с. 23, 25, 26, 27, 30), світлокопіями матеріалів, які стали підставою для реєстрації автомобіля марки SKODA, модель OCTAVIA А7, чорного кольору, 2013 року випуску, номерний знак НОМЕР_2 (а.с. 34, 35, 36), світлокопії документів КП «Водотеплосервіс» Калуської міської ради з приводу трудової діяльності ОСОБА_2 (а.с. 41-52).

За таких обставин, встановлюючи наявність адміністративного правопорушення в діях особи, щодо якої складено протокол, та даючи оцінку фактичним даним, наявним в матеріалах справи, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об’єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом, суд вважає, що вина ОСОБА_2 у вчиненні правопорушення, передбаченого ст.172-6 ч.2 КУпАП, повністю доводиться дослідженими в судовому засіданні доказами.

Дії ОСОБА_2 слід кваліфікувати за ст.172-6 ч.2 КУпАП як несвоєчасне повідомлення про суттєві зміни у майновому стані.

Поряд з цим, відповідно до ст.247 п.7 КУпАП, провадження в справі необхідно закрити, виходячи з наступного:

Відповідно до вимог ст. 38 КУпАП, адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов’язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 164-14, 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.

Відповідно до ст. 247 п. 7 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у випадку закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст. 38 цього Кодексу.

Судом встановлено, що датою вчинення адміністративного правопорушення, пов’язаного з корупцією, є 14.02.2017, за що щодо ОСОБА_2 20.03.2018 було складено протокол про вчинення адміністративного правопорушення, пов’язаного з корупцією .

Таким чином, враховуючи, що на момент розгляду справи в суді закінчились строки, передбачені ст. 38 КУпАП, на підставі ст. 247 п. 7 КУпАП провадження по даній справі підлягає до закриття.

На підставі викладеного, ст.ст. 1, 3, 52 Закону України «Про запобігання корупції», керуючись ст.ст.38, 172-6, 221, п.7 ст.247, 251, 268, 283-285 КУпАП,–

П О С Т А Н О В И В :

ОСОБА_2 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, пов’язаного з корупцією, передбаченого ст.172-6 ч. 2 КУпАП.

Провадження в справі щодо ОСОБА_2 за ст.172-6 ч. 2 КУпАП закрити в зв’язку із закінченням строку накладення адміністративного стягнення.

На постанову може бути подана апеляційна скарга до апеляційного суду Івано-Франківської області через Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області упродовж десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя