Постанова № 75119937, 03.07.2018, Апеляційний суд Запорізької області

Дата ухвалення
03.07.2018
Номер справи
328/2458/17
Номер документу
75119937
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Дата документу Справа №

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

ЄУН 328/2458/17

Провадження №22ц/778/1560/18

Головуючий у 1 інстанції: Ушатий І.Г.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 липня 2018 року місто Запоріжжя

Апеляційний суд Запорізької області у складі колегії суддів судової палати у цивільних справах:

головуючого, судді-доповідачаОСОБА_1,суддів:ОСОБА_2, ОСОБА_3,секретарОСОБА_4

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за апеляційною скаргою заступника прокурора Запорізької області на рішення Токмацького районного суду Запорізької області від 20 грудня 2017 року у справі за позовомЗаступника керівника Токмацької місцевої прокуратури ОСОБА_5 в інтересах держави до Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області, ОСОБА_6 про визнання незаконним та скасування наказу, визнання недійсним договору оренди землі, повернення земельної ділянки,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив суд: визнати незаконним та скасувати Наказ ГУ Держземагенства у Запорізькій області від 19.09.2014 № 8-383/15-14-СГ «Про затвердження документації із землеустрою та передачу земельної ділянки в оренду»; визнати недійсним договір оренди землі від 22.10.2014, укладений між Головним управлінням Держземагентства у Запорізькій області (код ЄДРПОУ 38461250) та ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1 (вул. Микільсько-Слобідська, буд. 1, 02002, ідентифікаційний код НОМЕР_1) щодо передачі в оренду земельної ділянки сільськогосподарського призначення кадастровий номер 2325281600:04:001:0024, площею 30,0127 га., на території Кіровської сільської ради Токмацького району Запорізької області, за межами населеного пункту, який зареєстрований в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно реєстраційною службою Токмацького міськрайонного управління юстиції 04.11.2014 номер запису про інше речове право 7569153, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 493105123252; зобов'язати ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_1 (вул. Микільсько - Слобідська АДРЕСА_1, м. Київ, 02002, ідентифікаційний код НОМЕР_1 повернути на користь держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області (юридична адреса: вул. Українська 50, м. Запоріжжя,69059, код ЄДРПОУ 39820689) земельну ділянку площею 30,0127 га., кадастровий номер - 2325281600:04:002:0024, яка розташована на території Кіровської сільської ради Токмацького району Запорізької області (за межами населеного пункту).

Позовні вимоги обґрунтовані наступним.

19.09.2014 р. Відповідачем 1 видано Наказ № 8-383/15-14-СГ «Про затвердження документації із землеустрою та передачу земельної ділянки в оренду».

Пунктом 1 вказаного наказу затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 30,0127 га., сільськогосподарського призначення із земель державної власності в оренду ОСОБА_6 для ведення фермерського господарства на території Кіровської сільської ради Токмацького району Запорізької області.

Пунктом 2 вказаного наказу ОСОБА_6 надано в оренду земельну ділянку сільськогосподарського призначення площею 30,0127 га., ріллі кадастровий номер 2325281600:04:001:0024 строком на 15 років, для ведення фермерського господарства, розташованої на території Кіровської сільської ради Токмацького району Запорізької області, за межами населеного пункту із встановленням річної орендної плати за користування вказаною земельною ділянкою в розмірі 4 (чотири) відсотки від її нормативної грошової оцінки.

В подальшому відповідач 1 на підставі вище прийнятого наказів 22.10.2014 уклав з ОСОБА_6 договір оренди землі. Відповідно до умов Договору Орендодавець (Відповідач 1) передав у користування Орендарю (Відповідач 2) в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення державної власності для ведення фермерського господарства кадастровий номер 2325281600:04:001:0024, яка знаходиться на території Кіровської сільської ради Токмацького району Запорізької області, за межами населеного пункту, площею 30,0127 га.

Договір оренди землі зареєстрований в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно реєстраційною службою Токмацького міськрайонного управління юстиції 04.11.2014 номер запису про інше речове право 7569153, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 493105123252.

Рішенням Токмацького районного суду Запорізької області від 20 грудня 2017 року відмовлено узадоволенні позову.

Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду заступник прокурора Запорізької області подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду, ухвалити нове, про задоволення позову у повному обсязі.

Вислухавши доповідача, пояснення учасників процесу, перевіривши законність і

обґрунтованість рішення суду першої інстанції та обставин справи в межах доводів

апеляційної скарги і вимог, заявлених в суді першої інстанції, апеляційний суд в складі колегії суддів прийшов до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 376 ЦПК України підставами для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення є неповне з’ясування обставин, що мають значення для справи, недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими, невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм процесуального права або неправильне застосування норм матеріального права.

Обґрунтованим визнається рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з’ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу свої вимог і заперечень, підтверджених доказами, які були досліджені в судовому засіданні і які відповідають вимогам закону про їх належність та допустимість, або обставин, що не підлягають доказуванню, а також якщо рішення містить вичерпні висновки суду, що відповідають встановленим на підставі достовірних доказів обставинам, які мають значення для вирішення справи.

Відмовляючи в задоволенні позову суд першої інстанції виходив з необґрунтованості та недоведеності таких вимог.

Апеляційний суд не погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

Згідно з ч.1 ст. 116 Земельного Кодексу України громадяни та юридичні особи набувають право власності та право користування земельними ділянками із земель державної та комунальної власності за рішеннями органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Відповідно до частин 1, 2 ст. 1 Закону України «Про фермерське господарство» (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян із створенням юридичної особи, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, зайнятися її переробкою та реалізацією з метою отримання прибутку на земельних ділянках наданих їм для ведення фермерського господарства відповідно до закону.

Фермерське господарство може бути створене одним громадянином України або кількома громадянами України, які є родичами або членами сім"ї, відповідно до закону.

Частинами 1 та 2 ст. 7 Закону України «Про фермерське господарство» (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що для отримання (придбання) у власність або в оренду земельної ділянки державної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до відповідної районної державної адміністрації. У заяві зазначається: бажаний розмір і місце розташування земельної ділянки, кількість членів фермерського господарства та наявність у них права на безоплатне отримання земельних ділянок у власність, обґрунтування розмірів земельної ділянки з урахуванням перспектив діяльності фермерського господарства.

Частиною 7 ст. 7 Закону України «Про фермерське господарство» (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що земельні ділянки надаються громадянам для ведення фермерського господарства єдиним масивом з розташованими на них водними джерелами та лісовими угіддями, наближеними до існуючих шляхів, електро- і радіотелефонних мереж, газо- і водопостачальних систем та інших видів інженерної інфраструктури.

Відповідно до п. а ч. З ст. 22 Земельного Кодексу землі сільськогосподарського призначення передаються у користування громадянам, зокрема, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Хоча землі для ведення фермерського господарства надаються для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, але мета їх використання та порядок набуття права оренди мають свої особливості, визначені Земельним Кодексом, Законом України «Про фермерське господарство».

Відповідно до ч. 2 ст. 134 Земельного Кодексу передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 134 Земельного кодексу України визначено, що не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або право на них у разі, зокрема, передачі громадянам земельних ділянок для ведення фермерського господарства.

Виходячи із змісту статей 1, 2 Закону України «Про фермерське господарство» фермерського господарство характеризується як форма підприємницької діяльності зі створенням юридичної особи, що здійснюється виключно громадянами України і лише на добровільних засадах, має сімейно-трудовий характер господарства, основним видом діяльності якого є виробнича сільськогосподарська діяльність пов'язана з використанням земель сільськогосподарського призначення як основного засобу виробництва для одержання прибутку.

З метою створення умов для стимулювання ініціативи громадян щодо створення фермерських господарств як основної ланки виробництва сільськогосподарської продукції, положеннями статей 7, 12 Закону України «Про фермерське господарство», ст. ст. 116, 123, 134 Земельного Кодексу передбачено їх право на отримання не на конкурентних засадах у власність або в оренду земельної ділянки державної власності, але не в будь-якій кількості та не в будь-яких розмірах, а саме земельної ділянки єдиним масивом у розмірі, обґрунтованому можливостями та перспективами діяльності фермерського господарства.

Відповідно до ст. 12 Закону України «Про фермерське господарство» землі фермерського господарства можуть складатися із земельної ділянки, що належить на праві власності фермерському господарству, як юридичній особі, земельних ділянок, що належать громадянам-членам фермерського господарства на праві приватної власності, земельної ділянки, що використовується фермерським господарством на умовах оренди.

Із системного аналізу вищевказаних норм слідує, що громадянин своє право на отримання земельної ділянки державної власності може використати один раз, додатково земельні ділянки громадянин, або фермерське господарство можуть отримувати на конкурентних засадах через участь у торгах.

Наведене підтверджується правовою позицією Верховного Суду України, яку висловлено у постановах від 18.05.2016 у справі № 6-248цс14 та від 31.05.2016 у справі № 21-445а16).

З матеріалів справи вбачається, що 19.09.2014 р. Відповідачем 1 видано Наказ № 8-383/15-14-СГ «Про затвердження документації із землеустрою та передачу земельної ділянки в оренду».

Пунктом 1 вказаного наказу затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 30,0127 га., сільськогосподарського призначення із земель державної власності в оренду ОСОБА_6 для ведення фермерського господарства на території Кіровської сільської ради Токмацького району Запорізької області.

Пунктом 2 вказаного наказу ОСОБА_6 надано в оренду земельну ділянку сільськогосподарського призначення площею 30,0127 га., кадастровий номер 2325281600:04:001:0024 строком на 15 років, для ведення фермерського господарства, розташованої на території Кіровської сільської ради Токмацького району Запорізької області, за межами населеного пункту із встановленням річної орендної плати за користування вказаною земельною ділянкою в розмірі 4 (чотири) відсотки від її нормативної грошової оцінки.

Проте, на час прийняття Головним управлінням Держгеокадастру у Запорізькій області зазначеного наказу, ОСОБА_6 вже реалізував своє право на пільгове отримання землі для ведення фермерського господарства, оскільки 30.05.2014 року ним вже було отримано в оренду для ведення фермерського господарства поза конкурсом 3 земельні ділянки загальною площею 240,4194 га на території Владівської сільської ради Чернігівського району (а.с. 53-55).

Більш того, 19.09.2014 року Головним управлінням Держгеокадастру у Запорізькій області ОСОБА_6 було надано ще дві земельні ділянки площею 58 га та 30,7597 га на території Кіровської сільської ради Токмацького району.

Таким чином, ОСОБА_6 протягом одного року отримано для ведення фермерського господарства 6 земельних ділянок загальною площею понад 360 га, що розташовані не єдиним масивом, а на території різних сільських рад різних районів області, що суперечить вимогам статей 7, 12 Закону України «Про фермерське господарство», ст. ст. 116, 123, 134 Земельного Кодексу.

Крім того, слід зазначити, що заява громадянина про надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства повинна містити сукупність передбачених ч. 1 ст. 7 Закону України «Про фермерське господарство» відомостей і обставин.

Згідно правової позиції викладеній у постанові Верховного Суду України від 18.05.2016 року у справі №6-248цс14 розглядаючи заяву громадянина по суті, орган виконавчої влади чи місцевого самоврядування (а в разі переданого на судовий розгляд спору - суд) повинен дати оцінку обставинам і відомостям, зазначеним у заяві, перевірити доводи заявника, наведені на обґрунтування розміру земельної ділянки, з урахуванням перспектив діяльності фермерського господарства, в тому числі щодо наявності трудових і матеріальних ресурсів. Відсутність належної перевірки, формальний підхід до вирішення заяви громадянина створює передумови для невиправданого, штучного використання процедури створення фермерського господарства як спрощеного, пільгового порядку одержання іншими приватними суб'єктами в користування земель державної чи комунальної власності поза передбаченою законом обов'язковою процедурою - без проведення земельних торгів.

Проте, вирішуючи питання про надання ОСОБА_6 в оренду земельної ділянки площею 30,7597 га Головним управлінням Держгеокадастру у Запорізькій області в порушення вимог ч. 1 ст. 7 ЗУ «Про фермерське господарство» не було встановлено волевиявлення заявника на створення фермерського господарства з урахуванням перспектив його діяльності, не перевірено наявність власних матеріальних та трудових ресурсів для обробітку землі.

Під час розгляду справи у суді першої інстанції, ОСОБА_6 також не надав суду жодного письмового доказу, який би підтверджував факт наявності у нього чи у ФГ «Дом-Ленд», засновником якого він є, сільськогосподарської техніки, трудових ресурсів та засобів виробництва для обробітку значних площ землі, а також чи проводить зазначене фермерське господарство взагалі господарську діяльність на спірній земельній ділянці.

Окрім цього, слід звернути увагу на у обставину, що ОСОБА_6 на момент отримання спірної земельної ділянки був директором Приватного сільськогосподарського підприємства «Дом», у оренді якого вже перебувають понад 300 земельних ділянок (паїв), що належать громадянам на території Токмацького та Чернігівського районів області.

Дана обставина свідчить про те, що ОСОБА_6, зловживаючи своїм правом, визначеним ч. 2 ст. 134 Земельного кодексу України, отримав на території різних сільських рад різних районів Запорізької області, штучно застосувавши пільговий порядок отримання землі не мав наміру самостійного господарювати на зазначених ділянках, а отримав їх в інтересах сільськогосподарського підприємства, яке очолював.

Крім того, з наявного в матеріалах справи договору оренди землі від 22.10.2014 року, який укладено між Головним управлінням Держгеокадастру у Запорізькій області та ОСОБА_6, вбачається, що розмір річної орендної плати становить 4% від нормативної грошової оцінки землі, що складає 27 322 грн.

Разом з тим, відповідно до вимог ст. 288 Податкового кодексу України, за результатами конкурсу розмір орендної плати за спірну земельну ділянку міг бути встановлений у розмірі до 12 % від нормативної грошової оцінки, що значно збільшило б дохідну частину місцевого бюджету, основним джерелом наповнення якого є саме орендна плата за землю.

З огляду наведеного апеляційний суд приходить до висновку, що ухвалюючи рішення про відмову в задоволенні позову суд першої інстанції не врахував тієї обставини, що формальне вирішення Головним управлінням Дергеокадастру у Запорізькій області питання про передачу спірної земельної ділянки у користування ОСОБА_6, призвело до порушення економічних інтересів держави та безпідставного використання спрощеного режиму отримання земель для ведення фермерського господарства всупереч цілей, визначених ЗУ «Про фермерське господарство».

У зв'язку з наведеним висновок суду про відсутність підстав для задоволення позову ґрунтується на неправильному застосуванні норм матеріального права, що призвело до ухвалення незаконного рішення.

За наслідками розгляду апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції колегія вважає, що суд першої інстанції неповно з’ясував обставини, що мають значення для справи, ухвалив рішення, яке не відповідає нормам матеріального і процесуального права, а тому наявні підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду з ухваленням нового судового рішення про задоволення позову прокурора.

Керуючись ст. ст. 141, 374, 376, 381-384 ЦПК України, колегія суддів,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу заступника прокурора Запорізької області задовольнити.

Рішення Токмацького районного суду Запорізької області від 20 грудня 2017 рокуу цій справі скасувати та прийняти нову постанову.

Визнати незаконним та скасувати Наказ ГУ Держземагенства у Запорізькій області від 19.09.2014 № 8-383/15-14-СГ «Про затвердження документації із землеустрою та передачу земельної ділянки в оренду».

Визнати недійсним договір оренди землі від 22.10.2014, укладений між Головним управлінням Держземагентства у Запорізькій області (код ЄДРПОУ 38461250) та ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1 (вул. Микільсько-Слобідська, буд. 1, 02002, ідентифікаційний код НОМЕР_1) щодо передачі в оренду земельної ділянки сільськогосподарського призначення кадастровий номер 2325281600:04:001:0024, площею 30,0127 га., на території Кіровської сільської ради Токмацького району Запорізької області, за межами населеного пункту, який зареєстрований в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно реєстраційною службою Токмацького міськрайонного управління юстиції 04.11.2014 номер запису про інше речове право 7569153, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 493105123252.

Зобов'язати ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_1 (вул. Микільсько - Слобідська АДРЕСА_1, м. Київ, 02002, ідентифікаційний код НОМЕР_1) повернути на користь держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області (юридична адреса: вул. Українська 50, м. Запоріжжя,69059, код ЄДРПОУ 39820689) земельну ділянку площею 30,0127 га., кадастровий номер - 2325281600:04:002:0024, яка розташована на території Кіровської сільської ради Токмацького району Запорізької області (за межами населеного пункту).

Стягнути з Головного управління Дергеокадастру у Запорізькій області (код ЄДРПОУ 38461250) та ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1 (вул. Микільсько-Слобідська, буд. 1, 02002, ідентифікаційний код НОМЕР_1) на користь прокуратури Запорізької області судовий збір по 3360 (три тисячі шістдесят) гривень з кожного.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття, проте може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повної постанови.

Повна постанова складена 04 липня 2018 року.

Головуючий, суддя-доповідач

судді: